Великден в чужбина

  • 7 028
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Понеже остава 1 месец до Великден( 16 Цветница,23-ти Великден), а пък този реално ще ни е първия, който да празнуваме тук ( миналата година точно за Великден си бяхме в БГ) ми беше интересно как го празнуват в различните държави?
Аз тази година се чудя дали да го празнуваме типично по български или да комбинираме традициите като по другите празници. Вие как правите? А козунаци правите ли си или? А на коя дата празнувате, на  католическия или на православния?

# 1
  • Мнения: 5 475
Ние го празнуваме 2 пъти на катлолическия първо,защото съпруга ми е италианец и живеем в Италия и после на нашия(защото аз и дъщеря ми сме православни).
  В Италия традицията е близка до нашата-има козунак-colomba,само че вместо боядисани яйца се продават шоколадови,обикновенно пълни с някакъв подарък(за децата).Ходи се и  на църква и има тържествена меса.

  А за нашия Великден аз правя боядисани яйца,за козунак не мисля че съм голяма специалистка newsm78,така че го купувам-прилича доста на българския.Боядисаните ни яйца се харесват много на роднините ,така че нося на всички от семейството. Grinning

# 2
  • Мнения: 7 914
Честно казано празнувам Великден както дойде Embarassed !

Например миналата година майка ми беше тук и го празнувахме с нея (т.с. когато и в България се празнуваше), донесе козунак, боядисахме яйца... newsm53

Тая година  ще сме с наши приятели ( българи също живеещи тук) "на зелено"- бунгала... но разбира се с тукашния Великден понеже се събират 3 почивни дни... smile3503

Ама все пак винаги съм си била и съм си "ЗА" българските традиции и обичаи!!!  bouquet

# 3
  • Мнения: 522
Ох...аз за Великден и Коледа ВИНАГИ се прибирам в България.Не мога да празнуват този празник в мюсюлманска държава - просто няма да е сащия!
 smile3521

# 4
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
И аз ще съм за първа година тук, но ще го празнуваме по християнският календар.По магазините отдавна продават шоколадови яйца, такъв им е обичая.Аз ще боядисам яйца и ще направя козунак, който искренно се надявам да стане Confused
 Когато за Бъдни вечер бях спазила цялата българска традиция, моя позната живееща тук, ми каза че това е глупаво и че щом съм в друга страна трябва да се откажа от тези традиции NaughtyНе зная дали има други мислещи по този начин, но аз не съм съгласна Thinking

# 5
  • Мнения: 768
Ние от две години не боядисваме яйца защото в Женева в суперите се продават  страшно красиви боядисани яйца. Там има и всякакви боички и какви ли не приспособления за украсяване на яйца или рисуване по тях. Козунаци или по скоро подобия има и във Франция и Швейцария, та също не се занимавам. То аз и да опитам да правя едва ли ще направя такива вкусни като тези в магазина Grinning.
Макар датите да не съвпадат с католическия Великден, за православния винаги има необходимите стоки. Явно че има много православни в района та заради това има всичко необходимо в магазините.

# 6
  • UK
  • Мнения: 1 334
за католическия великден няма да правя нищо, отиваме в Глостър за 3 -4 дни и ще ядем шоколадови яйца  Grinning за православния ще боядисам яйца и ще купя козунак (има една полска пекарна, където правят нещо подобно), от там нататък организацията е на свеки. по украински обичай  носи храната в църква да я освети и после вкъщи забърква от всичко в един тиган  Laughing звучи гнусно, обаче е вкусно. а да и ще викне сигурно свещеника да освети къщата  Grinning

# 7
  • Мнения: 1 793
И аз ще съм за първа година тук, но ще го празнуваме по християнският календар.По магазините отдавна продават шоколадови яйца, такъв им е обичая.Аз ще боядисам яйца и ще направя козунак, който искренно се надявам да стане Confused
 Когато за Бъдни вечер бях спазила цялата българска традиция, моя позната живееща тук, ми каза че това е глупаво и че щом съм в друга страна трябва да се откажа от тези традиции NaughtyНе зная дали има други мислещи по този начин, но аз не съм съгласна Thinking

аз абсолютно не съм съгласна с тази твоя позната. Дай сега като сме чужбина да забравим всички наши традиции. Това пък що за чудо е? 'Айде няма нужда. Първо не им разбирам празниците тук /имам предвид, че въобще не ги усещам като празници/ и второ ние си имаме къде-къде по-хубави традиции и аз лично предпочитам да ги спазвам и винаги го правя. Така и тази година тукашния Великден просто ще бъде обикновен ден за нас, а ще си отпразнуваме нашенския си. Още повече, че сега познаваме повече българи в околността, отколкото миналата година и смятам, че ще получи добре.

# 8
  • Мнения: 5 475
И аз ще съм за първа година тук, но ще го празнуваме по християнският календар.По магазините отдавна продават шоколадови яйца, такъв им е обичая.Аз ще боядисам яйца и ще направя козунак, който искренно се надявам да стане Confused
 Когато за Бъдни вечер бях спазила цялата българска традиция, моя позната живееща тук, ми каза че това е глупаво и че щом съм в друга страна трябва да се откажа от тези традиции NaughtyНе зная дали има други мислещи по този начин, но аз не съм съгласна Thinking

аз абсолютно не съм съгласна с тази твоя позната. Дай сега като сме чужбина да забравим всички наши традиции. Това пък що за чудо е? 'Айде няма нужда. Първо не им разбирам празниците тук /имам предвид, че въобще не ги усещам като празници/ и второ ние си имаме къде-къде по-хубави традиции и аз лично предпочитам да ги спазвам и винаги го правя. Така и тази година тукашния Великден просто ще бъде обикновен ден за нас, а ще си отпразнуваме нашенския си. Още повече, че сега познаваме повече българи в околността, отколкото миналата година и смятам, че ще получи добре.

  Абсолютно те подкрепям! Grinning
  Не бива да забравяме националната си идентичност,аз лично се дразня много като видя сънародници ,дето се правят на забравили родния си език и величеят страните ,в които живеят.
  България в никакъв случай не заслужава да бъде подценявана-имаме и природни красоти ,а и сме дали много на света!

# 9
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Аз празнувам православният Велик ден.Ходим на цьрква и боядисваме яйца.Много ми се иска да си купя и козунак ,но май ,Ще трябва да ходя до Мадрид за тази цел.
Винаги си празнувам бьлгарските оби4аи(до колкоот мога де) Wink

# 10
  • Мнения: 2 825
И ние си празнуваме по български обичай  Wink , боядисваме си чйца, купуваме козунак и си се събираме с приятели българи на маса  Mr. Green
А за католическия велик ден, понеже ни се събират няколко почивни дена, сме замислили екскурзийка до Лисабон  Wink е там ще хапнем шоколадови яйца по техен обичай  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 345
празнуваме по български с яйцата с козунаците обикновено си ги купуваме,но дано тази година дойде една приятелка за Семана Санта,че да хапнем домашни Praynig  chef

# 12
  • Мнения: 125
И ние го праzнуваме 2 пъти.Боядисвам 2 пъти яица и купувам подобие на коzунак,тъй като си нямам вяра че мога да направя аz Laughing.Само че поради почивните дни около католическия Великден,като чели неволно повече внимание отделяме тогава на праzника.Но това не оzначава че не спаzваме традициите и zа православния.
 

# 13
  • Мнения: 2 567
Празнуваме си винаги на православния Великден-боядисваме яйца, ходим да запалим по една свещ в църквата (гръцка е за съжаление, но все пак е православна, а и малка част от литургията се изнася на български), хапваме агнешко. Козунаци още не съм правила, купувам оттук нещо подобно на вкус.  Simple Smile

# 14
  • Мнения: 7 837
И на нас ще ни бъде първият Великден тук. Ще си го празнуваме както винаги досега, независимо, че сме далеч от БГ.

В тази връзка да питам момичетата в Щатите, къде в магазина да търся боя и как изглежда тя  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт