Откога сами вкъщи?

  • 17 551
  • 182
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 10 547
Каси, в Докторската пускат ли ги?
Щото в нашата част на центъра не ги пускат. На 8-9 почват да поизлизат в градинката и до училище. Епизодично.

За Младост говоря. Вчера целия ден бях обаче в новото жилище и двете ни съседчета, от различни семейства са, бъдещи второкласници цял ден са вънка-вътре, т.е. сами са.

# 166
  • Мнения: X
Нали имат училищни автобуси и в Б-я ? Тук са с автобус до гимназия -т.е. до 8ми клас след което закарани или с такси или на само-ход или по-големите се карат сами . Живеем до гимназия където почти повече от половината ученици в 11 и 12клас идват с кола на у-ще шофирайки сами .На 16  изкарват книжка ,карат 1 година  с опитен придружител (мама или тате и инструктор ) и на 17 са с книжка и година опит .

И  тук има деца навън постоянно без видим родителски контрол ,но родителите са в градината/на верандата /в гаража и хвърлят по едно око ,но децата са си около къщите ,карат колела до съседните улици ,събират се за малко в у-щето до нас и са една идея по свободно отглеждани от децата в Англия.


 

# 167
  • Пловдив
  • Мнения: 5 009
Тук не съм чула, ни видяла такова чудо като училищен автобус. Аааа, май имат някои от частните училища, не съм сигурна. Аз не бих си пуснала детето в частно училище, по принцип, дори и да имах възможност. Единствено, ако не може да влезе в добро държавно, може би...
На шоф. книжка имат право на 18 навършени...

# 168
  • Мнения: X
Тук не съм чула ни видяла такова чудо като училищен автобус.
На шоф. книжка имат право на 18 навършени...
В у-ще 'Класик' ? Май е само за частните у-ща .

Последна редакция: ср, 05 авг 2015, 21:23 от Анонимен

# 169
  • Мнения: 10 547
Училищни автобуси имат и средищните училища. Това са училища, в които учат деца от повече от едно населено място. Автобусите минават и събират децата от, да речем, десет села и ги карат в близкия град или село. Също като в Щатите, където от големи разстояние се събират деца в едно учебно заведение.
До осми клас е услугата.
В наше село и по-големите деца в градината така се превозват.

# 170
  • София
  • Мнения: 478
Реално не виждам нужда от училищни автобуси за големите градове с много училища. Обикновено децата учат в квартала си. Който като нас е избрал по-далечно школо, да си му мисли  Laughing. Имали сме избор, така сме решили, грижата си е наша.
А и към 3-4 клас децата нямат никакъв проблем да се придвижват сами из квартала си и в познат район. Повечето ходят сами на тренивровки и езици. В противен случай единият родител трябва да спре да работи, което лично за мен е неприемливо, когато се отнася за деца извън градинска възраст.

# 171
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Вече 4-та година се мотам из кварталните 2 градинки. Най-малкото дете само навън беше на около 8 годинки, другите масово са поне на 10-11.
В училището до нас имат правило, че до 4-ти клас родител трябва да води и взема детето. Поне имам 4 колежки, чиито деца учат в това училище. Едната си го взема чинно на обяд, другата е впрегнала бабата, третата се редува с бащата...

Аз също съм против да се оставят малки деца за дълго. Под малки имам предвид под 10-11 години. Но пък вече след една възраст можеш да оставиш детето си поне за час-два само у дома.
Както казах, всеки си знае гарджето и да си преценява от кога ще отпуска края.

# 172
  • София
  • Мнения: 478
...
В училището до нас имат правило, че до 4-ти клас родител трябва да води и взема детето. Поне имам 4 колежки, чиито деца учат в това училище. Едната си го взема чинно на обяд, другата е впрегнала бабата, третата се редува с бащата...

...

Цеца, във всички училища в началото на годината се подписва декларация как ще бъде взимано детето и от кого. В 3 клас за първи път в нашата декларация имаше и графа - "Ще се прибира сам", като се рисува схема на маршрута, по който ще се прибира детето. Повечето деца започнаха да се прибират сами от този момент. Неприятното е, че в 4 клас започнаха да се подиграват на тези, които ги взимат.

На един съученик майката работи в учреждението на гърба на у-щето. Най-нормалното нещо на света е да изчака детето си до 18:30 и да се прибират заедно с колата - въпрос повече на логистика, отколкото на отглеждане. Да, ама не. Чака го на съседната пряка, за да не я видят и да не му се подиграват. Питах го и моят синковец - не му ли се смеят и на него като идва до офиса ми и от там пак заедно, че и с баща и брат. Не, било различно, защото той идвал при мен, а не аз да го взимам  newsm78. Най-щастлив се почувства последните месеци когато оставаше сутрин сам вкъщи (на занималня ходели вече само задръстените) и отиваше сам за втора смяна.

# 173
  • Мнения: 6 214


Детето може да е около възрастен до 12 му  година ,но на 13-14 поработва в някой съсед (окоси трева, гледа деца, нарежда неща лавици в супера, Макдонълдс и т.н. лятната ваканция ) , на 17 шофира  , на 18  живее самостоятелно и учи и работи, на 25/6  има дете и на 30-31 си купува първия дом  


И някъде на 12 се оказва, че пуши трева от две години.

Иначе, за мен това, което описваш, е възможно само ако работодателите предлагат някакво плаващо работно време или работа от дома за майките. Което у нас го няма. Съответно никой не може да те задължи да стоиш по цял ден вкъщи с дете на 11 години.

# 174
  • София
  • Мнения: 3 390
В нашето училище аз подписах декларация още от първия ден, че ще си ходи сам и не са ми правили проблем.
Ето сега е на село и дядо му казва, че ходел  по няколко пъти до центъра с колелото да си купува сладолед, сладки работи или каквото са му поръчали. На 9 години е. Ами за мен е нормално да обикаля селото с колелото на 9 години. И...наистина, аз съм го правила и като по-малка. Знаех, че не се стъпва по леда на реката, защото мога да потъна, че и да ме завлече някой на рибарника, не трябва да се къпя, защото не мога да плувам и разни други такива.

# 175
  • Мнения: 21 266

Не виждам каква е разликата да вляза да се къпя за 30 мин. и да ги оставя двамата да си играят или да изтичам до магазина в съседния блок за 15-20 мин.



 Огромна е разликата, разбира се. Аз също смятам за крайно безотговорно да се оставят деца сами за кафета, магазини  и прочие животоспасяващи нужди, ако не са в поне училищна възраст. Спряганите тук три години, да не говорим за по-малко, наистина са изумителни.

# 176
  • Мнения: 25 447
Знаех, че не се стъпва по леда на реката, защото мога да потъна, че и да ме завлече някой на рибарника, не трябва да се къпя, защото не мога да плувам и разни други такива.

Те и сегашните знаят, но това не пречи всяка година поне десетина деца да се давят във всякакви водоеми, благодарение на занижения или липсата на родителски контрол.

# 177
  • София
  • Мнения: 478

Не виждам каква е разликата да вляза да се къпя за 30 мин. и да ги оставя двамата да си играят или да изтичам до магазина в съседния блок за 15-20 мин.



 Огромна е разликата, разбира се. Аз също смятам за крайно безотговорно да се оставят деца сами за кафета, магазини  и прочие животоспасяващи нужди, ако не са в поне училищна възраст. Спряганите тук три години, да не говорим за по-малко, наистина са изумителни.

Iris04, преекспонираш нещата. Аз не прочетох някой да си оставя тригодишното самО, за да отиде на кафе. Иначе по-голямо дете 10-11 с по-малко 3-4 годишно, наистина не виждам проблем да се погледат за 15 мин. Още по-лесно и сигурно е ако пък малкото е бебе - приспиваш го в креватчето и позиционираш голямото дете до него с телефон под ръка.

Признавам си, обаче, че смелостта и вярата ми в разумността и адекватността на децата се появи чак след второто. Докато имах само едно дете, то беше мамин-ненагледен и бях изключително фиксирана в грижата за него. Стояла съм с часове до него като новороден, за да съм сигурна, че диша Rolling Eyes - типично откачане на майка първескиня. Слава Богу, осъзнах, че децата в много случаи си растат доста по-добре без нашия постоянен надзор и контрол и дадох и на децата си, и на себе си повече свобода и спокойствие. Предполагам, че с трето дете нещата съвсем си идват на мястото.

# 178
  • София
  • Мнения: 17 142
Не оставянето у дома в невръстна възраст (тук се говори за 5-8 годишни деца най-вече ,че и за бебета и проходили деца )  ги прави независими и справящи се индивиди
+100

Плюс много и аз.
И аз също се учудих на доста от прочетените мнения, понеже също не познавам дете, което стои само по цяло лято във 2 клас, но си давам сметка, че донякъде живея в капсулирана среда от избрани приятели.
Нито бебе / малко дете е редно да се оставя само (и за минутки), нито по-голямо дете е редно да стои само у дома, още повече пък да гледа по-малко такова.

Синът ми пък винаги се е радвал като съм го взимала от училище, даже и в 7 клас (когато спорадично съм имала път натам и съм му звъняла дали иска да го прибера) - ама той си е мамино мързеличе и му е хубаво да се вози с кола до нас  Laughing

# 179
  • Мнения: 30 802
Още един американски парадокс: не може да оставиш бебето само през деня, но нощем спи в отдалечена спалня...

Иначе за мен оставяне на спящо дете е по-безопасно, отколкото гледане на дете на площадката, докато и мама, и тате си пийват бира и дори не осъзнават колко са им компроментирани вниманието и реакциите.

Последна редакция: чт, 06 авг 2015, 17:43 от The Siren of Titan

Общи условия

Активация на акаунт