Какво ще се случи в Гърция, респективно в ЕС?

  • 210 238
  • 8 660
  •   1
Отговори
# 3 030
  • Мнения: X

Мдам. И на ме така ми прилича. Ама Меркел си копае политическия гроб така май.

Меркел и без това няма шансове на следващите избори. Християн-демократите ще имат късмет, ако са в управяващата коалиция. Освен това до отписване не вярвам да се стигне през следващите 2-3 години, а тогава ще са на власт други, които ще направят тази непопулярна мярка. Разбира се, ще бъдат компенсирани подобаващо.

Ако дотогава не закопаят целия ЕС с тези игрички с огъня. Че понякога духът, изпуснат от шишето, не се връща толкова лесно обратно.

Изобщо нищо от това, което наблюдавам в политиката, не ме разубеждава от крайно циничното ми отношение.

Последна редакция: чт, 05 мар 2015, 15:32 от Анонимен

# 3 031
  • MI
  • Мнения: 11 803
Хелимод, това е от препоръчваните реформи, включая в Италия. Не директно но на там води здравата логика. Тезата е че лиерализацията е създала нови работни места в Германия и ще го направи и в мързеливите южни държави. Само дето май не е точно така в крайна сметка.

Попея, идеи нови от икономисти има, ей ти го за пример Пикети който ти така първосигнално отсвири  Laughing Проблемът е че много хора мислят че власт без кръв не се дава, не само нашите комунисти. Та не вярвам и тези, които са облагодетелствани от сегашния модел да се съгласят на мирно решение. Имайки предвид че си твърдо само за еволюция и против революция от всекли вид, пак сме в задънена улица  Laughing

# 3 032
  • Мнения: 6 122
Меркел има ли право да се кандидатира за четвърти път? Защото ако няма, не знам за каква политическа кариера говорите. Логично би било да си отиде с достойнство, съмняваме че би се кандидатирала отново, даже и да може.

# 3 033
  • Мнения: 2 752
Хелимод, това е от препоръчваните реформи, включая в Италия. Не директно но на там води здравата логика. Тезата е че лиерализацията е създала нови работни места в Германия и ще го направи и в мързеливите южни държави. Само дето май не е точно така в крайна сметка.
Само, че целта на Харц 4 в началото не беше точно създаването на нови работни места в Германия, както вече писах. В последствие се заиграха с тая идея, защото почасовата заетост се оказа печеливша карта за социалната политика на правителствата от 2002 год. досега. Забележи обаче, че Харц 4 е измислен и въведен не от "либералите", а точно от социалдемократите по времето, когато още Шрьодер беше канцлер  Grinning
Ако в Италия има злоупотреби с парите за безработица и работа на черно + получаване на пари за безработица, може би това ще има ефект. Аз не виждам нищо лошо в това, защото това са си едни от най-разпространените данъчни и социални престъпления - измама и укриване на данъци. А срещу такива нарушения единствено крутите мерки могат да дадат резултат. Мен "либерализма" в Гърция в момента по този въпрос не може да ме убеди, че ще постигне нещо смислено, от което дължавата да има полза.

# 3 034
  • Мнения: 6 122
Скоро гледах един филм, според който раждаемостта в световен мащаб вече спада и кривата е започнала да слиза надолу. Така че може да не се изпълнят мрачните прогнози за пренаселване с 20 милиарда. Но климатичните промени ще докарат доста бежанци от Африка към Европа - очакват се поне 50 милиона в следващите 20-30 години.

Гери, не виждам никакви мерки за контрол по границите, напротив, Европа се залива от бежанци. Не мога да ги осъдя, хората бягат от ада. Но това не подобрява ситуацията в Европа.

АнаБел, никой не отрича заслугите на гръцката култура. Всички народи имат своето място, китайците и ацтеките - също. И българите, и германците, и италианците. Глупаво е да се мерят такива неща на везните и е глупаво да се слагат в една категория с икономическите въпроси.

Защо да е глупаво? Едни имат по - голям принос друго по - малък. Нали досега това дъфкахте и затова Германия е най - важната страна в ЕС, защото приносът и е най - голям, пък гръцкия - никакъв. Да приложим тогава и тази логика спрямо БВП : всички имат приност в БВП на ЕС, не може да си го мерим така, затова дружно едни да ядат повече, но да дават по - малко, а други само да дават и да мълчат. Нали всички бяхте искренни противници на този модел. Щом обаче работи за Германия - оо, да, да, ако работи за Гърция, а нее всички сме равни. Изключителна предубеденост, изключителна. Не го казвам с лошо и да се заяждам, приятни събеседници сте, но просто не можах да се въздържа. Сори.

Пак ме четеш без разбиране. Казвам, че е глупаво да си мерим културните приноси, защото всеки има някакъв и оценката за величината често е субективна. По тази логика всички трябва да издържат Англия, защото е дала на света английския език, на който се разбират в момента 80% от хората по света. Или Русия и Сърбия трябва да издържат нас, защото сме им дали писменост и християнство. Казвам, че културният принос на една държава няма нищо общо с икономическия и не са в една категория. НЕ казвам, че няма значение икономическият принос. Напротив, колкото е по-голям икономическият принос, толкова по-голяма трябва да е тежестта при вземането на ИКОНОМИЧЕСКИТЕ решения. Не разбирам защо се налага да обяснявам неща, които би трябвало да са ясни по аксиома. Имаме съвсем ясна поговорка по въпроса: който плаща, той поръчва музиката. Това е напълно естествено и справедливо. Изключенията могат да се допускат само по желание на плащащия.

За връщането на предприятията от Китай не виждам нищо странно - не е странно потребителите да желаят качество, когато могат да си го позволят. И наистина липсата на квалифицирана работна ръка в България се превръща в проблем.

Аз не говоря само за култура, а говоря за наука, защото без наука, няма БВП, а има ествествен край на цивилизацията. Как ще е субективно това? Приносът в науката не е субективен, защото няма как да кажеш, че е субективно влиянието на Архимед, Ератостен, Питагор, Талес, Хипократ, Гален, Херодот, Херон, Хипарх, всички древногръцки философи и тези, които не съм споменала.

А Англия според теб има принос само с английския? Та Англия извършва индустриалната революция, дава тласък на капитализма или на кратко почти всичко, което познаваме  като блага и наука, идва пряко или косвено от Англия. Та, най - голям е дела на учените, с ..английски имена, следвани от тези с немски.

По - правилно щеше да е ако кажеш, да не гледаме в миналото, а да гледаме какво сме сега, а не какво сме били. Защото за съжаление гръцките научни постижения са си останали там в миналото...в Античността, докато немските са по върховете днес. Това е факт и той е от значение.

# 3 035
  • MI
  • Мнения: 11 803
Хелимод, аз не казвам кой го е въвел, а какъв е ефектът и че имат наглостта да го предлагат като модел на други. Нищо повече. Иначе със сигурност има злоупотреби в Италия, то и в Германия със сигурност има. Но не това им е големия проблем, а големия дял хора на временни договори и високата безработица. Направили са някакво малоумно половинчато либерализиране преди години с което можеш да наемаш един и същ човек за по 3 месеца например в продължение на 5 или колкото искаш години. Това и в България го няма, голям гений е бил който го е измислил просто.  ooooh! Има не знам колко си вида временни договори и това се оказва огромен проблем, защото както се сещаш после никоя банка няма да ти даде кредит например при това положение, нямаш елементарна сигурност да имаш дете и т.н. Сега се опитват нещо да променят, но ми се струва малко като да лекуваш някой с гангрена с аспирин и парацетамол. Идеята е че като се либерализира още пазара и се махнат повечето временни договори ще се юрнат да наемат работодателите. Хубаво, но аз ако нямам работа няма да наема някой само защото по-лесно мога да го уволня. Очевидно ми се струва.Ще наема ако имам поръчки и сигурност че ще мога да му плащам заплатата. То по тая логика какъв ми е бил досега проблема - назначавам го на по 3 месеца и така нямам проблем да го уволнявам  Confused Доколкото разбирам единствено големите компании ще имат някаква полза, но нали знаеш че двигателя на италианската икономика са семейните малки фирми.... Така че либерализиране по немски модел е най-тъпото което можеха да направят, ама нейсе.

# 3 036
  • Мнения: 2 752
Хелимод, аз не казвам кой го е въвел, а какъв е ефектът и че имат наглостта да го предлагат като модел на други. Нищо повече. Иначе със сигурност има злоупотреби в Италия, то и в Германия със сигурност има. Но не това им е големия проблем, а големия дял хора на временни договори и високата безработица. Направили са някакво малоумно половинчато либерализиране преди години с което можеш да наемаш един и същ човек за по 3 месеца например в продължение на 5 или колкото искаш години. Това и в България го няма, голям гений е бил който го е измислил просто.  ooooh! Има не знам колко си вида временни договори и това се оказва огромен проблем, защото както се сещаш после никоя банка няма да ти даде кредит например при това положение, нямаш елементарна сигурност да имаш дете и т.н. Сега се опитват нещо да променят, но ми се струва малко като да лекуваш някой с гангрена с аспирин и парацетамол. Идеята е че като се либерализира още пазара и се махнат повечето временни договори ще се юрнат да наемат работодателите. Хубаво, но аз ако нямам работа няма да наема някой само защото по-лесно мога да го уволня. Очевидно ми се струва.Ще наема ако имам поръчки и сигурност че ще мога да му плащам заплатата. То по тая логика какъв ми е бил досега проблема - назначавам го на по 3 месеца и така нямам проблем да го уволнявам  Confused Доколкото разбирам единствено големите компании ще имат някаква полза, но нали знаеш че двигателя на италианската икономика са семейните малки фирми.... Така че либерализиране по немски модел е най-тъпото което можеха да направят, ама нейсе.
Аз пак казвам - в Германия през 2000 година големият проблем е било точно източването на парите за безработни от мними такива и то в огромни размери. Затова се създава този проект, чиято основна цел е била стриктен контрол при разпределението на помощите за безработни.
В Италия през 2015 година проблемът е висока безработица.
Нали разбираш, че има разлика между двете неща?

Твърдението, че се "опитват да го предлагат като модел на други" няма да коментирам, защото за това не прилагаш факти. Практиката показва дори точно обратното - кражби на социални помощи в големи размери има и в други европейски страни, в които въпросният модел липсва, и липса на контрол при раздаването на пари за безработица. Справка - източването на обезщетения за безработица от Иван Данов от френските социални служби. Моето лично мнение е, че ако този модел е бил приложен и в други страни, нямаше да има такива пробойни там, защото нали се сещаш, че Иван Данов не е бил единствен случай? Grinning

Иначе противниците на такъв контрол винаги имат коз в ръцете си срещу "обичайните заподозрени", в случая - Германия, но май изобщо никой в Италия не знае какво представлява точно този модел. В главите се набива, че този модел е виновен за италианската безработица.

# 3 037
  • Мнения: X

А Англия според теб има принос само с английския?

Не списам да се чудя как все ми се слагат в устата думи, които не съм писала. Къде видя "само"?
И въобще кой отрича приносът на когото и да било за развитието на цивилизацията? И какво да правим сега? Как да се разплатим с всеки, който е дал някому нещо в определен исторически период? Както казах, и ние сме дали на Русия православието и писмеността, обаче не виждам те да ни издържат. Да не говорим, че всички вкупом трябва да издържаме Китай заради хартията. Не чувствате ли колко е абсурдно това? Ако не, значе наистина сме от различни цивилизации.
Отричам само правото на държавите с най-малки или отрицателни нетни вноски в бюджета на ЕС да диктуват икономическите реалности в него наравно с най-големите платци.
Аман от свободни интерпретации!

Последна редакция: чт, 05 мар 2015, 17:43 от Анонимен

# 3 038
  • MI
  • Мнения: 11 803
Развален телефон се получи. Аз не коментирам защо е въведен, а какви са резултатите. За мен не са добри. Едно е да въведеш по-добър контрол, друго е да третираш по този начин хората. Да, със сигурност има във френския модел пробойни, и пробойната за мен е липсата на по-внимателно проучване, не съществуването на модела. Въпреки всичко не мисля че унижаване на хората по този начин и замазването на статистиките са правилния отговор на измамите. Има много други възможности за подобрение, но се изискват повече усилия. По-лесно е да кажеш хората са лоши по природа и да сложиш хитлеровски мерки вместо да се потрудиш да контролираш по-добре кой получава помощи.

За опитите за налагане - достатъчно е да четеш новини и да видиш колко пъти се повтаря като мантра либерализиране на пазара на труда за да видиш дали съм права или не. И това като остеритито се е превърнало в мантра без да се гледат различните проблеми и условия.

И повтарям, гледах интервюта с германци (социални служители, политици, обоикновени граждани) по въпроса. Не с италианци.

# 3 039
  • Мнения: X
Значи за да отгледаш дете, трябва да можеш да вземеш кредит? Не знаех...Пък после изпадаш в кредитно робство, тюх, то не е една беля!
Ами тогава в Германия да въведат гръцката система, където като почнеш на едно работно място, си сигурен, че ще се и пенсионираш на него.

# 3 040
  • MI
  • Мнения: 11 803
Значи за да отгледаш дете, трябва да можеш да вземеш кредит? Не знаех...Пък после изпадаш в кредитно робство, тюх, то не е една беля!
Ами тогава в Германия да въведат гръцката система, където като почнеш на едно работно място, си сигурен, че ще се и пенсионираш на него.

После теб те разбирали погрешно  Laughing Казах ги независимо едно от друго, нужно ли е да обяснявам че къща можеш да купиш само на кредит?!
Германците можеше предната си ситема да реформират по-нормално, не е нужно да се мерят с Гърция.

# 3 041
  • Мнения: X
Е добре, казваш, че банките не дават кредити никому, така ли? Ами те за ожалване били, как ли се издържат! Разбира се, хората не вземат само ипотечни кредити, а и всякакви други потребителски, които никой не ги принуждава да вземат, и без които всъщност биха могли да съществуват, само че защо да нямаш на мига най-доброто? Пък после било трудно, трябвало да се работи на 2 места.
И вече няма работа на пълен работен ден? Само парт-тайм? Май не е съвсем така, а? Защо не допуснеш, че за всички си има място под слънцето - според възможностите и според заслугите?

Извинявам се за връзката между кредита и детето, просто, сложени едно до друго, излизаше, че едното следва от другото.

Германия на никого нищо не налага, просто има коментари за конкурентноспособността на стоките в различните страни и тези с нелиберализиран пазар на труда се оплакват, че ги измествали и именно те се опитват да НАЛАГАТ някакви административни ограничения на пазара, за да си пробутват по-неконкурентните стоки.

Малко се изсилваш с епитетите - "хитлеровски мерки" не е особено коректно. А и всъщност Хитлер е направил точно обратното на либерализация на трудовия пазар.

Последна редакция: чт, 05 мар 2015, 17:57 от Анонимен

# 3 042
  • Мнения: 2 752
Развален телефон се получи. Аз не коментирам защо е въведен, а какви са резултатите. За мен не са добри. Едно е да въведеш по-добър контрол, друго е да третираш по този начин хората. Да, със сигурност има във френския модел пробойни, и пробойната за мен е липсата на по-внимателно проучване, не съществуването на модела. Въпреки всичко не мисля че унижаване на хората по този начин и замазването на статистиките са правилния отговор на измамите. Има много други възможности за подобрение, но се изискват повече усилия. По-лесно е да кажеш хората са лоши по природа и да сложиш хитлеровски мерки вместо да се потрудиш да контролираш по-добре кой получава помощи.

За опитите за налагане - достатъчно е да четеш новини и да видиш колко пъти се повтаря като мантра либерализиране на пазара на труда за да видиш дали съм права или не. И това като остеритито се е превърнало в мантра без да се гледат различните проблеми и условия.

И повтарям, гледах интервюта с германци (социални служители, политици, обоикновени граждани) по въпроса. Не с италианци.
Ако ти извадя статистика, ще видиш, че пазарът на труда в Германия не се е либерализирал според твоите собствени критерии за либерализация. Пример - МРЗ от 2009 до сега нараства плавно, безработицата не се увеличава. В страни като Гърция, Португалия и Испания МРЗ е намаляла с 25%.
Разбрах, че ти под либерализация разбираш обедняване на населението и висока безработица. На фона на тези данни къде е либерализацията по твоите критерии или така, както ти я разбираш?
И кой модел е по-добър в този конкретен случай? Този, който осигурява по-голяма заетост или този, който не осигурява такава?
Няма да коментирам частта с хитлеристките методи.

# 3 043
  • MI
  • Мнения: 11 803
Е добре, казваш, че банките не дават кредити никому, така ли? Ами те за ожалване били, как ли се издържат! Разбира се, хората не вземат само ипотечни кредити, а и всякакви други потребителски, които никой не ги принуждава да вземат, и без които всъщност биха могли да съществуват, само че защо да нямаш на мига най-доброто? Пък после било трудно, трябвало да се работи на 2 места.
И вече няма работа на пълен работен ден? Само парт-тайм? Май не е съвсем така, а? Защо не допуснеш, че за всички си има място под слънцето - според възможностите и според заслугите?

Извинявам се за връзката между кредита и детето, просто, сложени едно до друго, излизаше, че едното следва от другото.,
Ти прочете ли ми поста или аз писах неясно?  newsm78 Не дават кредити ако си с временен договор, да. Питай който искаш, ще ти го потвърди. С партита ИВА (значи работиш за себе си, нещо като самоосигуряващ се) - също. Като цяло, както и в България, дават много малко кредити, особено на фирми и на хора без постоянен договор, имат други начини да инвестират събраните пари и да печелят. И се презапасяват. Колко изписахме тук за това ще подейства ли на Драги плана точно заради това?

За парт-тайм ставаше дума за Германия, за Италия казах временни договори - т.е. отиваш да работиш като счетоводтител, те те вземат на 3 месеца, после подновяват и така до безкрай. Или те карат да си регистрираш партита ИВА и ти плащат същите пари с един куп закъснение, въпреки че на практика работиш само за тях в техния офис.

# 3 044
  • Мнения: X
И това като остеритито се е превърнало в мантра без да се гледат различните проблеми и условия.


Аз от дълговата криза не виждам по-голям фундаментален проблем. Остеритито е направо с безобидни ефекти в сравнение с тая бомба.

Нели, може ли някакви по-точни източници на статистика за връзката между парт-тайма и нивото на кредитиране в Германия? Иначе това са просто спекулации.

Последна редакция: чт, 05 мар 2015, 18:12 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт