Прогноза за времето

  • 4 376
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 599
Мислех да сложа заглавие "Метеоролозите сигурно са полудели", ама реших първо да си сверя термометъра и да се допитам до вас.
От едно известно време ми прави впечатление, че има разминаване между данните за времето, което дават за нашия град разни сайтове и смартфон приложения. Но вече започнах сериозно да се ядосвам. Че са жеги - нормално, лято е. Ама да ме замерят с някакви зимни температури драгите метеоролози, вече ми идва твърде много. Да се къпя в пот на 30+ и да ме убеждават, че навън е 14 градуса (както ми се случи преди няколко дни), това си е направо подигравка.  Crossing Arms

Лека справка от преди малко:
На сайта http://www.accuweather.com/ за нашия град в 10 часа отчита 22 градуса, усеща се като 25.
Според http://sinoptik.bg/ в момента е 24 градуса и се усеща като толкова.
Проверих и при руснаците на www.gismeteo.ru, те доскоро като че ли даваха най-точни прогнози. Според тях на обед температурата ще достигне 27 градуса, с усещане за 26.
За облаците и преваляванията, които предричат всички, дума няма да обеля - както знаем, у нас времето е преобладаващо и динамично, денят е дълъг, до довечера може и да се появи някое облаче в небето, а ако имаме късмет - и някоя капка може даже да отрони (а дано, ма надали).

Термометърът вкъщи показва 31 градуса. На терасата, напечена от слънцето, не искам да меря, че може да се пръсне (термометърът). Но градусите са поне 35, може и повече.

Та това ми е въпросът - къде човек може да придобие реална представа за времето? Предложете надежден сайт или приложение за телефон, които да дават по-достоверни данни.
И какъв е проблемът с прогнозата за времето изобщо? Метеоролозите ли полудяха, или измервателните уреди в нашия град са се скапали? Как и къде ги измерват тези температури, не мога да разбера.  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 269
Един от сайтовете, който следя почти всеки ден е http://www.stringmeteo.com/. Той е любителски, но на заглавната страница има много препратки от двете страни на сайта. Общо взето следя прогнозите във форума. От там се ориентирам чудесно за предстоящите обстановки.

# 2
  • София
  • Мнения: 11 470
Не може потребител с над 8 000 мнения в бг мама (българската британика) да не знае, че станциите измерват температурите само на сянка и на специални места (височина, местоположение и пр.). Оттам всички сайтове черпят информация, уж. Това, че у вас вкъщи или на терсата под тентата измерва 38 градуса нема нищо общо с температурата, отчетена от метеорологичните страници. Ти още малко за пример ще ми дадеш, че в колата ти е 52 градуса, според термометъра там  hahaha hahaha

# 3
  • Мнения: 282
Прогнозата за времето, никога не е точна, според мен е приблизителна и синоптиците ни дават ориентировъчни и приблизителни градуси. Случвало се е много често да кажат,че ще вали, а навън да грее слънце. Времето се мени постоянно. Не съм сигурна,че могат на 90% да уцелят времето и градусите, това си е доста сложна наука, която не е до усъвършенствана и тепърва са необходими доста промени и иновации.  

# 4
  • София
  • Мнения: 4 548
Температурите дето ги дават метеоролозите се мерят на сянка на 2 м над затревена повърхност. Не можеш да очакваш да ти ги дават с точност до градус. Достатъчно е да отидеш на място в града с повечко бетон, за да скочи температурата с 2-3 градуса че и повече спрямо някой парк например.
А прогнозите за валежите са едни от най-неточните. В рамките на 2-3 дни има някаква точност, но оттам нататък... Тия дни например в единия край на София ги беше удавило, буквално. Ние сме на другия край и попреваля едва едва, колкото да се оправдае прогнозата.
В годината на големите наводнения в софийско лично бях свидетел как в района на Нови искър течаха реки по улиците и трябваше да спрем и да изчакаме, за да можем да минем, а като стигнахме в Младост не беше капнало и капка.

# 5
  • Мнения: 25 599
Ама мен не ме интересува колко е температурата на специалните места или в усойните кръчми! Мен ме интересува колко е на улицата. На слънце, на сянка... Все още ходя по земята, не съм се научила да летя. Като почна да прелитам над полянките в парка - ще започна да се вълнувам и колко е температурата на 2 м над затревена площ.
На този етап, обаче, ме вълнува колко е по тротоарите и уличните платна. Защото като дадат 24 градуса и като плъпнат възрастните хора със сърдечни проблеми, и като почнат да капят като круши по улиците, пак ще цъкаме с език: "Тия къде са тръгнали пак и не си седят вкъщи на хладно, не следят ли прогнозата за времето?!?".

# 6
  • Мнения: 3 595
Синоптиците не могат да дадат прогноза за всяка улица/квартал. Има си стандарти на мерене на температурата, както вече се обясни. В моя квартал (не живея в България) има много паркове, по-малко сгради и бетон и температурата е винаги 2-3 градуса по-ниска, отколкото точно в центъра. Едва ли могат за всеки град вечер например в новините да отделят по 5 минути да обяснят къде колко ще е, че и на слънце и на сянка. Или пък Синоптик.бг да въведат карти с кварталите…
Вкъщи също не е репрезентативно, ако си горен етаж е по-топло от долен етаж, дали има течение или не играе роля, дали ти се напича стената цял ден от слънцето или не и т.н.

Като цяло не виждам къде точно е проблемът.  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 4 548
Ами освен да тръгнеш с едно термометърче по уличака и да си направиш блог, за да информираш другите желаещи на кое кюше колко градуса е Mr. Green

# 8
  • Мнения: 25 599
Ами да, наистина, що не?

# 9
  • София
  • Мнения: 1 103
 Като прочетох заглавието си помислих, че темата ще е за безумните кодове и "опасното време", с които през ден ни стресират. Не че някой им вярва особено де. Добре си живеехме преди въвеждането на тези кодове - през лятото жега, пролет-есен повечко дъждове, зимата естествено сняг и никой не смяташе това за необичайно, камо ли за опасно. Сега почти няма ден без оранжеви и жълни кодове. Изобщо времето стана от най-опасните неща - да не смее човек да си покаже носа навън бррр newsm43 .
 

# 10
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Как` Сийка, мисля си, че разбирам питанката и се присъединявам към нея.
Напоследък разминаванията между времето, което е и прогнозите в сайто-
вете взеха да стават значителни. Не е като 1-2 градуса разлика, до 10-тина
стигат. За облаци-необлаци същата работа. И ще се радвам на някоя по-дос-
товерна препратка.

В неделя беше "моят" такъв случай, даже два - навън пече, поне 38 градуса
е, а "синоптичните" приложения пишат, че е 28. Вечерта - 0% вероятност
за буря, а то се продъни и изтрещя небето.

# 11
  • Мнения: 25 599
Като прочетох заглавието си помислих, че темата ще е за безумните кодове и "опасното време", с които през ден ни стресират.
 

Всъщност - има връзка.
От медиите те облъчват постоянно какъв апокалипсис те чака на другия ден - то кодове, то чудо... Сутринта направиш справка - ха, пролетни температури, ура! (През нощта били зимни, ама сме ги проспали.)
Излезеш навън - че е жега, жега е, ама не и чак апокалипсис. 30-35 градуса са си нормални за лятото, въпреки че сред напечените бетонни клетки, в които се превърнаха градовете ни, се усещат като много повече.
Погледнеш пак телефона - хм, отново пролетно слънчице ти се усмихва от дисплея. 23-25 градуса при нас са си пролетни температури, каквото и да си говорим. Пък се потиш, да му се не види, някак си лятно се потиш едно такова... Все едно те е пъхнал някой във фурната и те пече бавно в собствен сос.
Прибереш се вкъщи, едва пръхтейки, покрит с прах и пот. Решиш да хвърлиш някой поглед какво става по света и у нас я по телевизора, я в интернет и... Олеле, майко! То жеги, то бури, то гръмотевици, жълто-оранжеви кодове на талази, страшна работа, Фобос, Деймос, ужас и страх! Апокалипсис ви казвам!
Влезеш накрая във Фейсбук - така и така ще се мре, поне да пуснеш някой сърцераздирателен статус за сбогом с тоя жесток свят и твоите френдове в него - и гледаш, всичките кифли опнали копита по плажове и басейни, демонстрират педикюри, припичат се на слънчице и пет пари не дават, че според прогнозата сега трябва да ги пере здрав дъжд с кошмарни светкавици. Минимум.
И... В един момент започваш да се чудиш - все пак, колко паралелни реалности обитаваш, да му се не види?

# 12
  • Мнения: 46 508
В момента съм на море и ако се водя по прогнозите направо да ни е изнесло, а всъщност времето е превъзходно  Laughing вчера тръгваме за плаж, едно слънце се облещило, ще ни изгори, и слушаме по радиото - еди къде си е облачно с превалявания  Crazy
Но ако човек не е тук, а планира да тръгва, със сигурност ще се откаже. Кофти номер и за него, и за наемодателите.

Не знам дали го правят нарочно или просто са си некадърни.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 6 588
Аз си чакам в Бургас гръмотевичните бури,дето ги обещаха. Crossing Arms
Засега ясно слънце грее,ама ще видим...

# 14
  • София
  • Мнения: 1 103
Аз си чакам в Бургас гръмотевичните бури,дето ги обещаха. Crossing Arms
Засега ясно слънце грее,ама ще видим...

  Ще ги дочакаш, колкото ние в София ги дочакахме оня ден и вчера.

Общи условия

Активация на акаунт