Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 199
Преди един месец се върнах на работа, остава ми 1 година до края на майчинството. В момента в службата ще правят структурни промени. Интересува ме дали закона ме защитава. На безсрочен договр съм.
Цитирай

Добрич

Мнения: 956
Много зависи от какво естество ще са промените. По принцип Закона защитава майки с деца до 3 години от уволнение. Виж това:

Закрила при уволнение
Чл. 333. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
(1) (Изм., ДВ, бр. 110 от 1999 г., бр. 25 от 2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм., ДВ, бр. 52 от 2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;


Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.)
(1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;

Прекратяване на трудовия договор от работодателя без предизвестие

Чл. 330. (1) (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда.
(2) (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато:
6. (предишна т. 6, доп., ДВ, бр. 100 от 1992 г.; предишна т. 5, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;


Ако мога да помогна с друго пиши ми.

Цитирай

София

Мнения: 102
Законът те пази, но не забравяй, че живеем в страната на неограничените възможности! Ако работиш в някакво държавно прерпиятие, организация, няма да те съкратят! Там всичко се спазва стриктно. Ако си в частна фирма обаче, всичко е възможно! Дори и да те пази закона, пак ще намерят начин ако решат да те махнат и никой и нищо не може да ти помогне! Стискам палци, да не загубиш работата си! В краен случай пак се връщай по майчинство, макар че не знам дали и това ще помогне! Успех
Цитирай

София

Мнения: 1 680
бъди изрядна и не закъснявай за работа.
принципно не могат да те уволнят, но на практика не е точно така, винаги могат да го направят ако не се съгласиш да си отидеш доброволно. ако стане такаще трябва да си търсиш правата по съдебен ред.
говоря ти така, защото лично съм го изпитала Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.