Семейството на съпруга ми

  • 23 309
  • 164
  •   1
Отговори
  • Мнения: 49
Здравейте, имам нужда от съвет...ще се опитам да бъда по-кратка и да не пиша романи.
Със мъжа ми сме женени от 2 години, заедно сме от 3. В началото живеехме в града, в който учех, но завърших и решихме да се върнем да живеем в нашия град (от един град сме). Направихме си малък бизнес, бяхме много сплотени, помагахме си, подкрепяхме се, аз имам професия и в един момент вече не успявах да бъда и на двете места, но той започна да се справя чудесно.Само да спомена, че неговите родители не са ни дали един лев, моите родители помагаха финансово в началото, стъпихме си на краката, дори се изнесохме на квартира и се оправяме сами. До тук всичко е наред, но...родителите му са разделени, единият живее тук, другият на село, баба му на друго село. И се започна едно ходене събота и неделя на едното място, на другото място, по празниците, някой се разболял - тичаме за лекарства (но те не помагали, затова не ги пият), след това трябваше и да преспиваме там...изобщо почивните ни дни прекарвахме все там. Аз се опитах да бъда добра и търпелива, но в един момент почувствах умора...искаше ми се и ние като нормалните млади хора да си останем в неделя в нас, да се излежаваме, да си почиваме...Оставих го да ходи сам, мъчно ми беше да става в 7 в неделя, но моята професия е доста отговорна и повече не можех да си позволя да се изтощавам така. Започнахме да се караме, нещата се натрупаха, никога не съм искала да го отделям от семейството му, нито да спре да им помага, уважавала съм ги много и аз, но когато изразих мнение и отказах да отида, явно започнаха да го настройват срещу мен. Кулминацията вече беше по Коледа, защото сестра му беше на гости и трябвало да я уважаваме и да и обръщаме внимание. Работихме до последно, за да можем да се справим със сметките, през това време той тича по селата да помага. Наистина го съжалих, не знам как издържа милият. Понеже винаги те решават всичко, реших да го помоля този път да ги поканим в нас и той се съгласи. То не бяха скандали, че сестра му искала да си е вкъщи, да се чувствала у дома си..в крайна сметка дойдоха. Тогава позакрепихме взаимоотношенията с него, може би той видя роднините си за пръв път в тази светлина - да се карат, да управляват, сякаш малко беше осъзнал, че винаги искат да ни контролират. Решихме да отидем някъде сами на Нова Година, тогава скандалите станаха невероятни, да не ходим, да стоим при тях и т.н...като отидохме да ги видим, преди да отпътуваме, сестра му ми обърна гръб без да ми говори. (Бяха дори излъгали, че са ме срещнали и съм им казала - да не ходят да го виждат на работата му). Последната случка е, че аз не пожелах да отида на едното село и вече милото не ми говори 1 седмица...знам си го, че е инат, но едва ли мога да предполагам какво са му наговорили, че ПАК не съм отишла.
Не знам дали успяхте да добиете представа, пропуснах много подробности, моят извод е, че искат да ни контролират и да им се помага постоянно (защото не си мърдат пръста за нищо и трябва някой да им свърши работата) Не се интересуват, че сме изморени, че искаме да създадем наше семейство....мечтали сме си за дете, но напоследък си мисля, че ще се стигне до развод. Мъжът ми не заема моята страна никога, не ме разбира, дори когато се опитам да му обясня спокойно (защото напоследък не успявам да поддържам добрия тон-и на мен ми писна). Никога не съм казала нищо против тях, дори много съм помагала и аз, но видях, че нищо не се оценява, а думите колко ме обичат, не могат да заличат постоянното им обсебване и не отговарят на действията им. Аз не съм директен и нахален човек, да отида и да се карам...опитах по всякакви начини да съм добра и да се разбираме с мъжа ми, да мълча, да съм търпелива...но когато отиде при тях и се връща друг..и вече не знам как да се доказвам, станах му най-черната..Ще съм благодарна на всякакви съвети и мнения по темата. Желая ви приятен почивен ден!

# 1
  • Мнения: 7 325
Мъжът ти се е оставил роднините му да го използват и ако не се осъзнае и не прекрати това ще става по зле. Нищо чудно да се опитат и да ви разведат след като вече не играеш по свирката им. Съвет не мога да ти дам, защото ти нищо не можеш да направиш - виждаш че той ти се сърди когато не правиш това което те искат. Далече съм от мисълта че когато двама човека създадът семейство трябва да се разведът с роднините си, но при вас нещата са прекалени. Като ти чета темата и съседната с бебето пред ваксина и болното братовчедче на гости се чудя аз ли не съм наред или хората са егоисти ( да не кажа тъпанари ), които се интересуват единствено и само от собствения си кеф.

# 2
  • Мнения: 1 765
Съчувствам ти много - моят съпруг дълги години беше използван от родителите си и сестра си по същия начин. Аз не се обаждах/което е било грешка/, докато в един момент на него му писна и се изпокара с тях. Но едно да знаеш - времето, което сте загубили няма да се върне. Мисля, че ти си права в случая да искаш да имаш свободно време със съпруга ти. Ще трябва той да сложи някакви граници на помощта, защото има близки, които са напълно обсебващи.

# 3
  • Мнения: 13 762
Колко годишни сте вие и колко годишни са тези родители, та трябва непрекъснато да ги обгрижвате? Бабата син или дъщеря няма ли си, защо до внука и тя е опряла! Сестрата колко е годишна и защо и тя ви се пречка и въобще е такъв чак фактор в семейството ви!
Не е в теб грешката, а в мъжа ти. Това, че е загрижен за близките си, означава, че е отговорен човек, което е добре, но нещо е пообъркал приоритетите си. За съжаление такива мъже трудно се променят, те цял живот остават прекалено зависими от роднините си. А когато роднините се манипулативни използвачи, партньорът страда и няма голям шанс.
Опитай се пак да поговорите, да се обясните, да сложите някакви граници на помощта, времето и отдаването на татко, мама, кака, баба и пр. рода. Успех!

# 4
  • Мнения: 10 055
Съпругът ти винаги си е бил подвластен на роднините си. Същото са очаквали и от теб, но не са предполагали, че в един момент ще ги отрежеш. За тях е огромен стрес, някой от близките да ги отсвири и да им се нарушат порядките, заради нечие вмешателство, в случая твоето.Така, че злобата ще се излива с още по-голяма сила.
Както разбирам, това е стрес и за теб. Представи си, че забременееш и родиш и хукнете с бебето да обслужвате и угаждате на прищевките на роднините.  ooooh!
Мисля, че по-малко болезнено ще е, ако това игнориране стане постепенно.
За някои празненства и определени поводи, няма как да им откажете. Все пак са роднини, но за всяко нещо да сте на линия, не е и редно.
Съпругът ти трябва да разбере, че си има вече друго семейство и задължения към него.
Опитай да намериш начин да разбере това, защото, както виждам, все още не го е разбрал.

# 5
  • Мнения: 49
Аз съм на 28, а той е на 35, уважавам правото му да им помага,(помага и на майка ми, но тя гледа да не ни притеснява и много рядко се случва), каквото мога да съм правила и аз за тях, те не са толкова възрастни, нито са болни, с майка му поговорих и си мисля, че тя донякъде съжали за ситуацията по празниците и сякаш по-малко се меси и го търси, тя е по-разбрана, но баща му все е болен, все имал нужда от помощ, нито работи, по цял ден е свободен, как не му е жал, че синът му е претоварен от работа и не може да огрее винаги навсякъде, бабата е майка на майка му, добричка е, опитва се и тя да помага с каквото може, но понеже и майка му не е много дейна, все опира до това той да я закара, да ходи да помагат, да се вземе някакъв багаж...не съм имала против, просто от последната случка вече не знам от кое съм по-разочарована, от това, че не ме разбира или от това, че наистина не може да си подреди приоритетите. Не искам да съм на първо място, но ми се иска понякога да чуе моето желание, да си останем в нас, или да отидем някъде...Не ми се иска да го обвинявам, радвам се, че е отговорен, нали затова съм го избрала..просто много се промени към мен, чудя се дали не е в мен грешката, че понякога от безсилие избухвам и се скарваме, но той и тогава не иска да ме чуе...след това не ми говори с дни, което ме съсипва, преди се молех, този път съм го оставила да видя колко ще му трае ината...просто ми се струва, че вече не му идва отвътре да оправи нещата между нас, живеем като непознати (аз продължавам да си върша задълженията, смея да твърдя, че въпреки заетостта съм добра домакиня)....благодаря ви много, че ми отговорихте, не искам да се чувствам виновна, заради това, че другите са егоисти...майка ми ни е отгледала с брат ми и сме толкова всеотдайни...и така съм мечтала моето семейство да е истинско, с ценности, уважение ...но явно не ни се получава Sad Според него аз съм виновна за всичко, той винаги правел всичко за мен, а аз съм се държала по този начин (че искам да говорим и да обсъдим - на което той отговаря - не ми се говори сега, амиии не знааам) Вече чувствам, че просто няма нужда и да говорим...защото не ни се получава комуникацията. Все си мисля, че хората, които се обичат трябва да подходят с любов, обич...да открият проблема, да го изяснят...но с тази липса на комуникация между нас не знам до къде ще се стигне... и все пак да кажа, че когато се запознахме той нямаше нищо и постепенно изплувахме, и все още аз давам и изкарвам повече, но не това има значение, а уважението и разбирателството....което май ни се изплъзна...
Сестра му живее в чужбина и просто ми олекна, когато си тръгна, защото когато се появи и се започва с интригите...мислех, че се разбираме с нея, но този път не можа да прикрие злобата и ревността си може би? Не съм я обидила с нищо, а спря да ми говори...но за нея вече ми е безразлично.

# 6
  • Мнения: 7 325
Явно той се разкъсва между всички ви, изнервя се и ти го отнасяш като най слаба. Ако аз бях на твое място може би бих се отдръпнала и бих го оставила да прави каквото иска. Ако си пренареди приоритетите ОК, ако ли не ....  Confused В тази война ти си губещата. Познавам мъж който е подвластен на семейството си, осъзнава че го използват по много грозен начин но не може да се отърве. Не е семеен, но ожени ли се тежко и на жената.

# 7
  • Мнения: 49
Оставила съм го да ходи, когато поиска, дори съм му казала, че нямам право нито да му забранявам, нито да определям, но сега проблема е, че АЗ не ходя, защото баща му все искал да ме види (той е един тип човек, който дори ми е неудобно да опиша). Притеснявам се, че започва да става все по-безразличен към мен и си мисля, че може да се разделим, винаги се прави на много студен и мълчи с дни. Всъщност спрях да се боря срещу това и си мълча и аз, но до какво ще доведе това? Не знам...
И моето търпение се изчерпа вече, не искам пак да му се моля и да се извинявам, за нещо, за което нямам вина (че съм отказала да отида). То без разговори няма развитие. А и с разговори пак не мисля, че ще се осъзнае...Какво се прави в такъв случай? Стоиш и чакаш? Или ако решиш да действаш какво правиш? Това е причината да нямаме деца, все не се чувствам готова, защото не ми се мисли какво ще последва...ще ги гледам сама, докато той обгрижва другите и ги подкрепя финансово (и това съм приела). Сестра му е по-голяма от него, сама е. Но както и да е, тя вече не е фактор УЖ- защото той и на нея не и говори след онези случки(карала се е с него и е говорила против мен-така усещам нещата). Всичките са едни инати и интриганти..нямам думи.

# 8
  • Мнения: 13 762
Цитат
Притеснявам се, че започва да става все по-безразличен към мен и си мисля, че може да се разделим
Разбирам, че те плаши подобно развитие, но дали ще е чак толкова лошо за теб!?
Виждам, че вече си задаваш някои въпроси! Дете, още 20-30-40 години така... Добре е да си отговориш честно! Да живееш с човек, който не се интересува и съобразява с теб, твоите нужди и желания не е никак лесно.
Изпуснала си положението още от самото начало. Прекаленото разбиране, толерантност и отстъпчивост никога не е на добро. Приказката за пръста и ръката нали знаеш Laughing Твърде много неща си го оставила да си прави, както той си реши и му е удобно на него. Също и с роднините. Време е да станеш лоша и егоист. Или ще се освести, или ще се разделите, докато е време!

# 9
  • Мнения: 1 375
Искат да си го въртят на малкия пръст и да си го използват и сега ги дразни това,че се е появила жена (съпруга),която ще им го отнеме и като време и като грижи и като финансови средства...Ревнуват го от теб.Най-големия проблем по принцип на свекърите е да осъзнаят и приемат за себе си факта,че щом сина им се ожени той вече има други преоритети-съпруга и деца евентуално....Тия твоите-свекъра ти специално  явно е от "най-вмирисаното тесто"...Нали са разведени със свекървата и тя си го знае какъв е.Защо го оставя да трови и живота на сина си.И той вероятно му говори"коя е тя,защо не идва тука,ще става както аз кажа"и други приказки против теб....(Да не са от пазарджишките села тия)
Сестра му е по-голяма-измъкнала се е навън ,а него го е оставила да им ходи по гайдите и той тича ли тича завалията.На тях им е удобно така-пълен егоизъм.Те въобще не осъзнават ,че така ще развалят семейството на сина си....Все на село,все на село при тях ,че все уж има някаква работа ,а целта им е да го контролират,отдалечават от теб и използват.
Решението трябва да си дойде от него-или продължава да ходи както досега ....но това е задънена улица или то си е естествено-да се разделите.Те ще ви тровят живота вечно, докато са живи...това не може така да продължава .То ще се види....И да му говориш и да не ,той така си е научен-мекушав е и им се връзва.Ама ти и той ще страдате....(Баща ми беше такъв и майка ми много се измъчи с него и с интригите им;точно така беше и той)
Не може така да се живее...Ти би трябвало да си на първо място,а не те.

Последна редакция: нд, 29 мар 2015, 15:58 от zhani

# 10
  • Мнения: 49
Благодаря на всички, че изразяват мнение, наистина имам нужда да чуя вашите гледни точки.
Свекърва ми едва ли има власт над баща му, казвала ми е, че дори мъжът ми се страхува от него и че винаги е искал да избяга...пък ние се върнахме да живеем наблизо  ooooh!
Според мен тя можеше да поговори със сина си, по отношение на ината и комуникацията, защото съм споделяла с нея, тя преди много ме плашеше, че той ще ме остави, защото бил много краен, сега като видя, че съм се примирила и ми е все тая, започна да ми говори, че трябвало да имаме дете...аз и казах, че едно дете няма да оправи нещата, и че бащата първо трябва да уважава майката, а след това да създаваме дете и да можем да се грижим за него. Понякога ми се струва, че много си споделят със мъжа ми, тя твърди, че не споделял...не мога да ги разбера...
zhani, много си близо до истината за въпросния човек, не са от пазарджишките села обаче.

Последна редакция: нд, 29 мар 2015, 15:41 от baff

# 11
  • Мнения: 7 325
Имам едно усещане че ако мъжът ти види някаква коренна промяна в теб ще се съвземе от унеса си. Той те има за добра и търпелива и смята че винаги всичко ще минава от тебе. Според мен баща му е от ония вит темерути и тъпанари които държат заобикалящите го в подчинение и страх. Ти не се вписваш и не се поддаваш и затова върти интриги. Иска да те вижда, глупости, едва ли изпитва особено топли чувства към теб. Това че мъжът ти споделя с майка си може да има и добрите страни. Ако и внушиш че не се чувстваш сигурна с него и че е възможно да помислиш за раздяла може и да го побутне в друга посока. макар че не съм убедена колко голям плюс ще е това за теб. Един мъж чиито родители го местят като пешка хич не ми се вижда перспективен, а такъв който поставя жена си след всички още по малко.
Аз ще бъда и свекърва и тъща един ден. Дъщеря ми е още малка, но синът ми е на 16. От сега го уча че за успешния брак са нужни двама и колкото и да ми е трудно да го кажа - ожени ли се, мама вече е на второ място. Ако един ден откача и стана досадна бабка във всеобщ интерес е да ме отрезви бързо.

# 12
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 889
разбирам те на 100% и ние сме в същата ситуация. Не ми пречи това че им помага, защото първо сме в един град всички и второ - няма кой друг освен приятеля ми да им помогне. Но пък на мен от ден първи ми беше обяснена ситуацията - няма да е лесно и спокойно... Сега има 100 грижи на главата и сам ми каза - не си длъжна да се обвързваш с проблемите ми.. ще те разбера ако си тръгнеш!
Аз никога не бих си тръгнала от човек, който не е егоист и помага на други хора... избора си е твой разбира се, но дори и да си седяхте на дивана по цял ден пак щяхте да се карате, но за друго нещо Wink изпитано е Grinning ако толкова искате дете и финансово имате възможност, колкото и грубо да звучи - бебе се прави за 20мин
Да чакаш подходящия момент и всичко да ви е наред е безмислено, това е живота - винаги има нещо.

# 13
  • Мнения: 49
I.Hr, толкова си права за всичко, единственото, в което вече се съмнявам е, че ще се съвземе от унеса си...въпреки, че нали уж е много краен, ако е искал да си е тръгнал...но като е сготвено, чистичко и той може да си почива обезпокояван, защо да го прави?
Каква трябва да е тази коренна промяна в мен? Ако се опитам да говорим съм лоша и избухлива...сега мълча уж за да му мине и да има някакво развитие на нещата между нас, ако му правя напук няма да стане...в нашето семейство той е този, който прави нещата нарочно..аз не мисля, че това е правилния начин. Едно време и аз бях много ината (бях на 20) и един човек ме научи да разговаряме и да се изясняват нещата на момента (но това се получава с много търпение и любов, с желание за развитие на връзката), за съжаление го изгубих нелепо...но да не се връщам в миналото, не искам да сравнявам, всеки човек е различен и си има своите плюсове и минуси.
Защо не успявам да го убедя, че всичко се оправя с говорене, с обич, с топлина...не знам.
Баща му изобщо не изпитва никакви топли чувства към никой...на сватбата откровено си каза, че нямал 20 лв да ни даде, но не му пукало...доста отдавна ми е било неприятно да общувам с него, но все правех компромис, за да съм до мъжа ми, да се подкрепяме...макар че той не умее да е буфер, оставя ме сама да се оправям и да разговарям, а аз съм малко чувствителна и ми е трудно да водя разговор, когато ми се крещи или ми се налага нещо и все ми е неудобно и се чувствам зле.
Със свекърва ми съм споделяла доста, не е лош човек, като си поговорим и взаимно сякаш стигаме до едно мнение (надявам се че е искрена), нямам против да си споделят разбира се, но защо не се опита на него да му поговори, той си я уважава, може би ще я послуша.
Било ми е приятно винаги, когато отидем на гости да я видим и когато сме помагали, бях и се разсърдила по празниците, но тя ми се извини и аз простих..макар че не ми е същото, полагам усилия да има баланс. Не искам да се борим за място или за внимание, а всички да се разбираме, но толкова са сложни човешките взаимоотношения...щом се чувствам безсилна да оправя нещата, значи съм се уморила доста всеки път да казвам едно и също и да няма никой отсреща...

# 14
  • Мнения: 49
benny505, наясно съм, че няма идеални семейства, винаги ще има проблеми, аз искам да ги решаваме заедно, всички се карат, но трябва след това да се търси причината и решението, а не да се мълчи и да се бяга от проблема. Обичам мъжа си, в хубавите ни моменти се разбираме чудесно, спокоен човек е, правя компромиси, но то кой ли не прави? Аз не искам да си тръгвам от него, пак казвам, нямам против да помага и на родителите си и на приятелите си, аз също се включвам винаги с каквото мога да съм полезна. С приятелите му се разбирам също добре, доста ми беше трудно да се внедря с моята притеснителност, но се старах много и успях, той е по-комуникативен от мен, с хората умее да разговаря страхотно и аз винаги му се радвам отстрани и попивам начина, по който го прави. Подкрепям го за успехите му, знае откъде сме тръгнали, аз не съм лишавана от нищо, а той е имал трудно детство...никога не съм искала да го уязвя, не се смятам за нещо повече от него, макар че съм с по-добро образование...просто го обичам какъвто е. Недоумявам как може да е толкова хладнокръвен и да вижда, че не се чувствам добре и да продължава да мълчи.....не разбирам - липса на обич, привързаност...какво е ? Озлобен, че не уважавам родителите му, това му е причината да се държи така.
 За детето смятам че ни е рано, той обожава децата, сигурна съм, че иска дори повече от мен....но мен ме е страх, защото в тези моменти, когато мълчи като статуя го чувствам толкова далечен...а така дете не се гледа, трябва винаги да се усеща семейната среда и подкрепа от двамата родители.

Общи условия

Активация на акаунт