Откога давате сладолед?

  • 12 705
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 341
Наскоро срещнах познат с детето си, което е на година и 7 месеца. Малкото ядеше сладолед.
Рядко се случва да видя толкова малко дете със сладолед в ръка. Повдигнах въпроса. Оказа се,
че педиатърът е препоръчал, заради проблеми с гърлото. Семейството живее в Западна Европа.

Размишлявах след това и сега питам и Вас.

Как е у нас? Притеснявате ли се да давате? Страхувате ли се от студените напитки? Каква е
границата между това да се калява детето и това да се простудява? От каква възраст започнахте
да давате сладолед и имаше ли някаква промяна в детето след това?

Последна редакция: нд, 23 авг 2015, 10:11 от Редактор*

# 1
  • Мнения: 30 802
От доста малки ни даваха студени напитки, вода от хладилника и когато вече нахитряхме- и сладолед.

Децата, на които все им пазеха гърлото, бяха с постоянни ларингити.

Когато децата са малки, изстиват доста по-трудно и са по-горещи.

Освен това не може да хванеш настинка, ако гърлото ти вече не е заразено от бактерии. Механизмът е следният: бактериите ги има, но когато гърлото се изстуди, тялото не може да ги контролира, размножават се и предизвикват симптоми и проблеми.

Съответно ако детето не е заразено с вируси и бактерии, от самия студ нищо няма да му стане. Но ако е натъпкано с яслени и градински вируси, то сладолед или студена напитка ще им помогнат да превземат гърлото.

Всичко е въпрос на баланс. И като се каже "сладолед", по-добре да е от тия от витрините, които са от истински продукти, а не от тия на Нестле, които са с разбит желатин, желе от водорасли, неизвестно сухо мляко и царевичен сироп.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 805
На 2 години и половина му дадох сладолед. Купих 100 грама, той изяде половината и ми каза, че не иска повече. Моето съображение да не давам сладолед, не е студенината, а хранителната стойност. Иначе яде някои неща от хладилника - кисело мляко, плодове, зеленчуци, сирене, понякога и манджа. Студена вода не давам, защото не смятам, че е добре за стомаха и червата.
Имам приятелка, чиято свекърва я беше посъветвала да дава сладолед (на 2г беше детето), за да му се калява гърлото. След това прочетох статия от доц. Папуров (УНГ) в подкрепа на същото. Майка ми е казвала, че като е била малка, за червено гърло са им давали сладолед. На мен като ми извадиха сливиците, също препоръчаха да ям много, а това си е операция, рана, възпаление...
Според мен има някаква логика.

# 3
  • Мнения: 5 513
Аз не обичам сладолед.Баща му обаче още на 1г и нещо му даваше да опитва ,когато ядеше  той.На 2г вече ядеше сладолед.Яде и пие от хладилника.Вода не слагам в хладилника.В най-горещетото ползваме бучки лед.От 3г яде сладолед целогодишно.И зимата.
Каляването се започва от бебе и е продължителен и постоянен процес.Калените деца също боледуват.Само,че по-рядко и по-леко.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Дадох едва това лято. Но и аз не съм се притеснявала от студеното, просто аз не обичам особено и съответно рядко купувам. Затова и не ми е хрумвало да му предложа по-рано.

# 5
  • shumen
  • Мнения: 18 008
Аз също дадох това лято.Не за друго,а защото аз също не ям много и не ми е идвало на акъла да му предложа.

# 6
  • Мнения: 5 259
Никога не съм разглеждала сладоледа единствено като нещо студено и като аналог на студените напитки. Напитките отиват директно в гърлото, а сладоледът - не.
Мен повече ме вълнува съставът на сладоледа и понеже съм убедена, че е класически джънк фууд, го дадох доста късно.
Ако има много зор за нещо студено, може да се замрази разбит с пасатор банан с малко цедено кисело мляко. Аз си правя такива домашни сладоледи за мен, слагам си боровинки, мед и орехи и каквото друго ми се прияде.

Но не мисля, че децата, особено на годинка, имат чак такъв зор да ядат нещо ледено.

# 7
  • Мнения: X
Сладолед сериозно му давам от тази година - на 2г. и 9м. е. Ужасно много му харесва.  Laughing Като чета съставките и на мен ми призлява, обмислям покупката на машина за правене на домашен. Иначе редовно давам студена вода, кисело и прясно мляко от хладилника и т.н. Щом аз го ям и не ми е студено и за него става. Да чукам на дърво - проблеми с гърлото до сега не е имал.

Последна редакция: нд, 23 авг 2015, 14:17 от Анонимен

# 8
  • сф
  • Мнения: 394
малко преди да направи 2г яде няколко пъти, а откато напави 2 г, му взимам когато поиска. а той е роден през януари, т.е давам му и зимата като иска. за мен основният проблем при сладоледа не е това е е студен, а че не знам какво има вътре и със сигурност има мн захар и какво ли не. сладоледът е едно от малкото неща, които му давам когато си иска той. ако иска всеки ден, всек ден му взимам. но той изяжда по половин и останалото ми го дава Simple Smile. хората много се впечатляваха миналата зима.. Simple Smile

# 9
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Нямаше годинка като давах на детето ми да опитва от моя сладолед. Давам студени напитки, давам сладолед, единственото, което не давам е много горещи храни и напитки. Детето само се е научило вече да изчака с консумацията на нещо, ако то е много студено.

# 10
  • Мнения: 1 067
На големия не помня, кога дадох за първи път, но гледах максимално да отложа срещата с вредните храни.
С малката обаче от 1г. започнахме сладоледа и то просто, защото брат и ядеше, а тя изпадаше в истерия.
До като не ходеше го карах да се крие, но след това нямаше начин да и се измъкне, стигаше се до бой от страна на сестра му към него   Crazy
Като цяло позволявам някой дребни прегрешения, които после компенсирам с питателна и здравословна основна храна.
За студеното аз знам, че при първи симптоми на разболяване може да подтисне размножаването на бактериите и да стопира процеса.

# 11
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Сигурно са нямали 2 години, когато са опитали сладолед за първи път. Редовно ядене- вероятно след третата година. Под редовно разбирам по 1-2 сладоледа на ден през лятото, а през зимата- 1-2 на седмица. Вкъщи се консумира сладолед целогодишно. От бебета ядат и пият неща от хладилника без да се топлят( ужасно мразя този навик да се затоплят неща, извадени от хладилника).
За гърлото опасения нямам никакви. Навремето баща ми така ме излекува от непрестанните ангини- със сладолед на корем в продължение на 2 дни.

# 12
  • Мнения: 918
Сладолед дадох късно, вкъщи не ядем често.
От студени напитки не се притеснявам, като видят лед на масата, веднага се активизират и започват да пълнят чашите, за малкия това е своеобразна игра  Laughing

# 13
  • Мнения: 11 075
За студени напитки и храни няма ограничения вкъщи и никога не е имало. Вода, мляко, таратор, сок се консумират ледени по възможност - така са ни най-вкусни на всички.
Сладолед опита около 2 г., гледала съм го да го отложа заради спорната хранителна стойност и боклуците вътре, не заради студеното. Иначе сега обича и през летните месеци често се сеща, понякога и през зимата.

В този контекст, ако изобщо може да се направи връзка - болно гърло за 7 г. не е имало никога (на 6 за пръв път смука билкови пастили за зачервено гърло, и то с 1-2 хапчета премина дискомфортът), въпреки от хреми и кашлици си боледува чат-пат, естествено.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 21 623
Моето съображение да не давам сладолед, не е студенината, а хранителната стойност.

Никога не съм разглеждала сладоледа единствено като нещо студено и като аналог на студените напитки. Напитките отиват директно в гърлото, а сладоледът - не.
Мен повече ме вълнува съставът на сладоледа и понеже съм убедена, че е класически джънк фууд, го дадох доста късно.
Точно и моето виждане.
До 4г. моята не е вкусвала сладолед, нямаше и пример. Първо ядеше домашен сладолед.  От 5 годишната ѝ възраст купуваме и купешки - рядко.

Иначе студена вода пие, въпреки че не е полезно (организмът започва дейност, за да я стопли до телесната Т). И аз съм така - иначе не ми е вкусна.

Общи условия

Активация на акаунт