Наказвате ли за петица?

  • 30 749
  • 350
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 44 098
За пълен отличен по всички предмети за мен е именно перфектно да ти се отдава всичко, освен ако не приемем, че по част от предметите оценката е просто нереално писана (и тук включвам и адекватно оценяване на   рисуване, музика, физическо и подобни).
А вече за оценки в диапазон 4-6 за мен е нормално. И не са чак такава рядкост хората, на които не им се отдава еднакво лесно всичко, ако ще, колкото ще да се пънат и усилия да влягат. Но, естествено, остава варианта за пълен отличен каквото не ти се отдава (поне където не се изисква наистина и някаква творческа мисъл) да го зубриш до изпит и после да го изхвърляш от акъла си...но дали наистина това е целта по принцип на образованието.
Не знам малко прекалено вманиачаване ми идва това с пълното отличие на всяка цена...

# 346
  • София
  • Мнения: 38 476
Аз си познавам детето и знам, че и да се напъне до пръсване, по математика 6ца няма да изкара. Така че не я и изисквам.

# 347
  • София
  • Мнения: 62 595
Няма перфектно - има покриване на критерии за оценяване. Индивидуалното развитие е неравномерно, но както казах, образователните програми не са направени за перфектните деца с перфектно покриване на всичкия материал, а заложени определени критерии за определен обем и покриване на материал. Една оценка има и вероятностен характер. Тук сме възрастни хора, знаем, че и зубренето е вариант, при това нелош, когато на човек нещо не му е съвсем по волята, но иска да постигне висок резултат. На работа е същото - не всички колеги са много добри, но компенсират я със зубрене, я с нещо друго.

Защо да не изкара шестица? Какво е това нещо или неща, които не позволяват?

# 348
  • София
  • Мнения: 38 476
Ами много е странно - от една страна може да сметне наум невероятни неща. От друга страна, 20 пъти и обяснявахме текстовите задачи и пак не може да им хване логиката, особено ако са с 2-3 подусловия.
Даже майка ми и измисли схема как да разбира най-важните думи /тя има докторска степен за езика в математиката/ и пак не става съвсем.

# 349
  • София
  • Мнения: 62 595
Това се учи, не е за генерализации от типа, че и да се напъва, не може да изкара шестица. Така да го кажа, усвояване на начин на мислене е, а това се учи. За кой клас става въпрос? не ми се рови из хисторито ти.

# 350
  • София
  • Мнения: 38 476
Е, може би по-нататък ще успее. Засега кръжи около 5цата четири години. 5 клас е в момента.

Общи условия

Активация на акаунт