Помогнете ми,преяждам ;(

  • 5 261
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
За да не си помислите че става дума за кутия бисквити,ще ви кажа само снощното „мазало” както си го наричам,а то не беше от големите – еклер,пакет семки,вафла,3 шоколада М*лка,форнети(около 700гр.)  ooooh!Всичко започна преди 8 години,когато почина майка ми,която ме отглеждаше сама.Тогава бях тинейджърка.Първоначално натъпкванията бяха рядки по 1-2 на месец,но количествата….С годините варирах здраво с килограмите.Опитах какво ли не за разсейване и контрол някакъв  Embarassed.В момента положението отново е плачевно.Не си спомням най дългият си период без преяждане,но не е повече от месец-два.Появи се проблем и с без друго нередовния ми цикъл,от 2 месеца вече не ми идва.Моля за съвет,на лекар не съм ходила,но май е крайно време.Психолог/психиятър/гинеколог/диетолог  newsm78 Или всички  Tired

# 1
  • Мнения: 2 495
Първо  на гинеколог-ендокринолог ,може би си имаш функционално заболяване,което се съчетава с психотравмата ти.
Психотерапевт би ти помогнал да преодолееш травмата  от смъртта на майка ти.Мисля,че ще ти се отрази добре,независимо какво ще каже ендокринолога.

# 2
  • Мнения: 2 817
Здравей,

права е Лиола, задължително - ендокринолог и гинеколог. И аз бях така /постоянен глад, особено за сладко/ и невъзможност за сваляне на килограми при диета. Откриха инсулинова резистентност. За щастие с диета, спорт и малко хапченца всичко се оправи.

# 3
  • Мнения: X
Здравей,
единствения полезен ход в случая е психотерапия.
Не бих препоръчал за момента изследвания при ендокринолог или друг специалист по болести, тъй като само би утежнило положението - ясно е, че е възможно да има някакви отклонения в резултат на това хранене. Диагностицирането им обаче би довело до допълнителен, в плюс на досегашния стрес, което в никакъв случай няма да е полезно за облекчаване на състоянието ти. Твърде вероятно е дори да ти бъдат предписани медикаменти, на които да делегираш отговорността по генералното справяне с проблема и след 10-ина години, поради това, че тяхното действие ще е отслабнало на фона на продължаващото поведение,  да си в изходна позиция.
Започвайки психотерапия ще овладееш тревожността си, което ще проработи в 2 насоки: 1. няма да те кара да преяждаш, за да тушираш тревожността сама по себе си; 2. необходимостта от компулсивно действие, каквото по съвпадение се пада храненето също ще отпадне. Тогава, след като се случи това ще има възможност да си планираш храненето и преустройването на визията и физическата форма и едва накрая можеш да си направиш изследванията, ако изпитваш някакви симптоми.
Категоричното ми мнение е, че дори да решиш да се консултираш с лекар то това трябва да е всякакъв специалист, но не и психиатър. Няма как да излезнеш от кабинета му без предписани най-малкото антидепресант и транквилант, което ще те направи освен всичко друго, но и легален наркоман.
Извинявай за силните думи, с тях не бих искал да осъдя теб или когото и да е в твоята ситуация. Но реалността е такава. След това много, много трудно се работи по преодоляване на тревожността, защото навръх всичко, трябва да се спират медикаментите. Това освен време, коства и доста средства, колкото и да е краткосрочна терапията, която евентуално се предприеме. За по-дългосрочните да не говорим...
Искрено ти желая да се справиш. По всичко личи, че си млада жена. Твърде възможно е ти да си майката на детето, чието дете може би пък ще промени света! Заслужава си да опиташ да се промениш. А си позволява да те окуража по-смело, тъй като от думите ти личи готовност за това.
Успех!

# 4
  • София
  • Мнения: 16 024
освен психотерапия препоръчвам и ограничаване.
Просто спираш да купуваш семки, форнети, бисквити шоколади и др. подобни. Ако в къщи има останали - изхвърляш ги в торбичка до кофите. Ще зарадваш някое ровещо дете.
Разгледай темите в подфорума, избери си режим на хранене и купувай само необходимите за него храни. Ако не живееш сама поговори с другите в къщи - да помогнат. Да не внасят калорични храни, да не си правят пред тебе пържени картофки и подобни.
Зареди се с плодове и зеленчуци. Вечер вместо Милка хапни морков или репички.
Да, ще ти се иска - джънка е вид наркотик. Но като не си хапнеш днес е малка победа, утре втора и така.

# 5
  • Мнения: X
Аиша,
съветът ти е супер и наистина си заслужава усилията да се опита този начин на мислене и действие.
За да предпазим Уморена от разочарование и изолация обаче, трябва да сме честни и да признаем, че не са изключение случаите, когато тази тактика не сработва. А и времето при нея е доста... 8 години.
Репите за съжаление са некомпетентни по комуникация с рецепторите в мозъка и в борбата с хормоните на стреса.
Поздрави!

# 6
  • София
  • Мнения: 16 024
Може пък постепенно да стане работата. Като няма шоколад и семки няма как да ги хапнеш.
Ако много ти се приядат напр. форнети - купуваш си само 2 - 3 бр, а не 700 гр.
Няма как да стане без лично усилие и лишение поне в началото.
И движение - като за начало качване по стълби вместо асансьор, 1 -2 спирки пеша.

# 7
  • Мнения: 2 817
Здравейте отново,

със сигурност за да стигне човек до това положение, което описва авторката /в което бях и аз/ е необходима и психотерапия. Но се замислих - не е ли необходимо първо някой по-традиционен доктор да я "удари с диагнозата"?! Без цикъл 2 месеца, определено има диагноза. Ако знаеш, че имаш физически проблем е по-лесно да започнеш да мислиш какво, как и защо е довело до него.
Не знам, разсъждавам си от моя гледна точка. Със сигурност, ако преди 1.5 години някой ми беше казал, че имам нужда от каквото и да е "психо" щях да го изгледам ей така  Shocked
Моля, никой да не се обижда  Peace


# 8
  • Мнения: 2 495
Категорично не съм съгласна,че не трябва да ходи на ендокринолог и гинеколог.
Съвсем реално е  да има нарушение при щитовидна жлеза или метаболизма на глюкозатили някакъв гинекологичен проблем.Ако го има това ,с психотерапия ли ще се излекува?В момента имаме съвсем малко информация от момичето ,а и не сме компетентни да поставяме категорични диагнози.Не е ли задължително да се отхвърлят проблеми с вътрешни органи,и тогава да се приеме ,че проблемът е само психически и да се насочат усилията в тази посока. Или ние вече тука й сложихме диагнозата,забраняваме да се лекува при психиатър ,щото как щяла да взима лекарства.В БГ има голям проблем човек да предположи,признае и приеме ,че има психологически проблем и да си направи консултация с психиатър.Психическите заболявания заемат много дълга част от живота именно защото не се разпознават,не се търси помощ още в началото на симптомите,не се довежда лечение до край.Резултаът е ,че пациентите се мъчат,заболяването не минава само защото се неглижира,влошава се качеството на живот.Айде,да не пиша повече,че ще стане пернишка трагедия.

# 9
  • Мнения: X
Лиола,
напълно е разбираемо възмущението ти и, наистина, от трагедии, още повече пък пернишки, смисъл няма Simple Smile

Като че ли в случая по-наложително изглежда само прегледа при гинеколог.

Иначе, моята позиция е базирана изцяло на опит - честно казано няма такъв метаболитен проблем, който да води до подобно поведение в храненето.
Ключовото тук е поведение - то не може да се промени с хапчета - нито с метформин съдържащи препарати заради евентуалната инсулинова резистентност, нито с антидепресанти. Е, вторите имат ефект, но той е различен от желаната ПРОМЯНА.

Много се радвам, че споделяш виждането за ролята на психологическото състояние. Когато обаче не се касае за патология, консултацията с психиатър може по-скоро да навреди. Не заради това, че искат да помогнат - те просто са научени за всеки проблем да изписват лекарства. Но за състоянията от тревожния спектър и около една трета от депресиите лекарствата не просто не помагат, а способстват за задълбочаване на проблем, макар понякога човек привидно да изпитва някакъв застой, който тълкува като подобрение.

В крайна сметка наистина е разумно да видим поне още едно мнение на Уморена, ако има желание, разбира се.

# 10
  • Мнения: 2
Благодаря на всички за съветите   bouquet
Не исках да става много дълго,но ще дам малко разяснения   Confused
Работя,но живея сама.В София съм,но съм от малък Дунавски град.Никой не знае и не предполага за проблема ми,защото не съм споделила и винаги го правя скришом.Осъзнавам че имам проблем,но не вярвам и не желая да пия хапчета.След преяжданията ми(най често на важни за мен дати,свързани с хубави спомени),не повръщам.Прочетох че болестта се нарича Хиперфагия,но има много малко информация по въпроса в интернет и в книжарниците,моля ако някой знае от къде мога да се запозная повече да ми пише.Колкото до годините,да млада съм,опитвах различни начини да ги спра,но имат временен ефект.Проблема е че ме притеснява това,че със сигурност не е правилно,корема ми се издува,но не спирам докато не съм изяла всичко.Спрях да си купувам всички вредни храни,но се събуждам или гледам/слушам нещо,или на работа ме ядосват и на секундата ставам и отивам и си купувам каквото ми се яде(храните ги свързвам пак със спомени ).Опитвам се да си отложа желанието,повечето пъти успявам,но и доста не мога.Записвам си храната(и аз не знам защо…) и само от Нова година до сега имам такива 15 хранения.Сега съм 2 ден на нормален за мен режим,но наближава датата от която най ме е страх-09,тогава майка ми щеше да има рожден ден.Извинявам се за дългия пост,просто наистина не знам как да се огранича/контролирам.Страх ме е от това ми поведение,че ще се разболея,но наистина не мога  Tired

# 11
  • Мнения: X
Здравей,

не бива да изпитваш вина заради това, че не можеш да овладееш състоянието си сама. Не напразно то е включено като психично разстройство в диагностичните наръчници - просто ти трябва малко помощ.
Би било добре ако намериш сили и желание да довериш пролема си на специалист по хранителни разстройства - психолог или психотерапевт, за да овладееш кризите.
Горе долу работата би трябвало да е в насока повишаване на самооценката ти и адаптивно преработване на травмата, която е станала причина за това твое поведение.
В зависимост от това при какъв специалист попаднеш може да се наложи и временно прием на някакъв медикамент (макар в повечето случаи това да не е наложително, но... различни практики). Ако се случи обаче, задължително искай психотерапията да продължи и след спиране на медикамента.

На 9-ти ще случи да хапнеш пак така, това не бива да те плаши от сега. Тъй като нищо няма да се промени до тогава няма как да очакваш и да не го направиш. Винаги обаче можеш да внесеш нещо ново, когато знаеш, че идва такъв момент. Защо например, не вземеш да отделиш една трета от всичко онова, което ще купиш и не го подадеш на някой беден в памет на майка си?  - и това да е точно в момента, когато ти се поиска да го консумираш и останалото. Ще трябва да бъдеш малко бдителна, но кой е казал, че всичко може да се оправи с магическа пръчка? Simple Smile Така че пробвай с това мъничко усилие.

Всичко добро!

# 12
  • Мнения: 2 495
Уморена,не е нужно да даваш толкова лична информация за себе си-това може да ти навреди.
Сама виждаш ,че 8 години се въртиш в омагьосан кръг,очевидно е ,че имаш нужда от квалифицирана помощ.Моята цел е да те накарам да отидеш при специалист,а не да те лекувам-славо богу,не съм с толкова високо самомнение.Състоянието ти е сложно и не е за врачуване по форуми.
Би могла да се обърнеш директно към психотерапевт,да ходиш на сеанси и да видиш как ти действат.Мисля,че не се плащат от ЗК и това би ти струвало да кажем 50х10.,предполагам,че цените варират.
Резонно е за цикъла си да се обърнеш към гинеколог.Той ще каже точно какво става ..Може да има връзка с храненето,но може и чисто гинеколкогична болежка да си е .
Извинявай,но ще използвам твоя случай за пример,как евентуален психичен проблем не се отработва с години ,той не изчезва от самосебе си,а само се задълбочава.Не те упреквам,искам само да е в помощ и на други хора.

# 13
  • Мнения: 6 214
Идеално за твоя случай(подут корем, нередовен цикъл) е ВМ НВХ - ето линк към темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=839987.0;topicrefid=20

# 14
  • Мнения: 165
Има много ,много жени с такъв проблем.Кошмар е!Трябва да се осъзнае в какви моменти се бяга в ''прегрътката и уюта на преяждането''.При стресови и тревожни ситуации да се намери алтернатива-вместо да се посяга към храна,нещо друго да нивелира напрежението.Но какво,например?Първо трябва да се направи ревизия на самооценката и най-добрите качества които притежава.Да започне да се обича и уважава повече,да осъзнае,че е център на своята вселена.При жените с проблеми в отношенията с властни,авторитарни майки храната е на 1 място в отдушник на стреса и проблемите.Да намери сили да прости на майка си и да се разграничи от представата на майка и за нея.
Да спре да гледа на храната като средство за задоволяване на психични липси.Да не се плаши от храната,да я уважава,за да не се чувства ужасно виновна след поредния удар/преяждането при такива хора е с най-малко 4-6хил.ккл.../Потиснатия гняв към майката ,после се премества към всичко което нарушава духовното равновесие/проблем с колеги,рев на дете,изгоряла крушка...всичко мже да ядоса и да задейства механизма ''да се наям за да ми олекне''-да и прости мисловно и да се разграничи окончателно от нея и всичко което я е товарило години наред.....Това е изключително трудно и изисква много разговори със себе си и анализи,самоконтрола тепърва ще се  научава,като малките деца,ще се учи на самодисциплина...Изисква много време ,години,за да преодолее тези пристъпи и въпреки това,цял живот трябва да има предвид,че може да се случи нещо в живота ,което отново да провокира стария познат механизъм за справяне със ситуацията.Това е вид наркомания,ама най-подлата и гадната.Съсипва човешки съдби и прави нещастни хиляди жени по-света!Така, може на някой да му е странно какви 5-6хил ккл,та аз ги ям средно за 3дни,ами примерно-през нощта в 3ч.- 1кутия шоколадови бисквити,1к.мляко,1 кутия пасти,парче кашкавал,4филии на сандвич намазани с масло,лютеница,филе,домати,пакетче фастъци или бадеми........ето сами виждате,и ви се струва огромно количество,но за тези хора,това не е калории и количество,а средство да ''избягат от проблема,да се успокоят,да се припознаят,да бъдат себе си''а после  -адът на самообвиненията....

Общи условия

Активация на акаунт