Какво ще се случи в Гърция, респективно в ЕС?

  • 210 234
  • 8 660
  •   1
Отговори
# 315
  • Мнения: 2 752
Най - интересното е, че аз слушах преди време един френски политик, точно по повод как европейците са пропуснали под носа си, гръцките злоупотрби, фалшификации и т.н. Та той каза нещо от сорта на " Как можеш да не приемеш в ЕС най - старата европейска цивилизация. Та демокрацията тръгва от там. Как ще се усъмниш, че точно тези хора, които толкова са дали не само на Европа, ще лъжат." Та аз съм склонна да му вярвам, защото съм сигурна, че с тая разута бюрокрация в ЕС и тромаво до известна степен управление, куцо и сакато, тъпо и глупаво се набута във властта. Все пак каква е ползата на кредитор, който дава заеми и знае, че няма да му ги върнат ама ги дава? И тяхното ниво на "експерти" толкова е паднало ( на МФВ, Св.Банка), че нямам думи. Въобще не търся умисъл и конспирация, защото няма застраховани от тъпотия.
Да, точно това имах предвид като писах, че има злоупотреба с моралните ценности.

# 316
  • Мнения: 4 455
Ако я оставят да фалира ще стане доста весело за тези, на които дължат пари и за целия ЕС.

За мен ситуацията е патова - нито могат да ги оставят да фалират, нито просто да им отпишат дълга, защото в същия кюп са и Италия, Испания и Ирландия.

# 317
  • Мнения: 6 122
Ако я оставят да фалира ще стане доста весело за тези, на които дължат пари и за целия ЕС.

За мен ситуацията е патова - нито могат да ги оставят да фалират, нито просто да им отпишат дълга, защото в същия кюп са и Италия, Испания и Ирландия.


Е да. Точно патова. И аз по назад писах точно за другите дължащи, че и те ще искат като Гърция. Laughing За това ми е интересно как ще се развият нещата и какво ще исмислят.

# 318
  • Мнения: 12 298
За това ми е интересно как ще се развият нещата и какво ще исмислят.

Тук се предлага един вариант, но той едва ли ще се осъществи. http://www.theguardian.com/business/2014/dec/14/eurozone-crisis- … ting-itself-again

# 319
  • Мнения: 2 752
Според мен сега вече ще има много по-силни гласове за това, дали да наливат още пари там, които никога няма да бъдат върнати. Преди тези гласове бяха заглушавани (Великобритания), но след държането на Варуфакис вчера нещата стигнаха до точката "по-добре ужасен край, отколкото ужас без край". Вчера шокираната физиономия на Дисеблом го казваше ясно. А и разумът трябва да избере този вариант. Друг е въпросът, че самите гърци не знаят какво да правят. Те нямат представа, нито новото им правителство има програма за решаване именно на въпроса с дълга, т.е. с фалита.
Да не се забравя, че и Италия, и Испания, и Ирландия също косвено наливат пари там. Ако те са съгласни на това, значи финансите им са добре и могат да си го позволяват и за в бъдеще.

# 320
  • Мнения: 4 455
Ще трябва да го измислят и то бързо.
Т.е. или да смачкат Сириза бързо и показателно за испанците и Подемос, като най-близка опасност или да отпуснат примката.

Най-лесно ще е варианта да ги оставят да фалират, тогава евентуална хиперинфлация в Гърция би отрезвила останалите, но и последствията за целия ЕС са малко плашещи.
А пък нас, направо ще ни отвее, въобще не искам да мисля за такъв вариант.

# 321
  • София
  • Мнения: 3 408
Защо да не могат да ги оставят да фалират? Заради загубите на кредиторите? Заради имиджа на ЕС? Заради солидарност с гръцкия народ?

Според мен не е нужно да ги оставят да фалират даже. Достатъчно е да забавят следващия транш. До кога казахте им са разчетени евракитата? До края на февруари? После какво правим? Кой ще плаща заплати, пенсии, манджа? Ще обърнат плочата. Не казвам, че е добре, не го пожелавам на никого. Може пък да са се споразумели с някой друг да им дава кинти. Интересно ми е кой. Русия, Китай, САЩ?

# 322
  • Мнения: 12 298
Според мен не е нужно да ги оставят да фалират даже. Достатъчно е да забавят следващия транш.

Те, гърците, вече го отказаха. /поне Варуфакис така каза/

Последна редакция: сб, 31 яну 2015, 18:32 от Vapor

# 323
  • Мнения: 4 455
ToHu_, внимавай какво си пожелаваш Wink.

# 324
  • София
  • Мнения: 2 016
така нареченият спасителен план беше спасителен не за Гърция, а за германските и френските банки дето бяха дали основният пакет от заемите. Тройката даде кредити на Гърция с които кредите банките си вързаха  гащите , а Гърция остана да дължи същата сума но вече на различни държавни и международни структури. И се просълзява като чета как Гърция подло заблудила, добрите банки за състоянието си и затова те и давали още и още кредити, а не заради ширещият се по това време постулат, че кредитите в евро са ниско рискови и ако стане нещо ЕЦБ ще се намеси и оправи положението. Гърция имаше проблеми още по времето на Олимпиадата 2004 , но просто продължиха да и дават заеми точно заради факта , че е в евро зоната. Но ако помните Гърция влезе и в евро зоната с компромис. Тогава тъй като не отговаряше на критериите , бе принудена първо да си девалвира драхмата и едва след това да премине към еврото. Сигурно и това евробанките дето даваха кредитите не са го знаели.

# 325
  • Мнения: 6 122
Айде, почна се. Хиляди излезоха на площада в Мадрид да поздравят гърците за избора им на Сириза. Крайно лявата партия в Испания се готви за евентуална победа. Но дългът на Гърция, нямало да се опрости. Това по новините го слушам.

Не е добре да има фалирала държава в ЕС. Инвеститорите са много чувсствителни на подобен род новини и може да доведе до срив на еврото, а оттам и до много сериозни проблеми.

# 326
  • София
  • Мнения: 3 408
ToHu_, внимавай какво си пожелаваш Wink.


Нищо не си пожелавам аз. Въпроси задавам, понеже не съм наясно с международното положение.  Sunglasses

# 327
  • Мнения: X
Според мен не е нужно да ги оставят да фалират даже. Достатъчно е да забавят следващия транш.

Те, гърците, вече го отказаха. /поне Варуфакис така каза/

 Joy Joy JoyПоредният кьорфишек, както за санкциите срещу Русия; като им припари на чергата, ще намерят начин да се съгласят "за още малко време", докато "обсъдят" и "изчакат".

Онова изказване за неплащането на дълговете до 2020 г. чух го днес от някакъв коментатор по БНР. Възможно е да става дума за гратисен период с плащане само на лихви или просто не е точно. Човек не трябва да цитира неща, без надежден източник, правилно!
При всички случаи обаче схемата на изплащане е максимално облекчена и разтеглена във времето и е по-изгодна от Велчевите пари, дето ги плащахме до скоро.
Видях, че дългът към МВФ е сравнително малък - до към 28 милиарда, остатъкът до 240 милиарда, какъвто е размерът на помощта, е към ЕС - това от сайта на ЕК. МВФ си искат парите най-напред, но това ще приключи сравнително скоро - до 2016 г.
Ето една малко по-сериозна статия,  ваше право е да вярвате или не.
http://www.telegraph.co.uk/finance/economics/11372369/Three-myth … ebt-mountain.html
Накратко - за миналата година Гърция е платила около 2,6% от БВП за дълговете си, като 2015 ще е най-натоварената година, по-нататък бремето значително се облекчава. Изплащането трябва да приключи през 2054 г. Според мене това е повече от лек вариант, поне по-лек от този на повечето длъжници в Европа.

# 328
  • Мнения: 341
Забелязвам ги как работят, направо се потрошват. И винаги някой друг им е виновен.
Ако ми се налага някой да ми свърши работа търся име, което не е немско. И не заради цената. Просто ми писна от идиоти.

Потвърждавам от мястото на събитието! Митове и легенди са това, колко се скъсвали от работа...А това пък, че има немец, който да работи на повече от едно работно място за сефте го чувам...То в един магазин като влезеш и ги питаш нещо елементарно и чакаш половин час да се намери точният човек, който знае отговорът...на въпроса, който вече съм забравила и 1000 пъти съжалила, че изобщо ги обезпокоих...Никой не би се навел да вдигне нещо, в което ще се спъне и пребие, ако това не му е пряко задължение...Изобщо не ги намирам за толкоз работни, за колкото разказват легендите.
А това, което и ти споделяш, че търсиш име, което не е немско да ти свърши работата, всеки път ми го твърди моя приятелка, която беше 7-8 години шеф на бг филиал на австрийско-немска фирма с бизнес проекти в Бг...Мацката е с немска гимназия и юрист по образование, много умна и голям работохолик, беше се отвратила от немците. Все си намирали оправдания, хитрували, правели се, че уж тя нещо не е разбрала...Дребни тарикатски номера...
В Гърция ходим от години на почивка и намирам хората там за работливи. Някои ходят на държавна работа и въртят частни хотели и ресторанти. Винаги съм била доволна от условията и обслужването. Да не би някой друг да работи вместо тях? Просто се въртят едни стари плочи, нарочени са едни за много работни, а други за много мързеливи и точка. А реалността всъщност е далеч по-различна...
 

# 329
  • Мнения: 12 298

Накратко - за миналата година Гърция е платила около 2,6% от БВП за дълговете си, като 2015 ще е най-натоварената година, по-нататък бремето значително се облекчава. Изплащането трябва да приключи през 2054 г. Според мене това е повече от лек вариант, поне по-лек от този на повечето длъжници в Европа.

Да, ето го източникът на данните за процентите в статията. http://www.bruegel.org/nc/blog/detail/article/1551-greek-choices … er-the-elections/
Не съм специалист, но не става ли дума по-скоро, че 2.6% от БВП отиват за лихвата по дълговете? Тоест отиват 4.3, но евентуално ще отидат 2.6, ако...
Така или иначе, ще видим какво ще стане. Дано намерят решение, което да не разбута много Европа, а да й помогне.

Последна редакция: сб, 31 яну 2015, 20:14 от Vapor

Общи условия

Активация на акаунт