Къде изчезнаха мидичките от плажовете? - лятна тема

  • 9 384
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 520
Миналата година не, но тази година вече се питам - Къде изчезнаха мидичките от плажовете?
Няма дори и черни миди, няма ги цветните мидички, няма ги "цариците" / По големите ще се сетят какво имам предвид / .
Няма ги и онези където са емблемата на петролната компания.
Няма "морски дяволчета" ....
Бях на три плажа на юг и няма.

Възможно ли е всичко да сме изнесли със себе си?
И това за 15 г. Преди това беше пълно.

Сега гледам че като няма мидички, събират камъчета. И те ли ще свършат?

А върха беше като видях двама души да пълнят 10 л туби от мин. вода с пясък от плажа. И си ги отнесоха.

Последна редакция: вт, 28 юли 2015, 08:28 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 927
Не съм забелязала спад в нивото на мидените черупки. Морските дяволи по са кът сякаш. Ама, намират се. Не знам къде сте бродили, ама черупки има. Колкото искаш. Само дето са еднообразни и скучни. Това изхвърля нашето море. Няма разнообразие. ПП За пясъка, не се учудвам, на някой му е трябвало да си завърши строителството(да залепи някоя и друга плочка на вилата) или ще си прави импровизиран "плаж", край импровизирано "море"  - тип леген Laughing. Друг е въпроса защо е подходил с туби за вода, а не с чували. Ама, хора всякакви. Stop Party Laughing

# 2
  • Мнения: 9 865
А има ли някаква вероятност да ги "почистват" тези машини, с които минават пясъка? Защото и на мен ми прави впечатление, че са малко, но по самата плажна ивица, иначер съвсем на брега, където вълните изхвърлят, както и покрай скалите, мисля, че си се намират доволно количество черупки. Оня ден си изрових, и то съвсем случайно, цяла черупка от рапан, по-скоро малка, но не микроскопична... и си я взех Simple Smile.

# 3
  • Мнения: 768
Морският пясък не става за строителство.
Извън сезона е пълно с миди и черупки. Може почистващите машини да ги обират, едва ли всичко се разграбва.

# 4
  • Мнения: 927
Не знам, аз имам доволна колекция от черупки от миди, мидички, охлювчета(разкошни разцветки), рапани(не големи) и морски дяволи, събирани точно миналата и тази година.

# 5
  • Мнения: 4
ами те малките деца масово ги събират като не ги пускат техните да плуват в водата...
аз съм забелязала че много ги сабират..
може за това да ги няма
хахахаха  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 30 802
На кое му викате морски дявол? Виждала съм дяволски нокът, но в Гърция.

# 7
  • Мнения: 927
На кое му викате морски дявол? Виждала съм дяволски нокът, но в Гърция.

На това: https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0 … eFMpz3DOyjzqbM%3A

Снимката не е много добра. Като изсъхне(на сушата) мяза на въгленче с рогца. Едно време ги лакираха и продаваха на кожена каишка. Туристите ги купуваха, даже и аз имах такова обработено. Сладурско беше.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 10 551
Плажът в Аспарухово е пълен с натрошени малки миди и за да стигнеш до морето трябва да подхвърчаш  Mr. Green, защото са струпани в края на пясъка.

Според мен ги събират машините при почистването.

# 9
  • София
  • Мнения: 6 171
Мидички не събирам и не съм се заглеждала дали има разнообразие, но знам къде са тази година в Приморско. Плажната ивица на Южния плаж вместо от пясък е от миди, черупки, камъни и др. боклуци.
Скрит текст:
Въобще не са почиствали, но пък са боднали още един ред чадъри отпред почти във водата.

# 10
  • Мнения: 96
Като спрете да ходите на южното черноморие, а отидите на северното - може да намерите миди.

Иначе мидени черупки търси по софийските арт-ателиета.

# 11
  • Мнения: X
На Шкорпиловци плажа е мида до мида.

# 12
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
Има нещо вярно в това, че мидите по плажовете изчезнаха Peace Тази седмица бяхме на к.к.Албена, а който е ходил там знае, че само там (имам предвид северното черноморие) има от този вид мидички

Е, вече ги няма. Намират се от онези, които ги има навсякъде, но точно този вид ги имаше само там, но вече .... Tired
Незнам каква е причината, но е факт.

# 13
  • Мнения: X
На плажа на Каваци онзи ден беше пълно с мидички. Особено след вълнението в събота.

# 14
  • Добрич
  • Мнения: 1 145
В Албена почистват машинно всяка вечер и за това пясъкът е ситен и "лишен" от всякакви други по-едри неща. Но само на 2-3 км- в Кранево плажът е пълен точно с този вид мидички. В неделя си събирах цял ден по-едри екземпляри за аквариума у дома.

Общи условия

Активация на акаунт