Как протича почивката с дете на 2 години? Кой да избера за помощник?

  • 2 506
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 4 412
Как протича почивката с дете на 2 години? - това е първия ми въпрос, защото като гледам колко е неуправляема, ми се струва, че трудно ще изкараме почивка. Имахте ли някакви специални трикове - кога родителите се хранеха /трябва да се търчи след детето/, успявахте ли да си полегнете на плажа.

Кой да избера за помощник? - това е другия ми въпрос. Чудя се между
майка ми - с нея много се караме, тя е повече от свекърва, но пък мога всичко да й кажа.
гледачката - малко ми е неудобно, за толкова дълък период да я ангажирам. И как точно ще стане - тя навсякъде ли ще ходи с нас и детето, но при добро организация е добър вариант.
племеницата ми /на 14 години е/ - не знам може ли да й се има доверие. Аз не мисля да ги оставям напълно сами, но все пак тя да я наглежда на плажа, докато си прочета вестника... Въобще може ли да се има доверие на 14 годишно момиче - малко пубертета е тресе, гледа отнесено, нормална хормонална история. Плюс е, че племеницата ми има сестра на 6 години и доста добре се грижи за нея.

Последна редакция: ср, 22 мар 2006, 11:31 от tigonew

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 6 917
Нямам голям опит,но племенницата звучи най-добре Wink

# 2
  • София
  • Мнения: 2 530
Ходиме лятото на море, зимата на ски и никога не съм взимала помощник с нас. На мнение съм, че всичко, което правя е за детето, аз съм се напочивала доста до неговото раждане. Зимата е непрекъснато с нас по пистите, на гърба на баща си , а когато се умори един от нас поема детето , другият кара ски , след това се сменяме. Не виждам проблем. В ресторанта детето яде първо, след него ние винаги има и други деца, с който да си играе. На море ходим през септември точно защото няма хора на плажа, той си ходи където иска- цялата плажна ивица е негова.Лично аз и мъжа ми ходим на планина и море, заради детето- да диша чист въздух, да се пече и т.н.просто съчетаваме неговото отглеждане с нашите развлечения. Не виждам нищо трудно в това, че чак да влача и още един човек с нас. Нали се казва семейна почивка?

# 3
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
И аз смятам, че с племеницата ти бихте могли да се сменяте при пазенето на детето. Ние миналата година, когато ходихме на море нямах помощник - само аз и съпругът ми бяхме. Но изкарахме добре, но с настройката, че почивката няма да е ГОЛЯМА почивка за мен и съпругът ми... Но детето си беше доста кротко, особено на плажа. Единственото, което не можах да правя докато се пека на плажа беше, че и дума неможеше да става за четене на книга.

# 4
  • Мнения: 3 367
и друг път сьм казвала-работя и имам малко време за децата си,затова не бих го губила с други хора през ваканциите..НО-ако бих,то бих избрала гледачката при ясни условия-колко и се плаща,кога почива,колко часа и кога и къде работи,кои и плаща траспорта и пр..тук е много популярно да си водят ситерите на почивка и според мен е добре за всички..ние ходим навсякъде с 2та,ако е зор се редуваме,иначе Ния е с нас на масата и го ползваме за обучение на навици..на плажа един лежи,друг търчи и после обратно,книги,лопатки,дете на тази възраст може чудесно да се занимава и разбира много
с роднини не бих се ангажирала-лично мнение
весело море,
Анна

# 5
  • София
  • Мнения: 4 412
И като се замисля, гледачката е добър вариант. Ще гледам на племеницата като на дете и още повече ще се притеснявам.

Не знам как са вашите деца и на какви навици ги учехте по време на почивката, но моето дете си има собствено мнение за всичко. В нас сме обезопасили и е по-спокойно, но като е навън всички локви, мръсни коли и кучета трябва да се пипнат, ако не давам, протеста може и в Хелзинки да се чуе... Знам, че този период отминава, но май няма да е тази година. За това си мисля, че трябва помощник. Другото, което ми е супер неприятно е изнервена майка, която дърпа детето и то пищи и да не се превърна в такава. Но е полезно да разберем как протичаше почивката ви с 2 годишните деца.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 866
два пъти вече съм ходила на почивка с двегодишно дете. без помощник. всичко си правехме заедно - плаж, разходки, спане... децата не са ми пречели.
на плажа влизах във водата или с детенце, или ако искам да плувам - оставях детенце на таткото. следваше търкаляне в пясъка и копаене на бездънни ями. хранехме се заедно, следобед дремвахме заедно и после пак на плаж...
и да, винаги съм била на почивка с децата си и винаги съм успявала да си почина. за мен е важно да знам, че някой друг ще сготви и ще изчисти. останалото е забавление.

# 7
  • Мнения: 3 367
tigonew,абсол.съм съгласна че ако мама не е хепи,никои не  е хепи:)затова направи каквото прецениш че работи за вас..само да кажа че децата се менят с дни,докато дойде време за море може вече да се води и кара малко повече..Ния се очовечи точно около месец преди 2рия си рд,взе да чува,да изпълнява молби,позволявам и да има избор почти винаги и обича да контролира положението тя..има големи НЕ-та и тях не ги компрометира(игра с нож,возене без седалка и пр).но и давам малки победи(ядене в колата,чакам маса време докато пипне всеки камък и трева по пътя и пр)за да има мир..та-има надежда искам да кажа,а ситера си е +-можете да излезете спокойно вечер до късно,има разнообразие за дете да не играе само с вас и други благини...

# 8
  • Мнения: 2 543
tigonew, не вярвам Дара да е по-голям бяс от моя Йоан! Чувала си за него! Wink

Ходихме на море, когато беше на 1, а после и на 2 години. Никога не бих взела още някой с нас, специално за да помага. Просто, приемаш факта, че си там заради нея и за да се радва тя и съобразяваш всичко с това. Няма лежане на плажа, това е химера! Непрекъснато бях около малкия, но той пък се чувстваше много добре на плажа и дори не беше толкова бесен. Купихме му басейн, който пълнехме с вода и почти цялото време прекарвахме покрай басейна. От време на време в морето и така си прекарахме 10 чудесни дни! Хранехме се само навън. Йоан си седеше в количката, макар и това да не му е особено любимо, но явно се уморяваше покрай плажа и горе-долу кротуваше. Въобще, не е толкова ужасно колкото звучи. Не знам как почивате по принцип, но ние не ходим на хотел, а ходим на квартира, като основно ми се струва стаята да има и тераса. Това създава известно разнообразие и за времето, което прекарвате вътре. Иначе, навсякъде по морето има забавления за децата - надуваеми джунгли, люлки, въобще - има с какво да си запълвате времето, когато не сте на плаж.
И ако все пак трябва да се избира някой за компания, аз бих взела майка си! Confused 

# 9
Ей това е почивка за вашето семейство,като си легнеш вечерта и детегледачката ще те слуша какво си говориш с мъжът ти ли newsm78.Детето когато смени обстановката няма да е същото като във вас.Отиди със семействотоа не с помошници който да се наслаждават на детето ти.   то повече никога няма да е на 2год. и всеки друг път няма вече да е първи. По хубаво нещо от това да сте сами на морето,да се разхождате вечер,да се къпете заедно НЯМА

# 10
  • София
  • Мнения: 39 756
От всички варианти бих избрала майката.
Но наистина по-хубава ще е почивката ако сте си самички.

# 11
  • Мнения: 3 537
На година и два месеца беше моята лятото и взех майка с нас. Като и умръзнеше на плажа, майка я разхождаше из морската градина или отиваха на люлките.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 412
Благодаря ви за отговорите.
Към тези, които са били сами на почивка - как се оправяхте вечер, детето заспива към 21,30 и това значи, че ако сме сами трябва да си легнем в 22 часа. Ние не ходим на дискотеки и клубове, но много обичам да се разхождам вечер край морето. При самата мисъл да се затворя в една стая, да не мога да кажа нищо след 22 часа, защото ще се събуди, ме хваща клаустрофобия /аз съм и малко предразположена/.
С плажа също ми се вижда проблем - режима й е такъв, че към 10 часа е готова за излизане, а към 11 трябва да си тръгва от плажа.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 866
айде още малко за режима:
никога не сме си тръгвали от плажа в 11 ч., дори и когато децата бяха на по 4-5 месеца (тогава бяха първите им морски почивки). просто първата година си лежаха на сянка, завити с тънка пелена, а по-късно гледах да ги държа дълго във водата, за да не прегреят.
значи отиването ни на плаж не може да е преди 10 ч - закуски, кафета, мазане... стоим на плажа, докато огладнеем. според случая решаваме дали ще спим следобед или ще стоим на плажа. ако спим - първо се къпем, после ядем и - всички по леглата. ако изберем да сме цял ден на плаж - обядваме в крайплажните заведения и се връщаме на пясъка. имали сме случаи да си тръгнем последни от плажа след 18 ч.
никога не сме изгаряли или слънчасвали при този режим. може и да е било въпрос на късмет, не знам.

вечер - ами децата ни на почивка заспиват когато ги сложим по леглата. когато бяха бебета (първото и второто им лято) имахме с нас количка за вечерните излизания. след това - на разходка или в заведение заедно с нас. пък като се приберем в хотела, ако на нас не ни се ляга, балконът с изглед към морето е чудесно романтично и прохладно решение...

в тази връзка да отбележа, че когато отиваме на почивка, държим да сме в хотел с достатъчно голяма стая, климатик, осигурена възможност за хранене и да е на плажа.

# 14
  • Мнения: 2 700
Винаги сме ходили на почивка само аз, мъжа ми и детето. Когато дъщеря ми беше на 2 проблеми с плажа не сме имали - тя прекарваше повечето време в сън, защото изпаренията я упояваха. Не сме я прибирали в хотела по горещите часове - седеше на сянка.
Вечерите бяха по-достадни. Първо мъжа ми отиваше, докато ние се оправяме, на проучване за заведение, което да отговаря на няколко критерия:
1/ масите да не са с пряк излаз на улицата
2/ да има относително голямо разстояние между масите, за да може да има къде да се търчи
3/ да не е много далече, защото мрънкането "носи, носи" започва изведнъж
Тя си заспиваше в 22 часа, а ние прекармвахме остатъка от вечерта на терасата на стаята

# 15
  • София
  • Мнения: 3 679
Към тези, които са били сами на почивка - как се оправяхте вечер, детето заспива към 21,30 и това значи, че ако сме сами трябва да си легнем в 22 часа. Ние не ходим на дискотеки и клубове, но много обичам да се разхождам вечер край морето. При самата мисъл да се затворя в една стая, да не мога да кажа нищо след 22 часа, защото ще се събуди, ме хваща клаустрофобия /аз съм и малко предразположена/.
Намерете си някое местенце с бунгала, където след като детето заспи да можете да излезете навън и да си стоите до когато искате.
Миналата година ходихме с Таня и на планина и на море - нямахме никакви проблеми.
На планината бяхме в едно малко хотелче - тя си спеше на 2-рия етаж, а ние с бебефона бяхме на двора. Simple Smile

# 16
  • Майничка
  • Мнения: 12 581
Докъм петата година ходехме компания с няколко малки деца - по двама контролират групичката, другите отмарят, после ги сменят. За следобеден сън събираме дребните в едната стая, един чете при тях книжка, другите пляскат карти. Вечер - с тях до 10-11ч., после и ние сме поокапали, ама ако има мераклии за разходки, карти или усамотение - детето им при нас, после цъкат по един SMS и си прибират спящото съкровище. Това с уговорката, че компанията е предварително напасната, в т.ч. и децата. 

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ми всъщност, нямах това щастие да изпитам какво е да почиваш с 2 год. дете  Crazy. Оставих го на нашите, а пък ние с мъжо и щерката добре си починахме. Сега си правя устата, пак да е същото  Flutter, макар че той ще е на 3г. по него време.

# 18
  • Мнения: 7 474
Почивахме сами до 3г., преди това никой не почива. Решихме, че това ще  са последните ни младоженски години. newsm41

# 19
  • Мнения: 3 367
ох пак да кажа че ми болна тема-аз Не обичам като ходя навън вечер(което се случва 1 на 200 години)да има г'рултия и мрънкави деца,отделно не намирам за редно децата да не са си по леглата след 8 часа..затуи ние наемаме ситери в такива слу1аи,затова и казах по-нагоре за гледачката-ако сте решили да взимате някого-тя е идеална(маика ти и тя ще иска кръчма и с право)..ние бяхме на море 3пъти с дете(на 8,12 и 19 месеца съответно),наехме апартамент с кухня, готвехме вечер ,тя си спеше по режим в едната стая,ние в другата..не сме ходили навън нито 1,просто друг тип почивка и туи то..
Анна

# 20
  • Мнения: 3 491
Отдавна съм забравила този мерак - да оставиш на някого децата ей така, за да починеш.  Ходили сме на почивка с щуро дете на 2 годинки и с бебе на 6 месеца. Супер беше!  Самата смяна на обстановката, слънцето, океана, и това че все пак бяхме и двамата с таткото и си помагахме, се отрази добре на всички ни.  Grinning

Последна редакция: чт, 23 мар 2006, 21:35 от блажка

# 21
  • Мнения: 1 564
От всички варианти бих избрала майката.
Но наистина по-хубава ще е почивката ако сте си самички.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 Peace

# 22
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Първото ни море бе на 1г. и половина и оттогава - всяко лято smile3549.Не ти трябва никой,ще се справите сами.Вечер до късно можете да се разхождате с количката,а като му вземете едно басейнче-има да се плацика цял ден...  grinning039Това са незабравими мигове,е,малко трудно е,но и вкъщи да си,пак ще търчиш след него... tantrumТака че-смело към морето!

# 23
  • Мнения: 524
Докъм петата година ходехме компания с няколко малки деца - по двама контролират групичката, другите отмарят, после ги сменят. За следобеден сън събираме дребните в едната стая, един чете при тях книжка, другите пляскат карти. Вечер - с тях до 10-11ч., после и ние сме поокапали, ама ако има мераклии за разходки, карти или усамотение - детето им при нас, после цъкат по един SMS и си прибират спящото съкровище. Това с уговорката, че компанията е предварително напасната, в т.ч. и децата. 

БЛЕСТЯЩО!!
Страхотно сте го измислили..направо е мечта.
Свалям ви шаока...за съжаление ние нямаме познати на нашата възраст така Cry

# 24
  • Мнения: 7 106
Ние ходихме миналата година с малката, тогава тя беше на 1г. и 3 м. За двете седмици на морето режима и коренно се промени, което не попречи да се възстанови веднага, когато се прибрехме на наша територия. От слънцето, водата плажа, тя си върна сама предиобедното спане от което се беше отказала още на 1 годинка и така един час от плажа сутрин тя си спеше на шезлонга, което ни даваше възможност с таткото да се къпем, печем и почетем. През другото време си играеше под чадъра в басейна или си ровичкаше в пясъка. На плажа задължително има поне още 2-3 дечица (най-малко) на вашата възраст, които винаги намират с какво да с заиграят заедно, така че забавление винаги се намира. За храненето избирахме ресторантчета с детски кътове или в близост до детска площадка. Ако стане напечено след като нахраним детето единият се занимава с него докато другият се храни, после се сменяваме. Но в повечето случаи присъствието но други деца наоколо е голям плюс, защото на детето не му е скучно. Вечер стоеше с нас до към 10,30 - 11,00 часа, защото и следобед спеше по 2-3 часа и се наспиваше. Не съм настоявала да ляга в 8,30, защото все пак сме на почивка и сме отишли там заради нея основно, затова сме се старали да следваме нейният ритъм до колкото е възможно. Затова тази първа морска ваканция ни носи само хубави спомени и преживявания - нито детето е било изнервено, нито пък ние  Grinning.
Тази година ще ходим пак само тримата и възнамерявам да действам по същият начин.

# 25
  • Мнения: 2 070
И на нас ни предстои почивка за пръв път с детето ни на 2г на море. И точно, защото от две години ми се е поограничил социалния живот, а аз си падам малко свободна и хипарка - смчятам да отидем на палатки, бунгала или каравана. Така ще сме на плажа почти и Яна като заспи към 10, ако не сме мн уморени ще може да си излезем отпред и да си общуваме с разни хора наоколо...Така си го представям, пък да видим какво щее стане...А иначе усамотяването става по време на следобедната почивка или като отидем на балкан...Ама на морето искам и с детето и да ми е весело вечер...Дискотеки не, поне някакви нови хора... Препоръчайте ми място където мога да съчетая нещата - къмпинги, цени за каравани, бунгала, условия..Ние изобщо не сме претенциозни, за мен са важни контактите и забавленията...Пишете ми на лични, че ще забравя в коя тема съм пуснала питанката Hug

# 26
  • Мнения: 5 622
 Аз лично бих избрала майка си, но всеки гледа от собствената си камбанария  Wink Аз лично се разбирам повече от прекрасно с нея  Hug

И понеже майка ми не е в Бг, ние като ходихме на ски тази година, взехме баба ми да помага. Беше нужно, защото някой трябваше да гледа Габ, докато ние ходим да караме ски. На море, нещата не са толкова сложни според мен и даже ако ме питаш, въобще не ви трябва помощник. Детето ще е с вас навсякъде. А и не е толкоа малко вече. Не  е бебе все пак  Wink

Приятна почивка   bouquet

# 27
  • Плевен
  • Мнения: 239
вчера се върнахме от море с почти две годишното ни момченце.трябва да ти кажа,че ни подлуди.изобщо не слушаше и само се сърдеше за какво ли не.нито в морето,нито на басейна,а под душа на студената вода искаше само да стои.малко се заиграваше в пясъка.а в ресторанта на хотела голяма гонитба падна.но все пак си зависи от детето.нашия е малко див и затова така.дано при вас да мине добре. Hug

# 28
  • Мнения: 1 021
"Почивка" и "дете на 2 години" са две самоизключващи се неща Wink
Казвам ти го от личен опит.
Ние за съжаление отидохме сами с детето и се хранехме или когато спи в апартамента или по отделно в ресторант. Казвам поотделно, защото отиваме тримата някъде и дори нямаме време да си поръчаме нещо...и на масата е останал 1, другият е тръгнал след малкия.
След като се върнахме си мислехме, че дори ако бяхме взели племенницата (тя е на 3,5г. )щеше да е по-добре. Та във вашият случай даже май ще е перфектен вариант.
А и тийнейджърката ще е доволна Wink

# 29
  • Мнения: 255
И ние като вас ще почиваме и дилемата е почти същата GrinningВъзнамеряваме да отидем обаче на Пампорово с малкия и най-вероятно ще предпочетем да сме си тримата, все пак отиваме заради него baby_neutral

# 30
  • Мнения: 22 835
айде още малко за режима:
никога не сме си тръгвали от плажа в 11 ч., дори и когато децата бяха на по 4-5 месеца (тогава бяха първите им морски почивки). просто първата година си лежаха на сянка, завити с тънка пелена, а по-късно гледах да ги държа дълго във водата, за да не прегреят.
значи отиването ни на плаж не може да е преди 10 ч - закуски, кафета, мазане... стоим на плажа, докато огладнеем. според случая решаваме дали ще спим следобед или ще стоим на плажа. ако спим - първо се къпем, после ядем и - всички по леглата. ако изберем да сме цял ден на плаж - обядваме в крайплажните заведения и се връщаме на пясъка. имали сме случаи да си тръгнем последни от плажа след 18 ч.
никога не сме изгаряли или слънчасвали при този режим. може и да е било въпрос на късмет, не знам.

вечер - ами децата ни на почивка заспиват когато ги сложим по леглата. когато бяха бебета (първото и второто им лято) имахме с нас количка за вечерните излизания. след това - на разходка или в заведение заедно с нас. пък като се приберем в хотела, ако на нас не ни се ляга, балконът с изглед към морето е чудесно романтично и прохладно решение...

в тази връзка да отбележа, че когато отиваме на почивка, държим да сме в хотел с достатъчно голяма стая, климатик, осигурена възможност за хранене и да е на плажа.
PeaceДаниел ходи на море от 5 месечен,прекарваме си супер.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 866
"Почивка" и "дете на 2 години" са две самоизключващи се неща Wink

аз пък точно като съм на почивка нямам нужда от помощници - там има кой да ми чисти и да ми готви, за мен остава да се забавлявам...
виж, ако някой идваше у дома да ми върши домакинската работа, докато аз си играя с децата, нямаше дори да имам претенции дали е мама, баба или на комшийката стринка й...

# 32
  • София
  • Мнения: 4 412
Като почивала вече, мога да кажа, че много зависи от детето. Ние сме в категорията
"Почивка" и "дете на 2 години" са две самоизключващи се неща Wink
В крайна сметка отидохме сами, бяхме в апартамент в Станцията на Министерски съвет на Слънчев бряг, където има много добри условия за децата. Нашата почивка протече като при dessita_i  и  plamsi, дори от техните постинги малко се успокоих, че не е само моето дете лекоатлетче. Не избрах никой за помощник, защото дори и да помагаха 2-3 часа, през другото време трябваше да се съобразявам с тях.
Наблюдавах 3 типа деца на тази възраст - едните са постояно в скута на родителите си, вторите се въртят на около 5-7 метра около родителите си и рядко имат забежки, и третия тип са вечно търсещите и тичащите и с тях е трудно да се почива в класическия смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт