Детето ми внезапно започна да заеква

  • 14 047
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте майки, преди около 2 месеца, малкият ми син на 3г. и 10 месеца внезапно започна да заеква. Много сме притеснени! На моменти заекването е доста силно и почти на всяка думичка се затруднява. Някой от вас имали ли са такъв проблем и как сте се справили с него? В момента детето вече ходи на логопед, спряли сме го от градина, взима хомеопатични лекарства за успокоение и сме имали й консултация с психо невролог. Ако можете да споделите каквото знаете ще съм ви благодарна Simple Smile

# 1
  • гр.София
  • Мнения: 28
Моето дете около третата годинка също започна да заеква, заведохме я на логопед. Казаха ни , че е етап в израстването и да не се вторачваме толкова много в това, мина всичко и сега е ок. Но вие си познавате детето и знаете какво му е нужно.

# 2
  • Мнения: 3
Благодаря ви за отговора. Спомняте ли си колко време отне детето да се оправи?

# 3
  • Мнения: 31 647
Възможно е детето да е преживяло силен стрес от нещо.
Поне при мен беше така. Бях малка когато в тъмното едно голямо черно куче със зверси лай се хвърли срещу мен. Заекването ми мина чак след 18 година, но в началото дори отказвах да говоря.

# 4
  • гр.София
  • Мнения: 28
Мина й за около 6 месеца, но когато бях най-притеснена , беще най-силно. След консултацията с логопед се успокоих и с времето изчезна. Но това е моето дете. При вас може да е същото ,но може и да е от уплаха, или нещо друго.
 Какво ви посъветва логопеда?

# 5
  • Мнения: 2 352
Направили сте това, което е правилно в случая като сте се обърнали към специалист. Възможно е да става въпрос за т. нар. физиологично заекване (често срещано при децата), което както идва, така си и отива. Натрупаният речников запас е леко в хаос и мисълта изпреварва подбора на правилната думичка. Може би са ви обяснили и вие - възрастните около него, как да се държите. Намалявате телевизията (всъщност я спирате), прекарвате много повече време навън, не довършвате думичките на детето, не му се карате и не правите забележки. Въоръжавате го с повече играчки, които помагат за развиване на фината моторика. Учредете на детето и една сцена, за да може да пее по-често. Обикновено при изпяване няма проблем с нарушаването на ритмиката. Скоро ще се оправят нещата.  

# 6
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 043


Направили сте това, което е правилно в случая като сте се обърнали към специалист. .... 

+1

има ли заекващо дете в градинката?
може да повтаря, волно или неволно  Peace

# 7
  • Мнения: 3
Благодаря Ви за отговорите! Детето мисля, че се уплаши от гръмването на един балон, защото заекването започна същия ден. Казаха ми, че може да е етап от развитието му, но аз се страхувам да не остане завинаги и правя каквото мога. Заекването един ден напълно изчезна за около 10 дни и после  се появи отново. Хубавото е, че той не го осъзнава и не се страхува да говори. В момента сме на Ignatia 30 ch сутрин и вечер по 5 гранулки. Около 1 месец пихме по схема други 4 хомеопатични лекарства, които ги редувахме две по две през ден, но лекарката ни реши да опитаме само с  Ignatia. Не вярвам много на баячки, но първия път когато се появи заекването го заведох при една баба и на следващия ден му нямаше нищо след като заекваше около 2 седмици. Сега обаче отново не си отива и пак мисля да се обърна към някоя баба за помощ Embarassed

# 8
  • Мнения: 6 549
kjk, дъщеря ми проговори рано, но започна да заеква на около 2.2 години, оказа се физиологичното заекване, за което разказва Ами сега. направихме консултация с логопед, както и вие, следвахме дадените ни съвети. отшумя за около 4 месеца, като имаше периоди, в които се засилваше до степен, че започваше думата и запъваше толкова продължитело (“ввввввввввввв...вввиж“), че забравяше какво иска да каже, и дни, в които изчезваше напълно. най-важното обаче е да се изключи преживян стрес като причина, за да не се работи в погрешната посока. надявам се, че сте споделили това за балона с логопеда. аз си спомням, че нас доста подробно ни разпитваха дали имаме проблемни отношения в семейството, промени в режима и начина на живот, скорошни неприятни случки и т.н.

# 9
# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 465
Дъщеря ми около тази възраст също почна да се запъва на думите и се оказа, че някакво дете в градината така правело и тя почнала да му подражава. След едно по сериозно скарване да престане и спря.

# 11
  • Варна/Благоевград
  • Мнения: 423
Когато бях малко и аз започнах да заеквам от нищо. Стреснала съм се явно от нещо, но не помня от какво. Бях на около 3-4 години. Водиха ме при баби да ми баят няколко пъти, намаляваше се за кратко и после пак започвах. Ходих на логопед няколко месеца,вече когато бях 1 клас мисля, след терапията заеквах по малко, но в никакъв случай не спрях. Логопеда беше казала, че ще ми мине в пубертета, така и стана.Първи клас си спомням майка беше много притеснена, дали няма да ми се подиграват децата, но никога не се случи това.
Съветвам те да не довършвате думите му и да не го поправяте, защото така ще се стресира, поне при мен беше така. Дръжте се все едно няма нищо. Това, което ме учеше логопеда беше да си поемам въздух преди да започна да говоря и да говоря по бавно. Всъщност само тока ме поправяше майка, като ме видеше, че заеквам ми казваше само "по бавно, не бързай" Изключително е гадно чувството да искаш да кажеш нещо и да се запънеш и да не можеш да продължиш. Заеквах може би до 6-7 клас.
До сега (на 25 съм) също ми се случва понякога да се запецна, но това се случва главно, когато искам да кажа нещо бързо и смотам набързо думите.
Просто трябва много спокойствие от твоя страна.
Знам, че има деца които бързо, за няколко месеца се оправят, дано и вашия случай е такъв и не се протака с години, като при мен. Желая ти успех. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 266
Благодаря Ви за отговорите! Детето мисля, че се уплаши от гръмването на един балон, защото заекването започна същия ден. Казаха ми, че може да е етап от развитието му, но аз се страхувам да не остане завинаги и правя каквото мога. Заекването един ден напълно изчезна за около 10 дни и после  се появи отново. Хубавото е, че той не го осъзнава и не се страхува да говори. В момента сме на Ignatia 30 ch сутрин и вечер по 5 гранулки. Около 1 месец пихме по схема други 4 хомеопатични лекарства, които ги редувахме две по две през ден, но лекарката ни реши да опитаме само с  Ignatia. Не вярвам много на баячки, но първия път когато се появи заекването го заведох при една баба и на следващия ден му нямаше нищо след като заекваше около 2 седмици. Сега обаче отново не си отива и пак мисля да се обърна към някоя баба за помощ Embarassed
Според мен започни с бабата. След престой в болница, моят син беше започнал да мига с очичките. Мъжът ми го завел на своя глава, защото знае , че аз не обичам такива неща. Факт е , че мигането изчезна веднага. Пробвай. След това , ако няма промяна вземай сериозни мерки.

# 13
  • Мнения: 8
Синът ми започна да заеква приблизително на същата възраст.Така и не разбрах какво го е отключило.Заведох го на жена да му бая, ходихме 3 пъти и след последния път спря, но само за около 2 седмици.Тогава беше рождения му ден и може би от емоциите започна пак.Тогава го заведох на логопед и в рамките на 3 месеца проблема се изчисти.Ходеше един път седмично.

# 14
  • Мнения: 408
На братовчед ми детето започна да заеква миналата година - на около 4 годинки, видимо без причина. Започнаха да я водят на логопед. Казаха им, че много бързо ѝ тече мисълта и се опитва да говори много бързо, за да си каже всичко и от там идва проблема. Знам, че освен стандартните неща са правили  и упражнения с логопедката, за контролиране на дишането. След 2-3 седмици всичко отшумя.

Общи условия

Активация на акаунт