Норвегия- тема 46

  • 142 590
  • 595
  •   1
Отговори
# 585
  • на брега на морето
  • Мнения: 2 462
Здравей, Вале 09! Вече не живея в Норвегия ( за мое щастие), но ще се опитам да помогна. Не ме разбирайте погрешно- аз попаднах в Норвегия случайно и живях там цели 12 години. Които бяха пълни и с много щастливи мигове, като раждането на 2-те ни деца, тъй че не се оплаквам. Просто студът ми дойде в повече.
За дъщеря ти няма да има никакъв проблем да я включат в училище, те и без това не учат нищо.
За теб ще е по- сложно. Като турист можеш да " стоиш " в Норвегия 3 месеца. Ако " обявиш", че си търсиш работа- 6 месеца.
В Трьомсо не съм живяла, но доколкото знам е рибен район. Бърз старт- работа в рибна фабрика, тъкмо ще ти издадат разрешително за работа, ще можеш оттам нататък да стоиш в Норге колкото си искаш, ще поработиш...после вече можеш да си търсиш и друга работа.
Асистент в ДГ е опция като понаучиш езика, стига да те устройва малката заплата, и няма нужда да имаш педагогическо образование. Ако искаш по- голяма заплата- не зная в какво си специалист, ако си медицинска сестра например- също има работа.
И още нещо- не зная къде сте живели в Англия, но в Норвегия се подгответе за безкрайна, скука. Няма барчета, няма магазинчета, няма музеи, театър, единственият спорт/активитет за дъщеря ти ще е футбол, пустош, затворени къщи и пътят често е : за да се разминат 2-те коли едната трябва да спре...скука, скука, скука....И на север където е Трьомсо- заплатите са по- ниски и стоките по- липсващи и по- скъпи. Отделно като тръгнете да се прибирате за България- ще платите цяло състояние за прехвърляне от летище на летище, и ще струва цяло състояние. Аз имах един колега- беше известно време на Лофотен и каза, че не може да си се прибере до Полша, че ще му струва много. И после си се върна в района на Олесунд( там живях аз).
Документите иначе стават бързо и лесно. От всички страни, в които съм ходила и живяла- документите са най- малкият проблем. Стават бързо и лесно и като почнеш работа " системата сама те носи", няма нужда да прилагаш усилие, просто се носиш по течението, ако това те устройва. Много емигранти това ги устройва.
Норвежците премитат редовно за чужденци.Grinning Ако някой иска да работи без пари, дори да няма работа- ще му намерят. Но ако някой иска да работи за много пари- форгет.

# 586
  • Мнения: 2
Благодаря Мелина_3 за бързия отговор, в Англия все още живея в Бирмингам не знам доста се обърках тук е доста по различно

# 587
  • Мнения: 651
Здравей, Вале 09! Вече не живея в Норвегия ( за мое щастие), но ще се опитам да помогна. Не ме разбирайте погрешно- аз попаднах в Норвегия случайно и живях там цели 12 години. Които бяха пълни и с много щастливи мигове, като раждането на 2-те ни деца, тъй че не се оплаквам. Просто студът ми дойде в повече.
За дъщеря ти няма да има никакъв проблем да я включат в училище, те и без това не учат нищо.
За теб ще е по- сложно. Като турист можеш да " стоиш " в Норвегия 3 месеца. Ако " обявиш", че си търсиш работа- 6 месеца.
В Трьомсо не съм живяла, но доколкото знам е рибен район. Бърз старт- работа в рибна фабрика, тъкмо ще ти издадат разрешително за работа, ще можеш оттам нататък да стоиш в Норге колкото си искаш, ще поработиш...после вече можеш да си търсиш и друга работа.
Асистент в ДГ е опция като понаучиш езика, стига да те устройва малката заплата, и няма нужда да имаш педагогическо образование. Ако искаш по- голяма заплата- не зная в какво си специалист, ако си медицинска сестра например- също има работа.
И още нещо- не зная къде сте живели в Англия, но в Норвегия се подгответе за безкрайна, скука. Няма барчета, няма магазинчета, няма музеи, театър, единственият спорт/активитет за дъщеря ти ще е футбол, пустош, затворени къщи и пътят често е : за да се разминат 2-те коли едната трябва да спре...скука, скука, скука....И на север където е Трьомсо- заплатите са по- ниски и стоките по- липсващи и по- скъпи. Отделно като тръгнете да се прибирате за България- ще платите цяло състояние за прехвърляне от летище на летище, и ще струва цяло състояние. Аз имах един колега- беше известно време на Лофотен и каза, че не може да си се прибере до Полша, че ще му струва много. И после си се върна в района на Олесунд( там живях аз).
Документите иначе стават бързо и лесно. От всички страни, в които съм ходила и живяла- документите са най- малкият проблем. Стават бързо и лесно и като почнеш работа " системата сама те носи", няма нужда да прилагаш усилие, просто се носиш по течението, ако това те устройва. Много емигранти това ги устройва.
Норвежците премитат редовно за чужденци.Grinning Ако някой иска да работи без пари, дори да няма работа- ще му намерят. Но ако някой иска да работи за много пари- форгет.
Зависи много в кой район в Норвегия живеете, ние сме в Хъгюсън и често се отбиваме и в Саанес пътищата са си нормални в две платна само малки черни пътища са така както описвате, но в района не са много. Има два мола само в Хъгюсън и център и пицарии,кафенета. Наблизо има атракция ферма на Викингите. Т.е. тука общо взето правя същото каквото и в България има си всичко.За децата е по безопасно могат да си карат колела на воля строго се спазват правила за движение. Спорт футбол,ролери,колела и скиорство.

Последна редакция: чт, 29 сеп 2022, 03:51 от ekaterina II

# 588
  • На север
  • Мнения: 1 377
Здравей, Вале 09! Вече не живея в Норвегия ( за мое щастие), но ще се опитам да помогна. Не ме разбирайте погрешно- аз попаднах в Норвегия случайно и живях там цели 12 години. Които бяха пълни и с много щастливи мигове, като раждането на 2-те ни деца, тъй че не се оплаквам. Просто студът ми дойде в повече.
За дъщеря ти няма да има никакъв проблем да я включат в училище, те и без това не учат нищо.
За теб ще е по- сложно. Като турист можеш да " стоиш " в Норвегия 3 месеца. Ако " обявиш", че си търсиш работа- 6 месеца.
В Трьомсо не съм живяла, но доколкото знам е рибен район. Бърз старт- работа в рибна фабрика, тъкмо ще ти издадат разрешително за работа, ще можеш оттам нататък да стоиш в Норге колкото си искаш, ще поработиш...после вече можеш да си търсиш и друга работа.
Асистент в ДГ е опция като понаучиш езика, стига да те устройва малката заплата, и няма нужда да имаш педагогическо образование. Ако искаш по- голяма заплата- не зная в какво си специалист, ако си медицинска сестра например- също има работа.
И още нещо- не зная къде сте живели в Англия, но в Норвегия се подгответе за безкрайна, скука. Няма барчета, няма магазинчета, няма музеи, театър, единственият спорт/активитет за дъщеря ти ще е футбол, пустош, затворени къщи и пътят често е : за да се разминат 2-те коли едната трябва да спре...скука, скука, скука....И на север където е Трьомсо- заплатите са по- ниски и стоките по- липсващи и по- скъпи. Отделно като тръгнете да се прибирате за България- ще платите цяло състояние за прехвърляне от летище на летище, и ще струва цяло състояние. Аз имах един колега- беше известно време на Лофотен и каза, че не може да си се прибере до Полша, че ще му струва много. И после си се върна в района на Олесунд( там живях аз).
Документите иначе стават бързо и лесно. От всички страни, в които съм ходила и живяла- документите са най- малкият проблем. Стават бързо и лесно и като почнеш работа " системата сама те носи", няма нужда да прилагаш усилие, просто се носиш по течението, ако това те устройва. Много емигранти това ги устройва.
Норвежците премитат редовно за чужденци.Grinning Ако някой иска да работи без пари, дори да няма работа- ще му намерят. Но ако някой иска да работи за много пари- форгет.
Зависи много в кой район в Норвегия живеете, ние сме в Хъгюсън и често се отбиваме и в Саанес пътищата са си нормални в две платна само малки черни пътища са така както описвате, но в района не са много. Има два мола само в Хъгюсън и център и пицарии,кафенета. Наблизо има атракция ферма на Викингите. Т.е. тука общо взето правя същото каквото и в България има си всичко.За децата е по безопасно могат да си карат колела на воля строго се спазват правила за движение. Спорт футбол,ролери,колела и скиорство.

Съгласна съм с този отговор. Ние живеем на 40 Мин на юг от Осло. Нито е кой знае колко студено. Примерно зимата през деня е около 0. Нито е вярно, че нямало магазини, кафета и тнт. Просто норвежецът обича да си стои вкъщи и да си работи по къщата. Да, няма много забавления, но ние сме в малък град. Въпреки това имаме мол и един от най-големите центрове с басейни в страната. Норвегия е голяма страна и наистина е много различно къде си. Колкото за работа в момента се търсят много за детска градина и медицински персонал. Моят съвет е всеки, който смята да дойде тук да почне веднага да учи езика. Има някои и по интернет преподават. (Не препоръчвам Иван) Просто без език тук можеш само да работиш я чистачка, я в някой завод на поточна линия. С английски става, но по-скоро за мъжете в строителството, шофьор или нещо подобно. За жени е трудно само с английски. Това е мое мнение. Единствено с IT взимат с английски. Колкото до това, че не можеш да стоиш над 6 месеца не е така точно. При нас е близо Швеция (на 30 Мин) и е достатъчно да отидеш на пазар там и да вземеш касовата бележка с теб и това ти е доказателство, че си излязла извън границата. После имаш ако не се лъжа пак 3 месеца. Тук при нас децата спортуват много. Има различни спортове. Не е само футбол.
Най-добре е в Осло, но пък мои приятелки там са ми казвали, че не е добре за деца там.

# 589
  • на брега на морето
  • Мнения: 2 462
Разбира се, който му харесва в Норвегия - да си живее там, лошо няма.
Нашата къща още се продава, страхотна е, до плажа. Ако някой се интересува - да пише на лични.

# 590
  • Мнения: 10 596
Най-накрая директни полети между София и Осло. на Norwegian. Започват в края на юни. Аз купих двупосочен билет за 129 евро, в края на август

# 591
  • Мнения: 1 294
Здравейте хора, стари и нови потребители.
Гледам тази тема я пишете от 2015та, та мисля да дам и аз моите 5 стотинки ама се чудя има ли смисъл, че се обърнало на "бюро справки".
На общо основание мога да посъветвам по всякакви въпроси да се обръщате към посолството ни в Осло. Работещите там са изключително любезни и с желание да помогнат и да информират до колкото им е възможно.
Гледам и БВ сте го предъвкали, аз ще пропусна.
Желая на всички ви приятен и слънчев зимен ден.

ПП. Норвегия е голяма и разликите между различните региони са също много големи. Да се сравнява на общо основание е подвеждащо и нелогично.

Последна редакция: ср, 14 дек 2022, 15:04 от palachinka

# 592
  • София
  • Мнения: 114
Здравейте,може ли някой да сподели от кой клас може да започне детето ми училище в Норге при завършен 6ти клас в Бг.И какви документи ще са ми необходими.Как процедират с децата който не знаят норвежки,дали са в отделни групи.Детето ми се притеснява как ще усвой техният учебен материал има ли изпити и на какъв език ще и преподават не знае норвежки.Уча норвежки самостоятелно,но все още не е ок че да мога да водя спокойно разговор.
И за това търся инфо тук поне изискващите, документи да си ги набавя и преведа.

# 593
  • Мнения: 1 294
Всички общини имат специализирани училища за подготовка на деца и възрастни чужденци. Новопристигналите чужденци минават първо през тях. Свържете се с вашето и ги питайте, те ще ви дадат информация, евентуално обадете се в посолството ни е Осло.
На общо основание, кога ще може да започне детето ви в норвежко училище, зависи от това колко бързо ще научи норвежки достатъчно добре.

# 594
  • Мнения: 772
Здравейте! Да почетна малко темата. Искам да попитам някой знае ли как стоят нещата със започването на работа като лекар в Норвегия. Става въпрос за сестра ми, която иска със семейството си да се преместят там. Ако знаете някой лекар също ще ни бъде много полезно да ни даде информация. Благодаря

# 595
  • Sofia
  • Мнения: 261
Привет! След малко повече от 2 години плануване, най-накрая и моето семейство се премести в Норвегия!
Има ли някой, чието дете е започнало детска градина тук? Моля, да ми пише.. Имам някои въпроси 🙂

Общи условия

Активация на акаунт