Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бъдещи майки
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

виена

Мнения: 314
здравейте,майчета!предстои ни окончателно прибиране в бг след около 7-8 мес,но имам няколко въпроса.детето ни живот и здраве ще бъде родено тук и може би ще е на 3 мес.когато се връщаме в бг.предполагам,че ситуацията е следната:изследванията след раждането докато тръгнем ги правим тук,а после в бг автоматично преминаваме на тамошната система на здравеопазване.към кого се осигурява детето в бг при положение,че аз досега не съм осигурявана в бг ,защото съм осигурявана тук.ще бъда при личния лекар на семейството ми.а как стои въпросът с детето?а педиатър?бебо ще бъде към нашия личен лекар или как?знам,че много бъдещи майки го правят в бг,да се регистрират към някоя фирма на познат да кажем,че работят там преди да родят,за да могат да получават майчински?и въобще какво е условието,за да получава човек майчински в бг?а какви здравни осигуровки трябва да си плащам аз в бг при положение,че ще уча задочно и едва ли ще работя.надявам се да сте ме разбрали,но и в главата ми все още е доста хаотично.чакам с нетърпение отговорите ви.приятен ден на на всички.
Цитирай

сред хиените :)

Мнения: 1 192
Здравей, susu! Мога само да ти напи6а, 4е децата до 18 год. са без осигуровки- поема ги държавата. Не зависимо дали родителите са осигурени. За другите въпроси не съм наясно, но има майки които 6те ти отговорят. Леко бременеене от мен preggo
Цитирай

Варна

Мнения: 603
Здравей, susu! Мога само да ти напи6а, 4е децата до 18 год. са без осигуровки- поема ги държавата. Не зависимо дали родителите са осигурени. За другите въпроси не съм наясно, но има майки които 6те ти отговорят. Леко бременеене от мен preggo
Ако детето има българско гражданство не би трябвало да имате проблем с неговите здравни осигуровки и право на личен лекар.
Не е задължително твоят и неговият личен лекар да са един и същ. Но е по-удобно. Има лични лекари, които са педиатри, но имат пациенти от всички възрасти. Няма лични лекари, които работят само с деца.

Ако не си осигурена в БГ, имаш право на социална помощ докато детето навърши една година. В момента тя е в размер на 100 лв., мисля. За сравнение майчинството за отглеждане на дете до 2 години е 160 лв. Условията да го получаваш, ако няма скорошна промяна, са да си осигурена за 6 месеца през последните 12 и да имаш сключен постоянене трудов договор. Получават се чрез работодателя.
Няма как да сключиш фиктивен договор със задна дата, защото сега трудовите договори се регистрират в НОИ. Така, че ако прибегнеш до този вариант трябва да го направиш скоро, за да минат 6 месеца.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65054.0 Виж тук!

Скоро във форума се обсъждаше една тема за самоосигуряващо се лице. Може да я погледнеш:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=80069.0



Цитирай
Първо искам да ти пожелая лека бременност и успешно раждане!
Съжалявам, че не мога да отговоря на всичките ти въпроси, но ще се опитам поне да те насоча. Можеш сама да се информираш относно правната уредба по твоите въпроси в Закона за здравното осигуряване (Лесно ще го намериш с Google). Обърни внимание на чл.40а - той се отнася за хора ,които като теб са живяли в чужбина. Смисълът накратко е, че за периода на пребиваването ти в чужбина можеш да не се осигуряваш здравно в България. Когато се върнеш обаче трябва да започнеш да се осигуряваш и да внесеш еднократно определена сума, за да възстановиш здравните си права. Доколкото разбирам ти ще си родила вече и ще си в майчинство. По принцип тогава здравноосигурителните вноски са за сметка на държавата. Не знам обаче как ще се реши въпроса при теб, тъй като преди това си била осигурявана в друга държава. Съветвам те да посетиш сайта на НОИ или направо да помолиш някой от близките ти в България да провери на място. От личен опит  знам, че това е най-сигурно.
Колкото до детето, то автоматично подлежи на здравно осигуряване от раждането си, тъй като е български гражданин (по произход). До навършване на 18-годишна възраст детето ти ще се осигурява за сметка на републиканския бюджет-т.е. ти и семейството ти не дължите здравни вноски за него.
На въпроса дали ще можеш да ползваш майчинство не мога да ти отговоря точно. Само предполагам, че ще трябва да ползваш майчинство по линия на социалното подпомагане, но дали е така ще трябва да проверите- в НОИ ( т.е. РУСО-то във вашия град) и в съответната дирекция за социално подпомагане.
Ако искаш сама да се информираш ( и имаш нерви да четеш) - погледни и Закона за социално подпомагане и правилника за прилагането му (има ги в сайта на Агенцията за социално подпомагане).
Извинявам се за дългия ферман, който ти написах. Надявам се ,че поне малко съм помогнала. Още веднъж ти пожелавам всичко най-добро!
Цитирай

София

Мнения: 277
Здрасти!
Мен също тукашната система ме обърква доста, но до колкото зная студентите не плащат осигуровки - те се поемат от университета. Дано само това важи и за задочниците. що се отнася до майчинските те нали се определяха от това дали си работил 6 месеца преди излицането в болнични преди раждането. При мамите май - август доста разисквахме тази тема...виж дали няма да успееш да разбереш родната система Laughing
 http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=81594.220
и да не забравиш ако успееш да се върнеш и пак да ни я обясниш...
едно е сигурно...на 160те лева майчински няма да можете да се издържате, нито пък ще можете да си платите раждането със 100те лева, които държавата щедро отпуска на всяко бебе...
welcome home Smile
Цитирай

виена

Мнения: 314
благодаря ви много,момичета!помогнахте ми много да се ориентирам в мъглата!всичко добро ви желая!  bouquet
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.