Запушване на каналите на гърдите

  • 2 207
  • 9
  •   1
Отговори
Помагайте, че ме почетвърти и вече от 3 седмици нон стоп имам проблеми ту с едната,у ту с другата гърда, температури (не високи), болки, мъка Sad Малкия е на шише (не щя да суче и се изцеждам и му давам от шише + добавка) и 2 м. и половина нямах проблеми - цедях си се и всичко беше ок. Какво ми стана не знам, ама сега ми се отщя и цедене и всичко - то боли, а и 1-то зърно е разранено, ама цедя колкото мога, какво да правя. 3 дена някъде ме мъчи и ми мине (мажа от време на време с гармастан по съвет на личната лекарка и обливам с топла вода), ама след 2-3 дена - айде на нова сметка. Ту едната гърда, ту другата ми се подува на различни места, а в момента едната е болезнена почти цялата. Цедя се по-начесто по съвет на една мама в друг форум, уж да се отпушат, ама това се превръща в затворен кръг. Как да спра тия периодични запушвания?

Да уточня - лекарства не пия - личната лекарка не каза нищо за лекарства...

# 1
  • Мнения: 1 599
Mnogo kofti...sajeljavam za latinicata, no kirilicata ne mi bachka neshto
Ta shte ti kaja tova koeto znam za kanalite - pomagat zelewi lista, nalagash gi, no ne gi darjish mnogo zashtoto inache moje da ti namalee karmata. drugoto, koeto znam ot drugi mamai e lecitin. Inache kompresi reduvash - topli i studeni
Za zarnata az izpolzvah chist lanolin - Lansinoh se kazva lekarstwoto no e skapichko, kam 11lv. 10gr.
Dano skoro da se oprvish!  Praynig

# 2
  • София
  • Мнения: 2 901
Може би има някаква връзка и с честото цедене. Аз като цедях имах 1-2 случая на болезненост на гърдата и особено около зърното. Но при мен цеденето беше на ръка, което в началото травмираше гърдата. Не знам как ти действа обливането, но при мен налагането с хавлиена кърпа с гореща вода вършеше работа  поне не се мокрех цялата. Но ти сигурно цедиш с помпа. та тия 1-2 пъти, дето имах болки тук-там ги оправях с бебето - то суче по-качествено, отколкото една помпа или на ръка мога да изкарам, но при теб... newsm78 Дали пък сега няма да засуче, ей така за разнообразие да му дадеш някой път като е сънено.

Възхищавам ти се на търпението. Аз добре че открих цеденето на ръка иначе с помпата губех толкова време...  ooooh!

Не съм много компетентна при хранене на кърмаче със 100% изцедена кърма. Дано се оправиш по-скоро.

# 3
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Купи си Бриония Алба 9 СН, помага за запушени канали!
Успех!

# 4
  • Мнения: 180
И при мен се случва често,но  твоя случай май е по-сложен.Ако има само запушване на каналите,без повишена температура и възпалителен процес,може да налагаш със суха топлина и макс. да изцеждаш гърдите-за 1-2 дни ще се оправиш.Ако имаш темп. над 38 и рагади по зърното,трябва да започнеш антибиотик-подходящ е Зинат,курса е 7 дни.При темп. над 38 трябва да спреш кърменето,защото белтъка в кърмата се пресича и става негодна.Добре е да започнеш физиотерапия(радар),аз правих 10 процедури.И най-важното-в такава ситуация е добре бебето да суче.Никоя помпа не е толкова ефикасна

# 5
  • Мнения: 1 599
Tova za presichaneto za parvi pat go chuvam i ne sam sigurna dali e verno! Ima i drugi metodi osven antibiotic ako vdignesh T.  Naughty

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Кърмата не се пресича при температура от 38 градуса,нито дори при 100 градуса - както не го прави и никое друго мляко. Пастьоризацията, при която минава кърмата в банката за майчина кърма, е от порядъка на 60 градуса - това би значело да стане негодна Rolling Eyes Спокойно може да се кърми и при по-висока от 38 градуса температура (при започващ мастит тя често е над 39 градуса, а основната част от лечението е сучене до дупка), нищо в свойствата на кърмата не се променя. Антибиотик е необходим, ако в продължение на 24 часа не може да се смъкне температурата и няма подобрение на състоянието - и кърменето не се прекъсва нито заради антибиотика, нито заради физиотерапия, ако се налага такава.
Мамите са очертали основните неща - кърмене колкото може по-често, топли компреси преди кърмене, за да се разкара по-лесно запушването, студени след кърмене (ако ти понасят), за да намаляват болките и възпалението. Зелевите компреси са класика и много бързо действащи. Лецитинът може да се окаже нещото, което да предотврати повторните запушвания. Не е лекарство, а хранителна добавка и ефекта му е да емулгира мазнините, като не позволява да се получават мастни капчици (тапички), които да запушват каналчетата. Взима се 4х1 таблетка от 1200 мг , докато несе оправиш, а след това постепенно намаляваш до 1 на ден и може да го вземаш така с месеци. Добре е да огледаш и диетата си - наситените и транс-мазнини (маргарини, колбаси, прекомерно количество млечни произведения - сирене, кашкавал, кисело и прясно мляко,пудинги и прочее, купени сладкиши, полуфабрикати от сорта на сухи супи и бульони и т.н.) много съдействат за проблеми със запушване на канали и е от полза да ги намалиш или елиминираш. Други фактори може да са неподходящ и стягащ сутиен и неправилна поза на сън, която притиска някоя част на гърдата.
За лекуването на зърната - максимално на въздух и може да опиташ цедене на ръка. Възможно е накрайниците на помпата да не са подходящи за твоя размер на зърната - за съжаление ръчните помпи се продават само с един стандартен накрайник (електрическите от по-висок, болничен клас имат различни по размер накрайници) и може от това да е проблема с раните.
Може да опиташ и още нещо - да пратиш секрет от зърната за микробиология (взима се с памучен тампон като секрет за гърло, от повърхността на зърното където са раничките - не от млякото!). Възможно е от рагадите да се е развила бактериална инфекция, която да работи и в гърдата и да ти причинява тези възпаления - тогава антибиотика е задължителен. Това се прави от личния лекар или гинеколог - макар че може да не са наясно с процедурата newsm78 Но не пречи да опиташ ако искаш, за да си сигурна дали се налага антибиотично лечение - резултата става за 2 дена и е с антибиограма, така че се знае какъв антибиотик е подходящ.
Бързо да се оправят нещата Simple Smile

# 7
аз така бях първия месец след раждането.Значи моят съвет е ЦЕДЕНЕ И ЦЕДЕНЕ СЛЕД ВСЯКО КЪРМЕНЕ!!!ЗНАЯ,ЧЕ Е ПРОТИВНО,НО НЯМА КАК.ПРИ МЕН СЕ НОРМАЛИЗИРАХА НЕЩАТА СЛЕД 1,5 МЕСЕЦА.ТОЕСТ  ОРГАНИЗМА СЕ НАГАЖДА СПОРЕД НУЖДИТЕ НА БЕБЕТО И СЕГА ВЕЧЕ 3 МЕСЕЦА СИ КЪРМЯ БЕБЕТО БЕЗ ДА ИЗЦЕДЯ И КАПКА.И ДРЪЖ БЕБЕТО ПОВЕЧЕ ВРЕМЕ НА ГЪРДАТА СИ.А РАЗРАНЕНЕИТЕ ЗЪРНА ГИ ОПРАВИХ САМО СЪС ПРЕВАРЕН ЗЕХТИН.ТОЙ ПОМАГА НА КОЖАТА ДА СЕ ПОДХРАНИ.В ПЪРВИТЕ МЕСЕЦИ БЕБЕТО МИ Е СУКАЛО КРЪВ С МЛЯКО.ДОРИ НЕ МИ ПОМОГНАХА СКЪПИТЕ КРЕМОВЕ КАТО ГЕРМАСТАН И АВЕНТ.САМО ДЕТО СИ ДАДОХ ПАРИТЕ.ЧУВАЛА СЪМ ЗА СЛУЧАИ,ЧЕ НЯКОЙ ЖЕНИ ДОРИ СЛЕД МЕСЕЦИ СЕ ИЗЦЕЖДАТ КАТО ЛУДИ,ТОЕСТ ИМАТ ДОСТА МЛЯКО,НО ТОВА СА РЕДКИ СЛУЧАИ.АКО ИМА НЕЩО ДА ПОПИТАШ-ЩЕ СЕ РАДВАМ ДА ТИ ОТГОВОРЯ.НО В ИМЕТО НА БЕБЕТО СИ КЪРМИ-ДОРИ ДА Е БОЛКА,СЛЕД ИЗВЕСТНО ВРЕМЕ ЩЕ ВИДИШ КАКВО УДОВОЛСТВИЕ  Е!!!!!вНИМАВАЙ ДА НЕ НАПРАВИШ МАСТИТ.СЛАГАЙ СИ ЛИСТО ОТ СУРОВА ЗЕЛКА СЛЕД КАТО НАКЪРМИШ И АЗ ПИЕХ ЛЕЦИТИН ЗА ОТПУШВАНЕ НА КАНАЛИТЕ И ПОМОГНА.БЕЗВРЕДНО Е ЗА БЕБЕТО.ТОВА Е ХРАНИТЕЛНА ДОБАВКА.

# 8
  • Мнения: 4 006
Имам почти непрекъснати проблеми със запушвания на каналите.
Хедра ти е казала подробно.
Да кажа и аз как успявам да се справя:
-Никакво цедене след кърмене, ако нямаш бучки в момента - първоначално проблемите ми тръгнаха оттам - цедях до дупка, докарах си хиперлактация - принципът е колкото се иска, толкова се произвежда=> колкото повече цедиш, толкова повече произвеждаш=> препълнени гърди => запушвания. Ти обаче цедиш, за да храниш и тогава не знам как се процедира - може би се цедят намаляващи количества Thinking
- Непременно започни лецитин - както и Хедра е писала, това е емулгатор, извлек от соево масло, спомага за гладкостта на млякото - няма бучици, няма и запушвания. Ако случайно бебчо е със склонност към алергия, дори и в минимална степен просто имай едно наум, че е извлек от соя, а тя е алерген. Моята бебка е с АБКМ, но въпреки това при нужда пия по 2-3 хапчета...
- спри маргарина  непременно (ако консумираш такъв)! В началото проблемите ми не приключиха, преди да спра консумацията му. Говорим включително и за всички хидрирани мазнини, така че чети какво ядеш на опаковката - видиш ли хидрирана растителна мазнина, избягвай я.
- проследих последните си случаи, установих, че запушвания се получават при мен и от мазно (свинско) месо. Сега не ям и такива мазнини.
- в случай на запушване на мен ми помага много компрес с топло мляко с ориз - върху кърпа сипваш от горещата смес, загъваш така, че да не те цапа и когато стане поносима Т слагаш и държиш върху болното място докато изстине. После цедиш. При мен само това действа, за съжаление зелевият лист не ми помогна, но пък той помага на повечето майчета.

Успех!

# 9
  • Мнения: 10 491
При мен топлите компреси малко помагаха - налагах се по половин час, топях гърдата в съд с вога, изгорих си кожата. Сега ми помаг горещ душ  като ти се затопли цялото тяло -кърмата тръгва.

Общи условия

Активация на акаунт