10-дневна детоксикация със зелени смутита

  • 81 974
  • 512
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 163


10 причини да се пият зелени смутита:
1. Богати са на хранителни вещества
2. Водят до детоксикация
3. Дават енергия, тонус и предпоставка за здраве
4. Лесни са за усвояване от организма
5. Подобряват перисталтиката
6. Хидратират
7. Вкусни са
8. Лесни са за приготовление
9. Има неограничен брой рецепти
10. Подпомагат горенето на излишни мазнини

Кои зелении са препоръчителни за дектоксикацията?
Аругула, листа от цвекло, бок чой, манголд, кел (зелено зеле, ращан), листа от глухарчета, кейл, маруля, листа от сарепска горчица, магданоз, спанак, листа от бяла ряпа.

Зелении с по-мек вкус: млади листа от цвекло, млад бок чой, маслена маруля, листа от морков, кейл, салатка, спанак, манголд.

Зелении с по-интензивен вкус: аругула, листа от сарепска горчица, листа от глухарчета, кел (зелено зеле, ращан), листа от репички, киселец, листа от бяла ряпа, кресон.



Защо смутита, а не сокове?
Защото смутитата запазват целулозата. Тя забавя преминаването на храната през стомашно-чревния тракт, с което се повишава усвояемостта на хранителните вещества. Освен това смутитата са по-засищащи от соковете.

А белтъчините откъде ще дойдат?
Скрит текст:
Смутита, които се състоят от 40% зелении, са чудесен източник на белтъчини. Зелениите поднасят протеина под формата на амино киселини, които са много по-лесни за усвояване от организма в сравнение с протеина от животинските продукти. Зелениите дават изобилие от аминокиселини, които ни доставят нужния протеин.

Ако имате необходимост от по-голямо количество белтъчини след тежка тренировка, добавете растителен протеин на прах към смутито си.

Какво ще представляват 10-те дни на детоксикация със зелени смутита?
Скрит текст:
Потгответе се психически, че първите 4 дни ще са най-трудни. Тялото ви ще трябва да се приспособи към прием на хранителни вещества от техния естествен източник, който ще е в пюрирана форма.

Храносмилателната ви система ще трябва да работи много по-малко, което ще позволи на тялото ви да се прочисти и да пренасочи другаде енергията, изразходвана преди за смилане на тежките храни.

През тези 10 дни единствените съставки, позволени за добавка към смутитата са зелениите, плодове и вода. Не добавяйте никакви зеленчуци, които съдържат нишесте (сладки картофи, червено цвекло, моркови и пр.).

Подбирайте зелениите с тъмни на цвят листа, защото те са по-богати на хранителни вещества.

Пийте много вода (по 2 л.), за да поддържате хидратираността на тялото си. Така токсините ще бъдат изхвърлени по-лесно и по-бързо.

Използвайте филтрирана вода.

Мерете се със сантиметър, направете си снимки “преди” и “след”. Горенето на излишни мазнини е добре дошъл страничен ефект от детоксикацията, като повечето хора (80%) се освобождават от около 5 до 7 килограма. И не забравяйте: горенето на мазнини не е самоцел, а част от пътя ви към по-добро здраве.

Вземете си накуп продукти за по 5 дни. Така няма да ви се налага да ходите често до магазина.

Продукти за първите 5 дни (за един човек):
Скрит текст:
6 ябълки
1 чепка грозде (без семки)
600 гр. замразени праскови
600 гр. замразени боровинки
400 гр. замразени ягоди
300 гр. замразени горски плодове
180 гр. манго (обелено и нарязано)
3 банана
1 връзка кейл или манголд
600 гр. спанак
600 гр. пролетна салатена смеска*
Стевия на пакетчета
1 пакет смелено ленено семе
Плодове и зеленчуци за снак (ябълки, моркови, целина и пр.)
Сурови или безсолни ядки и семена за снак
Морска сол (или друга, която не съдържа йод)
Детоксикиращ или билков чай
По желание: растителен протеин на прах

* Пролетната салатена смеска съдържа различни тъмнозелени зеленолистни зеленчуци, най-често млади марулки, салатки, спанак, аругула, манголд, кел (ращан) и пр.

Продукти за последните 5 дни (за един човек):
Скрит текст:
600 гр. замразено манго (обелено и нарязано)
600 гр. замразени праскови (без костилката)
600 гр. замразен ананас (обелен и нарязан)
400 гр. замразени горски плодове
180 гр. замразени боровинки
180 гр. замразени ягоди
2 ябълки
5 банана
1 връзка кейл или манголд
600 гр. спанак
600 гр. пролетна салатена смеска*
Плодове и зеленчуци за снак (ябълки, моркови, целина и пр.)
Сурови или безсолни ядки и семена за снак
Детоксикиращ или билков чай

* Пролетната салатена смеска съдържа различни тъмнозелени зеленолистни зеленчуци, най-често млади марулки, салатки, спанак, аругула, манголд, кел (ращан) и пр.

Двата вида детоксикация
Скрит текст:
Пълната детоксикация се състои само от зелени смутита за закуска, обяд и вечеря. За снак се ядат ябълки, целина, краставица, морков или друг хрупкав зеленчук; по шепа ядки, неподсладено фъстъчено масло или варено яйце. Пие се детоксикиращ или билков чай и много вода (2 л).

Модифицираната детоксикация предполага да се пие смути за закуска и обяд. За снак се ядат ябълки, целина, краставица, морков или друг хрупкав зеленчук; по шепа ядки, неподсладено фъстъчено масло или варено яйце. Пие се детоксикиращ или билков чай и много вода (2 л). За вечеря да се приема здравословна храна, например салата, задушени зеленчуци и риба/бяло птиче месо (на грил или печено).

И в двата случая се избягват червеното месо, млякото и млечните продукти, алкохолът, кафето, газираните напитки, полуфабрикатите, пърженото и източниците на бързи захари (захар и тестени продукти) по време на всичките 10 дни.

Всяка рецепта ще ви даде количество, достатъчно за един ден (1000-1300 гр). Опитайте се да се придържате колкото се може повече към оригиналните рецепти, за да получите оптимални резултати. След детоксикацията можете да импровизирате с количеството и вида на съставките.

Ако имате високооборотен блендер (Blendtec или Vitamix) с голяма кана (2 л.), ще можете да сложите наведнъж цялото количество съставки за смутито. Ако блендерът ви е с по-малка кана (около 1 л.), ще трябва да разделите съставките на две части.

Рецептите
Към всяка рецепта можете да добавите 1 мерителна лъжица растителен протеин на прах, а методът на приготовление е един и същ: сипвате водата и зелениите в блендера, обработвате до получаване на течност, подобна на сок. Спирате блендера, добавяте останалите съставки и обработвате до гладка смес.
Скрит текст:
1-ви ден
3 шепи спанак
2 чаши вода
1 ябълка, почистена от семките и нарязана на 4
1 ч.ч. замразено манго
1 ч.ч. замразени ягоди
1 шепа прясно или замразено грозде (без семки)
1 пакетче стевия (или на вкус)
2 с.л. смелено ленено семе

2-ри ден
3 шепи пролетна салатена смеска
2 чаши вода
1 банан, обелен
2 ябълки, почистени и нарязани на 4
1 и 1/2 ч.ч. замразени ягоди
2 пакетчета стевия (или на вкус)
2 с.л. смелено ленено семе

3-ти ден
1 шепа пролетна салатена смеска
2 шепи спанак
2 чаши вода
1 и 1/2 ч.ч. замразени боровинки
1 банан, обелен
1 ябълка, почистена и нарязана на 4
1 пакетче стевия (или на вкус)
2 с.л. смелено ленено семе

4-ти ден
2 шепи кейл или манголд
1 шепа спанак
2 ч.ч. вода
2 ябълки, почистени и нарязани на 4
1 и 1/2 ч.ч. замразени праскови
1 и 1/2 ч.ч. замразени горски плодове
2 пакетчета стевия
2 с.л. смелено ленено семе

5-ти ден

3 шепи спанак
2 ч.ч. вода
1 ч.ч. замразени праскови
1 шепа прясно или замразено грозде (без семки)
1 и 1/2 ч.ч. замразени боровинки
2 с.л. смелено ленено семе

6-ти ден
2 ч.ч. пресен спанак, добре натъпкани
1 ч.ч. парчета ананас
2 ч.ч. замразени праскови
2 банана, обелени
1 и 1/2 пакетчета стевия
2 ч.ч. вода
2 с.л. смелено ленено семе

7-ми ден
2 шепи пролетна салатена смеска
2 шепи спанак
1 банан, обелен
1 и 1/2 ч.ч. парчета ананас
1 и 1/2 ч.ч. парчета манго
1 ч.ч. замразени горски плодове
3 пакетчета стевия (или на вкус)
2 ч.ч. вода
2 с.л. смелено ленено семе

8-ми ден
2 шепи кейл или манголд
2 шепи спанак
2 ч.ч. вода
1 ябълка, почистена и нарязана на 4
1 банан, обелен
1 и 1/2 ч.ч. замразени боровинки
2 пакетчета стевия
2 с.л. смелено ленено семе

9-ти ден
3 шепи спанак
1 ябълка, почистена и нарязана на 4
1 и 1/2 ч.ч. парчета манго
2 ч.ч. замразени ягоди
1 пакетче стевия (или на вкус)
2 ч.ч. вода
2 с.л. смелено ленено семе

10-ти ден
2 шепи кейл или манголд
1 шепа пролетна салатена смеска
1 и 1/2 ч.ч. замразени праскови
2 ч.ч. замразени парчета ананас
2 пакетчета стевия (или на вкус)
2 ч.ч. вода
2 с.л. смелено ленено семе

Захранване след детоксикацията
Скрит текст:
През първите два дни продължавайте да пиете смути за закуска, като можете да разнообразите съставките. За обяд и вечеря хапвайте салати или задушени зеленчуци. Целта е да се приема лека и лесно смилаема храна. На третия ден можете да добавите риба бялко птиче месо към вечерята.

И не забравяйте: целта на детоксикацията не е отслабване, а прочистване на организма. Поддържането на оптимално тегло се постига с правилно хранене и спорт.

по книгата 10-day Green Smoothie Cleanse на J. J. Smith

# 1
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Фея, благодаря за полезната и добре подредена информация  Hug От известно време се каня да си направя файл с твои рецепти, винаги изглеждат чудесно и темата идва точно на време.
Кога започваш?

За мен всички тези зелении, особено в сурово състояние са вредни, но съм пробвала 7 дневен дитокс на зелени сокове без проблем и мисля да се присъединя към зелените смудита.
Само билков чай ли може? А зелен?

# 2
  • Мнения: 1 004
Фея, благодаря ти! Нямам търпение да започнем Simple Smile)

# 3
  • Мнения: 780
Фея,благодаря  Hug
Запис и от мен  Peace

# 4
  • Мнения: 4 097
Здравейте и от мен!

Нова съм в темата, надявам се приемате нови попълнения.

# 5
  • Мнения: 8 163
Аталанта, започвам след празниците - на 5-ти януари. Не за друго, а защото когато човек си седи удома и подрежда трапеза за близки на различен хранителен режим, е много по-трудно. ММ ще прави детокса заедно с мен, така че няма да съм сама в семейството. Но децата не са на веган режим като нас, пък и като ще сме на детокс ще е още по-трудно през първите 3-4 дни...

Реших да пусна темата седмица предварително, за да могат момичетата от тренировъчната да имат повече време за потготовка. Продуктите, необходими за детокса не са много, нито са ми трудни за намиране, но не знам как стоят нещата на българския пазар.

Може зелен чай, може бял. Аз ще пия детокс чая на Майти Лийф.

Не може кафе.

Дилянка, Виляна, Атланта, радвам се, че ще сме повече!

# 6
  • Мнения: 4 097
Фея Кръсница, благодаря ти  Hug .

Аз сама ще го правя, ММ може би, отчасти. Мисля че няма да чакам да минат празниците-почивам от 30-ти и ще започна тогава.
Кафе не пия вече втори месец, само чайове и задължително сутрин чай от джинджифил, а в офиса зелен чай поне по една чаша.

# 7
  • Мнения: 780
На мен ще ми е трудно най-вече с бюджета,а и с намирането на част от продуктите  Rolling Eyes

# 8
  • на изток от рая
  • Мнения: 442
но не знам как стоят нещата на българския пазар.

Това ми изясни част от въпросите,защото досега не съм влизала в другата ви тема, та не знаех кой откъде е. И докато се канех да попитам с какво могат да се заменят някои продукти, прочетох това:


и ...
Съвсем без кафе ли? Какво ще ме ококорва сутрин?

# 9
  • Мнения: 3 595
Интересна детоксикация, по принцип пия зелени смутита всеки ден и съм се замисляла за нещо такова. Мисля да пробвам, но ще е вероятно от 6-ти януари, тъй като пътувам преди това.

Имам само един въпрос - може ли да се заменя да речем кейлът със спанак? В био-магазина до нас има винаги пресен спанак, но не винаги кейл, а не ми се обикаля из града за съставките.

Мерси!

# 10
  • Мнения: 8 872
Записвам се да ви следя, но май ще пропусна по ред причини  Peace

# 11
  • Мнения: 3 181
Благодаря за темата, винаги ли трябва да са всички съставки?

# 12
  • UK
  • Мнения: 600
Фея, мерсаж за темата! От 5-ти януари ги почвам и аз смутита, навих и мъж ми.  

# 13
  • Мнения: 2 545
Прекрасно оформена тема, Фея, както и много ценна информация за детокса.

Лично на мен не ми се вижда да е трудно, при условие, че включва такова богатство от плодове. Освен това се разрешава хрупането на моркови, краставици, че и ядки, салатки... Богата работа. Аз си представях нещо далеч по-строго и ... гладно  Grinning

В тази връзка ми възниква един въпрос: какъв приблизително е дневният калориен прием (ако си го смятала, разбира се)?

Главната трудност при мен ще е, че няма да мога да си осигуря разнообразието от зелении. 70% процента от изброените продукти дори не съм ги виждала (само на снимка), а още по-малко имам идея, откъде могат да се купят в град като Пловдив например newsm78.

Спанак, маруля, магданоз (не си спомням дали го имаше в списъка) - това мога да ползвам ежедневно. Плодовете бих могла да намеря, вкл. мангото, както и замразените (без праскова). Доста редуцирано се получава, но пък мога да пробвам. Ако не помогне, поне няма да навреди.

На 5 януари определено ще съм на този режим. След това идва Йордановден и няма как да продължа, но по-нататък мога да направя няколко поредни дни.  

# 14
  • Мнения: 10 010
И аз благодаря за темата!   bouquet

Ще се включа. В много подходящ момент ще е, защото се каня от месеци, а отскоро съм пак вегетарианка.
Няма да умра без кафе, а се радвам, че няма да съм сама в експеримента. Никога не съм правила такъв детокс.

И поздравления за красивото оформление, организацията на продуктите и полезната информация!
Фея, браво!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт