За носталгията по детството

  • 3 711
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 147
Според вас носталгията и розовите очила признак ли са че човек остарява душевно?
Някъде прочетох, че тези които запазват детското харесват и нови неща без да идеализират тези от детството. Свалих от Интернет някои филми и сериали от детството и да ви кажа не разбирам как може толкова да се възхваляват по тях. Някои като "Пълна къща" дори ми се струват мега тъпи, а като дете ги обичах. Други като АЛФ ми харесват, но не заради спомените, че израстнах с тях, а просто като съдържание и изпълнение. Но и те са ми омръзнали. Помня, че като деца от година на година бързо си сменяхме любимците, може би това означава че все още имам младежко мислене? Laughing

В същото време ако детето на братовчедка ми е при нас и гледа неговите си, сегашни детски да ви кажа с нищо не са по-лоши от тези, с които израстнахме. Ако спрат някои изобщо не страда много по него, а минава на следващото и бързо си има нови любимци. Някои от тогавашните сериали, филми и предавания направо ми тъпеят и повечето са ми омръзнали, та вече почти не идеализирам нищо от миналото. На мен ми липсва начинът по който виждах света тогава, но не се умилявам от лейки-петлета и ретро телевизия.

Не смятате ли че цялото това "децата на 70-те, 80-те, 90-те" е нещо написано от хора, чиито души остаряват? Защото младите души по принцип се прехласват по новото, бързо забравят старото. Иронията е, че колкото повече ти липсва детството, толкова по-малко мислиш като дете. Съгласни ли сте с това? Че и цели сайтове посветени на носталгията като Нашето детство има. Че дори познавам възрастни хора събиращи кукли-тролове които бяха супер модерни като бяхме деца през 90-те. Това е някакъв вид вещоманство. Тези вещи няма да им върнат детството, то се връща като се почувстваш отново като дете, като започнеш да се дивиш и радваш на красивото всеки ден.

Последна редакция: нд, 15 мар 2015, 20:14 от happy_2013

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Бях готова да се обзаложа кой е авторът на темата и познах.
Сигурна ли си, че разбираш значението на думата "носталгия"?
Защото ти сравняваш едно детство с друго детство и едни времена с други времена, а това не е носталгия.

Последна редакция: нд, 15 мар 2015, 19:51 от Лилянa

# 2
  • Мнения: 14 478
Нещо не схванах основната мисъл на въпроса.
Доколкото разбрах все пак нещо твърдиш  че хора, на които им липсва детството имат старческо мислене.
Какво значи да ти липсва детството също не е ясно.... newsm78

# 3
  • Мнения: 3 031
Младите души събират Дора, а старите души тролчета?
Предпочитам да съм стара душа.

# 4
  • Мнения: 147
Бях готова да се обзаложа кой е авторът на темата и познах.
Сигурна ли си, че разбираш значението на думата "носталгия"?
Защото ти сравняваш едно детство с друго детство и едни времена с други времена, а това не е носталгия.
Носталгията, която масово се шири по форуми и кара хората да изричат неща като "А по наше време какви филмчета имаше ехей". А обективно погледнато и тогава имаше мега простотии. Постоянно се отрича новото по форумите, заклеймява се като по-лошо. И се пороркува, че сегашните деца нямало да станат хора разбираш ли. Laughing

# 5
  • Мнения: 1 793
Не разбирам идеализацията на детството, мечтите да си запазиш детското мислене и т.н. Всяка възраст си има чар,плюсове и минуси. Не ми допада този вид ескейпизъм, възприемам го като импотентност на узряването. В тежки ситуации може да е убежище, но като житейска философия намеква за проблеми.

# 6
  • Мнения: 147
Не разбирам идеализацията на детството, мечтите да си запазиш детското мислене и т.н. Всяка възраст си има чар,плюсове и минуси. Не ми допада този вид ескейпизъм, възприемам го като импотентност на узряването. В тежки ситуации може да е убежище, но като житейска философия намеква за проблеми.
Това го виждам и сред приятелки - нямат нищо общо с техни приятелки, дори ги натоварват психически, но си ги къткат защото са били дружки в забавачката например. И в същото време държат хората от настоящето си на дистанция. За мен е много по-важно качеството на познанството, не толкова от кога е.

# 7
  • Мнения: 3 031
Не е толкова носталгия, колкото сравняване на нашето детство с това на децата ни. Понякога мислим, че нашето е било по-добро, това е. Истината е, че и аз искам децата ми да изживеят част от моето детство, но може би няма да го оценят, разберат, няма да му се насладят така, както би ми се искало.

# 8
  • Мнения: 147
Аз пък мисля, че всяко едно детство е еднакво прекрасно, просто защото децата имат един специфичен начин за възприемане на света. Не вярвам смартфоните и таблетите толкова да са го променили, че да седна да ожалвам малките кроталчета. Защото ако е така може да се каже същото и за ТВ поколенията спрямо предните когато е нямало телевизия. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 3 031
Точно заради специфичния ни начин да възприемаме света, нашите възгледи не съвпадат с техните. Което е съвсем нормално, разбира се. Няма как да сравняваме тролчетата и миришештите листчета с айпада Simple Smile

# 10
  • Мнения: 147
А какво ти пречи да приемеш айпада по същия начин по който го приема едно дете - като едно прекрасно, магично нещо? Според мен именно това възприятие за нещата им липсва, не толкова самите предмети. Което ми е странно, защото и възрастен човек може да изпита същото.

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
То пък и за каква носталгия може да става дума, когато нашето детство е било лишено от тези новости? Или точно заради това е носталгията ли?
Във всяко поколение има по нещо ново в сравнение с предходното и жалейките по старото са признак за отказа или несправянето с новото.
В този смисъл не мога да разбера хората, които милеят по своето детство. Да, нямаше едни неща, но сега има много повече.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 590
Аз само не мога да разбера защо се отъждествява детството с някакави филми, сериали  newsm78
Мен единственото, което ми се струва че липсва на днешните деца е свободата, с която ние изживяхме детството си ...
Сега не смееш да ги пуснеш и 15 минути без надзор, а преди децата кръстосваха града и играеха на улицата свободно. Ей затова ми е единствено носталгично!
Ама какво да правиш, развитие  bowuu

# 13
  • Мнения: 3 031
Мен единственото, което ми се струва че липсва на днешните деца е свободата, с която ние изживяхме детството си ...
И за мен там е разликата. А от нея по-хубаво няма.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 103
Мен единственото, което ми се струва че липсва на днешните деца е свободата, с която ние изживяхме детството си ...
И за мен там е разликата. А от нея по-хубаво няма.

  Да, колкото и странно да звучи, макар и през тоталитарно време нашето детство беше по-свободно. По-свободно от внушения и от вменяване на нужди и желания. Сега една голяма част от рекламната индустрия таргетира точно децата. Загледайте се в рекламите по телевизията, дори продуктът да не е предназначен изрично за деца в рекламата участват деца. Това прави впечатление! Дали не се разчита на децата да ни кажат, кой сироп за кашлица да си купим или пък искат да превърнат нас в такива наивни деца вярващи в магии и вълшебни пръчици. Никога досега децата и детството не са били толкова използвани и експлоатирани с цел нечия печалба. Иначе в новите технологии като такива не виждам нищо лошо.

Общи условия

Активация на акаунт