Фраза, която мразя

  • 1 067 582
  • 19 260
  •   3
Отговори
# 6 225
  • Пловдив
  • Мнения: 5 155
Скрит текст:
"Явно "Здравей те" е учтивата форма на "Здрас ти"  Mr. Green

Но наистина сме много неграмотни. И особено плашещо е, когато начални учители допускат всевъзможни грешки. А такива има, включително и във форума.

# 6 226
  • Пловдив
  • Мнения: 14 357
За здравей те не знам (нз), обаче доста често се срещат изписвания като "по ново му", "по тяхно му" и подобни.

# 6 227
  • Мнения: 4 270
В продължение на последните постове. Тази сутрин по радиото, водеща към слушателка (от В. Търново, пояснявам само): "С какво се занимавате?" и отговор: "Шивачка СМЕ".

# 6 228
  • София
  • Мнения: 19 221
Предлагам "незнам" да се официализира, че колко хора го пишат така...И nz/нз
Оттук, оттам, затова...масово ги разделят

# 6 229
  • Мнения: 2 596
В продължение на последните постове. Тази сутрин по радиото, водеща към слушателка (от В. Търново, пояснявам само): "С какво се занимавате?" и отговор: "Шивачка СМЕ".
Да не е била от мургавите?  Laughing Много напомня на: "Виж какво са напраЙЛА циганите". Казано от представителка на малцинството  Mr. Green

# 6 230
  • Мнения: 78
Не знам. В изразите, в които аз съм го чувала, е по-скоро синоним на "кеф" или "кефя се". "Да си направим густото" и др. подобни.

А "мойта" майка правилно ли е?

В разговорната реч и в поезията – да. В книжовната - не.
"Манастирът тесен за мойта душа е."  -  Вазов
Горкият, ако знаеше как някои мами се потрисат от негови слова... Joy

Ами едва ли се потрисат, напротив, много са си прави да твърдят, че личното притежателно местоимение  не е правилно изписано. Всъщност ''мойта'' е правилно употребена дума, когато става въпрос за устната книжовна, както и за писмената мерена реч , какъвто всъщност е стихът, но когато речта не е мерена, тогава ''мойта'' е грешно употребена или по-скоро грешно  написана.   Peace

# 6 231
  • Мнения: 4 270
В продължение на последните постове. Тази сутрин по радиото, водеща към слушателка (от В. Търново, пояснявам само): "С какво се занимавате?" и отговор: "Шивачка СМЕ".
Да не е била от мургавите?  Laughing Много напомня на: "Виж какво са напраЙЛА циганите". Казано от представителка на малцинството  Mr. Green
Laughing Не, не беше от тях, поне според мен.

# 6 232
  • София
  • Мнения: 1 340
ВЪв връзка с "евала" - мой колега го използва вместо "благодаря"  Sick

# 6 233
  • Мнения: 4 303
ВЪв връзка с "евала" - мой колега го използва вместо "благодаря"  Sick
Странно! По скоро си е браво! Някои за да са по интересни току изпльоскат някоя я диалектна, я чуждоземска дума, без да знаят значението ѝ.

# 6 234
  • София
  • Мнения: 4 328
"Купуването и продаването на гласове е престъпление."
не ме дразни, но е изпразнено откъм съдържание...

# 6 235
  • Мнения: 2 596
"Купуването и продаването на гласове е престъпление."
не ме дразни, но е изпразнено откъм съдържание...

Вианги, като го чуя в съзнанието ми изниква отговорът: "Ние го знаем! А вие?" (към политиците)

# 6 236
  • Мнения: 347
Или "Проучването е направено от еди-коя си фирма и е направено със собствени средства"  Sick

# 6 237
  • Мнения: 4 270
Или "Проучването е направено от еди-коя си фирма и е направено със собствени средства"  Sick

Кое е дразнещото? Направено е проучване със собствени средства и това се оповестява, т.е. не е поръчано и финансирано от някого, за негови цели.

# 6 238
  • Мнения: 347
Ами мен ме дразни, защото го чувам по 20 пъти на ден Simple Smile

# 6 239
  • Мнения: 2 068
"Крадна" и "крадвам"

Общи условия

Активация на акаунт