? zа валидността на шоф'орските книжки

  • 494
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 945
Здравейте момичета,

с половинката решихме около великден zа 4 дена да прескичим от Германия до Австрия. Ние кола нямаме и понеже не ни се раzмотава по влакове и т.н., решихме да летим до Залцбург и от там да наемем кола и да отпрашим към горите телилейски. Но тук идва проблема. Половинката има само руска книжка(валидна). Но таzи шофорска книжка не е валидна в Германия, тъй като ние живеем там повече от 1 година(според немските zакини шофорска книжка от не ЕО страна е валидна само 6 месеца или 1 година след влиzането в страната). Та се чудя валидна ли е книжката му в Австрия? Дали от агенцията zа наемане на коли могат да ни дадът информация или да zвъня в Австрийското посолство в Германия?

Ако някой има инфо, бих била много благодарна....

# 1
  • Мнения: 293
Здрасти, тук въпросът малко е спорен. По принцип книжката не му е валидна в Австрия, но тъй като там не е седял повече от 6 месеца, има право да кара с нея.
Успех!

# 2
  • Мнения: 1 947
   Ммм, не знам как е с руските книжки, но аз имам българска и точно така и е изтекла валидността за Германия (минаха 6 месеца и не карах приравнителен), но извън Германия си карам (не са ме проверявали досега;).
   Ivanova, защо не е валидна точно за Австрия?? Да не влизам/е/ в нарушение. Wink

# 3
  • Мнения: 2 825
Здрасти, тук въпросът малко е спорен. По принцип книжката не му е валидна в Австрия, но тъй като там не е седял повече от 6 месеца, има право да кара с нея.
Успех!

И как ще докаже, че не е бил 6 месеца в Австрия на пътната полиция? Няма граници в ЕС, така, че той тази една година може да е бил и в Испания????
Аз доколкото знам, книжките въжат в ЕС 6 месеца... след като изтекат месеците, НИКЪДЕ на територията на ЕС, не може да се кара с такава книжка

но все пак може и да не ви хванат  Wink , но риск си има.... не знам какви са последствията при вас, в Испания има глоба 400 еуро за изтекла книжка....

# 4
  • Мнения: 1 947
Аз доколкото знам, книжките важат в ЕС  6 месеца... след като изтекат месеците, НИКЪДЕ на територията на ЕС, не може да се кара с такава книжка
   Яяя, това трябва да се провери. Simple Smile А иначе 6-те месеца текат от началото на адресната регистрация, затова си мислех, че този срок важи за страната, където имаш адресна регистрация.

# 5
  • Мнения: 945
Аz междувременно намерих австрийския zакон zа движение. Ето точката zа чуждестранни книжки
Das Lenken eines Kraftfahrzeuges und das Ziehen von Anhängern auf Grund
einer von einem Nicht-EWR-Staat erteilten Lenkberechtigung durch Personen
mit Hauptwohnsitz im Bundesgebiet ist zulässig, wenn seit dessen Begründung
nicht mehr als sechs Monate verstrichen sind. Die Behörde hat auf Antrag
diese Frist um weitere sechs Monate zu verlängern, wenn sich der Antragsteller
nachweislich aus beruflichen Gründen oder zum Zwecke der Ausbildung
nicht länger als ein Jahr in Österreich aufhalten wird. Diese Verlängerung
ist zu widerrufen, wenn Gründe für eine Entziehung der Lenkberechtigung
vorliegen.

И пета точка

(5) Das Lenken von Kraftfahrzeugen und das Ziehen von Anhängern auf Straßen
mit öffentlichem Verkehr durch Personen ohne Hauptwohnsitz im Bundesgebiet
ist auf Grund einer von einer Vertragspartei des Genfer Abkommens über den
Straßenverkehr, BGBl. Nr. 222/1955, oder des Wiener Übereinkommens über den
Straßenverkehr, BGBl. Nr. 289/1982, erteilten Lenkberechtigung bis zu einer
Dauer von zwölf Monaten ab Eintritt in das Bundesgebiet unbeschadet gewerberechtlicher
und arbeitsrechtlicher Vorschriften zulässig, wenn der Besitzer
der Lenkberechtigung das 18. Lebensjahr vollendet hat.


Хм, кто чета така zакона, май е валидна, щото ние нямаме Hauptwohnsitz в Австрия, но пък ни е в Германия newsm78 newsm78 newsm78... Вие как го тълкувате?

И малко офф.... Що тия австрийци викат на книжката Lenkberechtigung? Ей, пак да не са като немците. Докато схване, че на Fuehrerschein му викат Lenkberechtigung... мани...

# 6
  • Мнения: 3 880
Що тия австрийци викат на книжката Lenkberechtigung? Ей, пак да не са като немците. Докато схване, че на Fuehrerschein му викат Lenkberechtigung... мани...
Хехе Laughing Lenkberechtigung... голям майтап, тези австрийци вадят много весели думички от време на време, тази не я бях чувала Simple Smile

Извинявам се за офф-а

# 7
  • Мнения: 5 475
  За Италия например,трябва да си легален резидент и до една година имаш право да караш с националната си книжка(за Бългрия-с международната!).После си длъжен да я смениш.Според мен питай направо в компанията ,от която ще наемате кола.
  Преди няколко месеца със съпруга ми пътувахме за САЩ и там където и да гледахме пишеше,че му трябва международна книжка(той имаше само национална-италианска),обадихме се директно на компанията,където бяхме запазили кола и казаха че може да си кара с националната.Когато става дума за туризъм нещата стоят различно.

Общи условия

Активация на акаунт