Спешна нужда от кръводарители в София - застрашен е животът на две деца и жена

  • 4 286
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 320
http://bnt.bg/news/vajna-novina/apel-za-pomosht-dve-detsa-i-zhen … -ot-kravna-plazma

Две деца и една жена на 30 години са в критично състояние с бъбречна недостатъчност и белодробни кръвоизливи, усложнения след грип. Единственият начин да бъде спасен животът им е комплексна терапия с плазмафереза.
Проблемът е, че трябват големи количества кръвна плазма.
Затова лекарите от Националния център по хематология апелират за по-активно кръводаряване в Центъра по трансфузионна хематология на ул. “Братя Миладинови” 112, който работи събота и неделя до 15:30 часа.

Кръвната група е без значение.




http://news.bgnes.com/view/1213093

18-годишно момиче е с опасност за живота – всичко започнало като грип

Близки, роднини и приятели се молят за 18-годишната Габриела Лозанова Иванова, която се бори за живота си в белодробна болница "Св. София".

Майката на Габриела – Мария, разказа пред БГНЕС ужаса, който все още преживява за това, че дъщеря и все още е на командно дишане. Всичко започва на 18 януари, когато Габриела се почувствала зле – със затруднено дишане, мислели, че е настинка или грип. За седмица обаче състоянието и се влошило и дробовете и се напълнили с кръв, лекарите казали, че има двустранна бронхопневмония, но след множество изследвания става ясно – на 18-годишната Габриела откриват Синдром на Гудпасчър. При Синдрома на Гудпасчър тялото произвежда антитела срещу бъбреците и белите дробове. Обикновено първият симптом, който довежда пациентите при лекаря, е кашлянето на кръв.

Състоянието на Габриела е животозастрашаващо, засега е стабилизирано. Тя е интубирана и на командно дишане. На Габриела 10 пъти през ден трябва да и правят манипулация, която се нарича плазмафереза. За всяка такава манипулация са необходими 2 литра плазма, за 2 литра плазма пък са необходими около 10 души кръводарители. Всичките нейни приятели, роднини, колеги даряват кръв в Кръвна банка в София – вече около 40 души са дарили. Но Габриела има нужда от още поне 60 души дарители на кръв за подобряване на състоянието и. Момичето е с кръвна група А, с положителен резус-фактор.

Близките умоляват, който има възможност да дари кръв за тяхното детенце. Всяка такава манипулация плазмафереза струва 1080 лева. Предстои откриване на банкова сметка за пострадалото момиче.

Габриела тази година е завършила средното си образование и се е готвела да бъде студентка.
Лекарите не са се отказали и се борят за живота на Габриела.

/БГНЕС
София / България

# 1
  • Мнения: 2 650
Извинете за може би глупавия въпрос, но не разбрах от написаното - може ли  да се дари  кръв от друго нселено място ( аз съм от Пловдив и нямам възможност да пътувам, а нуждещите се от София) И ако може, каква е процедурата

# 2
  • Мнения: 6 320
Най-добре е да попитате директно в Центъра
Телефони: 02/ 92 104 17, 02/ 92 104 19

От предишни случаи знам, че когато недостига кръв в някой от центровете, се изискват запаси от други градове, но мисля, че когато е нужна прясна плазма, трябва да се дарява на място.

# 3
  • Мнения: 2 650
Благодаря

# 4
  • Мнения: 7 779
само  да попитам жената има ли нещо общо с децата или са различни случаи  newsm78

# 5
  • Мнения: 6 320
Нямам представа.
Чух апела по новините на БНТ и потърсих информация.
Намерих тези две публикации.
Предполагам, че са отделни случаи.

Последна редакция: сб, 31 яну 2015, 21:15 от Mamma

# 6
  • Мнения: 7 779
за дяцата давам ... от раз.  Laughing - половин кило

# 7
  • Мнения: 4 785
Търсех дали има тема за Габриела, сега разбрахме чрез фейсбук - наш приятел, който е неин приятел, ни писа. Аз не мога да давам кръв, но мъжът ми ще отиде, той е А+.

 Praynig

# 8
  • Мнения: 160
Има ли апел във фейсбук? Мисля, че по-лесно ще стане разпространяването.  newsm78  Аз не съм в България, но имам приятели там и мога да споделя.

# 9
  • София
  • Мнения: 72
Съжалявам, че чак сега виждам темата. Има ли още нужда от кръв. От София съм и съм 0 +. С радост ще помогна.

# 10
  • Мнения: 4 785
Съжалявам, че чак сега виждам темата. Има ли още нужда от кръв. От София съм и съм 0 +. С радост ще помогна.

Мъжът ми каза, че е имало доста хора и вероятно са събрали за сега нужната кръв за Габриела, но за другите нуждаещи се не знам. Ако имаш възможност отиди, ако не за обявените случаи, със сигурност ще помогнеш на други Hug

# 11
  • София
  • Мнения: 2 967
Имате ли представа какви пречки може да има човек, за да даде в момента кръв. Въпроса ми е продиктуван от това, че юли месец направих спонтанен аборт, а пък в края на декември се разблях от бронхит, преди тона и грип, и бая лекарства и и антибиотици изпих.

# 12
  • София
  • Мнения: 11 977
Аз дарих на 14 януари, не мога да го направя отново толкова скоро. Sad

# 13
  • Мнения: 143
Има ли нужда още от кръв? И аз сега видях темата. Нулева положителна съм.

# 14
  • Мнения: 4 785
За Габриела вече не трябва, съобщиха ни, че днес е починала  Cry Дано другите се справят  Praynig, няма по-тежко нещо от това.

Общи условия

Активация на акаунт