за отсъствията в първи клас

  • 4 375
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 500
Споделете моля  колко извинени отсъствия имаха вашите деца в първи клас заради  кашлици ,сополи и т.н.

Има ли лимит на извинените отсъствия до 4 -т клас

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Има лимит, имам спомен, че ученик, отсъствал повече от 100 учебни часа по уважителни причини, завършва учебната година с полагане на изпити по всички предмети, не знам обаче за първи клас същото ли важи.

# 2
  • Мнения: 21 455
Има лимит, имам спомен, че ученик, отсъствал повече от 100 учебни часа по уважителни причини, завършва учебната година с полагане на изпити по всички предмети, не знам обаче за първи клас същото ли важи.
Нещо бъркаш.

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 280
Миналата година когато бяхме 1-ви клас ми казаха че има право на 50%, а тази на 30% извинени отсъствия - след това се държи изпит при друг преподавател.

# 4
  • Мнения: 21 455
Миналата година когато бяхме 1-ви клас ми казаха че има право на 50%, а тази на 30% извинени отсъствия - след това се държи изпит при друг преподавател.
Вероятно е регламентирано в Правилника на училището ви, макар че не виждам смисъл от ограничението за първи клас, доколкото този клас не се повтаря.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 280
Дидева съгласна съм и аз не виждам смисъл, но е факт. Миналата година класната ни предупреди, че ги наближаваме и от там имам информацията Peace Не знам обаче дали всяко училище ги определя само за себе си или важи за всички училища.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Има лимит, имам спомен, че ученик, отсъствал повече от 100 учебни часа по уважителни причини, завършва учебната година с полагане на изпити по всички предмети, не знам обаче за първи клас същото ли важи.
Нещо бъркаш.

Ученик, отсъствал повече от 100 учебни часа по уважителни причини, завършва учебната година с полагане на изпити по всички предмети на основание чл. 137а, ал. 1 от ППЗНП и чл. 29а от Наредба No 3 на МОМН за системата за оценяване.

Ученик, чиито отсъствия не позволяват оформяне на срочна или годишна оценка по определен учебен предмет, се явява на изпити за оформяне на срочна, респективно годишна оценка, на основание чл. 137а, ал. 1 от ППЗНП и чл. 29а от Наредба No 3 на МОМН за системата за оценяване.

Броят на извинените се определя от  вътрешни правила за училището. Директорът определя по решение на педагогическия съвет до колко и какви последствия ще има за даден ученик.

На тази информация бях попаднала преди като проверявах заради сина ми, не знам в момента и за първи клас точно как стоят нещата.

# 7
  • Мнения: 21 455
Това е извадка от училищен правилник, който не е общовалиден. В училището на моето дете също има подобно ограничение за отсъствия, след което се полага изпит - 20% от общия брой часове за даден предмет.
Скрит текст:
Ето какво гласят цитираните членове от ППЗНП и Наредбата.
ППЗНП
Чл. 137а. (1)  За ученик, обучаван в дневна или вечерна форма, чиито отсъствия не позволяват оформяне на срочна или годишна оценка по един или няколко учебни предмета от задължителната или от задължителноизбираемата подготовка, директорът на училището по предложение на педагогическия съвет определя със заповед условията и реда за оценяване знанията и уменията за завършване на учебния срок и/или учебната година.

Наредба за системата на оценяване
Чл. 29а.  (1) Изпити за определяне на
срочна оценка се полагат от:
1. ученици, обучавани в дневна и във вечерна форма, чиито отсъствия от учебни занятия не позволяват формиране на срочна оценка по съответния учебен предмет;
2. ученици, обучавани в индивидуална форма.
(2) Изпитите за определяне на срочна оценка се полагат върху учебното съдържание по съответния учебен предмет, изучавано през учебния срок.
(3) (Нова. - ДВ, бр. 73 от 2009 г., в сила от 15.09.2009 г.) Не се полагат изпити за определяне на срочна оценка за учениците от началния етап на основно образование, обучавани в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение.

Очевидно не е определен конкретен брой отсъствия.
Най-добре е авторката на темата да провери как стоят нещата конкретно в тяхното училище. Може да поиска копие от Правилника, ако същият не е публикуван примерно на интернет-страницата на учебното заведение.

# 8
  • Мнения: 4 500
Просто да попита учителката.

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
В първи клас вече не е като в ДГ - аз спирах дъщеря ми от училище само при по-сериозни настинки, придружени с температура и пр. Иначе, ако трябва при всяка хрема да я държа вкъщи, ще ходи на училище от дъжд на вятър.
Мисля, че всяко училище има различен правилник - най-добре да се попита Peace

Общи условия

Активация на акаунт