Рецепти и съвети за здравословно хранене

  • 21 208
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 380
     Здравейте, момичета!
  От известно време се зароди желание в мен да променя начина на хранене на семейството ми и да заменя "традиционните" и често "мазнички манджи" с по-здравословни рецепти. Изненадах се, че в интернет няма кой знае какви рецепти в тази насока, а и тук няма такава тема /очаквах да открия съкровище с куп систематизирани рецепти/, та с голямо желание реших да пусна една тема. Надявам се да има хора, които ще харесат идеята, хора, които са положили основите на едно по-добро хранене и хора, които биха споделили своя личен опит, за да изградим тема със систематизирани може би на по-късен етап категории ястия и начина им на приготвяне.
  П.П. Очаквам с нетърпение вашите изпитани, вкусни и полезни рецепти!   bouquet

# 1
  • Мнения: 244
Здрасти ^Jade^ и аз си мислех да пусна подобна тема предните дни, но все не намирах време за това. Аз лично от около година вече се опитвам да се храня по-здравословно, но това само според мен може би. Съгласна съм с теб за темичката дано да потръгне...

# 2
  • Мнения: 244
Мога да започна с рецепта за салатка, която обичаме с ММ често да си правим.
Спанак с киноа:
200-300гр. пресен спанак (ако е бейби и домашен най-добре)
100гр. киноа (сварена)
100гр. козе сирене ( пак да си кажа ако е домашно най-добре)
1 сварено яйце или домашна лека майонеза по желание
За овкусяването естествено зехтин възможно по-добро качество и лимонов сок или домашен ябълков оцет.

# 3
  • Мнения: 1 380
       Здравей, a_viva_a !
  Радвам се, че се включи! Май няма особен интерес към темата, но знае ли човек... може да посъберем интересни рецепти  Wink
Аз преди малко приготвих едно филе от бяла риба във фолио и патладжани със доматен сос. След като ги "досготвя" довечера и видя дали стават за ядене, ще пусна рецептите  Laughing
Иначе вчера правих бананови палачинки - много прости и вкусни, но трябва да се изядат за няколко часа, че после стават кофти... Та:
Бананови палачинки :
1. 2 банана
2. 4 бр. яйца

  Бананите се нарязват, към тях тях се прибавят яйцата, пасират се и готово Simple Smile
Загрявам тигана и изсипвам с черпак сместа, без да слагам олио. Внимателно трябва да се обръщат, че са доста крехки и първите две "заминаха", докато им "схвана цаката". Аз моите ги хапнах с мед, мъж ми с течен шоколад и сладко. Стават около 10-12 малки палачинки.

# 4
  • Мнения: 244
Интересна рецепта за палачинки, аз не мога да правя та това е специалитет на ММ, ние сме спрели да ядем пшеницата да заместваме с други брашна, но винаги ги прави по калсическата рецепта  newsm78 май Rolling Eyes .А понеже имам едни приятели дето не ядът яйца и четох преди години че веганите  и такива като тях заместват яйцата с банан и сега ми стана интересно какво ти се е получило.
ПП ще чакам рецептата за рибата, ние напоследък я мариноваме за около 30 мин. в подправки и лимонов сок и след това я печем.

# 5
# 6
  • Мнения: 1 780
Мога да започна с рецепта за салатка, която обичаме с ММ често да си правим.
Спанак с киноа:
200-300гр. пресен спанак (ако е бейби и домашен най-добре)
100гр. киноа (сварена)
100гр. козе сирене ( пак да си кажа ако е домашно най-добре)
1 сварено яйце или домашна лека майонеза по желание
За овкусяването естествено зехтин възможно по-добро качество и лимонов сок или домашен ябълков оцет.

Вместо спанак в ранна правим  ние си правим тази салата с млада коприва -  разбира се  много добре стрита със сол за да не "пари".

# 7
  • Мнения: 244
Здравей, Glamur аз коприва се усмелявам да слагам само в супи, но обещавам да пробвам твоя вариант.

# 8
  • Мнения: 1 780
a_viva_a   в нашето семейство тя е на почит  Laughing. Освен на супи и на салата, правя и зелета баница, на каша /като добавям малко сирене и понякога и смлени орехи/, с ориз ......общо-взето там където могат да се използват спанака или лапада. Много често пролетта готвя и с листа от червено цвекло.

# 9
  • Мнения: 1 380
Момичета, рибата не ми се получи, според мен, мъж ми я хареса, та ще дам само рецептата за патладжаните.

Патладжани с доматен сос:

1. Два броя патладжани (средно големи);
2. 300 грама доматено пюре;
3. Около 150 грама гъби;
4. 2 скилидки чесън;
5. сол, черен пипер, босилек;
6. кашкавал - по желание.

Измивам и нарязвам на ивици патладжаните, осолявам ги и ги оставям за половин час да се отцедят. След което в леко намаслена тава ги нареждам, заливам със соса (доматено пюре, гъбки, чесън и подправки) и пека на 200 градуса за 40 минути. 10 минути преди да станат готови патладжаните, добавих кашкавал - настърган.

Сигурно си я знаете и тази рецепта, но...

Кюфтета от тиквички на фурна:

1. 4 бр. средно големи тиквички;
2. 1 бр. морков
3. половин глава кромид лук
4. галета, сол, черен пипер
5. 2 бр. яйца
6. 2 скилидки чесън

Рендосвам тиквичките, заедно с кората. Намачквам ги хубаво със сол и ги оставям в гевгир да се отцежда сокът за около половин час, като от време на време и намачквам отново с ръце, за да излезе по-добре течността им. След това добавям към тях настърган морков, яйцата, черен пипер, галета и лука. Забърквам продуктите и оформям кюфтетата. Пека ги на 250 градуса до готовност.

# 10
  • Мнения: 184
Записвам се при вас, момичета. Стремя се да готвя здравословно и да комбинирам правилно продуктите, затова ще ми е интересно да обменим рецепти. Тези дни ще се включа и с моите предложения.  Laughing

# 11
  • Мнения: 244
Здравейте, момичета. ^Jade^  ще пробвам патладжаните, но като им дойде сезона. В повечето случаи се опитваме да се храним само със сезони плодове и зеленчуци, особено ако са с доказан произход. Миналата година правихме парени патладжани и ги консервирахме но на кубчета нарязани. Аз правих през уикенда една сурова торта, която се получи много вкусна. Блата е от фурми и орехи, с малко кокосово мляко и масло (които получих преди това от 1 кокосов орех), а крема от 1 банан, 1 добре узряло авокадо, кокосово мляко и чия.

# 12
  • в огледалото на живота
  • Мнения: 8 193
Страхотна тема!  Hug
Включвам се с любима моя постна гозбичка  Heart Eyes
http://www.kulinarno-joana.com/2008/06/ratatouille/

# 13
  • Мнения: 465
Здравей, чудесно е, че се замисляш с какво се храните и имаш желание да промените хранителните си навици към по-здравословни.

Позволи ми да не се съглася с теб, интернет е пълен със сайтове и блогове за здравословно хранене. Просто здравословното хранене е толкова огромна тема, че е малко трудно да се сложи под общ знаменател. Често има привърженици на различни теории, които са отчасти взаимноизключващи се.

Във форума има вегетарианска тема, суровоядска, тема за смутита, за детоксикации, тема на ВМ-НВХ и т.н. Хвърли ако искаш поглед в тези теми, може да си харесаш нещо. Не е нужно да се придържаш стриктно към някаква философия, за да надничаш в някоя тема и да ползваш рецептите, които са ти по вкуса.

Сигурна съм, че основните правила за здравословно хранене са ти ясни - ползвай свежи продукти, не преработени, раздели се с всичко, което идва в опаковка - салами, бисквити, сос в пакетче и т.н. За газираните напитки и "натуралните сокове" предполагам е излишно да споменавам.

Успех и мотивация ти желая в това така вълнуващо начинание към по-здравословен живот.   bouquet

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Чудесна тема! И аз от горе-долу година се опитвам да храня семейството си максимално здравословно. Резултатът е на лице - тази зима всички сме много по-здрави и по-малко податливи на вируси от предишните. Включвам се с едно предложение за здравословен обяд (става и за закуска), много удобно за носене на работа.

Зърнен обяд:
5 с.л. овесени ядки (според апетита може по-малко или повече);
1 с.л. пшеничен зародиш;
1 с.л. ленено семе;
1 с.л. сусамов тахан;
2 с.л. ядки или семена по избор;
За подслаждане по избор 2 с.л. стафиди (или друг сушен плод) или 1-2 ч.л. мед.
Всичко това се смесва в подходяща кутийка и си го носите на работа. 30 мин преди обяда го заливате с гореща вода (да го покрие и 1 пръст отгоре). Доста е вкусно и въпреки че изглежда като калорична бомба не се качва от него, а засища за поне 5-6 ч.

Общи условия

Активация на акаунт