Да си поговорим за домашната шунка и шунковарите, пък и за други неща - ТЕМА 2

  • 104 923
  • 752
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 21
Аз обаче не разбрах как е постигнат червения цвят. Захарта е много малко.
В интнерес на истината като постоя започна да сивее. Като резна ново парче всичко е ОК, но като постои и започва да губи цвят. Не , че остана много да си сменя цвета де.

# 736
  • София
  • Мнения: 17 591
Аз обаче не разбрах как е постигнат червения цвят. Захарта е много малко.


И аз искам да разбера, при мен все си сивеят...

Някъде (ама на, не помня къде да беше) прочетох като вариант вит. Ц за антиоксидант (респ. запазване цвета на месото) вместо нитритна сол.
В шунковара едва ли има смисъл, той е много нетраен и на Т, и на въздух, но може би пък да е удачен за сушените мъФки, знам ли...

# 737
  • Мнения: 35 960
какво е значението какъв е цвета? естетическо?

# 738
  • Мнения: 4 394
Искам от името на цялото ми семейство да БЛАГОДАРЯ на всички вас за споделения опит!
 bouquet bouquet bouquet bouquet bouquet bouquet

Открих отговори на много от въпросите които имах .
Все още обаче не мога да открия магазин от където  в столицата  мога да  купувам сланина. Намерих няколко ,в които се продава ...по принцип, но колкото пъти ходих все не уцелвах. Не знаят кога ще има ,а като заредят бързо свършвала .Толкова ли е дефицитна тази суровина или аз не търся където трябва? Rolling Eyes

# 739
  • Мнения: 35 960
търси сланина на някой пазар  Wink

# 740
  • Мнения: 21

Ето я новата ми продукция. Шунка от бут, цяло парче. Просто е страхотна. Мисля да я пробвам в една руска салата за нова година.

# 741
  • Мнения: 4 394
Два големи столични пазара(Кр.село и Ив.Вазов) съм обиколила+единични магазини в Стрелбище,Бели брези,Хиподрума,Лагера,Хладилника и Лозенец  ooooh!.От месарниците ме насочваха към магазините за карантия ,а там вече била свършила.
Опитах да смеля св.гърди  вместо сланина ,но и те са станали съвсем ...постни  Confused.
Налага ми се да пазарувам с дете ,което е много палаво и не че се оплаквам но безполезното обикаляне много ни изнервя и двете, та ако знаете място,което постоянно  да е заредено ще съм безкрайно благодарна! Може и на лични.

# 742
  • София
  • Мнения: 7 862
Два големи столични пазара(Кр.село и Ив.Вазов) съм обиколила+единични магазини в Стрелбище,Бели брези,Хиподрума,Лагера,Хладилника и Лозенец  ooooh!.От месарниците ме насочваха към магазините за карантия ,а там вече била свършила.
Опитах да смеля св.гърди  вместо сланина ,но и те са станали съвсем ...постни  Confused.
Налага ми се да пазарувам с дете ,което е много палаво и не че се оплаквам но безполезното обикаляне много ни изнервя и двете, та ако знаете място,което постоянно  да е заредено ще съм безкрайно благодарна! Може и на лични.

В Люлин 3, в края на булевард „Захари Стоянов“ има един месарски магазин, който работи със собствена продукция и там съм виждал да се продава сланина. Ето ви една снимка на картата.

Ето я новата ми продукция. Шунка от бут, цяло парче. Просто е страхотна. Мисля да я пробвам в една руска салата за нова година.

Хайде сега и тук подробности как точно я направи.

# 743
  • Варна
  • Мнения: 709
Уау - шунката от бут, цялото парче изглежда зашеметително. В къщи два пъти варихме и двата пъти го докарахме като варено мезе. Гледах температурата да е около 72 градуса, обаче го изтървам... и го докарвам до 75. Още не мога да разбера къде ми е грешката.

# 744
  • Мнения: 21
Искам от името на цялото ми семейство да БЛАГОДАРЯ на всички вас за споделения опит!
 bouquet bouquet bouquet bouquet bouquet bouquet

Открих отговори на много от въпросите които имах .
Все още обаче не мога да открия магазин от където  в столицата  мога да  купувам сланина. Намерих няколко ,в които се продава ...по принцип, но колкото пъти ходих все не уцелвах. Не знаят кога ще има ,а като заредят бързо свършвала .Толкова ли е дефицитна тази суровина или аз не търся където трябва? Rolling Eyes


Често съм купувал  не осолена сланина от Била. Има с кожа и без.

# 745
  • София
  • Мнения: 17 591
какво е значението какъв е цвета? естетическо?

Общо взето... само емоционално.

# 746
  • София
  • Мнения: 17 591
Искам от името на цялото ми семейство да БЛАГОДАРЯ на всички вас за споделения опит!
 bouquet bouquet bouquet bouquet bouquet bouquet

Открих отговори на много от въпросите които имах .
Все още обаче не мога да открия магазин от където  в столицата  мога да  купувам сланина. Намерих няколко ,в които се продава ...по принцип, но колкото пъти ходих все не уцелвах. Не знаят кога ще има ,а като заредят бързо свършвала .Толкова ли е дефицитна тази суровина или аз не търся където трябва? Rolling Eyes



В месарницата на пазара в Младост има.

# 747
  • София
  • Мнения: 17 591

Ето я новата ми продукция. Шунка от бут, цяло парче. Просто е страхотна. Мисля да я пробвам в една руска салата за нова година.


Леле, през цялото време ТОЧНО това искам да постигна - моля, подробности как става, моля!!!

# 748
  • Мнения: 21
Рецептата не е нищо особено.
От бут едра разфасовка отделих едно хубаво цяло парче 1 кг.
Почистих добре от ципи и мазнина. Изкиснах го за два часа в студена вода.
Разтвор за инжектиране.
100 мл. вода
1 с.л. сол
дафинов лист, зърна чер пипер, кипнах охладих и инжектирах равномерно.
За осоляване ползвам универсална саламура. На 1 л. вода 175 гр. сол и 25 гр. захар.
Заливаме месото така, че да е добре покрито с вода, измерваме и изчисляваме количеството на солта и захарта.
При мен се получи два литра вода и съответно удвоено количество сол и захар.
Малка част от водата кипвам и разтварям солта и захарта и смесвам със студената вода. Така избягвам чакането да изстине. Другия вариант - поставям солта и захарта във водата и разбивам с пасатор до пълно разтваряне.
Месото престоява в саламурата 3 денонощия, След което обезсолявам 3 часа.
Изцеждам добре и поставям в шунковара. В хладилника за 24 часа. Пуска си доста вода която отливам преди да започна варенето.
Варим два часа на температура 80 градуса. Отливам отделеният сок и охлаждам. Оставям в хладилника поне за 12 часа ако имате търпение може и 24.
Това е.
Сега съм заредил но с по различни подправки в разтвора за инжектиране. Като стане ще споделя.

# 749
  • Мнения: 762
Малиййй Sasho Basho много добре ти се е получило.

Общи условия

Активация на акаунт