Математически турнири - 32

  • 93 650
  • 755
  •   1
Отговори
  • Мнения: 21 455
Математически турнири -31

К  А  Л  Е  Н  Д  А  Р  Е  Н     П  Л  А  Н
на състезанията по математика, информатика, информационни технологии и лингвистика през учебната 2014/2015 година



Библиотека със задачи от национални и международни състезания

Математика за всеки - задачи от математически състезания

Информация за състезания и олимпиади по математика

Да учим математика

Задачи от популярни математически състезания

Българският сайт за математика

И още задачи...

Математическият сайт на Божидар

Математически турнир " Черноризец Храбър"

Математически турнир " Иван Салабашев"

Математическо състезание " Хитър Петър" - Габрово

Математически турнир " Академик Кирил Попов" - Шумен

Съвети за състезатели по математика на всякаква възраст:

-Не решавайте трудни задачи в деня преди състезанието;

- Ако задачата ви се стори позната, бъдете особено внимателни, за да не се подведете по повърхностни аналогии;

- Номерата на задачите не винаги съответстват на трудността. Решавайте първо лесните задачи;

- Ако правилата разрешават, задължително излезте в почивка (до тоалетната) поне веднъж, дори да сте готови с всичко. Когато се върнете, прочетете пак условието и решението на всяка задача;

- Стойте до края. Борете се за всяка точка. Записвайте на беловата дори и частични постижения и отговори;

- Някои задачи ще ви се удадат веднага, а може би някои не (тях ще наричаме "трудни"). Именно трудните задачи ще ви помогнат да победите тези, които се отказват, когато не намерят сигурен подход. Упорствайте и намерете решението. По това победителите се отличават от масата.

- Ако дадена задача не ви се удава, прочетете пак условието. Представяйте си нещата образно. Помислете малко дали не сте срещали някъде подобна задача. Не отделяйте повече от 40 минути на дадена задача. Опитайте друга. Хапнете шоколад. Ако дълго време нямате напредък, отидете до тоалетната. Освежете се. Много решения са измислени след разходка до тоалетната (естествено това не значи да стоите в тоалетната в очакване на решение)

Добре дошли, дами и господа!

# 1
  • Мнения: 5 234
Благодаря за темата!  bouquet
Очертава се моето дете да се явява на Националния кръг на Кенгуруто, или поне аз така си мисля.
Можете ли да ме насочите откъде да изтегля предишни теми от националния кръг за 2 клас?
Намерих само за 2014 г.

# 2
  • Мнения: 21 455
Можете ли да ме насочите откъде да изтегля предишни теми от националния кръг за 2 клас?
Намерих само за 2014 г.
До 2013 година второкласниците се състезаваха в групата на 3-4 клас.

# 3
  • Мнения: 2 190
Дидева,
благодаря за темата.

За да не е празен запис.
Обмисляхме да се явим на Кенгуруто на френски - 8 клас.
По ваши препоръки изрових задачи от нета във Франция (не знам дали в БГ дават същия вариант на френски като във Франция) - ето то тук http://www.mathkang.org/concours/suj&sol2014.html. Там 8 клас е 4-еme
Скрит текст:
(малко офф  -с бедните ми познания по френски си мисля, че това е 4-ти нещо си. Прилича ми старата система у нас 4 отделения и после почват класовете от 1).
При сравнение с темата на български - много от задачите са еднакви, други са формулирани малко по различно, но отговорите са същите. Оказа се, че детето не разбира термините (още е подготве) и се яви на български.
Не знам как обявяват резултатите, но не видях явили се на френски в 8 клас. Излиза, че ако беше рискувала, щеше да е на 1-во място и единствено място.  newsm78
 

# 4
  • София
  • Мнения: 7 673
Дидева,
благодаря за темата.

За да не е празен запис.
Обмисляхме да се явим на Кенгуруто на френски - 8 клас.
По ваши препоръки изрових задачи от нета във Франция (не знам дали в БГ дават същия вариант на френски като във Франция) - ето то тук http://www.mathkang.org/concours/suj&sol2014.html. Там 8 клас е 4-еme
Скрит текст:
(малко офф  -с бедните ми познания по френски си мисля, че това е 4-ти нещо си. Прилича ми старата система у нас 4 отделения и после почват класовете от 1).
При сравнение с темата на български - много от задачите са еднакви, други са формулирани малко по различно, но отговорите са същите. Оказа се, че детето не разбира термините (още е подготве) и се яви на български.
Не знам как обявяват резултатите, но не видях явили се на френски в 8 клас. Излиза, че ако беше рискувала, щеше да е на 1-во място и единствено място.  newsm78
 
доколкото съм запозната имат СР1, СР2, СМ1, СМ2 и после - 6, 5, 4 т.е. според мен, това е 7-ми клас.

# 5
  • Мнения: 2 190
Ирина,
благодаря за информацията. Не споря - но както знаеш, задачите за 7 и 8 клас са еднакви - попаднала съм във вярната тема.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Имам въпрос относно подготовката на малко по-големите ученици (3ти, 4ти клас) за състезанията - достатъчно ли е да изрешава детето състезателните теми от предни години или ходи по курсове и давате допълнителни други задачи?
Моето дете решава само темите от предходни състезания - само за това има време.

Прави ми впечатление, че на състезания като Салабашев и Черноризец Храбър се представи много по-добре, отколкото на Кенгуру. Според мен задачите за предните състезания са по-сложни, или греша  newsm78. Странна ми е тази работа.

Въпроса ми за подготовката за състезания е провокиран  от по-слабото му представяне на ЕК.

Последна редакция: ср, 08 апр 2015, 21:18 от Solar Wind

# 7
  • Мнения: 1 448
Аз ли не виждам или все още няма инфо кой отива на финал на МБГ?  newsm78

# 8
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Имам въпрос относно подготовката на малко по-големите ученици (3ти, 4ти клас) за състезанията - достатъчно ли е да изрешава детето състезателните теми от предни години или ходи по курсове и давате допълнителни други задачи?

Зависи от детето.
Състезатели, които познавам и следя резултатите имат различна подготовка при почти равен успех.
Ясно е, че някои решават поне по един час задачи на ден подпомагани от родител, ходят на школа, имат състезателен дух и Ве нулево от поощрения.
Други деца са талантливи по рождение, решават само преди състезание миналите години, правят по някоя грешка от "заплес" и пак са с хубави резултати. Тази група е по-малка.
Много помага наличието на по-голямо дете, което се занимава с математика и/или родител, който разбира задачите и има възможност да отделя време. При липса на горното - добър частен учител.
Успех!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 999
Според мен задачите за предните състезания са по-сложни, или греша  newsm78.

Ако съдим по резултатите на 3ти-4ти клас тази година, изглежда задачите са били по-трудни.
Досега хлапето не е ходило на пролетни, летни или есенни школи,  организирани от Академия 21 век или на Майторски клас по линия на турнира Черноризец Храбър, но мисля, че там дават добра подготовка за тези състезания.

# 10
  • Мнения: 293
Синът ми ходи на школа 3 часа седмично,преди важните състезания госпожата ги оставя в училище да решават задачи и отвреме-навреме вкъщи с родителското тяло.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 390
Аз ли не виждам или все още няма инфо кой отива на финал на МБГ?  newsm78
Още е рано. До 17-ти април ще изнесат списък с поканените и изчакващите.

# 12
  • Варна
  • Мнения: 709
  bouquet първокласника има 85 т. на ЕК

# 13
  • Мнения: 2 298
Според мен задачите за предните състезания са по-сложни, или греша  newsm78.

Ако съдим по резултатите на 3ти-4ти клас тази година, изглежда задачите са били по-трудни.
Досега хлапето не е ходило на пролетни, летни или есенни школи,  организирани от Академия 21 век или на Майторски клас по линия на турнира Черноризец Храбър, но мисля, че там дават добра подготовка за тези състезания.
Майсторския клас на ЧХ е в момента, т.е. след ЕК, но вероятно помага за следващите състезания.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 677
Аз ли не виждам или все още няма инфо кой отива на финал на МБГ?  newsm78
Още е рано. До 17-ти април ще изнесат списък с поканените и изчакващите.
Защо до 17? На сайта им пише друго: До 7 април 2015 г. – Организаторите изпращат покани до училищата на състезателите с най-голям сбор от точки, получени в две от трите дистанционни състезания, и публикуват в сайта на турнира списъка на допуснатите до финала и „листа на чакащите”

Общи условия

Активация на акаунт