Имот на морето с цел "отдаване под наем"

  • 14 243
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 5 198
Тази в година се запознах с рентиер.
Купил апартамент точно до плажа , обзаведен /ново строителство/ за 21000евро. Дава го за 70-80-90лв на ден /в зависимост от нациалността на гостите/ твърди,че това е много добра инвестиция. Естествено,той има още 3апартамента и има възвращаемост.
Неговият плюс е,че живее в курорта.

# 16
  • Мнения: 9 616
21 000 eвро (обзаведен на плажа малко ме съмнява, но да приемем че е така, пък и зависи за кой курорт говорим)
Смятай сама.
90 дни 100% заетост (в процента сиииилно се съмнявам) х 80 лв = 7200 лв
7200 лв - 40% разходи (ДДС, комунални услуги, хигиенни услуги, такса поддръжка (навсякъде почти я има), труд (твой или на наето лице) = 4320 лв
4320 лв = 2215 Еur

Трябват ти 10 години за до го избиеш, ако през цялото време ти е пълен на 100%

Едно време масово лъжеха англичани и руснаци. Към днешна дата годишно им превеждат между 100 и 500 евро печалба. Казвам ти го като човек, който е работил на такива места и чийто съпруг все още работи на такова място. Ако искаш мога да ти изпратя файл с печалбите на собственици в един комплекс. (Ще махна името на комплекса). Гарантирам ти, че работят "на светло" и няма скрити суми и печалби.

# 17
  • Мнения: 767
Тази в година се запознах с рентиер. .
Неговият плюс е,че живее в курорта.
Това предполагам променя нещата.Но тъй като обмислях подобна идея,за себе си реших ,че е по-добре инвестиция в имот за целогодишно отдаване под наем.Основните минуси за мен бяха-къс сезон (10-12седмици),разходи за човек,който ще чисти и дава ключа,целогодишна такса за поддръжка,високи сметки за ток,реклама (в сайтове като букинг са 18%) и това което при мен наклони везните беше това,че мисля че ако реша да продавам подобен имот ще е много трудно предвид голямото предлагане.

# 18
  • Мнения: 767
Ice Queen ако не те затруднява ще ми изпратиш ли файла,тъй като приятелка купи тази година апартамент в Созопол и съм сигурна,че ще и е интересен.

# 19
  • София
  • Мнения: 5 198
Айс киун ,прати ,ако искаш.
Говоря за човек ,който живее на морето.
Иначе сметките ,които правя са като твоите,ако възнамерявам всичко да е на чисто.

# 20
  • Мнения: 42
Може ли и на мен файла, тъй като имам същата идея, но вече започвам да се замислям пресмятайки нещата. Аз съм се насочила към Св Влас. Гледала съм няколко комплекса, но като пресметнах таксите и разходите не знам дали си струва.

# 21
  • Мнения: X
Аз давах две боксониери на морето, тоест-студиа, както е модерно да се казва днес:)
Първоначално ги давахме под наем на туристи- руснаци, българи, който дойде.
Става дума за периода от 2007 г до 2012 г.
Чистехме и поддържахме сами, така че сме нямали разходи за камериерка( поддръжка) и пак не мога да кажа, че съм особено доволна от приходите. Имахме пет дена туристи, после пет дена няма никой, после идва за ден някой, след това пак няма никой . Де факто от три-четири месеца сезон, се получава един действително пълен месец, като махнем дните, в които стаите са стояли празни.
Не знам какви са тези митове за винаги заетите апартаменти и огромните печалби. Последните години е много трудно. По-големите хотели, с техните пакетни услуги, направо убиха дребния бизнес.
 И друго, с течение на годините, завързваш запознанства, започват да идват едни и същи хора, доволни от условията.
Това е нож с две остриета, защото не можеш да кажеш на редовния си клиент, който иска да дойде примерно от 5 ти август- " ама не идвай не 5-ти, а ела на 2-ри, понеже тогава си отиват предните туристи". Или пазиш стаята няколко дни или си губиш клиента.
За нервите, скандалите и щетите няма да смисъл да споменавам. Почти след всеки подменях ел. кани, контакти, развалени батерии в банята, повредени ютии, счупени чаши и чинии. Разбира се, всяка есен или пролет боядисване, купуване на ново бельо и т.н. Сметките понякога са абсурдно големи.
Не знам дали ще ми повярвате, но има хора, които пускат чешмата и оставят водата да си тече цяла нощ-ей така, да плащат гадните печалбари от морето, не само да взимат наеми Mr. Green Или пък оставят някой електроуред включен нарочно.
А какви хора са ми идвали не е истина- алкохолици, шизофреници, престъпници,побойници, ама то не им пише на челото:) Показания ли не съм давала, лекари ли не съм викала, полиция ли...На съседката един пияница й падна от терасата, какво преживя жената, тя си знае.
Така ни писна от всичко, че последните години едното студио го дадохме като офис, другото на сезонни работници-имат магазин и стоят цяло лято. Да, по-малко взимаме, но спокойствието няма цена. Нито чистя и пера ежедневно, нито се разправям по цял ден по телефоните, нито ми се налага всеки ден да срещам различни характери и букет от психични отклонения Laughing

# 22
  • Мнения: 767
Пролетина огромно благодаря за изчерпателния пост bouquet
 bouquet

# 23
  • Мнения: 85
Записвам се да ви следя,аз мисля да изтегля крдеит за малък апартавент в София,който да давам под наем и така да го изплатя за в бъдеще.

# 24
  • София
  • Мнения: 5 198
Записвам се да ви следя,аз мисля да изтегля крдеит за малък апартавент в София,който да давам под наем и така да го изплатя за в бъдеще.
Тук има търсене, изглежда лесно , но ще го изплащаш 20години, освен, ако не довнасяш .
По - добре , някоя по наясно с нещата да пише.

# 25
  • Мнения: X
И отдаването под наем в София си е нож с две остриета Peace
Първо, както каза Wind, ще изплащаш двайсетина години.
Второ, изключително трудно е да попаднеш на читави наематели.
Свидетел съм как моя близка приятелка си къса нервите от години с наематели. Пристигат разни хора в София, които си мислят, че работодателите в столицата ги чакат с хляб и сол още на ж.п. гарата.
Наемат квартира, намират си работа, след два месеца пак са безработни. Наемът виси, консумативите неплатени. И все казват на приятелката ми " Нямам, бе, нямам!". Всяка година и се сменят наемателите, понякога и два пъти в годината. След всеки-основен ремонт. Задължително развален по-някой голям уред, я пералня, я хладилник, я телевизор. Традиционно оляти дивани, захабени подови настилки.
Съответно, за да бъдеш конкурентно способна на пазара на имоти, жилището трябва да бъде приведено в перфектен вид.Отново. Обикновено нова пералня, нов диван, нов хладилник. Пребоядисването не го броя въобще.
Така че, за печалба тук въобще не говорим, единствената полза за хората с кредит е, че с наема си плащат  част от кредита евентуално. Обаче и за кредита няма да остане много, като се приспаднат данъка за имота, данъка върху самия наем, задължителните ремонти след всеки наемател.
Продължавам да твърдя, че рентиерството може да бъде с чиста печалба, единствено, ако имотите са наследствени. Всичко друго е просто изплащане на ипотеки и кредити.

Общи условия

Активация на акаунт