ако се роди на имен ден?

  • 7 597
  • 56
  •   1
Отговори
  • Мнения: 932
Мамчета-бъдещи,настоящи и желаещи,какво мислите за имената и имените дни?Ние чакаме бебе през май и ако се роди на някой голям празник,смятате ли,че трябва да го кръстя на светеца?Защото ми се иска да си има отделен имен и рожден ден.Предложете ми имена все пак за празниците през пролетта,моля ви!/Цветница,Гергьовден,Константин и Елена.../.Казаха,че ще е момиченце.

# 1
  • Мнения: 163
Ти сама трябва да си прецениш дали искаш да има имен ден и рожден ден заедно а по отношение на имената те са много Елеонора Елена Розалия Гергана  немога да се сетя в момента повече ако искаш потърси в гугъл

# 2
  • Мнения: 5 183
Не смятам 4е е задължително да кръстиш бебето, съгласно именния ден, ако се е родило на такъв ден, но го правят доста хора.
Аз ли4но съм родена на Стефановден, но това никак не е повлияло върху избора на име. Съпругът ми е роден на Св. Константин и Елена -21.05, но се казва Димитър:)

# 3
  • Мнения: 5 183
Елица!!!

# 4
Аз мисля че не е нужно да се кръщава детето едикакси само защото се е родило на някякъв ден.Ако сте си харесали име-кръстете си го така.А и си права да си има детенце 2 празника.За него ще е много по-хубаво като порасне,ще ги чака с нетърпение,ще получава 2 пъти подаръци,а и като порасне мнооого ще има 2 повода за купони и веселие.

# 5
  • Мнения: 5 391
Няма нищо задължително, всеки преценява за себе си според своето светоусещане.Ако името на светеца/светицата ти харесва не мисля, че е чак толкова лошо, че ще има РД и ИД на една дата.Важното е да е живо и здраво Peace

# 6
  • някъде
  • Мнения: 4 955
Не бих казала, че е задължително, но мисля че би било хубаво- все пак си е дошло с името. Но всичко звиси от вас.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 271
Детето си идва с името - щом се е родило на свят ден, трябва и да си го кръстиш с името на светеца. Това е моето мнение де, но всеки родител сам си решава  Hug

# 8
  • Мнения: 4 406
въобще не е задължително да се съобразяваш с празника- имаш време да си избереш идеалното име

# 9
  • Мнения: 292
Аз съм родена на Гергьовден , но не нося името му Wink

# 10
  • Мнения: 5 103
Моето бебе също живот и здраве ще се роди другия месец, в който има много празници, аз немисля да го кръщавам на деня, в който се роди.

# 11
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Дъщера ми е родена през май, когато има доста празници, но дори да се беше родила на такава дата пак щях да си я кръстя, както си бях решила.
Имам един колега, на когото и двете деца се родиха в празнични дни и ги кръстиха на светиите.
Все пак по-важно е детенце да се роди живо и здраво.

# 12
  • Мнения: 539
Ние бяхме избрали има на бебето, но той се роди на Коледа и понеже това е много голям христиански празник го кръстихме Христо, а и  имах тежко раждане и това още повече повлия на решението да го кръстим така - той самия си дойде с името. Сега нашето слънчице има рожден и имен ден на Коледа, та ще трябва да му купуваме по три подаръка  Mr. Green Ама само да ни е жив и здрав, другото е без значение Heart Eyes

# 13
  • Мнения: 307
Синът ми се роди 1 ден преди Петровден и това не ми повлия при избора на име (кръстих го на свекър ми, защото харесвам традициите).
Ако се беше родил на 29 юни щях да го кръстя Петър или Павел.
В такива случаи народът казва, че детето си е дошло с името.
Разбира се мнението ми е субективно. Важно е вие да харешете името на детето си.

# 14
  • Мнения: 507
Аз съм родена на 24 май- добре че нашите са проявили здрав разум и не съм някоя Кирилка или още по-зле. Изберете си някое име което да ви харесва.

# 15
  • София
  • Мнения: 6 921
въобще не е задължително да се съобразяваш с празника- имаш време да си избереш идеалното име
  202uu  202uu

# 16
  • София
  • Мнения: 3 819
И аз мисля,че не е задължително да му даваш име,защото е родено на празник.Моя син е роден през декември(7.12.),когато има много празници,но ние с мъжа ми който се казва Николй решихме да не се съобразяваме с деня в който е роден,а на нас което име ни хареса това да му дадем.
Успех в избора на име Grinning

# 17
  • София
  • Мнения: 2 671
Аз също смятам, че зависи единствено от твоето/вашето религиозно чувство и индивидуално усещане. За нашето бебче сме решели, че ако си дойде с името, ще го кръстим на светеца.
За празниците през пролетта - наситина са доста, по памет:

15 април - Лазаров ден - Лазар

16 април - Цветница - Теменуга, Невена, Роза, Цвета, Явор, Ясен, Калин/а и всичко, к се сетиш

23-25 Великден - Величка, Велика, Величко и ...не се сещам

30 април - Томина неделя - Тома

2 май - Св. Цар Борис

6 май- Гергьовден - Георги, Григор, Герасим, Гергана, ...

9 май - Св. Св. Константин Философ и брат му Методий

21 май- Св. Константин и Елена

сигурно пропускам някои - като се прибера ще проверя и ще се допълня!






 

# 18
  • Мнения: 54
Големият ми син се роди на Кръстов ден, но и през ум не ми е минавало да го кръстя Кръстю или нещо такова. Всеки си преценява.

# 19
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Синът ми се роди на 14.04 тогава е св.Мартин но аз си ги кръстих Емануил.Ти решаваш сама

# 20
  • Мнения: 175
Мисля, че всеки сам си решава. Аз не съм привърженик на крайните решения. Почувствай със сърцето си и реши тогава.
Аз лично бих постъпила така - ще си избера едно чудесно име. А пък ако се роди на някакъв ден, покровителстван от светец, и името ми харесва, ще го кръстя на светеца - да пази и покровителства детето. Grinning

# 21
  • Мнения: 625
Мисля,че има нещо кармично във всичко и ако наистина детето се роди точно на празника е добре да му дадеш това име,а ако вече си избрала име,което е много важно за теб -кръсти го както си искаш,но от баба си знам,че има някакъв обред в църквата и ако отидеш и се помолиш да ти се прости...Аз съм вярваща и не искам да обременявам никой с мнението си така,че както сърцето ти подскаже

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 225
Здравейте мамчета. И аз смятам, че бебето трябва да има два празника. Моят термин е на 5-ти май, но ако родя на 6-ти няма да го кръстя Георги. А пък и ние сме си избрали името Константин. Много мои познати непрекъснато ме питат защо няма да го кръстя Георги, ако се роди на 6 май. #Crazy

# 23
  • Мнения: 2 040
Родителите и само те решават как ще си кръстят детето ...
Но въпреки това смятам, че когато едно дете се роди на имен ден, то си идва с името си ... лично мое мнение ...
Ако, живот и здраве, ми се роди дете на такъв ден, каквито и имена преди това да сме мислили с мъжа ми, ще държа да е производно от името на деня в който се е родило ... т.е ако се роди на Гергьовден, няма да го кръстя Иван (примерно) ...  Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 276
Според мен, ако не искаш да го кръстиш на името на светеца, ако се роди на такъв ден, няма никакъв проблем. Ти трябва да си решиш. Избери си имена, които ти харисват и като се роди ще разбереш кое ще е неговото. Поне при мен беше така. Аз родих на 13 октомври, ден преди Петковден, но кръстих сина си Кристиян.

# 25
  • София
  • Мнения: 39 744
Не е задължително да го кръстите на светеца, Вие сами решавате.
По-възрастното поколение, визирам да речем баба ми и дядо ми казват "детето си идва с името", ако е бебето се роди на празник.
Не съм гледала има ли църковен празник на рожденния ден на Дияна. Поне със сигурност не е голям църковен празник Simple Smile

# 26
  • Мнения: 2 567
смятам, че когато едно дете се роди на имен ден, то си идва с името си ...
За да не повтарям-това е и моето мнение!  Peace Още повече, че изброените именни дни предлагат, според мен, голям избор на изключително красиви имена!  Peace

# 27
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
мисля че изобщо не е задължетелно да го кръщаваш на името на светеца в чийто ден евентуално ще се роди - но все пак това решение вие с таткото трябва да го вземете ...преценете

# 28
  • Мнения: 3 478
Аз не бих се съобразила ако детето ми се роди на празник. Името си го избираме предварително и с него си остава независимо от това, кога ще се роди.

# 29
  • Мнения: 3 760
За мен е по-добре да има два отделни празника.
Вероника, Ралица, Далия, Камелия, Маргарита, Елица, Росица, Калина, Цвета, Гергана.

# 30
  • Мнения: 1 840
Аз съм се родила на Ивановден, но много съм благодарна на моите родители, че са ме кръстили Магдалена, а не Иванка (не го харесвам). Именният ми ден е през юли.

# 31
  • Мнения: 2 849
Не си длъжна да го кръщаваш така ,  поне си знаеш че си има светец закрилник . Wink

# 32
  • Мнения: 2 657
Моето син4е,се роди на Стефанов ден Grinning
Но ние си бяхме решили ве4е как ще го кръстим Winkи не се повлияхме от деня Rolling Eyes

# 33
  • Добрич
  • Мнения: 958
Няма нищо задължително, всяко нещо си има своето значение. Всеки решава сам. Има доста случаи, когато някой не си харесва името да си го смени.
Аз родих на 27.06, но ако беше 29.06 бях твърдо решила да носи името на светеца.

Разгледай този сайт:

http://www.imena.hit.bg/

и пак от него, но директна връзка към отделните месеци и кои имена им подхождат:

http://www.imena.hit.bg/astro_ime.htm

# 34
  • София
  • Мнения: 44 028
Красти бибито си с някое красиво име, което харесвате двамата с таткото и не се съобразявайте с празници, роднини и др. такива....Simple Smile

# 35
  • Мнения: 130
Според мен ако се роди на празник, казват че детето си идва с името и би били хубаво да го кръстиш на светеца чийто празник се празнува на този ден!А ако искаш може да го кръстиш с две имена едното да е на светец другото каквото си искаш и това е решение!

# 36
  • Мнения: 5 228
Аз родих на Арахангел Михаил и кръстих дъщеря ми Михаела. Имах много трудно раждане и реших, че така трябва да бъде. Всеки си решава, нищо не е задължително.

# 37
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Филип е роден на Гергьовден и акушерките пъртина направиха да ме накарат да е Георги, но аз не харесвам името. Кумата ми роди на 07-05 и кръсти детето си Гергана.
Кой както му харесва, но предпочитам два празника

# 38
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз изпитвах ужас да не родя на 1.03, защото майка ми каза, ако се роди на празник така ще се казва. На 1.03 е Св.Евдокия #Crazy Въпреки, че много майки познавам и нито една от тях не си е кръстила детето според този празник. Както ти си решиш! Peace

# 39
  • Мнения: 1 107
На мен лично много ми харесват Елена, Константина (моето си  Embarassed), Розалия, Маргарита..., но не е задължително да спазиш традицията.
Аз съм родена на Света Ана, но... Wink

# 40
  • Мнения: 4 392
Мисля,че има нещо кармично във всичко и ако наистина детето се роди точно на празника е добре да му дадеш това име,а ако вече си избрала име,което е много важно за теб -кръсти го както си искаш,но от баба си знам,че има някакъв обред в църквата и ако отидеш и се помолиш да ти се прости...Аз съм вярваща и не искам да обременявам никой с мнението си така,че както сърцето ти подскаже

Аз сьщо си бях решила,че ако се роди на голям празник ,ще сьобразя името с него !

# 41
  • Мнения: 10 758
Според мен си кръстете детето, както вие си искате.Няма значение, че е родено на някакъв празник.

# 42
  • Мнения: 467
Аз мисля че не е нужно да се кръщава детето едикакси само защото се е родило на някякъв ден.Ако сте си харесали име-кръстете си го така.А и си права да си има детенце 2 празника.За него ще е много по-хубаво като порасне,ще ги чака с нетърпение,ще получава 2 пъти подаръци,а и като порасне мнооого ще има 2 повода за купони и веселие.
Няма нищо задължително, всеки преценява за себе си според своето светоусещане.Ако името на светеца/светицата ти харесва не мисля, че е чак толкова лошо, че ще има РД и ИД на една дата.Важното е да е живо и здраво
Дъщеря ми се роди на Рождество богородично... но тъй като щеше да стане 3-та мария вкъщи, пък и бях избрала отдавна името й, не се съобразих с традицията...мнага хора ме укоряват, но мисля, че постъпих правилно. Да хубаво е да се спазват празниците, но не мисля, че е задължително

# 43
  • София
  • Мнения: 2 530
Не е задължително да я кръстиш на светеца. Но ако е момиченце и се роди около 6 май, защо да не я кръстиш Георгия?

# 44
  • София
  • Мнения: 4 423
Термина ми е на 29.06 Петровден, Петранка ли да я кръстя. Naughty
Според мен, не би трябвало да се съобразяваш с празниците, кръсти както ти искаш! Peace

# 45
  • Мнения: 932
Много ви благодаря,мили момичета,за съветите.Това за искане на прошка в църквата ми допадна.Аз съм Ирина и имам имен ден на 5-и май.Не бих дала и на детето си същото име,защото е глупаво.Разгледах сайтчетата с имената-Kemi   bouquet.Харесват ми Магдалена,Мая,Елица,Ела.Ох,сложна работа,а време не остана...

# 46
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Аз бих го кръстила с името на дадения светец или празник, ако е родено на такъв ден;
но това не означава, че тр. да ме слушаш, това си е мое мнение Peace
Имена на цветя за Цветница много, за 6май - гергана, за Петровден - Петя, Петра, 21 май - Константина, Елена

# 47
  • Мнения: 160
Няма нищо задължително ,всичко си е по приценка на родителите.бях с термин06.05(Гергьовден) и щеше Да е ГЕОРГИ(въпреки че не ми харесваше),но така бяхме решили,но се роди на 20.о4. и сега е КАЛОЯН Laughing

# 48
  • Пловдив
  • Мнения: 203
Не  е задължително , ако не ти харесва името си избери друго.Синът ми е роден на първи януари,даже лекаря като се роди каза "Ето го Васко",но на мен това име не ми харесва и го кръстих на двамата дядовци,сега няма имен ден според църковните канони ,но може да празнува на именните дни на дядовците си .

# 49
  • Мнения: 462
Това си е решение на родителите, но съм чувала, че е хубаво ако си се роди с името така да се каже да му се даде име на съответния светец, защото това било носело здраве и късмет...естествено това са си бабини дивитинини, така че...изборът е ваш Wink

# 50
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Дъщеря ми се роди на Стефановден и я кръстихме Стефани, защото знам, че Господ го изпраща с името си и Светията бди над детенцето.

# 51
  • Свиленград
  • Мнения: 269
Аз родих на 27.12,когато е Стефанов ден, но кръстихме синчето ни на Никола. Не е задължително да го кръстиш на празника. Вие сами си избирате Simple Smile Иначе аз съм Виолета и именния ми ден е на Цветница,така че ето едно предложение  Peace

# 52
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Би било добре, ако го кръстиш на името на светеца, чийто ден се чества тогава.

Но не е грешка и престъпление, ако не го сториш.

Въпрос на личен избор и виждане по въпроса. Peace

Буболина - Петра също става Wink

# 53
  • Мнения: 180
Аз мисля,че ако детето се роди на имен ден то си идва с името.Е,ако се роди на Петковден(напр.) не е задължително да е Петка,има достатъчно съвременни варианти.А и са малко хората,които празнуват едновременно рожден и имен ден,така празника става още по-голям Hug

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 301
Родих сина си на 11 май,всички очакваха да се казва Кирил,но очевидно не се казва така...My choice.

# 55
  • Мнения: 262
И аз съм чувала, че ако се роди на празник, трябва да се кръсти с името на светеца. Ама в църковния календар всеки ден има някъкъв светец. Но ако се роди около празник +- един два дни, няма бих го кръстила на светеца, зашото означава че ще има два празника много близко едни до друг. Докато приготвиш единия, ще трябва да започваш с другия. С една дума, голяма хамалогия ще бъде.
Ако Димана беше момче и се беше родила на термина си 06.12. щеше да е Никола.
Но се роди на Въведение богородично и си е с име , което сме харесали и си има имен ден на друг ден.
най-добре името да е такова, което и двамата родители харесват, а не свързано с празници.

# 56
  • Мнения: 1 564
Термина за малкия ми син беше 15 май,но той се роди на 7-ми май.Ако се беше родил на 6-ти щеше да  се казва Георги.Аз много исках да го кръстя Михаил-на баща ми и така и стана-болките ми започнаха в 1.30 сутринта на 7-ми.

Общи условия

Активация на акаунт