"Кое име ви харесва повече?" - защо хората питат тук как да си кръстят децата?

  • 40 579
  • 1 049
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 4 841
А, много знаете вие какво ще му харесва на детето след Х години  Laughing
Синът ми е на 12, и е силно впечатлен от името Стойо. Не Стойчо, а именно Стойо. Казва, че му звучи много бойно, като име на могъщ воин, и че може да бъде произнасяно гръмовно, за да се стряскат враговете  Laughing  Излишно е да казвам, че го използва за регистрация в игри. Чухме го в провинцията, един дядо се казваше така. И разбира се, първата реакция беше: Ей, защо не си ме кръстила така?  Joy

# 121
  • Мнения: 49
А, много знаете вие какво ще му харесва на детето след Х години  Laughing
Синът ми е на 12, и е силно впечатлен от името Стойо. Не Стойчо, а именно Стойо. Казва, че му звучи много бойно, като име на могъщ воин, и че може да бъде произнасяно гръмовно, за да се стряскат враговете  Laughing  Излишно е да казвам, че го използва за регистрация в игри. Чухме го в провинцията, един дядо се казваше така. И разбира се, първата реакция беше: Ей, защо не си ме кръстила така?  Joy



Като ще е име на могъщ воин, да е направо Воин Grinning Има и такова име. Simple Smile

# 122
  • out of space
  • Мнения: 8 573
А, много знаете вие какво ще му харесва на детето след Х години  Laughing
Синът ми е на 12, и е силно впечатлен от името Стойо. Не Стойчо, а именно Стойо. Казва, че му звучи много бойно, като име на могъщ воин, и че може да бъде произнасяно гръмовно, за да се стряскат враговете  Laughing  Излишно е да казвам, че го използва за регистрация в игри. Чухме го в провинцията, един дядо се казваше така. И разбира се, първата реакция беше: Ей, защо не си ме кръстила така?  Joy



Приятелка си мечтае да има син, който да се казва Страшимир, на галено Страшко. Харесва ми  Grinning

Аз не съм се допитвала до никой- от дете знам, че ще имам дъщеря и ще я кръстя на родителите си (Георги и Анна). Точно така стана- Гергана. Баба ми, лека й пръст, беше най-радостна, че съм си удържала на детската дума  Simple Smile

Юлиян- обожавам го това име, не е кръстен на никой. Имаше огрооомни драми, сълзи, сърдити, дори го бяха учили, че се казва Митко  ooooh!

# 123
  • гр. София
  • Мнения: 2 522
Имах преподавател - Страшимир Кучев. Simple Smile
Навремето пък в класа на съседското момиченце имаше Воинка.

Тези, които пускат такива теми, може би се колебаят, затова го правят. Искат да видят, вероятно, как звучи избраното име в ушите на останалите. Знам ли.

Всяко време си има своите актуални имена. В последните 10-тина години има много Никол, Александър, Йоан(а), Калоян, Калина.
На мен ми харесват имената на българските владетели, вкл. на средновековните. Много мъжки ми звучат Simple Smile
Всеки си има предпочитания. Не е редно да се дава оценка на чуждия избор, защото и нашият е чужд за другиго, съответно оценяван.

Последна редакция: вт, 07 юли 2015, 12:44 от Зимна роза

# 124
  • Мнения: X
Тези имена на владетели последните години станаха толкова банални, също като Алексовците и Криситата. / много смешно ми звучи Криси за момче, някак женствено/

# 125
  • Мнения: 1 906
...но са ми наистина непонятни хората, чиито деца си идват с имената на големи християнски празници, и то с хубави имена на светци, а те им пльокват поредното Алекс или Мартин. Наистина не ги разбирам.

Може би не са религиозни. И аз не съм имала вариант такова име, макар синът ми да е роден в периода с многото именни дни по Никулден.
Аз пуснах тема да се допитам как звучи на масата името, което ми се въртеше в главата, защото беше двойно име и доста префърцунено, според мен  Laughing  Казах си идеята, с надежда на някого да му хрумне друг вариант, за който бременната ми глава не се е сетил.
А обсъждах тук въпроса, защото не исках да обсъждам името на нероден Петко с някой от близките ми. Беше изненада за таткото и за всички, единствено с дъщеря ми го обсъждах и тук, във форума.

# 126
  • Мнения: 24 467
Допитването помага да се избере име, което би се харесало на детето
Как, точно, "помага" допитване до непознати /че и до познати/ кое име "би се харесало на детето"?  Grinning

Имах преподавател - Страшимир Кучев. Simple Smile
И беше колега на Кочев и Мулешков. Grinning
И адвокатстваше на едно предприятие преди време по данъчни дела, което и аз обслужвах, преди да започна. От там го знам, всъщност, ФП ми е водил друг /Г. Петканов - прекрасна фамилия също, между впрочем, по темата съвсем, който за жалост почина преди месец и нещо/.

Сред наборите на малкия син /9г./ имаме в града познати 5-6 Лори в момента.
В една фабрика с работещи къмто 1000 женоря си направих преди време проверка- Петите бяха преобладаващи.
А някога в Киев много ни се смяха на българската група, че Петя казваме на момичета.

Последна редакция: вт, 07 юли 2015, 13:30 от Judy

# 127
  • Мнения: 30 802
Вече все повече ми харесва азиатската идея детето да има сладко детско именце, а после да си избере официално име, когато стане голям, според професията. При японците може да си сменяш работното име, ако животът ти се промени.

# 128
  • Мнения: X
...но са ми наистина непонятни хората, чиито деца си идват с имената на големи християнски празници, и то с хубави имена на светци, а те им пльокват поредното Алекс или Мартин. Наистина не ги разбирам.
Че нужно ли е да се кръсти детето някак, само защото се е родило 2 дни +/- именния ден?

# 129
  • Мнения: 25 571
Вече все повече ми харесва азиатската идея детето да има сладко детско именце, а после да си избере официално име, когато стане голям, според професията. При японците може да си сменяш работното име, ако животът ти се промени.

Хм, има логика. Но не според професията, а като порасне.
Ражда се дете, мама и тати го кръщават, както им е кеф. Навършва пълнолетие и само си избира името. Ако иска, може и старото да си запази, стига да му харесва.

# 130
  • Мнения: X
Като Деса Красова  Mr. Green

# 131
  • Мнения: 24 467
Тц, като Сталинка Всички-Знаем-Коя.  Naughty

# 132
  • Мнения: X
...но са ми наистина непонятни хората, чиито деца си идват с имената на големи християнски празници, и то с хубави имена на светци, а те им пльокват поредното Алекс или Мартин. Наистина не ги разбирам.
Че нужно ли е да се кръсти детето някак, само защото се е родило 2 дни +/- именния ден?
Да се родиш с името си аз разбирам както мен- родена съм на именния си ден, майката на баща ми се казваше така и това си е било решено да ми е името когато и да се родя. Иначе големия ми син е роден на християнски празник, популярно име, но напълно чуждо за семейството ни и нехаресвано от мен, абсурд да го кръстя така.

# 133
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз исках детето да се казва на баща ми, ама баща ми не искаше то да се казва на него. Joy Joy
Баба ми пък предложи да го кръстим Константин, че да имат заедно имен ден, че нейното Елена не става в мъжки вариант. /ако беше момиче щеше да се казва Елена/
Накрая така го кръстих, че галеното му име е името на братовчедка ми. Леля ми умря от кеф. hahaha

# 134
  • Мнения: 24 467
Баба ми пък предложи да го кръстим Константин, че да имат заедно имен ден, че нейното Елена не става в мъжки вариант. /ако беше момиче щеше да се казва Елена/

Знам за Еленко. И за съдията от ВАС А. Еленков- също знам.

Общи условия

Активация на акаунт