Как може да се стимулира растежът на косата при децата?

  • 19 997
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 723
Здравейте,

влизам с това питане, защото вече съм се отчаяла. Дъщеря ми е на 3 годинки и косата й расте страшно бавно (на всичкото отгоре е и рехава и тънка - като перушинка). Аз съм с много гъста коса и все очаквам и нейната да се сгъсти, защото всякакви баби и лели ми обясняват как до към 3-4 години ще й тръгне по-плътна коса, но това не се случва засега.
За гъстотата ми е ясно, че е до ген и или ще стане или не, но растежа мисля, че може да се повлияе.
Та въпросът ми е кои от нещата, които се ползват от възрастни са безвредни за деца и биха ми били от полза? Знам, че тривитаминолът много помага за ускоряване на растежа, но не знам доколко е безвреден.
Имаше и на Икаров някакви масла за стимулиране на растеж, както и мазила с биотин (така се казваше ако не се лъжа), но за нито едно от тези не знам дали могат да се ползват и при деца. Ако някой има опит с това, ще ми е интересно да го чуя.

Благодаря!   bouquet

Последна редакция: сб, 21 мар 2015, 13:48 от Редактор*

# 1
  • София
  • Мнения: 9 517
остави косата на детето на мира - на  3 години дъщеря ми беше плешива, сега определено не е и косата й е до кръста, въпреки че преди 2 години е самоподстрига до ушите

Последна редакция: сб, 21 мар 2015, 07:16 от Дзвер

# 2
  • Мнения: 127
Не мажи детето с тривитаминоли, други животински комбинации витамини и глупости! Може ли такова нещо бе ... просто нямам думи вече...

Ще и докараш пожизнен пърхот и проблеми, в най-добрия случай! За три години говорим, що за тема изобщо.

# 3
  • Мнения: 5 513
Притеснява те външният вид на детето или нещо друго?
Не ми се струва удачно да я третирш с каквото и да било.Може да повредиш кожата на главата.
Колко е дълга косичката?
На моята племенница на 1г. нямаше фиба къде да сложиш.Нямаше косъм да стърчи.На 2г. опашките и бяха,като кутрето на ръка.Чак на 4-5 имаше коса до раменете.Сега е 19г девойка с коса почити до кръста.Но си е с тънък косъм.

# 4
  • Мнения: 723
Чакайте малко, от къде този остър тон? Не съм казала, че искам да я мажа с тривитаминол, а давам само пример за неща, които съм чувала, че помагат при възрастни и питам за аналози, които са безвредни за деца.....  Визирам ZLA тук.  Четете по-внимателно и отговаряйте по-спокойно ако е възможно. Благодаря отново за разбирането!

Деси, до раменете й е косата и то отзад. Отстрани още не може да стигне до там. И събрана на опашка цялата е 5 стръка. Не ме притеснява външния й вид, много си ми харесва. Просто започва да вижда вече как всички кукли са с големи коси и другите момиченца в градината й също и могат да правят прически, а пък с нейната косичка само 1-2 опашки могат да се хванат и усещам, че започва да й прави впечатление това. Все казва 'Като стана голяма и ми порасне косата нали и аз ще мога да си правя прически мамо?' и я виждам, че много иска да има дълга коса, затова се зачудих дали няма някакви природни начини, билки или знам ли там какво, с което да може да й тръгне по-бързо косичката..

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 193
Съгласявам се с всичко написано по-горе..
Един съвет от личен опит..подстригвайте детето и като че ли косичката започва по-бързичко да расте..Ако трябва само връхчетата..Поне при нас така стана..( да си призная даже в бебешка възраст, на дъщеря ми през зимата, по-съвет на майка ми я подстригах 0 номер, уж за да й се сгъсти косата..е, остана си й по-рядка,  и от моята и на баща й, но поне махнахме бебешката перушинка и като че ли косичката й бързо-бързо взе да израства..
Синът ми пак като бебе пък през лятото даже го обръснахме..Той има разкошна коса,по-гъста е от моята..Гени някакви са това..
Каката ( вече е на 17г. ) и сега е с коса до кръста,след онзи 0 номер само веднъж на 5 години я бях подстригала късичко и тя още не може да ми го прости.. #2gunfire

# 6
  • Мнения: 127
Чакайте малко, от къде този остър тон? Не съм казала, че искам да я мажа с тривитаминол, а давам само пример за неща, които съм чувала, че помагат при възрастни и питам за аналози, които са безвредни за деца.....  Визирам ZLA тук.  Четете по-внимателно и отговаряйте по-спокойно ако е възможно. Благодаря отново за разбирането!

Деси, до раменете й е косата и то отзад. Отстрани още не може да стигне до там. И събрана на опашка цялата е 5 стръка. Не ме притеснява външния й вид, много си ми харесва. Просто започва да вижда вече как всички кукли са с големи коси и другите момиченца в градината й също и могат да правят прически, а пък с нейната косичка само 1-2 опашки могат да се хванат и усещам, че започва да й прави впечатление това. Все казва 'Като стана голяма и ми порасне косата нали и аз ще мога да си правя прически мамо?' и я виждам, че много иска да има дълга коса, затова се зачудих дали няма някакви природни начини, билки или знам ли там какво, с което да може да й тръгне по-бързо косичката..

И как точно "усетихте", че на 3 годишно дете му "прави впечатление" косата на другите?!?!?! Май само на вас ви прави.

Детето е прекалено малко за процедури, които не са наложителни от медицинска гледна точка. Окосмяването и тепърва ще се променя, както и всичко останало.

Но с такава "усещаща" майка под ръка, тепърва ще и прави впечатление, как нещо не и е, както трябва.
С последното имам предвид, че ще напълните детето с неоснователни комплекси. От рано сте почнали и изглеждате упорита в заниманието.

# 7
  • Мнения: 817
Може да пробваш да намалиш употребата на по-агресивната козметика за лична хигиена с шампоани и сапуни от осапунени растителни масла. Ако нямаш доверие на по-малките български производители, има избор на пазара от производители със сертификати. Виждам, че искаш да направиш нещо хубаво. Според мен не би навредило на цялото семейство дори, но не съм лекар, нито педиатър. Поинтересувай се какво биха казали те.

# 8
  • Мнения: 5 513
Може да попиташ козметик,фризьор,дерматолог и тогава да решиш какво да правиш.Но задължително на няколко места се консултирай.
Имам приятелка,която на годинка и нещо острига момиченцето си нула номер.Сега е на 4г. няма много дълга коса.Чуплива е.
Сравняването при децата е неизбежно.Няма ли да се залъже с интересни диадеми,фиби..предполагам ,че си опитала.
Моя сега тъжи ,че на другите им падат зъбчета.Чак плаче,че неговите не падат.Ама ,какво да направя.Обяснявам и до там.

# 9
  • Мнения: 723
Да, и аз й взимам връхчетата на всеки няколко месеца да се освежава косата, но не бих я подстригала късо. И аз още помня в детската градина майка ми като държеше да съм на черта до раменете, а аз толкова исках дълга коса...досега ми държи влага и не бих й го причинила това на моята дъщеря. Може би е просто въпрос на търпение в случая, но ме стяга като я видя как си мечтае за дълга коса...

Иначе шнолки и диадеми съм й навзела всякакви и много си ги обича и иска да ги носи.

ZLA, не знам защо трябва да навлизаме в такава полемика... Не съм "усетила" с 6-тото си чувство, а виждам какво говори детето...  Когато коментира докато си играе с куклите, че и тя ще има плитки като порасне или докато й реша косата, че и на нея ще й стига до еди къде си косата като на някое приятелче от градината и когато това се случва все по-често мисля, че на всяка майка ще й направи впечатление. Ако зависи от мен, аз бих я оставила сама да си израсте и единствено бих я подстригвала редовно, но коментарите й последните месеци ме провокираха да потърся и допълнителна информация... не виждам нищо лошо в това. Ако видите, че вашето дете страда, че е ниско/слабо/дебело/с очила или какъвто и да било друг важен или маловажен детайл, мисля, че и вие ще се опитате да намерите начин да му помогнете

# 10
  • Мнения: 2 200
 A_vagabоnd, мисля, че на този етап нямаш място за притеснение. Моята щерка е на 5 год. Косата й не е много и е тънка. Постоянно говори за дълги коси като на братовчедките си, които са доста по-големи от нея. Има нейни набори с коси дълги, гъсти, буйни, но аз не се притеснявам. И моята хубавица говори постоянно кой каква грива има и аз й обяснявам как един ден и нейната ще порасне още повече. Никога не съм си и помисляла да я можа с нещо. Надявам се гена да си каже думата и най-късно в пубертета да има косата, която желае. Дай, Боже, и по-рано.
Баткото е с коса като четина (плътна, гъста и твърд косъм)и му расте като троскот и той недоволства, че трябва да се подстригва често. Няма угодия.  Wink
Не си тормози излишно.

# 11
  • Мнения: 127
Детето е на 3 години и определено не СТРАДА от мания за определен външен вид. Но за майка му е голяма мъка. Дори го сравнява с очилатите, дебелите, слабите, ниските. Супер. Дано поне стане с перфектно тегло и ръст /ТОЧНО по вашите критерии/ и никога не му се наложат очила, че тогава не знам, на какво ще го подложите вече, от криворазбрана суета.

# 12
  • Мнения: 723
оф боже...  ooooh!  давам примери само за неща, които децата могат да видят като различие, не я сравнявам с никой. За мен си е перфектна както си е, и това й го казвам всеки ден. Не бих й създала никакви несигурности и комплекси, защото не падам от луната. Цялото ми семейство и семейството на баща й са психолози и психиатри...повярвай ми ZLA, наясно съм с това какво поведение какви реакции поражда при децата и какви са възможните рискове във всяка една ситуция, така че нямам нужда някой да ме образова на тази тема. Дъщеря ми е щастливо, спокойно, зряло и заобградено с любов дете и не знам въобще защо се занимавам да ви го обяснявам това точно на вас...

# 13
  • Мнения: 8
Мене като малка само с къса коса ме държаха. Имам няколко снимки на 3,4 години, подстригана почти като момче. До трети и четвърти клас не можа да ми израсте до раменете косата, защото растеше (и сега е по същия начин) мъчително бавно, а родителите ми не можеха да се минат да не ме подстрижат. Що рев съм изревала в детската градина, само аз си знам.
Лети, подстрижката не дава грам резултат при мене. Косъмът расте от корена/фоликулата, защото там са живите, кръвоснабдявани клетки. Самият косъм, над тази миниатюрна част, е мъртва тъкан. Като си режеш ноктите, не растат по-бързо, нали. Искрено завиждам на онези късметлии с хубава, дълга коса.

Към авторката - помисли кой, ти или щерка ти, има комплекси за косата ѝ. Ако настояваш (и по този начин влияеш и на нея), че без дълга коса не е хубава и/или не е момиче, отсега ще ѝ съсипеш живота.
Ако тя настоява, обясни на дъщеря си, че едно момиченце не е нужно на има косите на Рапунцел, за да е красива; има много хубави прически за къси и средни коси. Косата е само аксесоар. Слагай ѝ шнолки/фиби с цветя, шарении. Ако дължината позволява плитки, вплитай разни панделки. Свалила съм си от интернет една книга с всякакви плитки (не че ме бива, ама. Не се знае кога ше свалят сайта.), ако искаш, ще ти пратя адреса. Не е нужно да се сдобива с комплекси, заради това, че 5 другарчета имат коса до кръста. Още десетина години и проблема ще е в петте съученички, дето си мерят сутиените, а тя е плоска като дъска. Примерно де, не се хващайте.

Изчакай малко. Ако детето продължава да настоява, потърси на английски inversion method. Когато се сетя и имам време, го правя и ми помогна (имам невероятни комплекси по отношение на външния си вид и дължината на косата ми беше един от тях). Цялото нещо представлява това: в продължение на една седмица - трябва да има минимум един месец м/у всеки "курс", иначе губи ефект - всеки ден се прави масаж на скалпа за 5-10 мин. с раст. масло. Няма значение какво - е, да не е олио за фритюрник все пак - аз ползвах екстра върджин зехтин, защото това имах под ръка. Ако искаш да се изхвърлиш - намери си кокосово или друга измишльотина. Чист зехтин е идеален.
Слагаш малко, колкото по пръстите, не да се стича. Целта е скалпа. После идва забавната част, от която идва името на метода - висиш половин час с главата надолу или поне наведен. Постигах го, лежейки напреки на леглото, с крака опрени на стената и главата под ръба на матрака. Придобиваш нова перспектива, буквално.
Ако на детето му се занимава - и ти да можеш да го занимаваш - пробвайте се за един ден. Трябва да сте мотивирани обаче, щото кел файда, ако почнете в неделя и на нея да ѝ писне от стоенето, а на теб да ѝ миеш косата всяка вечер от олио към сряда. Това е занимание, ако не за възрастен, то поне за мотивиран пубертет.
Ако не помогне/не го довършат, то поне няма да навреди.
Знам, че на лудия в ръцете и водно пистолетче може да стане картечница.

Едит 30 сек. след публикуване: ако косата ѝ не цъфти прекалено, спокойно можеш да ѝ спестиш "взимането на връхчетата". Повтарям началото на поста - косата не расте от върха. Нали израствате косата, все пак.

# 14
  • Мнения: 127
оф боже...  ooooh!  давам примери само за неща, които децата могат да видят като различие, не я сравнявам с никой. За мен си е перфектна както си е, и това й го казвам всеки ден. Не бих й създала никакви несигурности и комплекси, защото не падам от луната. Цялото ми семейство и семейството на баща й са психолози и психиатри...повярвай ми ZLA, наясно съм с това какво поведение какви реакции поражда при децата и какви са възможните рискове във всяка една ситуция, така че нямам нужда някой да ме образова на тази тема. Дъщеря ми е щастливо, спокойно, зряло и заобградено с любов дете и не знам въобще защо се занимавам да ви го обяснявам това точно на вас...


Ти ... сериозно ли???
Осъзнаваш ли факта, че детето ти е на ТРИ години???
Осъзнаваш ли, че доста момичета, да не кажа повечето на три години, са със сравнително къси прически? Защото толкова малко дете не може да се грижи за прическата си, особено тръгвайки на градина и тя трябва да е на първо място удобна? Тях забелязваш ли ги, или само ония, които гледаш завистливо, че са с по-хубави опашки от твоето?

Имаш семейство психолози, психиатри, ми ... защо не си поговориш с някой от семейството... ако ме разбираш ... търкаш полуоски...

Общи условия

Активация на акаунт