нощно потене

  • 40 395
  • 97
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 656
Здравейте!
От 2-3 месеца доста често ми се случва вечер да се събудя мокра, става долу-горе по едно и също време, не всяка вечер. Преди година и половина родих, не кърмя. На 29 г съм. Слаба съм по принцип, определено ми е по-ревливо последно време.
Пуснах ПКК и хормони на щитовидната жлеза- всичко е в норма.
Тепърва ще обикалям лекарите, но ще се радвам и тук на мнения от запознати къде да търся проблема.
Благодаря!

# 1
  • Мнения: 1 656
повдигам темата, с надежда някой да се включи
направих и ДКК- отново всичко в норма
възможно ли е проблема да се дължи на стрес?

# 2
  • Мнения: 31
А антителата ТАТ И МАТ изследваха ли ти ги?  Имам същия проблем, с Хашимото съм, въпреки че хормоните са ми в норма.

# 3
  • Мнения: 444
И аз съм на 29, слаба, преди две години и половина родих Simple Smile Потя се до степен гърба ми да скърца и пижамата ми да е мокра. При мен започна докато бях бременна и продължава и до днес. Придружено е с безсъние, будя се около 3 и после до 6 не мога да заспя. Пускала съм хормони, ТАТ, МАТ- в норма са. Може и да е от стрес покрай детето и т.н., защото лично аз до сега не съм разбрала от какво е. Пробвала съм всякакви билкови илачи за безсъние даже и по половин лексотан клъввах по едно време но няма голяма разлика. Ако намериш някакво решение и някой по-кадърен лекар от тези на които попаднах аз, ще се радвам да споделиш Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 656
засега реших малко да успокоя темпото и параноите по различни болести, тоест съм на варианта, че е от нерви и се опитвам да туширам този фактор. Намалих температурата в стаята, завивам се с тънко одеало, чак ми е студено....
вече 5 нощи не съм се будила, сутринта усещам, че е имало някакво изпотяване, но не онова обилното събуждащо, все едно ще се удавиш.
Моля се да се свършва.
Ами ако с идването на цикъла спира, това означава ли че е хормонално и там трябва да търся проблема?

# 5
  • Мнения: 181
Здравейте, и аз съм със същия проблем, от около 2-3 седмици и съм се вкарала в едни филми. Аз обаче съм с Хашимото, току-що писах в другата тема за да попитам дали не е от жлезата, предстоят изследвания. При мен обаче това се получи след прием на 3 различни антибиотика и много дълго лечение на остър бронхит. Не ми е за първи път да боледувам от това, даже гърлото ми е слабо място, но както сега... Така че, знам ли... Някъде в безсънните нощи прочетох, че нощното потене може да е резултат и от дългия прием на АБ. Ама защо не отшумява вече?

# 6
  • Мнения: 1 656
привет отново!
след две седмици пауза, отново се започна с това изпотяване- седмица преди цикъла
разбрах , че баща ми от години е така, но така и не е отишъл на лекар да се прегледа- явно ще трябва да задълбоча изследванията

# 7
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Здравейте,

сполетя ме същият проблем - нощно изпотяване и дневни топли вълни седмица преди цикъл и първите дни от него. Понякога и ден-два преди овулация. Засега имам точен цикъл.
Всичко започна през ноември миналата година. На 30 години съм, родих преди година и половина почти. Заедно с потенето ми изби и ужасно акне, а кожата ми беше чиста и гладка кат бебешко дупе. Последния месец потенето спря, но сега като че ли пак се връща. Имам и ендометриоза, но тъй като хормоните ми засега са наред, си позволих да коментирам. Била съм на инжекции Лукрин депо, но преди година, а това си е бая време.

Правих изследване на полови хормони преди 2 месеца, всичко беше ОК.
Това, което лекарите ми обясниха и четох тук-таме е, че при всяка жена основните два хормона - естроген и прогестерон - играят много в хода на месечния цикъл. Няколко дни преди началото на менструация и първите й дни естрогенът бележи най-големия си спад, оттам следва някакъв сигнал към мозъка да се охлади тялото и затова става потенето; ако спадът е твърде голям, разбира се.
Моят естроген беше доста нисък на 3-ти ден от цикъла, но въпреки това в норми; след това се вдига на адекватно ниво обаче, за да се осъществи овулация. При овулация също - ако в началото е бил доста нисък, точно няколко дни преди овулация бележи пика си. Същото е и с прогестерона. Той пък има пик 7 дни след доказана овулация.
Аз мислех, че моят прогестерон не е достатъчно висок 7 дни след овулация и оттам става някакъв дисбаланс между него и естрогена, но се оказа, че в месеца, в който го изследвах си беше ОК, пък се потях пак.
Играта на тези два хормона е отговорна и за омазняването на кожата.

И както казват лекарите, ако цикълът е точен, не би трябвало да има кой знае какъв хормонален дисбаланс.
Но нощното потене преди цикъл със сигруност е от естрогена и прогестерона донякъде; главно от естрогена. Забележете при Вас дали е преди цикъл винаги, или преди овулация!

Моят съвет е да пуснете репродуктивни хормони, за да видите как седят там нещата. За мен този проблем не идва от щитовидната, но все пак не съм лекар.

Поздрави и по-малко потене Simple Smile
PS: Наистина е много гадно и пречи на съня.

# 8
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
За протокола: аз също съм доста слаба, но това не ми пречи да се потя като тираджия преди цикъл. Последния триместър на бременността също имах нощно изпотяване и дневни топло вълни, но 2 седмици след раждането, секнаха.

# 9
  • Мнения: 1 656
благодаря за подробната информация!
аз по скоро търсих проблема във еднократно вдигане на температура по точно определно време
иначе последния месец беше поносимо, следват и при мен женските хормони да се видят
мислих да търся инфо за връзката изпотяване- паразити, но никъде нищо не откривам

# 10
  • Мнения: 444
Сега като се заговори за хормони на мен преди да родя естрогена ми беше колкото на мъж и по-нисък от на жена в менопауза, това на 3ти ден от цикъла. След като родих в един потен месец ходих пак да ги изследвам и си беше в норма... Знам ли и аз...Прогестерон не съм изследвала изобщо.

# 11
  • Мнения: 1 656
Пропуснах да кажа , че и аз се опъпчих последно време ужасно
другото , което е , че самия ми цикъл е доста слаб- продължава си 7 дни, но едвам едвам, като изключим втория ден и с ежедневна мога да изкарам

# 12
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
          Бях чела, че при високи или ниски нива на естроген, не помня вече, се променя именно силата и количеството на менструалното течение, както и дължината му. Моят цикъл също стана подобен, зацапване, но по-дълго, но не знам дали е от хормони, или от ендометриоза при мене. По скоро от ендометриозата.
          Не знам, но аз обвинявам тоя естроген за това потене. Според мен не е от паразити. От хормони е. Още повече, че и дива77 казва, че се е опъпила напоследък.

          Brainbug, в началото на цикъла естрогенът трябва да е нисък, даже е по-добре така, да е към долна граница. Ако е висок, значи или има задържан фоликул от минал цикъл, или пък ендометриоза, или нещо друго. Нивата му се увеличават заедно с разстежа на доминантия фоликул, но Вие сигурно знаете това.
А това, че 1 път е бил под долна граница нищо не значи; може другия месец да е ОК и т.н..
 Даже тук из форума бях чела за момиче, на което естрогенът му е бил под долна граница на 3-ти ден от цикъла, това значело че най-вероятно няма да има овулация тоя месец, а пък то забременяло именно тоя месец; естрогенът му се е вдигнал и е имало овулация. И лекарите не отчитат ниския естроген в началото на цикъла като голям проблем, разбира се, ако е еднократно явление, а не постоянно състояние.

            Аз заради тая ендометриоза очаквах някаква космическа цифра за естрогена на 3-ти ден от цикъла, но се оказа, че нещата са ОК, поне засега. Милсех, че се потя от перманентно висок естроген, както по време на бременността, но явно ми се качва твърде много за овулация и после пък пада и тая голяма вариация причинява потенето. Или пък някакъв дисбаланс естроген-прогестерон, защото забелязах нещо друго, което забравих да споделя:
 В месеците, в които най-много се потях, (ама наистина много, ставала съм по 3,4 пъти на нощ поне да се сменям; и през деня топли вълни и трябваше да сменям и денем дрехи, вкл. и бельото си Grinning - Вие поне нямате денем топли вълни) овулацията ми беше доста късна.
При 29,30-дневен цикъл, овулацията ми беше на 18, 19 ден, което автоматично прави по-къса лутеална фаза.
Лутеалната фаза е тази от овулация до първия ден на цикъла и е хубаво да е средно 14 дни. Колкото е по-дълга, толкова са по-добри, високи нивата на прогестерона.
Като е по-къса значи има по-нисък прогестерон, и оттам пък естрогенът взима превес, дори и да не е висок, става висок спрямо по-ниския прогестерон, балансът меджу двата хормона се нарушава. Достатъчно дълга лутеална фаза способства и за успешна имплантация при планиране на бременност. Дават средна дължина 14 дни, и граници 12-16 дни за лутеална фаза, като казват, че не трябва да пада под 10 дни, но най-добре да е минимум 12 дни. Моята в месеците, в които се потях най-много, е била 10,11 дни.
Четох много в нета, и попаднах на инфо, че в други страни жени, които искат да забременят, но имат къса лутеална фаза, преди да започнат прием на прогестеронови преварати, пробват с витамин Б6, за да я удължат. Започнах да пия неуробекс, просто такова имах в нас, нали е комплекс от витамини Б, пих го 7,8 дни след овулация, и лутелната ми фаза се оправи и стана същия месец 15 дни. Не знам дали е от неуробекса или просто се е оправила, може и просто да се е оправила, но тоя месец като стана 15 дни, имах само 1 нощ изпотяване и по-малко топли вълни през деня.
После на другия месец, когато изследвах всики полови хормони и прогестерона, лутеалната ми фаза беше 14 дни, и прогестеронът ми беше на добро ниво. Тоя месец пак се потях де, но далеч по-малко, пак само 1 нощ.
И последния месец отново ми беше 14 дни и изобщо не се потих!
Сега пак овулацията ми май ще е късна и може би пак ще ме сполети потенето.

Сигурна съм, че при мен има връзка между естроген, прогестерон, лутеална фаза и потене. Аз имам и ендометриоза (при нея има висок естроген и в началото на цикъла, ако има огнища и кисти) и така не сме много равноправни с Вас, но из нета четох за много жени, напълно здрави, които така се потят точно от естрогените.

Една приятелка пък има страхотно болезнени гърди преди цикъл и лекарят й е казал, че трябва да увеличи нивата на прогестерона, за да тушира малко тая болка. Последния месец й беше изписал прогестеронов гел за гърдите да маже, и цикълът й закъсня с 3,4 дни, тоест удължи й се лутеалната фаза. Това беше малко off-topic де.

Това е засега от мен. Ако се сетя още нещо, ще пиша. Simple Smile


# 13
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
Btw, eто част от две от статиите, които намерих в нета по повод на това потене преди менструация:

"...понякога дори при жени, които не са в менопауза, може да се появят нощни изпотявания, ако нивата на естрогена се покачват и спадат много рязко.
...Няколко дни след овулация, по-ниски от нормалните нива на прогестерон нарушават баланса между нивата на естрогена и прогестерона, което от своя страна води до известни хормонални колебания. Именно тези колебания са виновни за нощните изпотявания и топлите вълни през деня преди началото на цикъла..."

Същото го пише и за овулация; аз имах щастието един път и преди овулация да се препотя стабилно.Grinning

"...нощните изпотявания и горещите вълни могат да бъдат признак за предстояща овулация. Менопаузата и овулацията са съпътствани от променящи се нива на два женски полови хормона - естроген и прогестерон. Смята се, че заради техните колебания се появават нощните изпотявания и горещите вълни..."

И това, което ме разби:
"...Жени, при които има нощно изпотяване и/или горещи вълни по едно и също време всеки месец, могат да използват тези симптоми като признаци на предстояща овулация и по-лесно да определят 3-те най-оптимални дни за забременяване..."

Един вид - радвайте се, че се потите. GrinningVery Happy:D

# 14
  • Мнения: 1 656
Преди  три години имах мисед, тогава последно пусках тези хормони и бяха ок, причината за загубата не беше открита, най вероятно някаква инфекция. Но е възможно още тогава да са започнали тези нерзположения.

Общи условия

Активация на акаунт