отказ от здравно

  • 4 552
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 96
здравейте с мъжа ми напускаме страната след 3 месеца, въпроса ни е, как да се откажем/отпишем от здравните които ни се водят, и двамата сме безработни, нямаме нито здравни, нито за пенсия вноски,  винаги са ни лъгали, което ни принуждава, да напуснем страната си, но не знаем, как и къде да уведомим, че повече няма да сме граждани на страната и няма да сме в нея, за да не ни водят здравни такси в условие, че изобщо не сме в тази страна "след три месеца"

благодаря ви

# 1
  • София
  • Мнения: 18 697
Връщате ли личните карти по постоянен адрес и там ще ви отпишат и вече няма да сте граждани.Успех  в чужбина. Peace

# 2
  • Мнения: 10 547
Връщате ли личните карти по постоянен адрес и там ще ви отпишат и вече няма да сте граждани.Успех  в чужбина. Peace

Така става отказ от гражданство ли?

Като не си плащала, от къде да те опишат, мило?

# 3
  • София
  • Мнения: 18 697
Нима не знаеш? Laughing

# 4
  • Мнения: 18 957
здравейте с мъжа ми напускаме страната след 3 месеца, въпроса ни е, как да се откажем/отпишем от здравните които ни се водят, и двамата сме безработни, нямаме нито здравни, нито за пенсия вноски,  винаги са ни лъгали, което ни принуждава, да напуснем страната си, но не знаем, как и къде да уведомим, че повече няма да сме граждани на страната и няма да сме в нея, за да не ни водят здравни такси в условие, че изобщо не сме в тази страна

благодаря ви


Ако живеете някъде в чужбина повече от половината от годината или възнамерявате да живеете, просто се подава заявление в НАП по постоянен адрес лично или чрез упълномощено лице да бъдете освободени от здравноосигурителни вноски в България. Със сигурност обаче ще подлежите на някаква система за осигуряване в държавата, в която сте, ако сте легално пребиваващи. Да се откажете от гражданство  newsm78 смятам, че няма как да стане, ако нямате някъде другаде гражданство. Не може да сте без никакво гражданство. Ако мислиш, че като идеш в чужбина и там веднага ще ти постелят червения килим и ще ти предложат гражданство, леко си заблудена. Като цяло, вие и сега не си плащате здравните (но имате право на спешна здравна помощ) и не се осигурявате за пенсия (при определени условия ще имате право и на социална пенсия), не виждам с какво толкова държавата ви е ощетила и излъгала.  Аз не бих се заричала, че никога няма да се върна в България, при условие, че още дори не съм заминала в чужбина.

http://www.nap.bg/page?id=352

# 5
  • Мнения: 13
здравейте с мъжа ми напускаме страната след 3 месеца, въпроса ни е, как да се откажем/отпишем от здравните които ни се водят, и двамата сме безработни, нямаме нито здравни, нито за пенсия вноски,  винаги са ни лъгали, което ни принуждава, да напуснем страната си, но не знаем, как и къде да уведомим, че повече няма да сме граждани на страната и няма да сме в нея, за да не ни водят здравни такси в условие, че изобщо не сме в тази страна "след три месеца"

благодаря ви



То ако ставаше така...
Първо трябва да започнете да се осигурявате някъде навънка и чак след това можете да се откажете от тукашните здравни и пенсионни услуги, същото е и с гражданството първо трябва да вземеш някъкво друго и тогава ще можеш да се откажеш от българското.

# 6
  • Мнения: 811
Развали се хубавата шега. Whistling

# 7
  • Мнения: 1 281
има вариант да стане така , че да са без никакво гражданство .
имаше даже специален термин по отношение на такива хора без никакво гражданство, но не се сещам сега точно .

# 8
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Като не си плащала, от къде да те опишат, мило?

Това, че не са плащали, не значи, че не дължат. И ще продължат да трупат задължения.

Аз напуснах страната с цялото си семейство. Ходих и в НАП, и в Здравната каса. Никой не благоволи да ми даде заявление да попълня, че няма да живея повече от половината година навън, та да спрат да ми се трупат здравни осигуровки! Да се трупат, ще чакат да вземат нещо от мен повече!

# 9
  • Мнения: 18 957
Като не си плащала, от къде да те опишат, мило?

Това, че не са плащали, не значи, че не дължат. И ще продължат да трупат задължения.

Аз напуснах страната с цялото си семейство. Ходих и в НАП, и в Здравната каса. Никой не благоволи да ми даде заявление да попълня, че няма да живея повече от половината година навън, та да спрат да ми се трупат здравни осигуровки! Да се трупат, ще чакат да вземат нещо от мен повече!
Не, че няма, а че живееш навън повече от 183 дни (365(366)/2) от календарната година. Ти попита ли ги в НАП за заявление? Помоли някой близък да провери как стоят нещата в офис на НАП, отиди също и на място в някоя служба, отговаряща за осигуряването в държавата, в която си. По принцип не е само въпрос на избор в коя държава ще се осигуряваш, зависи си от здравно-осигурителната политика на съответната държава, от икономическо-социалното положение на имигранта. Ето тук има за ЕС по-основните положения, в които са повечето имигранти, какви права имате спрямо тях в различните държави от ЕС и какви действия трябва да се предприемат, за да се възползвате от правата:

http://europa.eu/youreurope/citizens/health/when-living-abroad/h … over/index_bg.htm

Предполагам, че и за държавите извън ЕС има подобни изисквания, само че дори са още по-сериозни.

# 10
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Казах, че съм ходила в НАП за заявление, нали не мислиш, че съм чакала на входа някой да се сети да ми даде такова  Laughing

Отделно- Важно условие за освобождаване от плащане на вноски за здраве е подаване на заявление в офиса на НАП по постоянен адрес. От началото на 2013 г. отпадна изискването заявлението да бъде подадено преди датата на заминаване в чужбина. Което ще рече, че декларациите са се подавали предварително. Сега това отпада, ама не може предварително! Особено пък за страните от ЕС- нямало нужда да се отказвам в Бг- това е отговорът от НАП. В ЗК ми казаха, че трябва задължително да се осигурявам в друга страна, за да отпадне осигуряването в Бг. Майната им, отдавна ми е писнало да се занимавам с простотии, затова и се махнах!

# 11
  • Мнения: 18 957
Аз пък разбирам под премахването на изискването заявлението да се подава предварително, че може и след като вече си в другата държава, а не, че няма да имаш право вече да го подадеш предварително. Предполагам, че се замисляш все пак да се осигуряваш в държавата, в която си, ако имаш намерение трайно да живееш там. А като си оправиш нещата в чужбина, вече би трябвало и в България да можеш да се откажеш от здравно (дори и не лично), щом са ти го казали като изискване.

# 12
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Да, и аз така го разбирам, ама практиката е друга явно. Разбира се, че ще се осигурявам в чужбина, засега сме със здравните осигуровки на мъжа ми само, но живот и здраве, ще се осигурявам като започна работа. Нататък ми е ясно, че ще мога да се откажа, но какво ще се случи с тези осигуровки, които натрупам като дължими междувременно?

# 13
  • Мнения: 18 957
Цитат
Българското законодателство предвижда, българските граждани, които живеят и работят в трети страни (извън рамките на ЕС), да могат да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски у нас за периода на пребиваване в чужбина. От началото на 2013 г. това вече може да стане, както за бъдещи, така и за минали периоди.

Аз го разбирам, че няма да дължиш здравни вноски за минал период, за който можеш да докажеш, че си пребивавала в чужбина. Но важи, ако си в страна извън ЕС. За ЕС трябва да се види и законодателството на съответната държава.

# 14
  • Мнения: 1 378
охх това със заявленията е такава мъгла.
Закона за отказ е влязъл в сила от 2005 година. Тези които сме навън преди това идея си нямат какво да ни правят.
Освен това системата им въобще не е наред. При всяко обновяване излизаме, че не сме подали заявление и дължим пари. Вече 2 пъти пращам заявление, скрийн шот си направих на статуса и не смятам да се занимавам повече. Сестра ми се отписва три пъти и тя се отказа. Докога така и те не знаят.

За тези които са с двойно гражданство по закон не дължат пари в от датата на получаване на второто гражданство. Обаче и това не се отразява правилно в системата им.

Общи условия

Активация на акаунт