Спрей / крем за овлажняване на обувки от естествена кожа?

  • 3 522
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 849
Съществува ли изобщо такова "животно"? Laughing

През годините така и не намерих начин да поддържам обувките, ботушите и сандалите си от естествена кожа в изрядно състояние. Причината е, че рано или късно се налага да ги измия с вода, като преди това ги накисна за кратко с прах за пране. Оставям ги да се изсушат от само себе си на сянка, в никакъв случай не на директна слънчева светлина или парно. Naughty Въпреки това, кожата на обувките сякаш изсъхва и се свива, спича се леко, става доста по-твърда и нееластична. Това е голям проблем, защото, докато ги разтъпча отново, често се случва така, че ме стягат доста и ми правят пришки и мазоли. Освен това, от естетическа гледна точка нещата не са много ок.

Вие какво правите в тези случаи? На пазара предлага ли се някакъв овлажняващ спрей или крем, чрез който мога да възвърна на 100% еластичността и мекотата на кожата, след изпиране? Боята за обувки не ми върши особена работа в случая, защото повечето ми обувки не са чисто черни.

Нужен ми е наистина ефективен продукт. Моля за предложения и споделяне на каквито се сетите трикчета, благодаря. Hug

# 1
  • София
  • Мнения: 4 547
В България не съм виждала такова нещо, но не съм  се заглеждала много много. Ето някои идеи:
http://www.wikihow.com/Soften-Leather-Shoes
http://www.amazon.co.uk/Great-Ideas-Leather-Softener-Softening/dp/B004UQMYWW

# 2
  • Мнения: 5 849
Благодаря за линковете, mlv. Peace

Погледнах ги, но се надявам наистина да намеря нещо, които да се продава по нашенските магазини. Simple Smile Може би трябва да разпитам из магазините за обувки. Дано да попадна на някакъв качествен продукт, че наистина имам спешна нужда.

# 3
# 4
  • Мнения: 5 849
Благодаря, Мейнкуун. Peace

Съветите в статията са полезни, но за съжаление, не мисля, че има начин да спра да почиствам обувките си с вода и сапун. Thinking

Доколкото разгледах продуктите от втория линк, май няма нещо подобно на това, което търся. Rolling Eyes Вероятно не съществува такъв продукт, в крайна сметка, но обезателно ще проверя и по магазините за обувки. Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 44 041
Може би препарат за отпускане на обувки и  хубава подхранваща боя/крем ще са достатъчни. Освен черни бои на пазара има всякакви други цветове, а ако все пак е някакво мега невероятно специален цвят има и безцветни само подхранващи такива.
Честно казано обувките не са пригодени за пране по този начин и с такива препарати.
По-добре ги пускай в пералня като ще ги переш с прах, поне там по-добре ще ги изплаква, много е вероятно да ти стават толкова твърди, заради не добре изплакнат препарат.
В статията пише за подхранване и омекотяване с  ленено масло, зехтин, мас, вазелин и т.н. - също е вариант да пробваш.
Може да разгледаш на саламандер продуктите, на екко, в бера някаква подхранваща паста безцветна ми предлагаха последно, но аз тогава търсех синя боя...

П.с. другото, което се сещам - да не ги миеш с гореща вода? Студена до 30 градуса ок, може от по-топла да ти се свива и стяга кожата?

Последна редакция: ср, 19 авг 2015, 16:29 от Angel_Dust

# 6
  • София
  • Мнения: 4 547

В статията пише за подхранване и омекотяване с  ленено масло, зехтин, мас, вазелин и т.н. - също е вариант да пробваш.
....
П.с. другото, което се сещам - да не ги миеш с гореща вода? Студена до 30 градуса ок, може от по-топла да ти се свива и стяга кожата?

От тези мазила кожата определено би потъмняла. Аз си правя за зимата един бъркоч вазелин+парафин за подхранване, но по тази причина го ползвам само за черни обувки или тъмно кафяви.

А кожата се стяга от всякаква вода. Тия дни си прах два чифта чехли от естествена кожа на ръка с приятно топличка вода и много малко течен сапун. Еми, стегнаха се.

# 7
  • Мнения: 5 849
Може би препарат за отпускане на обувки и  хубава подхранваща боя/крем ще са достатъчни.
Явно това наистина ще остане единствената алтернатива. Peace

По-добре ги пускай в пералня като ще ги переш с прах, поне там по-добре ще ги изплаква, много е вероятно да ти стават толкова твърди, заради не добре изплакнат препарат.
О, един-единствен път съм пускала ботуши в пералня (дори бяха платнени, т.е. уж нямаше нищо да им стане) и няма да ти казвам в какво състояние излязоха. Laughing Целите на малки парченца, подметката пък се беше подвила като на някой дворцов шут. ooooh!

Не ги мия с много гореща вода, по-скоро умерена.

А кожата се стяга от всякаква вода. Тия дни си прах два чифта чехли от естествена кожа на ръка с приятно топличка вода и много малко течен сапун. Еми, стегнаха се.
И аз съм със същото впечатление. Confused

# 8
  • София
  • Мнения: 44 041
Аз съм пускала в старата пералня обувки от ест кожа, нищо не им се е случвало. На кратка програма, 30 градуса и без центрофуга. НО общо взето не обичам и си пера на ръка - с гъбичка и сапун/шампоан. Не накисвам никога , още по-малко с прах за пране.
Кожата предимно вътре пера, виж велур ми се налага и външно.
Когато е гладка кожа, гледам изобщо мин да мокря отвън.(но те нашите и вътре са кожа най-често). И много, много, много плакнене.
Стягат се малко, особено ако съм ги оставила на слънце(гледам на сянка да ги суша), но с една боя винаги се оправят.
Значи може би http://www.kozmetika.bg/show/SALAMANDER/74284_%D0%A1%D1%80%D0%B5 … 1%80%D0%B5%D0%B9/ и може би нещо такова http://www.kozmetika.bg/show/SALAMANDER/74264_%D0%91%D0%B0%D0%BB … 0-Leather-Balsam/ или http://mes.bg/%D0%BF%D1%8F%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%80%D0%B0 … 8A%D1%808246-1388 и после вече подходяща боя.
(ест може и на друга фирма, просто тези ги откривам най-лесно в нета, но все пак за случая бих избрала нещо по-качествено, не от пасовките по   хранителните магазини).

# 9
  • Мнения: 5 849
Angel_Dust, благодаря за линковете с продукти. Peace Наистина мисля да заложа на нещо по-качествено, дано ми се пооправят обувките.

Ще пробвам и да ги мия по твоя начин - вместо с накисване и прах за пране, направо на мивката с четка и сапунче. Peace

# 10
  • Мнения: 11
Аз моите освен с течен парафин (за импрегниране) и боя, от време на време ги мажа и с някакъв стар крем за ръце/лице/лосион за тяло - бях го чела преди време като съвет за оползотворяване на поизостанали кремове и се отразява наистина добре на кожата (като се замислих, щом действа добре на моята кожа, логично е да действа добре и на кожата на обувките Simple Smile). И на кожено яке пробвах веднъж, ама голяма играчка...

# 11
  • Мнения: 5 849
Хм, дали по-светлата кожа няма да стане на петна? Rolling Eyes Все пак кремовете съдържат мазнина, която не е специално предназначена за обувки и май не е толкова полезна, или?

# 12
  • София
  • Мнения: 44 041
Пробва се някъде където да те се вижда и се преценява. Може и да не стане на петна, но да потъмнее.

# 13
  • Мнения: 14 486
Естествена кожа, независимо обувки, чанти, яке, е абсурд да ги кисна във вода и препарат, а да пускам в пералня дори не ми е идвало на ум.

Препарат - препоръчвам този на Сано

http://ls-komers.com/bg/products/view/перилни-и-почистващи-препарати/почистващи/Препарат-SANO-Leather-Care-за-кожа-500мл

# 14
  • Австрия
  • Мнения: 2 308
Естествена кожа, независимо обувки, чанти, яке, е абсурд да ги кисна във вода и препарат, а да пускам в пералня дори не ми е идвало на ум.

Aбсолютно!

Много съм учудена..  Crazy

Нося изключително обувки и чанти от естествена кожа и никога, ама никога не бих ги прала с вода и какъвто и да е сапун. Забърсвам ги редовно с влажните кърпички на детето ('от лице до дупе') отвътре и отвън. Понякога ползвам влажни кърпички за ръце (антибактериални и дезинфекциращи), в дрогериите има и спрейове за импрегниране, гланцове най-различни, боя.. Естествената кожа се деформира при мокрене+съхнене и съответно обувките се развалят при пране или със сигурност се скъсява 'живота' и качествата (еластичност, изолация, комфорт при носене и пр.) им  Peace

Общи условия

Активация на акаунт