Хора в беда или някакъв тип далаверджии?

  • 5 661
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 445
Здравейте, случката е следната: Пътуваме с кола през Петрохан (планинско с много завои) вчера към 7 вечерта, на един завой имаше две спрели коли в противоположните посоки и един слязъл човек на сред пътя ни махаше много енергично да спрем. Спряхме, в първия момент си помислихме, че са се ударили. В това време една от колите си замина по-пътя, т.е. явно този човек ги е спрял първо тях за нещо и след като не са му помогнали спираше нас. Да кажа, че в колата бяхме баща ми, той караше, друг роднина-и двамата на възраст пенсионна; аз и дъщеря ми - на 3 години. С детето се прибирахме от чужбина и след 16 часа пътуване бях доста изнервена. Та аз успях за миг да огледам спрялата кола, там седяха 3ма човека, мургави, приличаха си на цигани. Да кажа само, че нямам нищо против циганите, но веднъж една кола пълна с цигани (мъже) се опита да ни спре на магистралата в Сърбия и то няколко пъти и тогава от шофьора разбрах, че често спирали чужденци и после ги обират. Та бях наплашена относно подобно спиране. Само че в тоя случай, хората изглеждаха  безопасни на пръв поглед - пълна жена на около 50-60, много дребен мъж пак на тая възраст и още един малко по-млад, да кажем най-опасно изглеждащ. Човекът който ни спря беше млад, около 35 и не чак толкова мургав. Сега като се замисля, беше различен, сресан и някак излъскан. Та той се доближи до нас, баща ми отвори прозореца около  5 см и този с една широка усмивка каза "Салям алейкум" и си пъхна ръката през прозореца да поздрави баща ми. Баща ми съвсем приятелски му каза, "не те разбирам", а аз седях зад него и съвсем инстинктивно му направих знак да не си пъха ръката в колата, нещо от сорта на лек допир с дланта ми. Този си извади ръката, леко хвана стъклото и ме погледна,  аз аха да го питам на английски какво му трябва но не продумах все си мислех, че са си български цигани.  Не знам какво прочете в погледа ми този човек, но се обърна и си замина.  И така. Ние потеглихме и ме загложди чувство на вина, може да са хора в беда, да не знаят български... а аз да съм показала някакъв вид обидно отношение.  ...ама защо тогава със "Салям алейкум" и усмивки? Мисля, си, че аз ако имам проблем , не знам език и спра хора в планината почти по-здрач, ще искам помощ директно, без подобни формалности. Но това съм аз, ако са някакви араби например, манталитета е друг, обичат да оказват почести...
От друга страна с малко дете, описаните обстоятелства и безграничната изобретателност на българските измамници как да  знае човек... Само да кажа, че не видяхме колата дали е с български номер.
Не знам дали не ме притесни Салям алейкума... наистина не знам, но беше инстинкт,....беше си ме шубе да си призная, а може би нямаше причина.

# 1
  • София
  • Мнения: 445
Да доуточня, Салям алейкума ме обърка, не го очаквах, мислех, че са си нашенци. Това което ме притесни и реагирах беше пъхането на ръката вътре.

# 2
  • Мнения: 7 325
Няма смисъл да се тормозиш. Никога няма да разбереш каква е била причината да ви спрат. Приеми че сте се отървали. Аз съм от помагащите и обикновено си оставам с горчилка и дълги среднощни размисли - глупачка или наивница съм. Преди години обраха до шушка мои познати по същия начин / спряха ги  на пътя /, явно са били големи майстори, защото е било с финес, доброволно са си свалили бижутата / сериозно количество злато /, дали са си парите и горивото почти до капка. Може и на вас нещо такова да са ви готвели.

Последна редакция: пт, 10 апр 2015, 00:39 от I.Hr

# 3
  • Мнения: 713
И според мен инстинктът не те е подвел. Не живеем в разказ от Йовков, а жестът по стъклото на колата оставя едно кофти чувство...

# 4
  • Мнения: 204
И аз бих си тръгнала, даже не бих спряла, страхувам се  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 781
e,хайде де, 'погледни на бежанците с други очи' както призовават платените реклами...опс, кампании  Mr. Green

шегата настрана. това са си напълно изродени шашми от ония едновремшните дето те спираха закъсали на пътя без бензин и на предложението да им се наточи туба от вашия, отказваха категорично с патетичното 'не можем да приемем гратис, искаме да си го платим. ето тука (драматично разгъване на кърпа) един златен пръстен от майка ми/баба ми ще ти го продам символично и ще отидем пеша до най-близката бензиностанция'

ех тази християнска добронамереност и съчувствие - като пламък ги привлича ей  Sunglasses що не пробват с един салям да спират някъде из емирствата богатите и щедри араби с тия първобитни шашми...щото ще свършат в пясъка, затова..

# 6
  • Мнения: X
По това, че са си заминали, а не са тръгнали да обясняват какво им се е случило или от каква помощ имат нужда съдя, че може и да са измамници.
Аз ако съм в колата сама или с малко дете и възрастни хора не бих спряла, страх ме е.

# 7
  • Мнения: 176
Това и на нас ни се случи преди две години,само че бяха 2 коли ,вътре имаше мъже жени и деца.Мъжът койъто ни спря започна да си сваля пръстените и да ги пъха в ръцете на мъжа ми.Искаха да им дадем бензин и се правеха,че не разбират,че сме с дизелов автомобил.Казах им,че може да се обадим на пътна помощ,пак се направиха,че не разбират.През цялото време онзи се опитваше да напъха пръстена си в ръцете на мъжа ми.Незнам как во искаха,но дръпнах мъжа ми и тръгнахме.После разбрах от познати ,че това са румънски цигани и от години правят тези номера по пътищата.

# 8
# 9
  • Мнения: 7 325
И пръстена 100% е бил масивен и фалишив.  Laughing

# 10
  • София
  • Мнения: 4 349
Ами измама  Thinking Thinking Thinking

# 11
  • Мнения: 10 488
pimpinela , във вашия случай ми прилича направо на опит за измама... От какъв зор ще бърка да поздравява и ще се хваща за стъклото... Добре, че сте се отървали. Ако са закъсали, би трябвало ако са чужденци да знаят телефона за помощ, да звъннат и да чакат. Аз поне така бих постъпила, ако съм в чужбина и съм закъсала. Не ги мисли, благодаря че сподели, защото това всъщност е предупреждение за всички.

Аз пък толкова много се притеснявам, че и на полицейските патрули не вярвам.Веднъж на 1 януари почти след полунощ пътувахме и ни спира на магистралата патрул. Като видях, че ни дават знак да спрем, побърках мъжа ми да не спира, защото беше много късно и нито една кола не ни задминаваше, бяхме сами на магистралата, а и по телевизията говореха за подобни измами с фалшиви полицейски коли и патрули. Той все пак спря, аз се приготвих с телефона да мога да звъня (съмнявам се, че бих могла) и полицаите като поискаха документите, огледаха колата, детето отзад спеше. Аз ги попитах за картите им. Единия така се ядоса, че ми каза - госпожо, за едни сватба, за други брадва... Взе документите и отиде в колата, изтръпнах докато върнат документите, докато тръгнем и през цялото време гледах дали не са тръгнали след нас. Та според мен една идея мнителност не е излишна. От тогава гледаме да не пътуваме много късно и съм против нощните пътувания, колкото и по-спокойно да е.

# 12
  • Мнения: 46 492
И нас ни спираха тези с пръстените, но преди Берковица, не чак горе в Петрохан.
Абсолютна измама е, въобще не ги мисли  Wink

# 13
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Преди две седмици пътувахме аз и бащата, на един завой гледам спрели две коли и един циганин усилено ми маха да спра. Подобна ситуация, както я описвате - бяха два автомобила от двете страни на платното.
Отминах ги и не отбих, защото тия бяха спрели на много опасен участък от пътя и имаше опасност да ни помете някой тир.
После малко ме гризеше съвестта, защото не спрях и си мислех дали тези хора наистина не са имали нужда от помощ. 

Когато пътувам нося средства за самозащита, заради кретените по българските пътища. Ако тези цигани наистина са били измамници, щеше да им се стъжни живота, ако се бяха опитали да ни оберат.

# 14
  • Мнения: 46 492
Няма да се опитат да те оберат там. Обясняват, че са закъсали за не знам си каква част на колата или бензин и нямат пари в брой, трябва да се приберат, за да вземат. Казват, че ще ти дадат златен пръстен (масивен, мъжки - фалшименто, разбира се) и ти оставят телефон, за да се разберете да се видите след това - те да ви дадат парите, вие да им върнете пръстена-залог, като натъртват в колко неизгодна позиция са, защото той струва много повече от това, което искат от вас.
Никой не вдига после телефона и си оставате с една безполезна играчка в джоба.

П.П. Сега като казахте за втората кола - и при нас имаше втора от другата страна на пътя. Дали е съучастник, който имитира, че е спрял, за да помогне или е случаен човек, когото също са опитали да измамят  newsm78 ама чак пък такова съвпадение винаги да има втора кола, явно е част от схемата, да не си помисли човек, че случаен човек, идващ отсреща също е спрял да помогне...

Общи условия

Активация на акаунт