Как отстоявате позиция сред роднините си?

  • 8 411
  • 115
  •   1
Отговори
  • Мнения: 438
Здравейте,
Покрай празниците и общуването с роднини ми се иска да попитам. Отстоявате ли мнението си, когато сте нагости на роднини и как реагирате, ако ви критикуват вас или децата?
Историята е следната. Сестра ми, семейството й майка ми живеят в друг град и рядко се виждаме. Отидохме със сина ми (на 3 г.) и мъжа ми на гости за празниците. Малкият е като всички момчета на тази възраст - буен, прави пакости, търси внимание. Сестра ми е от типа майки, които стоят на пейката и хокат: "не това", "не тичай там", "не се поливай", "не се лигави". Оставих малкия за 5 минутки с нея и дъщеря й, която също е придобила същите изрази и постоянно се сопва на детето. Връщам се и почват да ми обясняват как сипел пясък по друго дете и те му се накарали. Бил невъзпитан. Попитах я ти обясни ли му, че не е редно така да се прави, а тя ми каза "Е казах му не така". И той не бил спрял. Ужас, какъв лигльо.
Майка ми защитава сестра ми, нормално, разбирам, по-близки са, живеят на едно място. Но и постоянно ме критикува, аз съм била такава, приличала съм на еди-кого си с труден характер и тн.
Освен това в техния край много обичат да говорят на децата по следния начин.
"Бабче глезиш се"
Детето казва "не не се глезя"
"не глезиш се"
"не. не се глезя"
И така до безкрай. Задават се безумни въпроси на децата, като "защо сега си се ударил и имаш червено на главата" Сякаш дете на 3 г. може да ти отговори смислено, "Ударих се защото бързах и непогледнах къде падам" :ooooh Друг пример, детето се плези ( на игра) - бабата му говори как ако не спре да се плези ще му отреже езика, уж на шега, уж на игра. Като направя забележка, ми се казва, "е какво толкова". И още постоянно натякване, "внимавай", "леко", ако се залюлее на страни не дай си боже от дивана едни "олеее, ох, ще паднеш, полека".
Тръгнах си толкова натоварена оттам, но обясних и на сестра ми и на майка ми, че съм много разочарована от тях и че са ме натоварили. Също така през цялото време им казвах, че не използвам техния език към детето си и не ми харесва отношението им. Сега съм доволна, че съм си казала каквото имам, но комуникацията ни ще намалее. Разбирам го и го осъзнавам, че те са в друг свят, но въпреки това ми е тежко, че роднините ми не ме разбират.  
Та въпросът ми е, дали на всяка цена трябва да остояваме себе си и своята позиция, въпреки, конфликтите, които би ни донесло това?

# 1
  • Мнения: 2 650
Аз съм от същите кошмарни майки дето все "Не"кат  и не защото се опитвам да внасям правила /там си имам други начини/, а точно   да възпитам децата си да не пречат /дразнят/другите. Еми не става да угодиш на всички - все нещо ще се окаже неправилно според нечии  камбанарии. От както  собствената ми майка, обяви три годишния си внук  за невъзпитан, щото скачал на  невъобразимо скъпия матрак, без да му хрумне, че ще го развали /в интерес на истината се опита да скочи веднъж и след крясъка й,  поне час стоя без да мръдне като напикано мушкато/, от тогава  не взимам  никакви възпитателни приказки на сериозно. Аз съм майката и аз знам кое е добре и правилно за децата ми. С това осъзнаване ми е по-спокойно и с "не"тата и "да"тата и с околните  Peace

# 2
  • Мнения: 6 661

Та въпросът ми е, дали на всяка цена трябва да остояваме себе си и своята позиция, въпреки, конфликтите, които би ни донесло това?



На всяка цена за мен е много глупаво.
Старая се да преценявам какво бих спечелила и какво загубила......и колко е важна каузата.

# 3
  • Мнения: X

Та въпросът ми е, дали на всяка цена трябва да остояваме себе си и своята позиция, въпреки, конфликтите, които би ни донесло това?



На всяка цена за мен е много глупаво.
Старая се да преценявам какво бих спечелила и какво загубила......и колко е важна каузата.



Именно. Важно е да си избираме битките. Затова, ако преценя, че не си струва да си хабя нервите, се усмихвам любезно, още по-любезно се съгласявам и продължавам да правя каквото аз съм си решила. Ако нещата са загрубели и се налага битка, просто съм зла и саркастична, така че на потърпевшите не им се иска сблъсъкът да се повтори.

# 4
  • Мнения: X
Затова, ако преценя, че не си струва да си хабя нервите, се усмихвам любезно, още по-любезно се съгласявам и продължавам да правя каквото аз съм си решила. Ако нещата са загрубели и се налага битка, просто съм зла ...така че на потърпевшите не им се иска сблъсъкът да се повтори.

+1

И се радвай, че не живеете в едно населено място, че да ти досаждат.  Wink

# 5
  • Мнения: X
Свят шарен, хора различни.
Имам приятелки, които пазят децата си от определен тип хора и общуване.
А други напротив - оставят децата си да се сблъскват с живия живот.

# 6
  • Мнения: 10 993
не си отстоявам мнението на всяка цена, обикновено си мълча. Ти си късметлийка защото аз живея сред такива хора всеки ден. Когато много ми писне им казвам да ме оставят на мира и да не се занимават с мен и детето ми.
Не можеш да промениш хората, те така го разбират. Не са ми приятни родителки, които постоянно не - кат  и гледам да избягвам тяхната компания.  Покрай големия ми син се превърнах в самотница, а преди бях много социална. Аз възпитанието го разбирам по друг начин.
Чувала съм че в чужбина не казват непрекъснато не на децата си, но не съм живяла там, така че да потвърдя от личен опит.
Толкова ми е писнало от забележки, че сега с малкото ми дете си стоим само у дома, обаче то е толкова асоциално, че оня ден като излязохме и се стресира ужасно от едно дете което пищеше, но не го застрашаваше с нищо.
 

# 7
  • Мнения: 3 574
Здравейте,
Покрай празниците и общуването с роднини ми се иска да попитам. Отстоявате ли мнението си, когато сте нагости на роднини и как реагирате, ако ви критикуват вас или децата?
Винаги си отстоявам мнението, то си е мое и на когото не му харесва, да се пробва да ме убеди, че неговото е по-меродавно. На критиките дежурно отговарям с "И?".
Цитат
Та въпросът ми е, дали на всяка цена трябва да остояваме себе си и своята позиция, въпреки, конфликтите, които би ни донесло това?
И да се отстоява и да не отстоява, когато другата страна си е наумила, че е права, все тази, конфликт ще има.. Така че по-добре да се отстоява, добре е за душевното здраве.  Sunglasses

# 8
  • Мнения: 10 547
Научих се да си мълча. Ден да мине, друг да дойде и гостуването свършило. Кажеш ли пряка дума, озъбиш ли се, скандалите са неминуеми. И остават във времето. И нагнетяват отношенията.
Позицията ми на някого може да се стори губещата, примиренческата, но опитът ме научи, че за да вървят роднинските отношения, едната страна трябва да си държи езика зад зъбите. Предпочетох да съм аз тази. Мълча си. Правя си пас. Рядко гостувам. Още по-рядко ми гостуват. Казана дума- хвърлен камък. Няма нужда да се целим.
Дипломатични могат да бъдат отношенията между еднакво възпитани индивиди. Когато на среща ти няма такива- или борба, или тишина. Както стана ясно, избрала съм второто. Простак трудно може да надвикаш.  Sunglasses

# 9
  • Мнения: 438
Благодаря за отговорите, по принцип и аз се ръководя от правилото да си подбирам битките.
Sisi, аз все си мисля, че ако бяхме в един град щяхме малко да сме сближили позициите.
Gerda, и аз напоследък се питам това, дали да го сблъсквам повече с всякакви хора, но от друга страна той е на възраст, в която попива всичко от околните. Може би на възраст, в която осъзнава, че има неща, които другите правят, но ние не трябва да правим като тях бих го оставила повече в такива сблъсъци. Преди 2 месеца сестра ми ни беше на гости с братовчедка му и само след 2 дни игра с нея, започна да ни овиква с баща му. Наблюдавам например как играят: Моето дете казва "Какво държиш в ръката си", а тя отоговаря. "Нищо, незнам". Тя започва да се крие зад канапето, без да обясни, че играе, той също иска като нея. Тя се изправя и му казва. "Що се криеш там, излизай". Детето се обърква хем иска да е като нея, хем да прави като нея, но не знае какви са правилата на играта. Превъзбужда се, почва да беснее, тя му се подиграва. Неговото поведение се възприема като "това е диване" от страна на сестра ми. Аз стоя при тях и обяснявам това е игра, тя иска еди какво си, ти можеш направиш това и това. Ох дълго стана, надявам се да е разбираемо.

# 10
  • Мнения: 438
не си отстоявам мнението на всяка цена, обикновено си мълча. Ти си късметлийка защото аз живея сред такива хора всеки ден. Когато много ми писне им казвам да ме оставят на мира и да не се занимават с мен и детето ми.
Не можеш да промениш хората, те така го разбират. Не са ми приятни родителки, които постоянно не - кат  и гледам да избягвам тяхната компания.  Покрай големия ми син се превърнах в самотница, а преди бях много социална. Аз възпитанието го разбирам по друг начин.
Чувала съм че в чужбина не казват непрекъснато не на децата си, но не съм живяла там, така че да потвърдя от личен опит.
Толкова ми е писнало от забележки, че сега с малкото ми дете си стоим само у дома, обаче то е толкова асоциално, че оня ден като излязохме и се стресира ужасно от едно дете което пищеше, но не го застрашаваше с нищо.
 

Разбирам те напълно, и ние понеже напоследък доста си поседяхме зимата сами покрай болестите и решихме да се разведрим при моите роднини. И той толкова чакаше да се види с каката. А то изнервихме и детето и нас си повече.

# 11
  • Мнения: 10 993
Цвети, братовчедката е по-голяма и го манипулира, защото  реално не и е интересно да играе с него. Но се срамува да си каже и за това го обърква така, за да го изкара глупав в очите на околните.
Това си е нормален етап от развитието и моето дете е било в такава позиция - в позицията на манипулирания. Сега вече е голям и не се поддава.
Моето мнение като родител е че не трябва да си предпазваме децата така истерично от всичко. Трябва да ги оставим да се сблъскат с живота, да се научат да оцеляват. Ние няма да сме до тях, да им казваме какво да правят. За съжаление част от родителите са твърде наставнически настроени, те остават такива до смъртта си и вярват, че знаят кое е най-доброто за детето им. Те са тези, които постоянно обвиняват другите за невъзпитани, месят се в игрите на децата, раздават правосъдие. Аз оставям повече сам да се оправя с трудностите.
Но всеки е различен и аз както го казах, не се меся на другите родители, просто избягвам да общувам с тях.

# 12
  • Мнения: 438

И да се отстоява и да не отстоява, когато другата страна си е наумила, че е права, все тази, конфликт ще има.. Така че по-добре да се отстоява, добре е за душевното здраве.  Sunglasses

И аз усещам, че се чувствам по-добре като съм си казала каквото ми е било на сърцето, въпреки, че съм влязла в конфликт. Иначе конфликта ми става вътрешен и ми вреди. Благодаря ти за това мнение.

Кристина,
точно това е думата - манипулира го, тъкмо се чудех как да го обясня. Наистина не искам да съм родителя, който се меси и раздава правосъдие, но ми е трудно да гледам отстрани докато правят детето на маймуна. Междудругото днес като се видяхме за последно, казах на моя син, точно това, че тя не иска сега да си играе с него, иска да прави нещо друго, защото той все търси компанията й, когато е наоколо. И ме разбра, измисли си сам игра, бяхме навън и взе една малка пластмасова лейка, поливаше си цветя с нея, голяма занимавка. Наблюдавах и нейната реакция, като видя, че не я търси, някак си не й стана приятно. Чудеше се какво да прави. Накрая им казахме чао и си тръгнахме. После писах на сестра ми, всичко което ми беше на душата, без да я обиждам, без да влизам в спор. Казах й че ми е мъчно и неприятно, че при всичкото внимание което сме отделяли на нейното дете, сега виждам само лошо отношение към нашето. И честно почувствах се по-добре, защото знае, че отсега нататък няма да толерирам подобно отношение, дори и с риск да загубим контакт.

# 13
  • Мнения: 10 993
Цвети, детето ти е малко и още не си се сблъскала с големите несправедливости спрямо него и спрямо себе си. Знам, че звучи като клише, но съм сигурна, че някои ден ще се сетиш за думите ми и тогава, това ще ти се види просто детска игра.
Ако мога да те успокоя, всички момичета са такива - манипулаторки и си остават такива до края на живота си.
Настроена съм зле към момичетата, като бъдеща свекърва.
Хубавото в постът ти е че детето ти те е разбрало когато си му ги обяснила нещата, приеми че си от щастливите майки, моят син не се съобразява с нещата които аз му казвам. За това предпочитам да го оставя да се опари сам в подобни отношения.
Дано сестра ти те е разбрала правилно. Подозирам обаче, че е ефектът ще бъде - моето гардже е най-доброто и винаги е право.

# 14
  • Мнения: 4 411
Цвети, за да не се налага да си отстоявам позициите, гледам да не ми се налага детето да стои с някого друг, освен мен и баща си. Ако трябва да я гледат баби/дядо, това е много рядко и у дома. Тук е спокойна и знае какво може да прави и какво не. Научила се е при отправена забележка да ме погледне мен. С поглед се разбираме дали може да продължи със заниманието си. Т.е. гледам винаги да си запазя позициите пред нея и след това нямам грижи.

Ако на мен ми се направи забележка относно поведението на детето казвам - аз съм родителя и толкова. Не смятам за нужно да се обяснявам. Колкото по-уверено звучиш, толкова по-малко ще те закачат.

Иначе манипулация от големи към малки винаги има. Помагай на твоето дете с обяснения, за да може да разбере какво се очаква от него, но без да вземаш видимо неговата страна в играта, т.е. ти ще си само помощника му. Не влизай в конфликти заради отношението на племеницата към сина ти. Утре ролите им може да се разменят. Общо взето не очаквай добро отношение към детето ти, само защото сте роднини, а покажи на тях и сина ти, че той е най-важния за теб и че не се влияеш от мнението им. Аз така правя и има ефект.

Общи условия

Активация на акаунт