защо след раждане веднага...?

  • 5 901
  • 70
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 877
и хоп н аколичка в коридора да те проверяват как кървиш??????? не е ли опасно седейки, и н атечение...мами, които сте били така (знам, че в Т. Киркова е така практиката), споделете...колко време на тази количка и как се чувствате....отдолу слагате лигнин ли?? , а после??

# 1
  • София
  • Мнения: 2 671
Е, аз не знам от личен опит все още, но моя приятелка каза, че и в МД е така. А за студеното - тя роди посред лято и е трперила от студ - било страничен ефект от упойкта  newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 2 271
Аз бях на тази количка около половин час. Но не в коридора, а в нещо, като предверие на родилна зала. Не мога да определя много точно колко време съм стояла, защото ме шиха под пълна упойка и като се събудих, ме закараха там, но бях още замаяна...
Чувствах се чудесно, защото бях видяла синчето си. Помолих една санитарка да ми извади телефона от чантата и се обадих на мъжа ми, на майка ми... Времето там минава неусетно, особено ако има някоя сестра да си говорите.
Кървенето не трябва да те притеснява, защото там все още си с нощницата от раждането, съответно не ти трябва лигнин.
Чак, като ме настаниха в стаята, ми дадоха чиста нощница и си сложих лигнин.

# 3
не само там, навсякъде и обикновено с торба топъл пясък на корема.
Да, имаше лигнин, вливаха ми и някакъв разтвор (глюкоза май). Дали е опасно течението? Опасно е, защото от големия зор жената е изпотена. Затова течението трябва да се избягва.
Тези 2 часа, които лежах в коридора са едни от най-прекрасните в живота ми. Едно бреме отърсено от плещите, разни мисли за бъдещето цвърчат из главата... Бебка спи наблизо, все едно нищо не е било. Изгарям от нетърпение да се добера до мобилния, за да разтръбя, какъв съм герой... Всъщност стигнеш ли дотам, не е толкова страшно:-)

# 4
  • Мнения: 382
Аз раждах в Шейново. Там не е в коридора, а точно предверие на родилна зала. Остава се там два часа да те наблюдават. Да, дадоха ми лигнин. В самата болница навсякъде е адски топло, дори и в коридорите. Студено става заради упойката, особено ако си била с пълна упойка. Мойта беше епидурална - не ми е било студено, а и пуснаха  мъйа ми докато бях там да дойде да ме види и бебето донесоха Hug

# 5
  • Мнения: 382
Аз раждах в Шейново. Там не е в коридора, а точно предверие на родилна зала. Остава се там два часа да те наблюдават. Да, дадоха ми лигнин. В самата болница навсякъде е адски топло, дори и в коридорите. Студено става заради упойката, особено ако си била с пълна упойка. Мойта беше епидурална - не ми е било студено, а и пуснаха  мъйа ми докато бях там да дойде да ме види и бебето донесоха Hug
А мобилния ми го дадоха още в родилна, докато ме шиеха звъннах на всички Sunglasses

# 6
  • Мнения: 3 116
Като ходихме в у-щето за родители в Св. София, водещия лекар ни обясни, че слагат родилките в коридора не защото нямат стаи а защото непрекъснато минават лекари по коридора и по този начин родилките са под непрекъснато наблюдение  Sunglasses

# 7
  • Мнения: 7 640
ами не може да останеш на родилното легло, з-то след теб ражда друга жена и трябва да оправят и дезинфекцират всичко, а и с разкрачени крака не е най-удобно.
На количка ли, но ЛЕЖИШ, а не СЕДИШ обикновено, за да може бързо да реагират, ако не дай Боже се наложи, а и после директно с нея те карат в стаята. Не съм забелязала да става течение, не си във външен коридор, а пред родилната зала.
Причината да си в коридора е, че там непрекъсното минава персонал, който хвърля по едно око, дори да не ти вдигат завивката да гледат лигнина м/у краката, понякога само цвета на лицето показва много неща. Ако те сложат в някоя стая, трявба да имаш персоналан пост, което реално е невъзможно.
Не съм чула жена да е изстинала там Naughty
Успех, не се тревожи! Hug

# 8
  • София
  • Мнения: 1 877
благодаря на всички, които писахте! чуденси сте, незнам какво бихме праивли без този форум...   bouquet

# 9
  • Мнения: 3 423
Като ходихме в у-щето за родители в Св. София, водещия лекар ни обясни, че слагат родилките в коридора не защото нямат стаи а защото непрекъснато минават лекари по коридора и по този начин родилките са под непрекъснато наблюдение  Sunglasses

Добре, ама защо не остават жените в родилната зала, ами
трябва да ги изкарват в коридора? Те това не проумявам.
И какво, като минава personal, това да не е стъргало.
Той персоналът така и така трябва не просто да минава
и ако пътьом те види, да реагира, а трябва специално
да идва при тебе да те следи, дали всичко е наред.
Според мен тая работа с коридора е пълен абсурд,
колкото и да се опитвате да намирате оправдание.
!

# 10
Мами от чужбина, недейте обяснява, колко е нецивилизовано тук, в България. Примерите за голям професионализъм и изключително отношение има достатъчно, както и за обратното там, зад граница. Не могат (а и не искат) повечето мами да се втурнат зад граница.
Това, което е избрано като подход в България, не е нито по - добро, нито по - лошо от всеки друг подход, просто така се е наложило с времето.

# 11
  • Мнения: 1 027
Здравейте, на мен това ми предстои и съм ви много благодарна, че споделихте, за да знам какво ме чака.

# 12
  • Мнения: 910
аз раждах в Света София и лежах 2 часа в родилната на магарето и после още 4ри в коридора - не настинах но се схванах ужасно от подлогата която ти слагат за кръвта. не е много приятно но със сигурност е по-добре отколкото да те зарежат в някоя стая и да не се сети никой за теб Peace едва ли има достатачно хора в болницата за да осигурят постоянен надзор за всички родили, все пак Peace
П.П. аз лежах толкова в родилната заради високо кръвно, а в коридора щото беше фраш и чакахме с още една мама да се освободят легла в отделението. просто улучихме бумът на раждане Mr. Green

# 13
  • София
  • Мнения: 561
Аз също раждах в Тина Киркова. Само че като бях в коридора (2 часа) не ми сложиха лигнин, а на подложка-много ръби и не можеш много да се местиш. Торбички с пясък нямах, но това наистина бяха хубави 2 часа  Wink - при все че по едно време не си чувствах дупето от ръбещата подложка. Но това не е никакъв проблем! Не съм и изстивала!
Дай Боже и искрено ти пожелавам да стигнеш до там!  Heart Eyes
Не се притеснявай-всичко ще бъде наред!   bouquet

# 14
  • Мнения: 3 116
Liska, не мисля тона с който говориш е подходящ за този форум !

Никой не търси оправдание, за това че родилките са в коридорите след раждането, а просто обяснявам какво са ми казали по време на училището за родители !

А в родилна зала родилката не може да стои защото има и други чакащи за стола.  Confused

# 15
  • Мнения: 1 382
И в Плевен не е по-различно от София,първо 2 часа лежиш на магарето с торба пълна с лед,около тебе вече е изчистено,телефона ти е в ръцете и вече приемаш поздрави,а после в една стаичка с две легла точно до родилното.Тук те изчакват да се изпишкаш и чак тогава те водят в стаята и ти дават бебчето.В самата стая има всичко необходимо - везна,ваничка,повивалник и си стоите там,да речем с още 3 майки ако има,докато ви изпишат.
Леко раждане   bouquet

# 16
  • Мнения: 1 489
След ражданета мен също ме оставиха в коридора да стоя 2 часа.Беше лято и ми беше студено и ме завиха с две одеала.Като ме изписаха от болницата вдигнах температура и се наложи да пия антибиотик и следователно да не кърмя.и аз това се чудех.Не може ли да има една стая за родилки и там да те наблюдават.

# 17
  • Мнения: 8 505
Аз раждах в Шейново. Там не е в коридора, а точно предверие на родилна зала. Остава се там два часа да те наблюдават. Да, дадоха ми лигнин. В самата болница навсякъде е адски топло, дори и в коридорите. Студено става заради упойката, особено ако си била с пълна упойка. Мойта беше епидурална - не ми е било студено

И при мен беше така.За лигнин спомени нямам.

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Като ходихме в у-щето за родители в Св. София, водещия лекар ни обясни, че слагат родилките в коридора не защото нямат стаи а защото непрекъснато минават лекари по коридора и по този начин родилките са под непрекъснато наблюдение  Sunglasses

Добре, ама защо не остават жените в родилната зала, ами
трябва да ги изкарват в коридора? Те това не проумявам.
И какво, като минава personal, това да не е стъргало.
Той персоналът така и така трябва не просто да минава
и ако пътьом те види, да реагира, а трябва специално
да идва при тебе да те следи, дали всичко е наред.
Според мен тая работа с коридора е пълен абсурд,
колкото и да се опитвате да намирате оправдание.
!



Абсолютно си права, и аз мисля така, но тук такава е практиката

# 19
  • Мнения: 2 587
Аз бях на тази количка около половин час. Но не в коридора, а в нещо, като предверие на родилна зала. Не мога да определя много точно колко време съм стояла, защото ме шиха под пълна упойка и като се събудих, ме закараха там, но бях още замаяна...
Чувствах се чудесно, защото бях видяла синчето си. Помолих една санитарка да ми извади телефона от чантата и се обадих на мъжа ми, на майка ми... Времето там минава неусетно, особено ако има някоя сестра да си говорите.
Кървенето не трябва да те притеснява, защото там все още си с нощницата от раждането, съответно не ти трябва лигнин.
Чак, като ме настаниха в стаята, ми дадоха чиста нощница и си сложих лигнин.

Все едно аз съм го писала!За студа-не,не ми беше студено,въпреки че раждах зимно бебе.Нито почувствах да има течение.Май всичко си зависи от болницата.

# 20
  • Мнения: 2 663
Аз родих съвсем скоро в МД и веднага след раждането(не точно веднага 10-20 мин,като те огледат и шият ако е нужно) те местят на количка,където си в легнало положение и те закарват в друга зала(стая).Тя е определена за следродов престои 2 часа и не слагат торби с пясък.Акушерка идва  през 30 мин да провери всичко на ред ли е и след тези 2 часа те качват на етажа при останалите родилки(12 или 7 )Когато родих в тази зала имаше още 2 момичета и докарваха нови постоянно.Не видях да оставят никой в коридора или да е студено,но може би на мен не ми беше ,защото не ми слагаха упойка.
За лигнина-дадоха ми или по скоро ми  сложиха и когато идваха да ме проверяват само го преместваха-няма да ви казвам ,че се чувствах така все едно плувам в кръв

# 21
  • на село
  • Мнения: 3 897
Добре, ама защо не остават жените в родилната зала, ами
трябва да ги изкарват в коридора? Те това не проумявам.

Е мен и двата пъти си ме държаха в родилна зала на магарето завита с едни одеала и с пясъка на корема... Говорих си през цялото време с акушерката, тя попълваше разни документи, докато минат 2-та часа и после ме приместиха в стаята, като преди самото местене  тогава ми сложиха легнина или превръзките/там каквото имаш/...
Но това в дълбоката провинция и сигурно защото тук няма толкова много раждания наведнъж, та затова и не е проблем, докато в големите АГ-та трябва да се освобождава магарето за следващото раждане.

# 22
  • Мнения: 3 423
Liska, не мисля тона с който говориш е подходящ за този форум !

Никой не търси оправдание, за това че родилките са в коридорите след раждането, а просто обяснявам какво са ми казали по време на училището за родители !

А в родилна зала родилката не може да стои защото има и други чакащи за стола.  Confused

Е, добре, милички, не знаех, че е такъв наплив за стола.
Взимам си острите думи назад и смекчавам тона.
Извинявам се, че се изказах. Ама нали е форум, пък и не знаех,
че така стоят нещата с коридорите, магаретата и минаващия personal.
Посипвам си главата с пепел и си натривам езика с люта чушка, мир да има.
На бременните - леко раждане!
На родилите - шапка ви свалям!
На всички - здрави бебчета и добро самочувствие!

# 23
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Първия път раждах в МД - и наистина бях в коридора след раждането. Подлога не са ми слагали,директно лигнин (е,бяха забравили да ми сложат първоначално,та бая локвичка беше станала, докато се усетя,че нещо не е наред и повикам една лекарка да види защо ми тече толкова Rolling Eyes - ама това е друга тема).Торбичка с пясък така и не съм видяла въобще нито с първото, нито с второто раждане. Нямам спомени да ми е било студено - само ужасно ми се спеше, защото не бях спала цяла нощ (упойки и лекарства не съм ползвала) и се сърдех, че не ми дават да задремя.
Втория път в Окръжна си останах на родилната маса, до мен раждаше още едно момиче на другата маса - беше през нощта и нямаше наплив от родилки, само ние бяхме, така че си лежахме там. Пак не са ми слагали подлога - на самата маса си има дупка и отдолу подложка. Вярно, не е удобна за лежане (не се лежи с вдигнати крака, ама е разчленена, явно за да може да се повдига горната й част и съответно ръби и е неудобна). На масата ми дадоха едно одеало да се завия, защото макар че беше ужасно топло, ме тресеше - пак не съм ползвала никакъв медикамент за раждането, нито упойка - беше просто адреналин в огромно количество, защото раждането беше много бързо, бях сама и трябваше да се справя и да намеря кой да ме закара, та стигнах вече с напъни в болницата и съответно бая емоции бях насъбрала. И си ги изкарах с едно трескаво бъбрене по телефона с нашите и с таткото за тези два часа Mr. Green
Ако трябва да избирам - определено бих предпочела да си лежа на нормално легло и да минават да ме наглеждат през половин час, без постоянно някой да минава наоколо. И бих искала и бебето да си седи при мен постоянно след раждането - ама за съжаление никой не те пита по въпроса Twisted Evil

# 24
  • Мнения: 3 818
Раждах  през нощта (но не бях в София) и бях единствената, така че като родих, просто ме оставиха да лежа на леглото, на което раждах, което обаче беше като това, което Хедра описа, така че съм си лежала най-спокойно като на обикновено легло. Е, като на обикновено и много неудобно легло, ама се преживява Wink. Чак след два часа ме преместиха вече в стаята ми.

И на мен ми беше студено, но то си беше и студено в родилната зала. И треперех адски като родих, без да са ми слагани каквито и да били упойки, докторката ми каза, че било нормална реакция на организма след раждането.

# 25
  • София
  • Мнения: 44 028
аз седях 2 часа. не ми беше студено, но ми метнаха одеало. на корема си имах лед - не пясък. правят го защотжо постоянно минават д-ри и сестри и всеки път ти мятат по едно око защото има вероятност от кръвоизлив. при него усещащ умора (но родилката може да си помисли че е от раждането и да не обърне внимние, да си мисли, че заспива, а въщност да губи съзнание от кръвозагубата). аз така и не заспах в коридора, така че просто ме поглеждаха и отминаваха, усмихваха ми се и аз им отвръщах. чат пат някой питаше как съм. но ако заспиш казаха, че отвиват майката и проверяват за кръвоизливи....

# 26
  • Мнения: 252
Аз родих в 9:45 сутринта, но имаше още 5-6 жени които чакаха за родилната зала затова веднага след раждането ме метнаха на едно легло (с колелца) и ме върнаха в предродилна с тораба пясък на корема.След има няма 30 минути на количка и в отделението при бебето. Това беше дори не ми я показаха като се роди за което най-много ме е яд, но следващият път ще настоявам. 

# 27
  • Мнения: 3 537
Аз раждах в Света СОфия,лежах на количка в коридора около 2 часа.Бяха ми сложили лиглин и подложка на леглото.Бях заета с телефонни разговори и пускане на смс-и и много не скучаех,само последния половин час ми беше малко скучно.Но постоянно минаваха лекари и акушери и всеки който минеше ме питаше как съм добре ли се чувствам и т.н.Имах на кореме и торба с пясък.От никъде не ми е духало,и не ми е било студено,беше септември месец и си беше екстра.Даже чувах идеално как раждат в родилна зала и ми беше интересно.След като минаха 2-та часа ми смениха парчетата лиглин с чисти и ме преместиха на стол и ме откараха в стаята.Нямаше и как да оставят родилките в родилна,защото чакаха и имаше други жени които ще раждат.

# 28
  • Мнения: 30
Аз родих в Св. София през декември и след като ме зашиха ме преместиха на легло с едно одеало в коридора (такова като количка) и там стоях с подлога в продължение на 2 часа. Единственото неприятно е подлогата - убива доста, иначе нито духа, нито е студено, нито е неприятно. Хората, които досега са те израждали продължават да те наблюдават, да си говорят с теб и т.н. Освен това си ти дават и багажа и пада едно звънене по телефона - честно казано няма много голямо значение къде ще си в този момент, мислите ти направо летят. Това е просто начин на работа в болницата, който те са си изградили и практукуват. Обяснението е че след раждането матката трябва да контрахира (т.е. да се стегне) и така да се минимизира кръвозагубата, ако това не се случи трябва веднага да реагират и най-лесно ще установят проблема когато те виждат всички, а не си някъде в стая.

# 29
  • Мнения: 7 640
Цитат на: Liska link=topic=83673.msg1439718#msg1439718 ................

[quote
адаш, не се засягай, ама наистина чужбинските майки сте много интересни понякога Laughing, с тия коментари- как може това, ужас онова, защо трябва да носите памперси за бебето и пр.!
Много е дразнещо, пък сега ти си на линия да те схапем Wink
В крайна сметка нали затова сте избрали да заминете, з-то животът тук е кофти, пък и близки имате в БГ, вярвам.
В крайна сметка, наистина така е прието по някакви причини, здравеопазването в БГ си е на ниво, дори и да съм сред малкото, които го твърдят.
Просто имам впечатления и от чужбина, е и там има много гафове и странни неща. Школи разни, но специалистите като цяло не са супер връх.
Нали не се сърдиш Hug

# 30
  • Мнения: 528
Слагат те защото ако не дай си боже нещо стане да отреагират и ако решиш да станеш може да ти стане лошо от загубата на кръв като си раждала.Това е горе долу 2 часа.Това е времето с което се виждаш с близките говориш по телефона.Слагат ти подлога и те проверяват често.Никоя жена колкото и да е кекава не се е разболяла до сега.Всяка жена като роди я тресе все едно е гола на минус 20 градуса.Това се нарича след родилна треска и трае около половин час.Независимо че на вън е +40 градуса.Нормално е .Е те ти наметват две дебели одяла и по някоя време ако ти стане топло извикваш и те ти ги махат.Спокойно.Леко раждане не мисли сега за това

# 31
Цитат на: Liska link=topic=83673.msg1439718#msg1439718 ................

[quote
адаш, не се засягай, ама наистина чужбинските майки сте много интересни понякога Laughing, с тия коментари- как може това, ужас онова, защо трябва да носите памперси за бебето и пр.!
Много е дразнещо, пък сега ти си на линия да те схапем Wink
В крайна сметка нали затова сте избрали да заминете, з-то животът тук е кофти, пък и близки имате в БГ, вярвам.
В крайна сметка, наистина така е прието по някакви причини, здравеопазването в БГ си е на ниво, дори и да съм сред малкото, които го твърдят.
Просто имам впечатления и от чужбина, е и там има много гафове и странни неща. Школи разни, но специалистите като цяло не са супер връх.
Нали не се сърдиш Hug
Вече и в началото писах, и още веднъж ще подкрепя... И аз мисля, че здравеопазването в България си е на ниво (като цяло). И виждам смисъл в това, да са "под око" току що родилите.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 750
Аз пък съм съгласна с Лиска. И това няма нищо общо с нивото на здравеопазване, а с организацията на работа.
Според мен не е нормално да оставят родилката в коридора след раждане. Не го приемам за нормално. Трябва да има някаква стая, която да е пригодена за тези 2 часа след раждането и да си има лекари, които да си те наблюдават там.

# 33
  • Мнения: 7 640
абе то няма акушерки и лекари за дежурствата, откъде да намерят специални за току-що родилите  ooooh!

# 34
  • Мнения: 442
и двата пъти си лежах (с топлата торбичка пясък и завита) двата часа на количка в родилна зала.
раждах в голям град - над 100 000 жители. Laughing или има достатъчно помещения, или няма наплив от желаещи да раждат.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 054
Да си кажа и аз - практиката в МД била да оставят родилките за 2 часа в коридора (от едната страна стълби, от другата - не знам какво, но става течение!), за да можело екипа да следи кръвотечението, от време на време те натискат по корема (който мине покраяй теб) и, евентоално, ако имаш система тя да си свърши.

Аз стоях на едно легло от тези на колела 3 часа във въпросният коридор, защото след мен имаше родилка и те се занимаваха с нея и ме забравиха. Само успях да помоля да ми донесът едно одеяло, че треперех от студ (от Студ, упойка нямах, та да излизам от нея).
Затова не забравяйте да си взимате телефоните в родилна зала, аз използвах "коридорното" време да пиша смс-и и да говоря Wink

# 36
  • Мнения: 3 423
Цитат на: Liska link=topic=83673.msg1439718#msg1439718 ................

[quote
адаш, не се засягай, ама наистина чужбинските майки сте много интересни понякога Laughing, с тия коментари- как може това, ужас онова, защо трябва да носите памперси за бебето и пр.!
Много е дразнещо, пък сега ти си на линия да те схапем Wink
В крайна сметка нали затова сте избрали да заминете, з-то животът тук е кофти, пък и близки имате в БГ, вярвам.
В крайна сметка, наистина така е прието по някакви причини, здравеопазването в БГ си е на ниво, дори и да съм сред малкото, които го твърдят.
Просто имам впечатления и от чужбина, е и там има много гафове и странни неща. Школи разни, но специалистите като цяло не са супер връх.
Нали не се сърдиш Hug

Абе няма кво да се сърдя, споко. Аз си пиша мнението като всяка друга.
Просто някои приемат всичко много лично, като че ли са отговорни
за всичко, което става или не става в България.

Както мнoгoкратно съм споменавала, една от най-добрите ми приятелки е
акушерка в Майчин дом. Та често си приказваме за това как стоят нещата
там и как в болница тук. Нерядко дори изпадаме в пререкания. Тя е на мнение,
че тук се отнасяли с нас като с принцеси, аре, немало нужда, щото и тя като
влезнела в магазина или банката, или където и да е в България, никoй не й
правел евалла, та що па да се чувства задължена тя да е човечна. И това за
150 лв. заплата месечно. Което ме изправя на нож, па ако ми е приятелка.

Та така. Не знам какви специалисти има в България, предполагам, че са добри,
нали приказката за неволята, дето учела, е българска. Ама не мога да се съглася,
че крачката към по-голяма организираност, любезност и изобщо към повечко
човещина е толкова голяма и струва толкова усилия, че не може години наред
да бъде направена. Пък и никому да не прави впечатление, а да махаме с ръка,
че така било нормално и не ни пречи: това е още по-безотговорно.
Най-малкото към самите себе си.

# 37
  • Мнения: 5 299
и двата пъти си лежах (с топлата торбичка пясък и завита) двата часа на количка в родилна зала.
раждах в голям град - над 100 000 жители. Laughing или има достатъчно помещения, или няма наплив от желаещи да раждат.
И при мен същото, защото сме от един град Mr. Green

# 38
  • София
  • Мнения: 39 744
Аз раждах нормално, без упойки, в правителствена, но лежах на легло (в коридора). Беше ми студено, тресеше ме. Акушерката като ме завиваше каза "следродилна треска". Но милата ми добута носилката до телефона и се обадих на мъж ми с думите "имаш дъщеря" Simple Smile

# 39
  • Мнения: 5 500
Мами от чужбина, недейте обяснява, колко е нецивилизовано тук, в България. Примерите за голям професионализъм и изключително отношение има достатъчно
Ще трябва да се съглася с Лиска, тоз път сме на едно мнение и аз дружката-акушерка, тоже!
Аз пък не мога да се съглася защо ще трябва да се примиряваме с кочините и отношението по болниците, защото примерите за професионализъм били много!?!? Защото, мила ми Алтерна, не съм съгласна, че отношение има достатъчно!
И също не съм лежала в следродилна или коридор, защото раждах в цивилизована болница, след раждането ми сложиха памперс за възрастни и ме занесоха до стаята! Не съм стояла с торбички на корема и не съм се окапвала!

# 40
  • Мнения: 1 878
В коридора се лежи заради безопасността на родилката, която така е под непрекъснато наблюдение. В Шейново и в Света София течение няма, но МД си е друга работа - аз без друго таз болница не я харесвам ама хич.

# 41
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Раждала съм и в Шейново и в Тина Киркова и не съм била никога в коридор.
Лежах си в родилна зала два часа и после ме метнаха в стаята...

# 42
  • Мнения: 660
Мами от чужбина, недейте обяснява, колко е нецивилизовано тук, в България. Примерите за голям професионализъм и изключително отношение има достатъчно, както и за обратното там, зад граница. Не могат (а и не искат) повечето мами да се втурнат зад граница.
Това, което е избрано като подход в България, не е нито по - добро, нито по - лошо от всеки друг подход, просто така се е наложило с времето.

 Peace

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 822
за сефте чувам да те оставят в коредора. Лежах си в родилната зала 2 часа с торбичка пясък на корема и после в стаята.

# 44
  • Мнения: 1 031
Мен ме осавиха 2 часа на количката в родилна зала (не на магарето), защото след мен нямаше раждания. След това ме изведоха в отделението.

# 45
  • Мнения: 1 999
В Шейново родих и лежах около 2 часа в родилна зала. После ме преместиха в стаята.

# 46
  • Мнения: 3 356
Родих в МД.Но може би защото бях с уговорка,ме сложиха в някаква стая  и през повечето време при мен имаше някаква стажантка.

# 47
  • Мнения: 302
Родих в МД. След раждането ме закараха на количка в някаква стая с три легла, която се водеше следродилно, където стоях 2 часа. Не съм била в коридора, не ми е било студено. Лекарите от израждащия екип минаха няколко пъти да видят как съм. Родих без уговорка, ако това има значение  Simple Smile

# 48
  • Мнения: 2 271
Да така правят в "Св.София".Аз раждах там.Слагат те на легло-количка завита с чаршаф и одеало(заради физиологичното треперене) в коридора.Това им се води след родилна реанимация(за раждалите по естествен път само).Проверяват с палпация на корема как се свива матката(за което са ти пуснали система с окситоцин-след раждането не боли от системата) и дали кървиш много.Под дупето ти слагат подлога.Ако не шаваш много няма да се нацапаш.Стоиш там около 2 часа.Ако има и друга родила успоредно с теб,времето минава много бързо в приказки.Поне при мен така се случи.После вече като се прехвърлиш на леглото в стаята, си с лигнин,но може да стоиш с превръзка и гащи(не бекини).Само преди визитация ги сваляш и слагаш лигнина и никой не ти прави забележка.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 877
blagodaria mami,
treperish dori i da e toplo navan li...? shte rajdam may mesec...

# 50
  • София
  • Мнения: 270
И аз родих през май в Св. София. И лежах на количка в коридора 2 часа. И моите спомени са чудесни. Попаднах на добра акушерка, която ме неглеждаше постоянно и ми махна подлогата като й се оплаках, че ми обива. Не помня да ми е било студено, но ако бях поискала щяха да ме завият. Докато действаше местната упойка си пусках смс-и. После дойдоха таткото и една приятелка и ме избутаха до вратата да си говоря с тях. Незнам защо, но след 15 часа прекарани в това отделение се чувствах на сигурно място и не бързах да ме местят Simple Smile
  Успех и леко раждане  bouquet!

# 51
  • Мнения: 3 537
blagodaria mami,
treperish dori i da e toplo navan li...? shte rajdam may mesec...
Трепереха ми краката малко след като родих,но то е нормално от напрежението,напъните,умора си е все пак.

# 52
  • Мнения: 739
студ, треперене - може да има поради загубата на кръв. Затова повечето препоръчват независимо от сезона да се носят чорапи, да си обуеш после в стаята. На количка в коридора се седи около 2часа. Предполагам там, за да може при спешна необходимост най-бързо да те върнат обратно в родилното или където там трябва. Би могло да има специално помещение за тази цел, но уви липсва.
Слагат лигнин

# 53
  • Мнения: 2 663
Да си кажа и аз - практиката в МД била да оставят родилките за 2 часа в коридора (от едната страна стълби, от другата - не знам какво, но става течение!), за да можело екипа да следи кръвотечението, от време на време те натискат по корема (който мине покраяй теб) и, евентоално, ако имаш система тя да си свърши.



Само дето практиката вече не е такава,имат нови правила(акоможе така да се каже) и не оставят никои в коридора,ами на топло в отделна стая както писах вече.
Не с еявявам като защитник на МД,просто ме дразни като нещо не съответства с действителността

# 54
  • Мнения: 298
На курса в Св. София докторът обясни, че стоенето в коридора е умишлено, тъй като 2-та часа след раждане са особено рискови от гледна точка на това как се прибира матката, а  също и масиран кръвоизлив, който за броени минути може да доведе до много неприятни последици. Това налага на всеки 15 мин. да те проверява някой, защото е възможно да се заспи и въобще да не можеш да реагираш на негативно стечение на обстоятелствата. Коридора е единственото място, където е възможно да ни наблюдават постоянно от целия наличен мед. персонал.
Явно всичко си има обяснение. 

# 55
  • София
  • Мнения: 1 750
Вместо коридора може да отделят едно помещение, където това наблюдение също да бъде постоянно. На 15 минути могат да те наблюдават и там.
Както вече писах - въпрос на ОРГАНИЗАЦИЯ.
Хубаво, че в Майчин дом вече са направили това.

# 56
  • Мнения: 396
Ами аз раждах в Св. София. След раждането ме изкараха с количка в коридора за 2 часа, но студ не усетих.... май бях прекалено замаяна за да усетя каквото и да било  Mr. Green

# 57
  • Мнения: 832
Мами от чужбина, недейте обяснява, колко е нецивилизовано тук, в България. Примерите за голям професионализъм и изключително отношение има достатъчно, както и за обратното там, зад граница. Не могат (а и не искат) повечето мами да се втурнат зад граница.
Това, което е избрано като подход в България, не е нито по - добро, нито по - лошо от всеки друг подход, просто така се е наложило с времето.
newsm10. Даже ми се струва че има неща, които при нас са много по добре преценени, отколкото в чужбина. Нашите лекари по нищо не отстъпват на тези в чужбина, даже някои може би са по добри.

# 58
  • Мнения: 260
Раждах в МД посред лято, 2 часа си лежах в коридора, но бяхме 7 жени по малките часове и не им достигаше персонал и наистина така по-лесно ни наглеждаха. Не съм се чувствала зле, не ми беше студено, само дето едно бебе ревеше и се чудех дали не е моето.

# 59
  • София
  • Мнения: 38 419
и хоп н аколичка в коридора да те проверяват как кървиш??????? не е ли опасно седейки, и н атечение...мами, които сте били така (знам, че в Т. Киркова е така практиката), споделете...колко време на тази количка и как се чувствате....отдолу слагате лигнин ли?? , а после??

Moже да не е в коридора ама аз два часа умрях от студ. Имаше една санитарка дето ме зави с одеяло ама после дойде докторката и ме отви, а аз не мога да мръдна. Чувствах се ужасно. Май по-гадно не съм се чуствала през целия си живот. Не ми сложиха лигнин, а на леглото имаше дупка и отдолу леген.
После като ме заведоха в леглото ми се видя като хотел 5 звезди Grinning
Аз бях в Окръжна.
Следващия път мисля да е Тина Киркова ама ще си платя за отделна родилна стая.

# 60
  • Мнения: 3 423
Даже ми се струва че има неща, които при нас са много по добре преценени, отколкото в чужбина.

Какво например? Това с торбата пясък ли или с течението в коридора?
Или с репликите от рода на "Как ще я качим тая крава на магарето?"
или "Ай, стига си крещяла, кат се еба, да си мислила."
Не се заяждам, а от спортен интерес питам. Нямам опит
с български родилни отделения, а от това, което пишете,
си правя изводите, че има доста унижение и незачитане
на личността. Което някак обезценява авторитета на
големите специалисти в бели престилки. Поне в моите очи.



# 61
  • Мнения: 7 640
в момента са сещам, че в БГ задължително има лекар при раждащата, докато в чужбина- UK, жените раждат само с акушерки и доктор се вика в краен случай.

# 62
  • Мнения: 660
Вместо коридора може да отделят едно помещение, където това наблюдение също да бъде постоянно. На 15 минути могат да те наблюдават и там.
Както вече писах - въпрос на ОРГАНИЗАЦИЯ.
Хубаво, че в Майчин дом вече са направили това.

 NaughtyЗначи, искам само да вметна, че става дума не само за вътрешна организация на персонала, а също и за пари - много пари, някъде от порядъка на милиони. Защото, както стана ясно, става дума за интензивно наблюдение по повод едно от възможно най-рисковите състояния в медицината - остра масивна кръвозагуба. В зависимост от количеството на изгубената кръв и времето, за което това се случва, може да се предвиди времето, за което ще настъпи смъртта, ако не се вземат спешни мерки - спешни означава от порядъка на минути (за тези, които не знаят - загуба на съзнание не означава "сладък сън", а означава отпадане на мозъчния контрол върху работата на органите и съответно постепенно спиране на работата на тези органи).
Та, значи - това може да сполети на хиляда родилки една или по-рядко, но случи ли се - се иска незабавна реанимация със специална реанимационна апаратура, каквато има в операционните, реанимационни и родилни зали, но няма по стаите. Ако се случи в коридора, времето за транспортиране до залата е от порядъка на 2-3 мин, като реанимацията може да се проведе върху количката; ако си в друга стая някъде си, дори до теб да има постоянно човек (а не да влиза през 15 мин), технологичното време за викане на помощ (за адекватна реанимация са необходими минимум 4 души, от които единият да е специалист анестезиолог), докарване на количка, пренасяне върху количката, закарване в зала с реанимационни условия или викане в стаята на екипа с напълно оборудвана спешна чанта (с лекарства, спринцовки, ларингоскоп, тръби, амбу и т.н.), докарване на респиратор за изкуствено обдишване (ако въобще в стаята има изводи за кислород и въздух), евентуално дефибрилатор и т.н. - това загубено време може доста драстично да се отрази върху времето, за което в мозъка могат да настъпят необратими промени.
Там, където е Лиска в момента, може би има необходимото оборудване (напр.кислородни изводи) в стаите и необходимия реанимационен инвентар в коридора близо до стаите, но тук, в България, болниците са строени много отдавна, когато 1)медицината не е била на това ниво и много сегашни технологии на са били познати и 2)не се е предвиждал такъв наплив от пациенти. За да се преустроят нещата са необходими ремонти, които се състоят не в пребоядисване и слагане на плочки Laughing, а в промяна на архитектурата и инфрастуктурата на сградата плюс закупуване на повече бройки окомплектована апаратура. Но в момента правителството, както виждаме, се е заело да руши що годе вече поизградените болници, вместо да изгражда по-занемарените, което...  #2gunfire

много се извинявам за офтопика, ама нещо се афектирах...

# 63
  • Мнения: 7 640
недей, темата като цяло е нагативна- така че, не се хаби! Hug

# 64
  • Мнения: 3 423
Темата наистина ме вълнува. Искам само да вметна,
че тук жените остават в родилната стая два часа
след раждането, където са под поcтоянно наблюдение.
От прочетеното по-горе, а и по думите на приятелката ми,
акушерка в МД, разбрах, че в българските болници родилките
са по няколко в зала, та затова явно ги изкарват след раждане
в коридора (или където и да било), та да не става тарапана в
залата, а и да не се гледат една друга. Докато тук стаите за
раждане (или поне тези, които аз съм виждала) са само с по
едно легло, вана, табуретка etc., т.е. може само една жена да лежи вътре.

А хора са се раждали и по време на война, и на къра, и къде ли не.
И ще продължават да се раждат. Мисля си обаче, че малко повече
уважение към родилките би смекчило всякакви недостатъци от течническа
или организационна гледна точка. Това е, което най ми пречи, като
чета за ражданията в БГ. Всяка майка заслужава повече респект!!!

Иначе има резон в изказването на @biboshka.

# 65
  • Мнения: 481
Само да кажа, че когато аз родих не ме изкараха в коридора, а си стоях в родилна зала.(Може би защото нямаше друга родилка в този момент - не зная). Но постоянно бях под наблюдение - следиха кървенето, кръвното ми мериха около стотина пъти.
А за това изкарване на коридора - има и опасни моменти. Една позната от течението на което е била, докъто излизала от упойката получи възпаление на лицев нерв и имаше схващане на мимическите мускули на половината лице. Оправи се с физиотерапия, но определено си е гадничко.

# 66
  • Мнения: 3 760
По време на двучасовото лежане в коридора, никой не ме е наблюдавал! Така, че ако спешно се нуждаех от реанимация...

# 67
  • София
  • Мнения: 725
Аз раждах в Шейново и ще споделя как беше при мен - след раждането ме държаха 2 часа на магарето, за да наблюдават състоянието на родилката.
След това ме държаха 2 часа на количка в предродилно отделение - в коридора ме изкараха само за 5 минути, за да ме види мъжа ми  Laughing.
След това -в леглото в стаята.

# 68
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
в момента са сещам, че в БГ задължително има лекар при раждащата, докато в чужбина- UK, жените раждат само с акушерки и доктор се вика в краен случай.
А наясно ли си със статистиките им по случая - с тези на ражданията с акушерка спрямо тези на ражданията с лекар? И с правата на акушерките им? И с това, че  с лекар (и в болница - а не в специален родилен център или у дома) се ражда основно когато има усложнения на бременността - както и че в нормалния случай раждането с акушерка е в пъти по-безопасно, low-tech, с много по-малко интервенции и по-добър изход за майката и бебето, потвърдени с безчислени изследвания в разни страни по света? Бай дъ уей, така са уредени нещата съвсем не само в Юнайтед Кингдъм, ами и в Норвегия, Швеция, Холандия... първите две неслучайно са страните с най-висок стандарт на живот в света и не се скъпят за нищо, та интересно защо така са предпочели основно акушерска грижа и доктор само ако се налага Rolling Eyes Да ви шокирам съвсем - в Норвегия специално процентът на секцио при седалищните раждания е само 60% в сравнение с около 98% в останалите страни по света - излишно е да казвам, че и съотношението им на изхода от тези раждания е бая по-добър от страните, в които се практикува рутинно секцио за тези раждания.
Но разбира се, в България раждането е смъртоносна болест, която изисква да са на денонощно разположение минимум трима скъпоплатени специалисти от доцент нагоре, преди изобщо да помислиш да заченеш Rolling Eyes

# 69
Мамчета явно в различните болници и градове процедират по различенначин.  newsm78
Аз раждах в Пловдив в окръжна болница след като родих не ме изкараха в коридора а бях в предродилна зала и на всеки10минути ми следяха кръвното налягане и кървенето и така в продължение на 2 часа от там в стаята и в леглото.   bouquet

# 70
  • Мнения: 7 640
Хедра, стига с тези статистики моля! Много ги обичаш, ама нали знаеш, че зависи кой поръчва проучването Mr. Green
Знам, че не е само в UK така, просто го давам като пример.
И на мен ми е чудно, защо седалищното предлежание го водят индикация за секцио в БГ, ама на.
То принципно и в БГ раждането си води принципно от акушерка, а не от лекар. И съм запозното с правата, задълженията и ранговете на мед.специалисти, което го няма тук и не е правилно.
И с това, че  с лекар (и в болница - а не в специален родилен център или у дома) се ражда основно когато има усложнения на бременността - както и че в нормалния случай раждането с акушерка е в пъти по-безопасно, low-tech, с много по-малко интервенции и по-добър изход за майката и бебето, потвърдени с безчислени изследвания в разни страни по света?
Аз не съм ЗА раждане вкъщи- просто как ще започне и завърши едно раждане никой не знае, това няма връзка с това дали бременността е била проблемна или не.
първите две неслучайно са страните с най-висок стандарт на живот в света и не се скъпят за нищо, та интересно защо така са предпочели основно акушерска грижа и доктор само ако се налага Rolling Eyes
ами именно заради високия стандарт- колко му е надницата на доктора и колко на акушерката?
Няма какво да спорим Hug, при нас е прието така. На когото не му харесва, може да си роди вкъжи и да иде с бебето и плацентата в болницата да му регистрират раждането.
Ама явно не им стиска на жените.

Общи условия

Активация на акаунт