Отговори
  • Мнения: 207
Здравейте! Дойде ми една идея (добра или не бихте могли да кажете вие).

Напоследък постоянно изпадам в екзистенциални кризи, обикновено свързани с резки промени в отношението на хора към мен. Постоянно се чудя какво точно ги кара да правят това, което правят и какви мисли минават през главите им. Понеже виждам колко е трудно понякога да се поставя на тяхно място, особено ако става въпрос за някой, от който ме делят поколения, реших, че би могло да ви бъде полезно, ако имахте "вътрешен човек", на когото да зададете въпросите си.

Предлагам следното: Към всички родители, който намират трудности в разбирането на децата си или имат нужда от съвет по някой въпрос, свързан с тях, питайте ме и ще се опитам да ви помогна, споделяйки личните ми виждания по въпроса. Гарантирам ви, че ще бъда колкото се може по-зрял във отговора си, и че ще се отнеса към коментарите ви с респект и разбиране, надявам се да мога да ви помогна.

# 1
  • Мнения: 21 438
   На мен ми харесва тази идея Grinning

 Веднага задавам въпрос. Как се отнасяте вие, децата, ако родителят ви желае да ви светне за някоя особено хубава книга, филм, музика, който много му харесва и желае да ви приобщи към вкуса си? Всичко ли, което харесва на родителите, е по подразбиране "тъпо"?

 

Последна редакция: вт, 16 дек 2014, 09:32 от Iris04

# 2
  • Мнения: 46 508
В главите на децата ни минават същите неща, които са минавали и през нашите.
Когато станах тийн баща ми ми каза - там, където отивате, ние вече се връщаме. Абсолютно е прав. Нищо ново под слънцето, само децата си мислят, че откриват топлата вода и че родителите им не са мислили/правили същите щуротии.
Затова е добре да слушат, защото съветите са на база опит  Laughing

# 3
  • Мнения: 207
  На мен ми харесва тази идея Grinning

 Веднага задавам въпрос. Как се отнасяте вие, децата, ако родителят ви желае да ви светне за някоя особено хубава книга, филм, музика, който много му харесва и желае да ви приобщи към вкуса си? Всичко ли, което харесва на родителите, е по подразбиране "тъпо"?

 

Не бих казал, като цяло ако някой ми каже за някоя песен, книга, стихотворение, което му харесва, бих му обърнал внимание в най-скоро време и съответно бих видял дали ми допада и на мен.

Лично нямам много опит с подобни ситуации, понеже не бих могъл да кажа, че майка ми се интересува особено много от музика и няма достатъчно време да чете, но често се случва обратното - аз ѝ казвам за някоя песен/група или книга. Например успях да изградя в нея една обич към Pink Floyd и Edgar Allen Poe, колкото и странно да звучи.

# 4
  • Мнения: 21 438
Харесва ми как се изразяваш. Grinning

 И аз много обичам Едгар Алън  По.

# 5
  • Мнения: 1 213
Когато давам съвети,много често ми отговарят,че съм от миналия век,че сега не било същото...След това много често съм чувала-''Беше права'',но продължават да не се вслушват,а аз продължавам със съветите... Simple Smile

# 6
  • Мнения: 46 508
Съгласен съм, но е евидентно, че с толкова много теми по форума, пуснати от родители, които се чудят какво точно да правят с децата си, това не винаги е достатъчно.

Защото както има деца, които си мислят - не, няма начин мама и тати да са го мислили това, камо ли  пък да са го правили  Naughty Joy така има и родители, които не искат да повярват, че в главите на децата им се върти същото.

П.П. Аз пък въобще не вярвам, че си на 16 Simple Smile

# 7
  • Мнения: 25 589
По-интересно ще е в някой тийнейджърски форум да обясняваш на тамошното природонаселение какво минава през умовете на родителите им.
По-евидентно е някак си... Пък и майтапът ще е по-голям. 
Или вече го правиш?  Thinking

# 8
  • Мнения: 4 841
Твърде амбициозно и самонадеяно е някой да се изживява като говорител на цяло едно поколение  Naughty Говоря много и имам прекрасни и близки отношения с доста тийнове - точно толкова са различни, колкото и ние, възрастните. Няма как някой да знае какво точно минава през умовете на ВСИЧКИ възможни деца. При условие, че и те самите не знаят  Mr. Green

Авторе, че не си в тинейджърска възраст, не си. Че е ясно какви идеи искаш да прокарваш - ясно е; че ще си заформиш групичка фенки, които ще те четат в захлас, вместо да говорят със собствените си деца - и това е твърде вероятно. Но поне недей да правиш грешката да крадеш чужди снимки и да ги представяш тук като твои, че ще те хванат бързо, и ще ти секнат тийн-кариерата. Приятелски ти го казвам, защото на такива като теб това им е следващия ход. Виждали сме ги такива. Много.

# 9
  • Мнения: 207
Твърде амбициозно и самонадеяно е някой да се изживява като говорител на цяло едно поколение  Naughty Говоря много и имам прекрасни и близки отношения с доста тийнове - точно толкова са различни, колкото и ние, възрастните. Няма как някой да знае какво точно минава през умовете на ВСИЧКИ възможни деца. При условие, че и те самите не знаят  Mr. Green

Авторе, че не си в тинейджърска възраст, не си. Че е ясно какви идеи искаш да прокарваш - ясно е; че ще си заформиш групичка фенки, които ще те четат в захлас, вместо да говорят със собствените си деца - и това е твърде вероятно. Но поне недей да правиш грешката да крадеш чужди снимки и да ги представяш тук като твои, че ще те хванат бързо, и ще ти секнат тийн-кариерата. Приятелски ти го казвам, защото на такива като теб това им е следващия ход. Виждали сме ги такива. Много.

Нещо не схващам какво точно стана - не говоря от името на всички на моята възраст, говоря от мое име, опитвам се да предложа някаква помощ. Никой не претендира, че моето виждане е виждането на всички, просто смятам, че, прекарвайки едва ли не цялото си време около хора на моите години, бих могъл да ви предложа що-годе точна гледна точка.

Как реши, че не съм в тинейджърска възраст? Последният път, като проверих 16 на английски е sixTEEN, прави си изводи. Защо ми е да крада снимки? В какво точно ме обвинявате?

# 10
  • Мнения: 46 508
Защото е същото като аз да ида и да седя всеки ден на пейката с бабите, за да го слушам коя къде я боли, колко й е пенсията и какво правят внуците.
Странни интереси имаш с една дума.

# 11
  • Мнения: 207
Защото е същото като аз да ида и да седя всеки ден на пейката с бабите, за да го слушам коя къде я боли, колко й е пенсията и какво правят внуците.
Странни интереси имаш с една дума.

Оценявам го. За да разясня малко нещата, интересите ми са няколко - смятам, че майка ми е направила няколко грешки във възпитанието ми като цяло, и бих искал да дам съвет на родители, които се опитват да  ги избегнат, ако естествено смятам, че мога; Не смятам, че възрастните ни разбират и бих искал да помогна колкото мога на поне няколко семейства. Може би ви звучи странно или глупаво, нямам намерение скоро да ми писне да предлагам съветите си - който иска да пита, който иска да ги следва, личната ми работа започва със въпроса и завършва със отговора.

# 12
  • Мнения: 21 438
 Вие пък, не сте ли виждали 16 годишен младеж, който общува с нетипична за годините му терминология. На времето им казваха "дървени философи". Не се обиждай, не го казвам с лошо. Спомням си в един филм - "Войната на таралежите", имаше хлапе от тази порода, Добромир. Винаги ми е било любимо.

  И вече сериозно, ще кажа, че много добре си спомням тинейджърската си възраст и пълното нежелание да обсъждам с родителите си важни за мен неща и да ги допусна до вътрешния си свят. Може би от някакъв свян или желание да запазя някаква независимост,  не знам и аз защо.За което те нямаха вина - и те много разговаряха с нас, бяха свестни, опитваха се да ни влязат в положението, бяха с нормални съвременни разбирания. И въпреки това - между поколенията родител- дете често зее пропаст дори и при силна обич и най-добри желания от двете страни. Това не се дължи на лошо родителство, а просто защото децата са самостоятелни хора, а не наши копия и може да имат съвсем различни вкусове, стремежи, разбирания..

   Така че, драги момко, аз може и да те попитам още нещо, ако се сетя, макар че си два пъти по-голям от дъщеря ми.

# 13
  • Мнения: 207
Вие пък, не сте ли виждали 16 годишен младеж, който общува с нетипична за годините му терминология. На времето им казваха "дървени философи". Не се обиждай, не го казвам с лошо. Спомням си в един филм - "Войната на таралежите", имаше хлапе от тази порода, Добромир. Винаги ми е било любимо.

  И вече сериозно, ще кажа, че много добре си спомням тинейджърската си възраст и пълното нежелание да обсъждам с родителите си важни за мен неща и да ги допусна до вътрешния си свят. Може би от някакъв свян или желание да запазя някаква независимост,  не знам и аз защо.За което те нямаха вина - и те много разговаряха с нас, бяха свестни, опитваха се да ни влязат в положението, бяха с нормални съвременни разбирания. И въпреки това - между поколенията родител- дете често зее пропаст дори и при силна обич и най-добри желания от двете страни. Това не се дължи на лошо родителство, а просто защото децата са самостоятелни хора, а не наши копия и може да имат съвсем различни вкусове, стремежи, разбирания..

   Така че, драги момко, аз може и да те попитам още нещо, ако се сетя, макар че си два пъти по-голям от дъщеря ми.

Благодаря, много обичам термина "дървен философ", въпреки, че не разбирам как богатият речник е признак за по-голяма възраст. Ако трябва да съм откровен, и преди са ми казвали, че не говоря като дете на моите години, на което обикновено отговарях с някоя тъпа шегичка от рода на "Трябва да казвам "смисъл" на всеки 2 думи, и всеки да ми е "брат" или "бате", ли?"

# 14
  • Мнения: 812


... смятам, че майка ми е направила няколко грешки във възпитанието ми като цяло...
Като майка на 13 годишен син ми е интересно какво точно изпускаме или бъркаме във възпитанието при момчетата?Предстоят  ми едни 4-5години изпълнени с много динамика,забавления и може би разочачования при израстването на моето дете,но  със сигурност и аз ще израстна с него

Общи условия

Активация на акаунт