Право - във Великотърновски университет или УНСС?

  • 6 352
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 177
В момента съм 11 клас и усилено се подготвям по история на България и Български език и литература, за да мога да се подготвя добре другата година за матурите. Решила съм да следвам право, но се колебая между Великоърновския университет и УНСС. Ще ми е интересно да прочета различни мнения по въпроса къде е по-добре да завърша.

# 1
# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 066
1. Софийски университет
2. Великотърновски

# 3
  • Мнения: 722
Според мен право се учи в СУ, краен случай - ВТУ. Но това, първо, си е лично мое мнение, второ, завършила съм преди почти 11 г., та нещата може да са се променили...

# 4
  • Мнения: 8
Аз завърших преди 2 години ВТУ. И двете дипломи си имат абсолютно еднаква тежест и това къде ще учиш няма никакво значение от гледна точка на това какво ще научиш.Въпроса е след това да имаш ''приятели''.Ако нямаш познати ти препоръчвам да се ориентираш към ИТ сектора и език.УСПЕХ !!!

# 5
  • Мнения: 722
А стига бе!!! Виж сега, приеми, че в доста случаи има значение какво, къде и колко си научил.
п.п. Вероятно причините да не си доволен от себе си са в самия теб...

# 6
  • Мнения: 8
А стига бе!!! Виж сега, приеми, че в доста случаи има значение какво, къде и колко си научил.
п.п. Вероятно причините да не си доволен от себе си са в самия теб...

Да ти кажа завърших с успех 5.33, като имам 1 тройка по МЧП. Само един път ме скъсаха на изпит, след което го взех със 6.След това се явих за съдии - 5.50 (писмен) и 5.00 (устен).След това си взех изпита за младши адвокати..Аз съм доволен от себе си от гледна точка това което съм научил....,но няма какво да се заблуждава момичето, защото 90 % от хубавите позиции се заемат от точните хора.За провинцията процента е по - висок.Не живея в София и знам как стоят нещата тук...Знам, че в София не е така и бих я посъветвал да учи в УНСС, най - малкото защото ще е в голям град с повече възможности.
Ще се изразя жаргонно, но - Да мисли докато е време и да записва нещо което се търси на пазара на труда..И пак ще повторя няма значение къде учиш и с какви оценки си завършил.Адвокат може да станеш и с успех 3.00, съдия също с успех 3.00 в дипломата.
Успех! Повече няма да отговарям.

# 7
  • Мнения: 722
Само не каза занимаваш ли се с нещо и ако да - с какво...
И какво значи "хубава позиция"?
Аз пък не бих я посъветвала да учи в УНСС...
Българска работа - не успях, щото нямам връзки...
Да, в много случаи е така, какво да го отричаш, като е така...
Но има и достатъчно други ситуации. Като си взе изпита за младши адвокати, адвокат ли си? Щото ако да - трябва си работа, не връзки. Това ако не си разбрал - лошо.

# 8
  • Мнения: 8
Само не каза занимаваш ли се с нещо и ако да - с какво...
И какво значи "хубава позиция"?
Аз пък не бих я посъветвала да учи в УНСС...
Българска работа - не успях, щото нямам връзки...
Да, в много случаи е така, какво да го отричаш, като е така...
Но има и достатъчно други ситуации. Като си взе изпита за младши адвокати, адвокат ли си? Щото ако да - трябва си работа, не връзки. Това ако не си разбрал - лошо.

В момента работя като директор административно - стопанска дейсност в държавно учреждение.
Хубава позиция е тази в която може да се развиваш и да изкарваш поне 1000 лева. За мен работа като държавен служител не е успех в живота.
Да БЪЛГАРИН СЪМ и за това пак ще го кажа - в провинцията 90 % от случаите тези които работят като адвокати познават и хората които да ги назначат.Просто дори не се публикува обява за търсене.
Казах, че е по - добре да избере УНСС вместо ВТУ ( който съм завършил), защото в провинцията НЯМА стажантски програми дори.Мисля, че тъй като вече съм минал по този път, завършил скоро, имам и наблюдения върху около 50- 60 човека които завършиха с мен как тръгнаха и как се развиха , мога да дам съвет на младото момиче ( според мен правилен).Няма нужда да и се пълнят главата с розови приказки.Дори и като адвокат да започнеш в момента заплатите за труда който се хвърля не си струва.
Ако сега можех да избирам бих предпочел друг сектор на развитие, но в крайна сметка всеки работи това за което е учил.

# 9
  • Мнения: 8
Само не разбрах дали ме обвиняваш, че на 26 не съм успял самостоятелно, току- що излязъл от университета да започна да работя самостоятелно като адвокат ?

# 10
  • Мнения: 722
Не, само наблягам на факта, че не ти е ясно:
1. Адвокат не се "назначава". Назначават се юрисконсулти.
2. Адвокатът не работи на заплата. На заплата е гореспоменатият юрисконсулт. Има голяма разлика между двамата. Недопустимо е юрист да бърка понятията.
Ей тия две неща щом не са ти ясни...
И в крайна сметка не разбрахме - на тая позиция с "приятели" или "без приятели" започна? Щото за тия мижави длъжности се вадят най-много връзки всъщност... Но пък не е лошо за начало. Останалото зависи от теб.
п.п. Мрънкащи мъже са нещо ужасно...

# 11
  • Мнения: 8
Не, само наблягам на факта, че не ти е ясно:
1. Адвокат не се "назначава". Назначават се юрисконсулти.
2. Адвокатът не работи на заплата. На заплата е гореспоменатият юрисконсулт. Има голяма разлика между двамата. Недопустимо е юрист да бърка понятията.
Ей тия две неща щом не са ти ясни...
И в крайна сметка не разбрахме - на тая позиция с "приятели" или "без приятели" започна? Щото за тия мижави длъжности се вадят най-много връзки всъщност... Но пък не е лошо за начало. Останалото зависи от теб.
п.п. Мрънкащи мъже са нещо ужасно...

Ми не знам, имам приятели които са младши адвокати и си получават твърдо възнаграждение, пък ти както искаш му казвай - заплата, хонорар, възнаграждение.На края на месеца няма да вземе повече от колкото се е договорил.За другите неща не ми се изпада в дребнавости, точно какъв термин съм използвал в някакъв си форум, дали, бил правилен или неправилен.

# 12
  • Мнения: 722
Правилно ми е значи впечатлението, че нещата със завършващите напоследък са трагични. На десетки стажанти един-двама максимум знаят за какво иде реч. И обикновено са от СУ.
Очевидно Вие, млади господине, не правите изключение. "Твърдото възнаграждение" е хонорар по договор за правно обслужване. В правото термините са изключително важни.
На кандидат-студентката желая късмет.
п.п. Не отговори на въпроса за позицията ти и връзките...

# 13
  • Мнения: 4
В момента съм 11 клас и усилено се подготвям по история на България и Български език и литература, за да мога да се подготвя добре другата година за матурите. Решила съм да следвам право, но се колебая между Великоърновския университет и УНСС. Ще ми е интересно да прочета различни мнения по въпроса къде е по-добре да завърша.


Здравей моето момиче (позволи ми да се обърна така към теб)  Wink

На първо място искам да се абстрахираш от всички глупости, които са писали останалите по отношение на твоя въпрос.

Аз уча право в момента съм 4 курс в Софийския университет. Наясно съм с текущото състояние  на юридическото образование в страната и имам претенцията, че ще мога да ти обясня достатъчно ясно за какво иде реч. 

На първо място ще ти кажа, не избирай ВТУ и в следващите редове ще ти обясня защо. За начало ще постна някои класации на юридическите факултети в страната.

Рейтинг според комплексна оценка на юридическите факултети (източник - http://rsvu.mon.bg/rsvu3/#RankingPlace:YFFfX0ZcUmhVTkxK  )

1. СУ "Свети Климент Охридски"

2. УНСС

Рейтинг според възнагражденията на завършилите право от различните юридически факултети: (източник http://www.legalworld.bg/34877.ot-elitna-specialnost-navremeto-d … redni-dohodi.html )

1. УНСС

2. СУ

Както виждаш УНСС е вторият ЮФ в Българя по рейтинг и първият, който осигурява най-високи заплати на възпитаниците си.

Защо това е така? Защото УНСС е вторият университет в страната, който предлага юридическо образование с дълга история и традиции. УНСС е създаден през 1920 г. и скоро ще отбележи 100-годишният си юбилей. От кога се преподава право в УНСС? От самото си създаване през споменатата 1920 г. Още със създаването на университета е създадена и катедра "Правни науки". Противно на това ВТУ е създаден като институт за "даскали", така ако мога по-грубовато да се изкажа, за да добие малко акцент изказът ми. Остави това, че е създаден да подготвя даскали, създаден е през 1963 г., период в който УНСС е утвърден в страната като един от най-реномираните научно-изследователски центрове.

Освен това в УНСС преподават професори, които така да кажем с по-обикновени думи са си професори на УНСС и си държат на факултета и възпитаниците си.  Противно на това при ВТУ, 90% от преподавателския състав е съставен от преподаватели от СУ, които разбира се поради обективни причини не могат да пътуват всеки ден от София до Велико Търново,  и занятията там се водят от асистенти, а не от хабилитирани преподаватели (разбира се това твърдение не бива да се абсолютизира, но не може и да се пренебрегне). Това е причината основателно да се твърди, че ако се закриват юридически факултети, първите закрити ще са тези на ВТУ и на Русенския университет (източник http://www.segabg.com/article.php?sid=2011011700040000101 ), като причината е, че тези факултети имат най-слабия преподавателски състав, състоящ се от "летящи професори".

Да не изброявам успехите и постиженията на отборите на УНСС, които се явяват редовно на национални и международни състезания по право. Тук е мястото да спомена и това, което сме си споделяли с колеги от СУ, че юристите на УНСС са единствените ни конкуренти. В състезанията се съревновават само отбори на УНСС и СУ. Голям успех без прецедент за страната ни беше спечелената награда ДИЛАРД миналата година от отбора на УНСС, който остави след себе си Оксфорд и Харвард (източник http://www.blitz.bg/news/article/282315 )

Можеш да погледнеш и този сайт - http://www.smsp.bg/ , ще видиш основно абревиатурите на СУ и УНСС, които се подвизават на националните и международните състезания.

На следващо място, което също е от огромно значение е, че УНСС е в столицата, и който и да ми обяснява, че това няма значение или се самозаблуждава или самозалъгва. Причините да избереш столицата пред провинцията са стотици, ще кажа само една - конкуренцията е много по-голяма в столичните университети, това означава, че в УНСС (за конкретния ни случай) влизат доста по-трудно кандидат-студентите, това означава и доста по-благоприятна академична среда на развитие. Във ВТУ при цялото ми уважение, но основната маса кандидатстващи са зрелостниците от околните села и градове. Столичани и най-мотивираните от страната избират столичните университети - СУ или УНСС, а специално за теб УНСС.

Защо знам толкова за УНСС? Защото мой братовчед учи там и аз съм посещавал лекции при него, той при мен...  и така. Ааа забравих - в УНСС всяка седмица има гост-лектори от страната и чужбина.. Възможността за създаване на връзки и контакти е стократно по-голяма от колкото ВТУ, на следващо място ежегодно УНСС праща стажанти в Административен съд София-град (там даже нас от СУ не ни търсят  Laughing ). Не мога да изброявам още и още причини (лягам да спя, че до сега четох за колоквиум) "Защо УНСС", ако има нужда питай, ще се опитам да отговоря на всичко!

Грехота е да не избереш УНСС пред ВТУ и всеки друг университет (освен СУ разбра се  Laughing ).

Има си правила така да се каже - право се учи  в СУ и УНСС. (нищо, че самите колеги от двата университета ще се избием кой е по-по-най, но това е и една закачка помежду ни, така да се каже закачка между най-добрите! )

# 14
  • Мнения: 722
Аз имам едни други наблюдения за завършилите УНСС и защо точно и как се реализират, но смятам вече да изляза от тази тема. Поздравления за четвъртокурсника за успехите - без ирония. И поздравления за това, че от позицията на четвъртокурсник смята, че знае повече и има по-добър поглед върху "текущото състояние на юридическото образование" от мен след десетгодишен опит и стаж, и доста чести контакти със стажанти - тук сам да си прецени къде е иронията. Късмет на всички, и да знаете, че морето не е до колене, дори и когато на пръв поглед така изглежда.

Общи условия

Активация на акаунт