Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други мезенца

  • 140 955
  • 757
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 152
а за дегустацията да се обръщат към мен  hahaha

а, не - без мене?  #2gunfire
там съм особено добър, особено и с питието ....
па и дай идея за някое ново мезенце, да затрътим Душите

# 106
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Утре ще пробвам шунката от риба, но ще докладвам след отлежаването. т.е в понеделник.
Ще ползвам чернокоп и мисля да е на кайма.

# 107
  • Мнения: 7 779
па и дай идея за някое ново мезенце, да затрътим Душите[/color]
ами варени картофи с шунка (може и друг колбас), нарязани маслини и майонеза.
+ пържен червен Копривщенски картоф.
не е нещо особено , но носи на пиенье  hahaha   в момента това ми е мезето  Laughing

и нещо току що приготвено и увековечено специално за теб - джигер на фурна с малко лучец и биричка. сосчето е трепач.  Laughing

Последна редакция: сб, 17 яну 2015, 19:58 от bongo_2007 ®

# 108
  • Мнения: 2 152
па и дай идея за някое ново мезенце, да затрътим Душите[/color]
ами варени картофи с шунка (може и друг колбас), нарязани маслини и майонеза.
+ пържен червен Копривщенски картоф.

и нещо току що приготвено и увековечено специално за теб - джигер

УтрепА
Ме

Мислех,че джигера е само в Одрин

# 109
  • Мнения: 7 779
не може ли да съм в Одрин ???  Laughing

# 110
  • Мнения: 738
Иииии, що ми беше да надниквам тук преди лягане, сега ще сънувам джигерче... и утре като лудите ще ходя из града да търся карантия, че си нямам във фризера.

# 111
  • Мнения: 2 152
Иииии, що ми беше да надниквам тук преди лягане, сега ще сънувам джигерче... и утре като лудите ще ходя из града да търся карантия, че си нямам във фризера.


покрай шунковара, докато се мъчих да правя нещо като русенско варено (което на вид ми се получи, но на вкус - не, заради подправките, които не уцелих), направих домашен пастет със свински дроб и свинско, та в момента не ми се гледа никакъв джигер ...

# 112
  • Мнения: 738
Дам, не съм само аз явно...  Laughing
Тъкмо съм изпаднала в размисъл около русенските варени и подобни вариции на домашни месни "консерви", канех се днес да си правя експеримент. Ще съм благодарна, ако делнеш рецепта, току-виж разшириш хоризонта ми?

# 113
  • Мнения: 2 152
точно тази няма да ти я "дялна", защото нещо се обърка.
Като се коригирам, тогава ...
Няма смисъл да се дават несполучливи опити

# 114
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Ето каква я свърших с рибата до момента:

Взех едър чернокоп (12 броя), почти лефер (кандидат лефер, както казва моя мъж), отделих главите и опашките, махнах средната кост и по-едрите стърчащи кости и перки. Смлях филетата на средната решетка и добавих сол, черен пипер, малко сух девисил, къри, индийско орехче, 1 лъжичка желатин за всеки случай. На дъното на шунковара сложих едно зърно бахар и един дафинов лист, които после ще отделя лесно от готовия продукт. Сега отлежава за 2 часа в хладилника и ще варя.

Скрит текст:

Останалата риба стана обяд.

Скрит текст:

# 115
  • Мнения: 2 152
Джемма, сбра ми Очите  #Crazy
невероятно изделие си подхванала - чакамеееее .....

# 116
  • sofia
  • Мнения: 786
Само със смляно месо ли са рецептите?

# 117
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не, може и на големи парчета, може и цяло. Може и комбинация от смляно и парчета. Аз по-напред показах как става от едри парчета месо, прочети темата най-добре.

# 118
  • Мнения: 2 152
и аз харесвам - на парчета, и значително по-малко смляно и скълцано....
Джемма, по руските сайтове, където са изписали цистерни мастило, пишат, че слагат сухо мляко - имаш ли опит в това?
Пробвах да сложа царевично нишесте и нещо не ми допадна - аз ли си внуших, що ли - но една препълнена с.л., направо ....

# 119
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Нямам, Бате. Това ми е втори опит с рибата. В книжката чак като затворих шунковара видях рецептата, че пише 1 жълтък и пр. мляко. Но не ми се отваряше вече да добавям. Ще видя как ще се получи сега, и следващият път ще пробвам и с яйце и мляко. А за месо не само сухо, и прясно слагат. не знам какво дава това, но ще пробвам и аз.

Общи условия

Активация на акаунт