Противозачатъчни Ясмин/Рискове/Спорт/Пушене

  • 5 941
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 893
Здравейте.

Наясно съм, че много са предъвквани противозачатъчните. Но някак всичко, което прочетох е по-скоро в друга светлина. Мен ме интересуват едни странични ефектки, които жените подминават най-често. А именно - приемът на противозачатъчни и пушенето, смятано за рисково към тромбози и т.н.

Зимата поради наличие на кисти почти през месец пиех хормонални лекарства - веднъж Дуфастон, веднъж Оргаметрил. Предписани от различни лекари. Оставям настрани факта, че качих почти 8 килограма за 2-3 месеца. Да предположим, че зимата съм имала по-уседнал живот. Но другите неща, които забелязвах са по-плашещи. Например често и зверски силно главоболие. Обикновено нямам такова. И засилена болка във вените на единия крак. Там са ми малко проблематични. Без запушване (гледано с Доплер съвсем наскоро), но с изразени разшитени малки венички, повърхностни.

Отначало мислех, че е просто случайност това главоболие. Но си спомням, че една нощ чак се събудих от болки. Вените и друг път са ме боляли, затова също не се впечатлих много. Но един ден зачетох листовката и а! тя май крушата си имала опашка. Оказа се, че не бива да се приемат ако пушиш. Аз не съм върл пушач, но все пак поне 3-4 дневно пуша.

И така питането ми е: Противозачатъчните също имат в страничните си ефекти изброени подобни неща. Какво знаете или с какво имате личен опит във връзка с приема им и пушенето. Спрате ли го? Спортът (фитнес) препоръчителен ли е? Би ли помогнал във връзка с риска от тромбози? Все пак раздвижва кръвта, а моята работа е по цял ден седнала пред монитор. Имам и наследствена обремененост.

Иначе са ми назначени от д-р А. Христамян (Пловдив) не като предпазване от бременност, а за лечение. Получавам често кисти, които се пукат, но после излизат други.

Явно изисква се да спра цигарите макар че не са много. Или поне да е само по една дневно. Това е ясно. Но мога ли да спортувам? Предвид това, че освен другото, все пак това ще ме разсейва от грижите.

# 1
  • София
  • Мнения: 9 517
Със същия проблем като теб съм. Осем години пих противозачатъчни не само по съвет на гинеколожката си, но и защото аз се чувствах по-добре. Кила не качих, но нейния съвет понеже съм пушачка беше да пия и по един аспирин дневно, понеже противозачатъчните стесняват кръвоносните съдове. Не пих аспирин и си докарах високо кръвно.  Peace

ПП Мерила ли си кръвното когато имаш главобол?

ППП Не бях на Ясмин, Логест пиех.

# 2
  • Мнения: 3 893
Когато имам нормално главоболие съм по-скоро с ниско кръвно. Но онова, което тогава (зимата) получих на няколко пъти беше съвсем друго. Зверски силно. Някак по-различно. Нищо чудно тогава да съм била и с високо. Но не ми е хрумнало и нямаше как да го измеря. Посред нощ. А и залитах чак от болка. След два аналгина едновременно ми мина. Но... като позачетох после листовката... дойде ми на акъла, че май страничните ефекти не са винаги само на хартия.

Всеки ден ли трябва да се пие аспирин?

А нещо за спорта да кажете? Дали би помогнал?

Аз инак за първи път в живота си ще пия противозачатъчни. опитът ми е с тези илачки от зимата, но те май не се водят противозачатъчни Дуфастонът и Оргаметрилът. newsm78

# 3
  • Мнения: 25 600

А нещо за спорта да кажете? Дали би помогнал?


На близък с тромбофлебит лекарите разрешават леко кардио - главно ходене по пътека, без силово натоварване на долни крайници. Плуване - също, но в нормален басейн или в морето, не в горещ минерален.
Щом питаш за профилактика - може да наблегнеш на повече ходене и разходки. Гледай да не се застояваш много в едно и също положение - седнала или права, раздвижвай се повече.

# 4
  • Мнения: 3 893
За съжаление нямам ка да се раздвижвам освен ако не започна фитнес. Такава ми е работата, че няма как  - стоя по цял ден само пред монитор.
Затова си мислех, че трябва да компенсирам с движение в зала.
Инак съдов хирург пролетта ми казваше, че мога спокойно да си спортувам ако реша. Сега заради тоя Ясмин питам.

# 5
  • Мнения: 282
Попринцип не е хубаво да се пуши или пие докато приемаш противозачатъчни хапчета, антибиотици също не са за предпочитане - това би трябвало лекарят ти да ти го е казал. Относно страничните ефекти почти всичко е възможно. Аз бях с повръщане, гадене, виене на свят, ниско кръвно, болки в гърдите и т.н. Според мен трябва повече вода, спорт и движение и всичко ще бъде наред Simple Smile

# 6
  • Мнения: 101
Аз пия сега Регулон и имам не менструално кървене Crazy

# 7
  • Мнения: 3 893
И аз. От преди малко. Дали е нормално?

# 8
  • Мнения: 101
И аз. От преди малко. Дали е нормално?
Пише че е нормално на листовката Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 3 893
Да, аз по-късно разбрах, че е така. Обадих се на лекаря. Чак ме навика, че не съм знаела. Ми сефте пия такива неща, па не знам

# 10
  • Мнения: 1 844
Тютюнопушенето по време на прием на противозачатъчни увеличава риска от тромбози.
Особено висок риск съществува при жени над 35 години, употребяващи над 10 цигари дневно.
Спортът при риск от тромбоза не е препоръчителен, по-скоро добър ефект има лекото и ненатоварващо, но регулярно движение.
Главоболието при прием на противозачатъчни е очакван и чест страничен ефект. Ако не отминава в рамките на месец-два от започването, гинекологът може да замени препарата с друг.
Същото се отнася и за извънменструалното кървене.

# 11
  • Мнения: 101
Вчера спрях противозачатъчните днес има не менструално кървене.
Чакам цикъл та да почна инвитро.
Това не менструално кървене ме обърква дали почва цикъл или не.
Но ще изчакам да видим какво ще стане.

Общи условия

Активация на акаунт