Първа пролет пукна, Августинче бързо хукна

  • 26 700
  • 738
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 109
Аз вчера дадох 20гр. пилешко (на хипп чисто пилешко), днес около 40. Но месото вътре е 40%, останалото е сварен ориз, така че реално днес съм дала по-малко от 20гр чисто месо. На бурканчето пише като се захрани да се дава половината количество (60гр), смесено със зеленчуково пюре, което е някъде към 30гр, че и по-малко чисто месо.

# 16
  • Мнения: 87
Много интересно, май без да искаме се преброихме кой има лонг напър и кой шорт (извинете, незнам защо не ми превключва на английски клавиатурата). 2-3 спанета за деня си е напълно нормално за възрастта. А може и някои да имат лонг напър, но да стават шорт заради асоциациите за сън. Както пише в книгата - родителите могат да направят лонг напър шорт, но не обратно. Моят син е шорт защото никога не е спал повече от 40 мин без значение как и къде заспива - със биберон, без биберон, в количка, в стола за кола, в движение в количката, в движение в колата, повит, неповит, на тъмно, на светло, даже съм пробвала да му давам играчка плюшена (което тук никак не се препоръчва заради внезапната детска смърт, но все пак аз го наблюдавам през деня за 40 мин).

Лина - нормално е сънят у дома да е много по-пълноценен отколкото в движение. В "библията" много добре е описано.

Съгласна съм, че на хладно и тъмно се спи по-добре. Поне с моя син е така.

Друго се сетих да кажа - в книгата пише, че дневният и нощният сън се регулират от различни части на мозъка и асоциациите за различни. Така че начинът за приспиване през деня може да не е същия като за през нощта. Например ако заспива с биберон през деня, може да заспи без него за вечерта и обратно.

Пипи - вие на поискване ли се храните през нощта? Или сте вече в отделна стая? С този разпокъсан сън сигурно и бебо, и вие като родители сте много изтощени. Не мисля, че движението през деня е фактор. От това, което пишеш и съм чела ми се струва, че синът ти не успял да се научи на self-soothing и вместо да примрънка и да се обърне и да заспи на другата страна, той се буди изцяло. След 4 месец сънят на бебетата става по като на възрастен и както ние се въртим и будим за малко и заспиване, така и те. Както пише в една друга книга, децата генетично знаят как да спят, но просто трябва да им се помогне да го правят. Освен ако не се кърмите заедно в едно легло, 1-2 хранения за нощ до 9 месец са нормални (след 9 месец децата нямат нужда от хранене, а се будят от навик за хранене). С риск да ме оплюете и замеряте с камъни, ако искаш погледни опциите за CIO (cry it out), особено за постепенния начин. Ако си ок с метода може да пробваш. Мои познати така си научиха детето за 3 вечери и съжаляват, че не са го направили по-рано. Пак казвам, не е за всеки, не го препоръчвам, просто ти го давам като опция за информация да си прецениш. Ако решиш да пробваш сега е най-добре докато още децата не стават да сядат в кошарата и да се изправят. Макар че и след това става. Моя позната по този метод си приучи детето на 10 месеца. Иначе за Трейси и прочие - идеята храна-игра-сън е ок, но с деца, които не спят 1.5 часа няма как да се получи и още след първата дрямка вече не си по графика й. Но тя пък добре обяснява за темперамента, за клъстър храненето, за храненето в просъница.

# 17
  • Мнения: 519
Някой се беше зарадвал на идеята на Фиона за събиране на рецепти.
Скрит текст:
Ето няколко от книгата на Анабел Кармел:
Праз, сладък картоф и карфиол с вкус на сирене
осигурява бета каротин, калций, витамин В9, калий, белтъчини и витамини А, В2, В12 и С

15 гр. масло, 25 грама праз. измит и нарязан на парченца, 1 сладък картоф, обелен и нарязан на по-едри парчета, 225 мл гореща вода, 75 гр. карфиол, 25 грама настъргано сирене Чедар

Загрейте маслото в тигана и сложете праза. Запържете леко за около 3 минути. След това добавете сладкия картоф и водата и варете 5 минути. После добавете карфиола и продължете да варите още 5 минути. Извадете зеленчуците, като запазите част от течността. Пасирайте всичко заедно със 100 мл. от течността и добавете настърганото сирене.

Пюре от леща и зеленчуци
осигурява бета каротин, фибри, белтъчини, витамин В9 и витамин С

30 грама масло, 125 гр. праз, измит и нарязан на ситно, 30 грама целина, 125 грама моркови, 60 грама червена леща, 250 грама сладки картофи, 1 дафинов лист, 475 мл зеленчуков или пилешки бульон неосолени или вода

Разтопете маслото в тенджера, сложете праза и запържете леко за 2-3 минути. Добавете целината, морковите и лещата и оставете на огъня за още 2 минути. Добавете сладките картофи и дафиновия лист и залейте с бульона / водата. Оставете да заври, намалете силата на огъня и оставете да покъкри за около 30 минути. Извадете дафиновия лист. Пасирайте. По-големите бебета могат да консумират и без пасиране.

Огретен от домати и карфиол
осигурява бета каротин, витамин В9, белтъчини и витамини А, В12, и С

150 грама карфиол, 30 грама масло, 250 грама домати, обелени, без семките и нарязани на едро, 30 грама сирене Чедар

Сгответе розичките карфиол на пара за около 12 минути. Междувременно загрейте маслото в тиган, сложете доматите и запържете докато станат на каша. Свалете от огъня и добавете сиренете, като разбърквате, докато се стопи. Смесете карфиола с доматите и със соса от сирене, след което пасирайте до желаната от вас консистенция.

Пюре от леща с морков и сладка чушка
осигурява бета каротин, калций, фибри, калий, белтъчини и витамини В12 и С

1 малка глава лук, 1 средно голям морков, 25 грама червени чушки, 1 с.л. растително олио, 2 с.л. червена леща, 250 мл. гореща вода или неосолен зеленчуков бульон, 50 грама сирене Чедар

Запържете леко лука, моркова и червената чушка в растителното олио около 3-4 минути. Измийте лещата, добавете я в тигана и налейте гореща вода или зеленчуков бульон. Покрийте и оставете да къкри 30 минути до разваряване на лещата. Добавете още малко вода при необходимост. Разбъркайте със сиренето Чедар и пасирайте ръчно.

Пюре от спанак, картоф, пащърнак и праз
осигурява бета каротин, фибри, витамин В9, калий, белтъчини и витамини А и С

30 грама масло, 50 грама праз, само бялата част, 250 грам акартофи, 100 грама пащърнак, 250 милилитра гореща вода или неосолен зеленчуков бульон, 100 грама пресен спанак, 50 грама замразен спанак, 40 грама настъргано сирене Чедар

Разтопете маслото в тенджера, сложете праза и запържете леко за 2-3 минути. После добавете картофите и пащърнака, запържете леко за минута, след което долейте горещата вода или бульон. Покрийте и оставете да покъкри за 12 минути.
Ако разполагате с пресен спанак, добавете го и продължете да варите за 3 - 4 минути. Ако имате замръзен спанак го пригответе отделно съгласно инструкциите на опаковката, отцедете го и след това го добавете към картофите, праза и пащърнака. Отцедете зеленчуците, запазвайки част от течността. Пасирайте с около 50 милилитра течност и настърганото сирене Чедар.

Последна редакция: пн, 23 мар 2015, 16:02 от Nutty

# 18
  • Мнения: 109
На мен ми звучи вкусно, ама запържен праз?!  ми се вижда неподходящо.  newsm78 не казвам, че съм права, просто споделям виждане.   Peace  Hug

# 19
  • Мнения: 2 653
Моля, пращайте рецептите, които искате да слагаме в списъка, на общия профил с ЛС!
Доста трябваше да поровя в темата, за да пусна тези в първия пост.
  bouquet

# 20
  • Мнения: 519
Лина, напълно подкрепям! Интересно е съчетаването на зеленчуци, пропорционалното им съотношение, полезният състав. Иначе винаги можем да избегнем запръжка. Аз за нас не правя, камо ли за беба  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 109
Nutty, аз пък си признавам, че за нас понякога "задушавам в мазнина"  Embarassed ама заради бебока ще преустановя поне временно - като започне да преминава на обща храна.

# 22
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
danny, да, в тиха тъмна стая приспивам (и хладна сравнително, доскоро беше 20 градуса, наскоро не съм гледала).  То иначе изобщо няма начин. Едно време не знаех за това и приспивах в хола при пуснат ТВ и мърдащ мъж и определено беше по-трудно (но пък тогава заспиваше по време на кърмене). Тъпото е, че не мога да измисля ритуал. Отнасям го в полутъмната стая, храня (гърда + шише), после вдигам за оригване и слагам в кошарата. Пускам и музикалната играчка на бял шум. И понякога заспива, друг път не иска. Опитвала съм да четем книжки или да му дам плюшка, но като чели не започна да ги свързвасъс съня, просто си е на дни. Банята е през ден и не я броя към ритуала.

paulca, мерси много за включването. Ще потърся книгата, която споменаваш, много от нещата съм ги срещала и на други места. Не спим  в едно легло, но се случва след 2рото нощно кърмене да заспя и да остане при мен до сутринта. т.е. половин нощ спи при мен, но не искам така, искам да си спи в креватчето, просто нямам сили вече всеки път да ставам и да го оставям в кошарата. Опитвала съм частичен cry it out, много рядко се е успокоявал сам. Обикновено плаче все по-истерично и силно, дави се в сополи и аз не издържам и си го вдигам. Иначе това, което опитваме, е да го приспим в кошарата без вдигане и храна, само с тупкане и шшшш. Получава се, но само понякога. Като заспи към 8 буденията до 11 са ок така, но след 11 са писъци и само хранене го успокоява. Аз съм ок с едно нощно хранене, той беше така 2-4 месец- заспива в 9 и се буди в 2 и после в 6. Но от 4тия се промени рязко и започна будене през час-два. И да, ужасно сме изтощени, аз съм все нервна, вчера с баща ми се скарах и ми е гузно сега, обикновено само на мъжа си го изкарвам :Д Мечтата ми в момента е просто нощен сън по 6 часа, друго не искам от живота :Д

# 23
  • Мнения: 3 786
Днеска варих едно пиле на Дюк беше ужасно жълто не знам какво му слагат боя ли какво беше това чудо.Иначе стана добре и бебето го изяде с удоволствие сложих една супена лъжица със сладък картоф и морков.
Вече е почти здрав и пак си е мил и кротък и се занимава сам по много време.Докато беше болен все едно ми бяха сменили бебето с някакво кисело и постоянно мрънкащо.
Поспря с нощното ръмжене и вече си спи от 10 до 6 или 7 и денем по два пъти по час-два.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 901
Колко жълтък трябва да има в зеленчуковото обедно пюре в една стандартна порция на захранено дете? Искам да кажа, до какво количество трябва да го въвеждам. Спомням си, че се въвеждаше малко и всеки ден по още мялко и така до ... какво количество? Започнах днес с 1/8 жълтък.

Днес купих готово пюре, съдържащо царевица - да си реша въпроса с царевицата, че някой път като има в някоя пюре 20 зеленчука, да си знам, че този, онзи и другия зеленчук са въведени и да не го мисля.

# 25
  • Мнения: 51
За сега само запис от мен

# 26
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 228
Здравейте!
Фиона оформлението на страницата е чудесно.
Пилетата Дюк били хранени с царевица и затова са жълти, това е обяснението на производителя има го и в интернет Simple Smile.
По схема на мойта докторка жълтък започнах с 1/3 три пъти в седмицата, втората седмица по 1/3 през ден и на третата седмица по 1/2 жълтък през ден в зеленчуковото пюре. Повече не съм увеличавала, но  ще трябва да я питам докога така.
Месо давам пак по неин съвет кубче с големината на кибритена кутийка, не знам колко грама.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 740
Излязоха ни резултатите....всичко май си е супер......този хемоглобин дето толкова го мислих, че все пак от 5 месец захранвам, а едва миналата седмица дадох месо и е ял всичко на всичко 4 пъти пуешко излезе 134  #Crazy #Crazy #Crazy #Crazy даже пък сега се притесних не е ли много.....гледах за неговата възраст го дават до 131 ето тук https://babaznae.wordpress.com/2008/09/02/%D1%80%D0%B5%D1%84%D0% … 0%BD%D0%B8%D1%8F/

лекарката естествено ще ги види чак на 21 април, но пък и не са притеснителни толкова, че да звъня за това. Днес размишлявах ако е нисък да включвам и жълтък, че още имам малко домашни яйца, но явно няма защо толкова да бързам с яйцата и месата. Ще гледам да си вкарам повечко зеленчуци и плодове и сиренце и глутен.

# 28
  • Мнения: 834
Ето ни и нас, хелоу   bouquet
След всичките дни с температура и леко зачервено гърло, от вчера има и обрив, а от днес и диагноза - екзантема  Shocked. Вирусно било, и се предавало от майката - ейй ще станем половин доктори с тези деца  hahaha
А пък аз спрях твърдите храни, реших, че е реакция от нещо. Е, малко почивка на коремчето направихме  Joy
Бях писала, че не хареса елдата сварена и пасирана. Е направих брашно и каша - и нея изхвърлих  hahaha. Явно ще я избягваме.
Сиренето не е лошо, но Съединение ми е по-хубаво и ще давам от него. По-късно ще постна и едно мнение от ФБ за сирената   bouquet

# 29
  • София
  • Мнения: 2 901
Още един въпрос - авокадото как го предлагате? Водят го плод, но с тоя нестандартен вкус хич не я знам как ще го приеме самостоятелно. От друга страна, не се обработва топлинно. Евентуално да го мачкам и да го смесвам със зеленчуковото пюре?

Mrs.Petrova, какви са тези екстри?!

Общи условия

Активация на акаунт