Лична карта

  • 16 571
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 192
Здравейте!
Може ли някой да ми каже какви документи са необходими за подновяване на лична карта.Настоящата ми изтича тази година , но искам да я подновя  от рано, защото пътувам често и после може да не ми остане време.Преди, когато я вадих си спомням , че подпълвах едни фермани, искаха ми акт за раждане егн на родители брат, сестра и тн .Какви документи трябва да приложа сега и необходими ли са данните на близките ми, за да се подготвя.Познати ми споделиха, че сега било по-лесно и няма много за подпълване , а и не е необходимо да нося снимка.Така ли е?
Ще бъда много благодарна, ако някой сподели, защото не намерих телефон за информация, а не мога да излизам от работно време само за информация.
Мерси в аванс  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 35 042
Заявление по образец и бележка за платена такса. Може да си носиш акта за раждане, ако го изискат евентуално.
При промяна на обстоятелствата - смяна на адрес и промяна в семейното положение - акт за граждански брак и бележка от съответната община за постоянен адрес.
Ако няма промяна - горното и разбира се, старата лична карта. Ако се налага за подмяна и задграничен паспорт / вървят често в тандем/

# 2
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 814
Това лято подменях лична карта - с 6 месеца по-рано от срока на валидност. Дадоха ми заявление с данните, въведени в системата им, които проверих и след това подписах. С това заявление платих таксата в банката и наново с двата документа  се върнах на друго гише. Снимат на място, а при мен дори и това не се наложи. Никакви допълнителни документи не са ми искали, единствено питаха дали има някаква промяна в адрес или нещо друго.

# 3
  • Мнения: 911
В заявлението трябва да се запишат имената на родителите и дата, месец и година на раждане. Няма ЕГН-та и братя и сестри.

# 4
  • Мнения: 192
Мерси много за бързите отговори Hug, а това заявление по образец на място ли се попълва в смисъл не може да се изтегли онлайн и да се попълни в къщи за по бързо? Търсих, но не намерих такова нещо, явно няма  newsm78.За колко време  се получава при обикновенната услуга и колко струва , това което намерих  като такса в интернет е 18 лв .Има ли някакви допълнителни такси?

# 5
  • Мнения: 911
Не може да се изтегли заявлението от нета. Срок 20-30 дни. Цена - нямам спомен.

# 6
  • Мнения: 192
Мерси още веднъж на всички  bouquet
Доколкото разбирам е доста по-лесно от преди.

# 7
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 814
Заявлението ти го разпечатват в полицейското управление - в него данните са такива, с каквито фигурираш в системата им. Отбелязва се и вида на услугата (обикновена, бърза, експресна). Трябва да провериш дали всичко е вярно, ако има нещо за попълване/допълване - вписва се, подпис и с това заявление се отива в банката.
За обикновена услуга - 1 месец е срокът, за който се получава новата карта;
Бърза - 3 работни дни;
Експресна - 8 часа.
Таксите могат да се видят на страницата на Министерство на вътрешните работи. Допълнително се плаща такса в банката. Има опция и за плащане с дебитна карта на самото гише в полицията, но не съм сигурна дали във всяко управление го има. Когато си подменях картата, точно така направих. Избегнах разправиите и опашките в банката, директно на гишето подадох попълненото и подписано заявление, платих с картата и след 3 дни си получих новите документи.

# 8
  • Мнения: 628
По-лесно е, но пак се чака доста. Моят съвет е да отидеш към 14 ч., а не както правят повечето - в 8 сутринта. Зависи и в коя паспортна служба си все пак.

# 9
  • Мнения: 2 755
На много места вече може да се плати с карта, на място. На мен банката, чиито клон е в сградата на полицията ми взе такса за превода 6 лв. Shocked

# 10
  • Мнения: 628
Банките са бирници. Не случайно е такава. Лятото си вадих паспорт. Проверих в интернет каква е таксата, номера на сметката и отидох да платя в клон, в който нямах такса. В паспортната служба ти искат бележка, че си платил и съответно да пише за какво. Не ги интересува къде си плащал. Така и висях по-малко, защото в банката опашките вървят бързо, а в паспортната служба касата е една и всички, които се редят първо за формуляра, а после и за да го подадат, се редят и на касата, за да платят.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 481
Ще се повторя, но тъй като подавах документи тази седмица ще споделя.
Отиваш в паспортната служба и срещу ЕГН ти разпечатват бланка, която е попълнена донякъде. Проверяваш, ограждаш вярно/невярно и отиваш да си платиш,ако не си платила предварително, разбира се. Таксата при мен беше 3 лева.
След това отиваш в кабинка, в която ти обработват документите и се снимаш. Когато са готови се разписваш, а те ти дават бележката, с която да си получиш личната карта след съответния срок.
При мен отне около 30-40 минути всичко.

# 12
  • Мнения: 3 956
И аз си вадих наскоро. За обикновена поръчка таксата е 18 лв, а за бърза, както беше при мен, е 36 лв. Таксата за банката е около 3 лв.

# 13
  • Мнения: 14 485
На много места вече може да се плати с карта, на място. На мен банката, чиито клон е в сградата на полицията ми взе такса за превода 6 лв. Shocked

На мен също, сменях и международен паспорт, общо платих около 60-70 лева, от които близо 15 лева бяха само банковите такси. Сибанк...нека й е зле на Цветелина Бориславова, сигурно ей така случайно нейната банка обслужва МВР Twisted Evil

# 14
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 226
На мен банката, чиито клон е в сградата на полицията ми взе такса за превода 6 лв. Shocked
Ние сме съм 1 РПУ; в банковия клон там ни вземат по 2 лв. Обикновено личните ни карти са бивали готови за 2 седмици.

Общи условия

Активация на акаунт