НА КАКВА ВЪЗРАСТ ПРОГОВОРИХА ДЕЦАТА ВИ???

  • 1 227
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 125

Привет на вси4ки!!! yes
Искам да ви питам,при вашите деца как стана проговарянето,постепенно или изведнъж!!
Дъщеря ми е на 1г и 8м.и казва около 5,6 думи4ки(мама,тата,баба,айде,бау-бау,ало).Нормално ли е само толкова думи за възрастта и.Предварително благодаря за отговорите!!!!

# 1
  • Мнения: 93
Проговарянето е строго индивидуално. Чувала съм да казват, че момичетата проговаряли по-бързо, но това явно не е така. Синът ми на 1 г. и 6м. вече можеше да прави прости изречения, а на 1 г. и 8 м. разговаряхме съвсем нормално - естествено сложните думи ги съкращаваше. Дъщеря ми сега е на 1 г. и 6 м. и казва само мама, тати, баба, деди. Предполагам че до 2-3 месеца ще проговори изведнъж. Все още нямаш повод за безпокойство. Детето на сестра ми проговори на 1 год. и 9 мес. и то спонтанно. Сега е на 2 г. и постепенно речта му се обогатява.

# 2
  • София
  • Мнения: 39 740
Петия Дияна точно на възрастта на твойта щерка започна да съчинява изречения. Ние се местихме по това време в нов апартамент. Може би тази промяна я провокира по някакъв начин. Спря да седи на гърнето, но проговори. Силно казано "проговори", защото се налагаше мама да играе ролята на речник за някои думички Simple Smile
Но пък както е казала Калинапри всяко дете процеса на проговаряне е строго индивидуален.

# 3
И моето дете е горе-долу на толкова и е същото и при нас.Примирила съм се,че ще стане при нас по-късно.Споко!!!Когато са готови ще проговорят.После пък няма млъкване smile3521

# 4
  • Мнения: 7 821
Ето една хубава тема за същото.
Успех

# 5
Разбира се, че е нормално за тази възраст. При всяко дете е много различно, едни говорят отрано по "бебешки", други проговарят по-късно, но с цели изречения, трети - първо бебешки и постепенно с изречения. Голямата ни дъщеря започна към 1 година и 6-8 месеца с много думи, на които съкращаваше първите срички и я разбирах само аз, но всяка дума се повтаряше до безкрайност докато не я разбера. Беше доста трудно защото се сърдеше и плачеше докато не я разбера и не повторя правилно това, което иска да ми каже. Към 2г. вече говореше доста добре с изречения от по 2-3-4 думи, а сега на 2г. и 6м. говори почти като голям човек и се разбираме прекрасно.

# 6
  • Мнения: 1 756
на 7 месеца каза баба ,после тата и папи и това е имаше и дада но сега е 1.1 г.и нищо ново Grinning

# 7
  • Мнения: 1 059
При всички деца е различно ние вече правим и изречения(2ги2м) а на нащи познати дъщеричката е на 2г и6м и още казва само някой думи

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 709
За мен има няколко фактора, които влиаят на проговарянето. Синът ми проговори на 3г.6м. - до тогава казваше думички, правеше изречения, но само аз му разбирах. Като тръгна в Ігрупа на градината (3г.) ни предупредиха, че ако до 6м. не каже еди кои си думи по определен начин - да търсим логопед. Слава Богу, не се наложи. Но малката - дали защото е момиче, дали защото е второ дете и вечно има кой да й говори, но тя на 1г.6м. вече си говореше с думи и изречения като голяма. А на годинка казваше името си, нашите имена, кой какво прави през деня (тати-боти, бати-учи, Уана-гай) но за тези неща превеждах аз.
Така че според мен всичко е индивидуално и за теб още няма място за притеснение. Като почнат - после няма млъкване  Grinning

# 9
  • Мнения: 544
бати проговори около годинката,на кръщенето си/на 1г/ вече правеше изречения от 2думи,малкият проговори около 2та си годинка,но за много кратко време навакса и започна бързо да прави изречения

# 10
  • Мнения: 816
Различно е за всички деца.
Каката проговори на горинка ( казваше изречение с подлог и сказуемо);
Преди това казваще отделни думички без да ги свързва.

# 11
  • Мнения: 791
Дъщеря ми проговори на 2г и половина - 3г Т.е. оформяше изречения в тази възраст. Все ми казваха: Ама ти да не се притесниш, то само ще реши кога ще проговори! Защо бяха решили, че съм притеснена?! Оставих детето, когато е готово да направи следващата крачка, без да го притискам. Сега не й се затваря устата - постоянно нещо бърбори. Сигурно и с другото ми детенце ще стане същото. Лелеее, горкият ни тати, три жени вкъщи ще му дойдат в повечко  hahaha , все бърборани  Joy Каза, че ще се изнесе на палатка пред блока като му писне!  Laughing

# 12
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Ние сме на 1г 9м и не можем да и затворим устата,бърбори непрестанно.Правим прости изречения от 3-4 думи,вече пеем мила моя мамо и Зайченцето бяло с помощ от мама.Но в яслата ни казват,че тя им е единственото такова детенце.

# 13
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Строго индивидуално е. Няма никакво значение кога прохожда и проговаря едно дете.
Няма място за притеснение. Едни деца са по-мълчаливи и съзерцателни, други са като моето - да се говори, пък какво ще се каже, няма значение. Важното е шум да се вдига.  Mr. Green
Помня, че Самуил проходи на година и три-четири месеца, вече говореше с прости изречения (на мен се е метнал, не ми спира устата  Embarassed).
Това ми докара нови тревоги - вече говори, пък не ходи (така казваха бабичките-доброжелателки). Laughing

# 14
  • Мнения: 228
Моята дъщеря започна да приказва към 1 годинка(още не можеше да ходи), казваше си името, моля като искаше нещо ,името на баща си ,копче ,шапка и др.Чак към 1г и 4 месеца започна да прави изречения,а сега знае няколко песнички ,цели книжки от по няколко стихчета(1 г и 10 месеца).Опитва се даже да преразказва с няколко думи приказки или детското филмче което е гледала.Но аз по цял ден и обръщам внимани ,четем ,пеем песни( пускам и на DV)  и разказваме приказки преди заспиване.Най-много обаче попива от детските филмчета и по-големият и братовчет.

Общи условия

Активация на акаунт