Сдруженията на панелните входове - равноправие или "скрита лимонка"?

  • 87 480
  • 1 526
  •   1
Отговори
# 1 515
  • Мнения: 1 380
Все още няма направени разходи за каквото и да било. Не сме и единствените, които искаме да продаваме. И никога не бих се съгласила на "безплатното" саниране, ако тези условия ми бяха съобщени. П.п. Съфорумка спомена за суми от рода на 25 хиляди лева... какво да предвиждам!?

# 1 516
  • Мнения: 1 781
Не може да се откажете, ако вече сте направили сдружение. Това означава, че не можете да взимате едностранни решения.
Единственият начин е да продадете жилището сега, преди санирането. Друг вариант нямате.
А цената на имота така или иначе ще бъде по-висока за изцяло саниран вход/блок. Спокойно можете да сложите 2-3000 отгоре върху цената и ако ви се налага да си наемете квартира, докато се нанесете в къщата.

Последна редакция: пт, 29 апр 2016, 16:19 от katjadim

# 1 517
  • Мнения: 2 429
ами аз звънях в общината и оттам ми казаха изрично, че няма да се налага да платим нищо ако продаваме вече саниран апартамент. Ако го даваш под наем и получаваш и други финансирания от Ес на стойност над 100 000 лв тогава трябва да платиш санирането.
Иначе аз изчислявах, и по данни от общината за обществена поръчка наистина излизат около 25 000лв на апартамент. Това е защото се изчисляват разходите по твоя апартамент, както и % от разходите от общите части по нотариален акт.
Ако не сте част от сдружението, тоест както в нашия блок ние не сме, не виждам какъв е проблемът и как някой ще ви накара да плащате. Повечето блокове и без това са с 65-70% участие на собствениците в сдружението.

# 1 518
  • Мнения: 5 215
Ей затова си е най-добре да имаш отговор черно на бяло.
При нас казаха тотално различно.

# 1 519
  • Мнения: 2 429
Ей затова си е най-добре да имаш отговор черно на бяло.
При нас казаха тотално различно.
От общината ли? Вие в кой град сте? Ние сме в Бургас. Аз бях чела и някакви официални въпроси и отговори на страницата на министерството, където бяха питали хората точно това. И отговорът беше - няма да се плаща. Сега голям зор ще видя, да го намеря, ако ви се чака няколко дни - седмица, ще потърся.
Ние и на адвокат ходихме, представихме случая, и тя каза, че няма как да ни задължат да плащаме. Тя виждаше проблем само ако се сменя дограмата на апартамента - там според нея макар че навсякъде тръбят, че било безплатно, официално в никой документ не е записано. А дограмата не е обща част, ами се води към съответния апартамент. Нашата няма да я сменят уж.

# 1 520
  • Мнения: 2 429
А и още нещо се сетих - в началото, като ходихме да питаме за даването под наем, една служителка ни каза, че да, ако даваш под наем, трябва да си платиш санирането. Така ни каза и домоуправителката. Обаче после като питахме в отдела за саниране в общината, пък и на страницата на министерството и на официалните документи, които четохме /сигурно над 300 страници съм изчела по темата, представете си каква бумащина/ там пишеше изрично - плащаш ако си получавал и друго европейско финансиране.
Така че възможно е някой от общината да не е наясно и да попадне човек на него.

# 1 521
  • Мнения: 1 380
Чак ме е срам, че след толкова четене не успях да се ориентирам кое е вярно и кое не! Благодаря ви от сърце за отделеното време! След празниците ще входирам запитване до общината и ще ви кажа какъв е отговорът.

# 1 522
  • София
  • Мнения: 16 005
"Моя"  блок е срещу Студентски град и апартаментите масово се дават под наем. Собствениците провериха преди да подпишат и от Министерството им били обяснили, че наема няма нищо общо със санирането. В смисъл, че било за големи обекти - напр. магазин на 1 ет. или фирма, които са ползвали други евр. субсидии. Та се бяха успокоили и се съгласиха. Сега документите отлежават някъде си. Допускам, че докато ни огрее парите ще свършат.  Cry
В държавните служби масово са некомпетентни и си правят собствено тълкуване.
Затова бих заложила на писмен отговор от тях.

# 1 523
  • Мнения: 5 215
Най-големият минус на програмата е тоталната дезинформация ooooh!
Не знам защо от министерството не вземат най-задаваните въпроси и не излязат с официално становище, за да се спрат всякакви спекулации и неверни информации.

prolet_inchen, в Бургас сме.

Имаме няколко апартамента и миналата година и тази се интересувам доста от програмата, но май нищо няма да стане при нас...

В началото на програмата (миналата година) се бяхме активирали.
Казаха ни, че ако се дава под наем или се продаде не се дължи нищо.
Тогава ако се сещате беше паниката, че собствеността на апартамента минава към сдружението и въпросите бяха, ще могат ли хората да продават. На което се отговаряше, че няма никакъв проблем да се продава и финансирането по програмата е безвъзмездно. Що не пише, че е безвъзмездно - внимавайте за кой гласувате. Laughing
Трябваше обаче да са над 36 обекта, а при нас на едното място не искаше един цял вход (по 2 апартамента на етаж са), а на другото е пълно с адвокати и всички бяха против Crazy
Нищо не подадохме.

От тази година може да кандидатстват тухлени и такива под 36 обекта.
В единия панелен от целия вход има само 1 апартамент, който не е със сменена дограма и саниран, но всички се съгласихме с програмата, за да може да се направи ремонт на този апартамент, да се "запечата" сградата и да стане по-красива.
От общината обаче ни казаха, че ако апартамент се дава под наем, трябва да се кандидатства за тази минимална помощ, защото се извършва стопанска дейност или да се платят пари и имаше несъгласни хора. Аз ги разбирам хората. Нищо не стана.

В другия апартамент, казах, че адвокатите са против.. Пак нищо не стана.

Имаме 2 тухла - айде пак разпитваме по програмата, но този път от общината казаха, че ако се дава под наем се кандидатства за помощта, а ако се продава се възстановява сумата, която е дадена, според процента общи части.

Подадохме и за двете, но от общината ни казаха, че най-вероятно изобщо няма да стигнем до ремонтни дейности, защото тепърва ще започват тези от началото на програмата...

(2) Собствениците на самостоятелни обекти в сградата, които се използват за извършване на стопанска дейност, както и в случаите на отдаване под наем или извършване на дейност от търговци и/или лица със свободни професии, стават получатели на минимална помощ , съгласно Условията за изпълнение на схемата за минимална помощ по Програмата (приложение № 14 към Методическите указания), или поемат ангажимент за осигуряване на средствата, съгласно Приложение № 2.

Малко дълго и накъсано стана, но пиша от телефон. Дано се разбира. Rolling Eyes

# 1 524
  • Мнения: 1 380
В тази ал.2 пак няма нищо за случаите на продажба  Close

# 1 525
  • Мнения: 5 215
Ето ги въпросите и отговорите до 22.06.2015 г. www.mrrb.government.bg/QA.rar

# 1 526
  • Мнения: 2 429
Ето ги въпросите и отговорите до 22.06.2015 г. www.mrrb.government.bg/QA.rar
Абе цялата работа е много неясна, понеже аз точно някъде февруари/март звънях в общината, и оттам ми казаха, че при продажба не трябва нищо да плащаме и може да си го продадем. то няма и такава клауза, закон нали по която да се плаща.
Освен това ние не сме в сдружение, така че не участваме там и новият собственик няма нужда да е съгласен да влезе в сдружението, защото той няма да се сдружава с никой.
Но това и мен много ме притесни, понеже все пак ние наскоро си купихме жилището и идеята винаги е била събираме пари за по-голямо.  Тоест аз не мога да кажа, че тук ще векуваме или да планирам следващите 8 години в този апартамент. Дай боже да сме доволни, както сме сега и тук да си живеем мирно и кротко, ама знае ли човек. Още повече, че апартамента трябва да е ликвиден актив, нали така - искаш, продаваш го.

Общи условия

Активация на акаунт