Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Деца от 1 до 6 г.
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 23 отговора

София

Привет на вси4ки!!! yes
Искам да ви питам,при вашите деца как стана проговарянето,постепенно или изведнъж!!
Дъщеря ми е на 1г и 8м.и казва около 5,6 думи4ки(мама,тата,баба,айде,бау-бау,ало).Нормално ли е само толкова думи за възрастта и.Предварително благодаря за отговорите!!!!
Цитирай

София

Проговарянето е строго индивидуално. Чувала съм да казват, че момичетата проговаряли по-бързо, но това явно не е така. Синът ми на 1 г. и 6м. вече можеше да прави прости изречения, а на 1 г. и 8 м. разговаряхме съвсем нормално - естествено сложните думи ги съкращаваше. Дъщеря ми сега е на 1 г. и 6 м. и казва само мама, тати, баба, деди. Предполагам че до 2-3 месеца ще проговори изведнъж. Все още нямаш повод за безпокойство. Детето на сестра ми проговори на 1 год. и 9 мес. и то спонтанно. Сега е на 2 г. и постепенно речта му се обогатява.
Цитирай

София

Петия Дияна точно на възрастта на твойта щерка започна да съчинява изречения. Ние се местихме по това време в нов апартамент. Може би тази промяна я провокира по някакъв начин. Спря да седи на гърнето, но проговори. Силно казано "проговори", защото се налагаше мама да играе ролята на речник за някои думички Smile
Но пък както е казала Калинапри всяко дете процеса на проговаряне е строго индивидуален.
Цитирай
И моето дете е горе-долу на толкова и е същото и при нас.Примирила съм се,че ще стане при нас по-късно.Споко!!!Когато са готови ще проговорят.После пък няма млъкване smile3521
Цитирай

БГ - София

Ето една хубава тема за същото.
Успех
Цитирай
Разбира се, че е нормално за тази възраст. При всяко дете е много различно, едни говорят отрано по "бебешки", други проговарят по-късно, но с цели изречения, трети - първо бебешки и постепенно с изречения. Голямата ни дъщеря започна към 1 година и 6-8 месеца с много думи, на които съкращаваше първите срички и я разбирах само аз, но всяка дума се повтаряше до безкрайност докато не я разбера. Беше доста трудно защото се сърдеше и плачеше докато не я разбера и не повторя правилно това, което иска да ми каже. Към 2г. вече говореше доста добре с изречения от по 2-3-4 думи, а сега на 2г. и 6м. говори почти като голям човек и се разбираме прекрасно.
Цитирай

София

на 7 месеца каза баба ,после тата и папи и това е имаше и дада но сега е 1.1 г.и нищо ново Very Happy
Цитирай

Русе

При всички деца е различно ние вече правим и изречения(2ги2м) а на нащи познати дъщеричката е на 2г и6м и още казва само някой думи
Цитирай

Пловдив

За мен има няколко фактора, които влиаят на проговарянето. Синът ми проговори на 3г.6м. - до тогава казваше думички, правеше изречения, но само аз му разбирах. Като тръгна в Ігрупа на градината (3г.) ни предупредиха, че ако до 6м. не каже еди кои си думи по определен начин - да търсим логопед. Слава Богу, не се наложи. Но малката - дали защото е момиче, дали защото е второ дете и вечно има кой да й говори, но тя на 1г.6м. вече си говореше с думи и изречения като голяма. А на годинка казваше името си, нашите имена, кой какво прави през деня (тати-боти, бати-учи, Уана-гай) но за тези неща превеждах аз.
Така че според мен всичко е индивидуално и за теб още няма място за притеснение. Като почнат - после няма млъкване  Very Happy
Цитирай

Варна

бати проговори около годинката,на кръщенето си/на 1г/ вече правеше изречения от 2думи,малкият проговори около 2та си годинка,но за много кратко време навакса и започна бързо да прави изречения
Цитирай

София

Различно е за всички деца.
Каката проговори на горинка ( казваше изречение с подлог и сказуемо);
Преди това казваще отделни думички без да ги свързва.
Цитирай

София

Дъщеря ми проговори на 2г и половина - 3г Т.е. оформяше изречения в тази възраст. Все ми казваха: Ама ти да не се притесниш, то само ще реши кога ще проговори! Защо бяха решили, че съм притеснена?! Оставих детето, когато е готово да направи следващата крачка, без да го притискам. Сега не й се затваря устата - постоянно нещо бърбори. Сигурно и с другото ми детенце ще стане същото. Лелеее, горкият ни тати, три жени вкъщи ще му дойдат в повечко  hahaha , все бърборани  35 Каза, че ще се изнесе на палатка пред блока като му писне!  Laughing
Цитирай

До парка

Ние сме на 1г 9м и не можем да и затворим устата,бърбори непрестанно.Правим прости изречения от 3-4 думи,вече пеем мила моя мамо и Зайченцето бяло с помощ от мама.Но в яслата ни казват,че тя им е единственото такова детенце.
Цитирай

Кацнала на едно дърво.

Строго индивидуално е. Няма никакво значение кога прохожда и проговаря едно дете.
Няма място за притеснение. Едни деца са по-мълчаливи и съзерцателни, други са като моето - да се говори, пък какво ще се каже, няма значение. Важното е шум да се вдига.  Mr. Green
Помня, че Самуил проходи на година и три-четири месеца, вече говореше с прости изречения (на мен се е метнал, не ми спира устата  Embarassed).
Това ми докара нови тревоги - вече говори, пък не ходи (така казваха бабичките-доброжелателки). Laughing
Цитирай

Моята дъщеря започна да приказва към 1 годинка(още не можеше да ходи), казваше си името, моля като искаше нещо ,името на баща си ,копче ,шапка и др.Чак към 1г и 4 месеца започна да прави изречения,а сега знае няколко песнички ,цели книжки от по няколко стихчета(1 г и 10 месеца).Опитва се даже да преразказва с няколко думи приказки или детското филмче което е гледала.Но аз по цял ден и обръщам внимани ,четем ,пеем песни( пускам и на DV)  и разказваме приказки преди заспиване.Най-много обаче попива от детските филмчета и по-големият и братовчет.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 23 отговора