Отговори
# 465
  • Мнения: 4 292
Какви хора познавате и какво ви заобикаля?!
Камене, на твоето мнение съм!
По-спокойно е, по-сплотени са, престъпността е по-малка. Както и да го въртим, ако сравняваме, ние по-бели няма да излезем.
Пак ще повторя, че съчувствам на всеки, принуден да живее в такава кофти среда!

# 466
  • София
  • Мнения: 187
@ Alienzia - благодаря ти за коментара. Много интересни неща споделяш.

Ако не е тайна, кой е градът, в който живееш? Интересно е как хем хората нямат пари, хем харчат като за последно. Чувал съм покрай банковата криза и капиталовия контрол, че гърците имат доста големи спестявания в банките - може би това ги спасява в сегашната ситуация. А за избягването на данъците - това е било така и преди, а сега, след като ги вдигнаха, предполагам, че събираемостта им е още по-трудна.

За престъпността - до момента съм бил само два пъти, за по няколко дни, в района на Димотика, област Еврос, и усещането ми бе, че е сравнително спокойно. Но вероятно в по-урбанизираните райони е по-различно и вероятно този скок на престъпленията, който описваш, се дължи на тази криза на ценностите. Отделно "изявите" на имигрантите - особено албанци, чат-пат и нашенци, най-вече от ромски произход, от други етноси. Имат и по-радикални леви и десни организации.

По отношение на църквата - доколкото ми е известно, Гърция май е единствената държава в Европа, в която църквата е част от нея, а не отделна институция. И знам, че таченето на религиозните празници е много голямо. Но вероятно в последните години има и известен цинизъм, както казваш.

Що се отнася до отношенията с Турция - да, точно това имах предвид, че са особени. Не знаех за тези опити за окупации, освен за Кипър. И фактът, че НАТО не им помага в тези конфликти, е показателен и за илюзията, че той може да ни опази от всичко, каквато витае у нас. Същото и за ЕС - у нас еврооптимистите все още са повече. Права си, че ако не е натискът върху държавите от Западна Европа, кой знае дали щяха да окажат помощ на Гърция с имигрантите. Същото е и в Италия, където дебаркират в последните месеци нови такива, след като Балканският маршрут беше затворен.

# 467
  • София
  • Мнения: 187
@ Zoι - благодаря ти за коментара. Явно нещата варират от район до район. Ти къде живееш, ако не е тайна?

# 468
  • Мнения: 36
@ Alienzia - благодаря ти за коментара. Много интересни неща споделяш.

Ако не е тайна, кой е градът, в който живееш?

Живея във Волос. Намира се в Тесалия, центр. Гърция. Много красив град, съчетаващ красотите на "митичната" планина Пилио (планината на кентаврите) и на морето. За разлика от Лариса, Волос не е подкрепян от своите политици, което допринася за лисата на перспективи в него. В близост е до северните Споради-о-вите Скиатос, Скопелос и Алонисос. Има интересна история и е дълбоко обвързан с древногръцката митология. Древният град Йолк (Йолкос) се намира в днешен Волос и именно от тук са тръгнали аргонавтите на Язон към Колхида, за да вземат от цар Еет златното руно. Преди няколко години изработиха точно копие на кораба Арго, с реални размери. Построен е без нито един пирон-само дърво, въже, ест. лепила и платна. През 2008г., корабът извърши същия маршрут, като този, предприет от Язон преди 3500 години. Пътешествието е било невероятно! Изпълнено с много премеждия и трудности, но с успешен финал. Отплеснах се-извини ме. Simple Smile


Последна редакция: пт, 08 юли 2016, 18:35 от Alienzia

# 469
  • Мнения: 4 292
Alienzia, чудесно описание, грък дори трудно ще опише Волос толкова добре!
Аз съм в скучна Драма. Simple Smile
Нямам време, иначе ми е приятен разговора тук.

# 470
  • Мнения: 1 825
С пазаруването не съм съгласна, че пазаруват като за последно гърците. Просто, на бас, българите ни се струва странно, защото в България никога не сме имали възможността да вземем 500 или 1000 лева, и да отидем и да ги похарчим само за себе си. Или със заплатата, на края на месеца да успееш да си платиш сметките и да похарчиш едно 300 лева за дрехи, обувки и бижута.
Англичани, италианци, французи също пазаруват като за "последно". Иди ги виж на намаленията - опашки се извиват.

# 471
  • Мнения: 36
Аз съм имала тази възможност, но на мен лично, не са ми необходими 5-6 чифта обувки на сезон, които да се носят само през текущата година и да се подменят през следващата. Може  и в зап. Европа да пазаруват така, но не са на същия хал..

# 472
  • София
  • Мнения: 187
@  Alienzia - наистина любопитно. А защо местните политици не го подкрепят, в сравнение с колегите си от Лариса? Видях някакво градче Горица в района. Има българско звучене. Wink Също така недалеч е и остров Трикери, който има печална слава за нас, българите. Все пак мястото ми изглежда хубаво. Четох за кораба преди време в някакво списание. И у нас се опитват да правят такива възстановки на антични кораби.

Колкото до пазаруването - и според мен няма смисъл от прекомерното такова, но когато хората имат възможности и цените са им по джоба, явно това придава смисъл на живота им.

@ Zoι - защо казваш, че Драма е скучна? Той е по-близо до България, вероятно там има хора, които говорят нашия език. Знам, че в Северна Гърция има много помаци с български корени, а и доста родна предприемачи, които държат заведения, хотели.

@ H/I - така е, друг стандарт на живот. Наскоро четох за някакво момиче в Гърция, която взима много добра заплата, но след като се е омъжила, разходите за нея поема съпругът й, а нейните доходи си остават за нейни лични капризи. Това е рядкост у нас, където повечето двойки се опитват да вържат двата края с общите семейни приходи. Също така явлението да си наемеш домашна помощница у нас е било разпространено преди 1944 г., докато сега е лукс, а в Гърция това все още е норма, въпреки кризата и орязаните пенсии и заплати.

# 473
  • Мнения: 36
Zoi, как ще е скучна Драма? Та тя има тооолкова неща за разглеждане и толкова интересна история! Толкова е зелено! Нали знаеш откъде идва името на града? Свързано е именно с многото води /реки/ извори там. "Ύδωρ" - вода, "Υδράμα"(Δύραμα) е било всъщност името на града. Още в края на 4ти и началото на 3ти век п.х., там са обработвали лозя. Обичали са виното и са почитали Дионисий. Доколкото помня, след малоазийската катастрофа Драма се обитава от бежанци от Евксинския понт, Йония и т.н., чиѝто традиции се спазват и до ден днешен. А византийските храмове? Бих могла с дни да ги разглеждам. Голямата ми дъщеря две зими ми се моли да я заведа в Ονειρούπολη, но ни е далеч..надявам се тази зима да намерим време и да отидем. Ще разгледаме и стария град, и Св. Варвара, Св. София, Митрополията, градината, етнографския музей, музеят на влаковете, църковният музей..дано намерим време, наистина! Не е скучен градът, а е от тези, забравените,като в Еврос, Родопи, Ксанти..

# 474
  • Мнения: 4 292
Боже, колко сладкодумно описваш, особено Драма Simple Smile
 Скучна защото в малък град, със своите ограничения. Зелено, зелено, колко да е зелено? Simple Smile Израснала съм на метри от Морска градина и градската зеленина тук ми е особено недостатъчна. Музеят на влаковете е разочароващ, но виж Унируполи си заслужава. Градът засиява по това време, всяка вечер концерти на открито, малки, симпатични магазинчета на занаятчии, лунапарк. Можеш да си вземеш чаша греяно вино или горещ шоколад. Василакито си има къщичка, можеш да отидеш да го поздравиш и да се снимате до камината. Има ледена пързалка, тунел на приказките.
Препоръчам го Simple Smile
ПС. Какви камини в тая жега Laughing

# 475
  • София
  • Мнения: 187
@ Alienzia - да, точно същата трагедия имам предвид. Преди известно време гледах документален филм по темата. Безпричинно варварство. Чувал съм, че жестокости имало и от наша страна, но този случай конкретно е определено срамен за гръцката държава. Вероятно и затова не обичат да го коментират в наше време. Същевременно има друг случай, по времето на Втората световна война, когато български капитан и част от неговия екипаж спасяват Пирея от огромна катастрофа, жертвайки живота си.

А какво имаш предвид със забравените градове в областите Еврос, Родопи, Ксанти? На мен Димотика ми се видя много приятно градче, макар че спада към тази категория. В други гръцки градове не съм бил и не мога да правя сравнение. Преди дни четох като коментар под един фотопис за Гърция на фотографа Евгени Динев следното: "Особено красиви градове са Патра, Превеза, Амфелония. Не отстъпват по красота и планинските градове: Агринио, Арта, Янина."

@ Zoι - както виждаш, и Драма има своя чар. Simple Smile

Апропо по родната телевизия "Bulgaria On Air" дават гръцкия ситком сериал "Дрязги", но не бих казал, че е нещо особено, както всичко от този тип продукции.

Последна редакция: сб, 09 юли 2016, 09:56 от kamen

# 476
  • Мнения: 68
Alientia поздрави за точният анализ 😃

# 477
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Здравейте, дами Simple Smile
Извинявам се, че не съм ви чела, но идвам при вас с въпрос ... Ще бъда 20 дни в Гърция на място, в което няма да има осигурен интернет. Има ли опция да се закупи предплатена карта за телефон с включен интернет в нея ... Или пък нещо подобно на нашите флашки с мобилен интернет за лаптоп? Какви са опциите, ако ги има? Благодаря ви!

# 478
  • Мнения: 1 825
Да, има.
www.wind.gr тук може да се информираш.

# 479
  • Мнения: 211
Добър ден и добра седмица на всички! Simple Smile

Всяка икономическа криза е предхождана от нравствена такава. Simple Smile Тук май няма да открием топлата вода, а и не е нужно да правим анализ казус по казус. Wink Затова ми е много забавно хората като почнат да се чепкат за дребнавости и търсят вината (предимно) у другия. Simple Smile Ма това ти какво си направил за някого другиго, от който не е задължително да извлечеш материална изгода, не си струва да се обсъжда. Wink

Мария, прегръдки и поздравления за решението да се установите във Варна!  Hug  Grinning Ще ви стискаме палци, с детето ще сте си комшии.  Laughing

В днешна Атина не бих живяла, средата в София, в която сме живели (живеем като сме в България) с мъжа ми, а и в която живеят близките ми, е по-добра на усещане. София също така е по-чиста и подредена от Атина или Рим. Simple Smile

Средата в провинцията, от която съм родом, също все още напомня на детството ми. Simple Smile Така че всичко е относително - както и започнахме тази дискусия.  Wink

Много обичам анализите по оста Гърция-Турция (особено по тази на сериалите:))). Все пак, едни 5 километра проток ни делят.  Laughing

В тази светлина ще ви помоля за съдействие/информация - особено тези от вас, изкушени от документалистиката. Мой много добър приятел фотограф/кино режисьор е решил да направи силен филм за децата мигранти/бежанци, изгубени нейде по пътя към обетованата земя. Необходима ни е детайлна статистическа информация за децата до 10-годишна възраст, според положението, в което се намират. Писахме до пристанищните власти в Пирея, ще пишем и до международната организация, която получава и агрегира данните. После аз ще обработя статистиката, стига да е налична, според това кой/дали събира данните.

В предишната ми публикация забравих да дам идея на вниманието на Бранимира - ако решиш да работиш в Гърция, ти и мъжът ти може да се възползвате от ПИК-а, издаван от НАП, и да продължите да се осигурявате в България. Така правя аз. Simple Smile

Хубава седмица. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт