срочен договор и болнични

  • 1 683
  • 4
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 409
Здравейте,
Ситуацията е следната, на срочен трудов договор съм, по проект, който изтича края на май.  Имам съмнения че съм бременна. Ако това наистина е така, как стои въпроса с болничните и майчинството. Ако изляза преди края на май в болничен при прекратяване на проекта и респективно на договора ми, ще ми изплащат ли такъв или автоматически и се прекратява трудовия договор и съответно заплащането?
Благодаря.

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Диксан,болничният преди края на договора ти няма да те спаси.При прекратяването на договора оставаш без болничен и майчинство.Ако си бременна,си търси фирма на приятел,която да те назначи

# 2
  • Мнения: 91
Здравейте!Надявам се,че пиша в правилната тема по моя проблем и че някой може да ми отговори.Назначена съм на работа в края на февруари с договор със срок на изпитване 6м. в полза на работодателя.Преди започване на работа имам пропуски в здравните осигуровки,т.е. с прекъснати права съм.Дължа вноски за здраве за 3г назад.През тези години съм била или без работа или с работа без договор.За това време съм си лекувала само зъбките и съвестно съм си плащала..,въпреки това обаче имам желание да си платя дължимите здравни за минал период, но не успявам сега и веднага..не са малко.Сега съм болна с болки в гърдите,което ще бъде кашлица от утре, остра хрема и главоболие и се чудя дали има проблем да си получа болничния.Работя с храна и не мога да се появя така, а имам и бременна колежка-абсурд!Ясно е,че при личната лекарка ще мина на свободен платен преглед, но за болничния нямам яснота..Имам ли право на болничен?Чух се с докторката и тя ми каза,че ще провери случая?Дали ситуацията не е такава,че докато не внеса парите нямам право да се разболявам?Благодаря ви!

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Дали ситуацията не е такава,че докато не внеса парите нямам право да се разболявам?Благодаря ви!

Не,не е такава ситуацията.Всяко лице,което работи,има право на болничен.Лекарката трябва да ти издаде такъв.От НОИ ще ти го плащат,ако имаш 6 м осигурителен стаж през целия ти живот

# 4
  • Мнения: 91
Благодаря Елфитче!

Общи условия

Активация на акаунт