Светкавици в очите

  • 42 332
  • 23
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 132
Днес 3 пъти вече ми се случва да виждам с периферното зрение на едното око точка, която присветва. Сякаш виждам присветващо мъничко диодче някъде встрани. Престава да свети когато потъркам окото. Вмомента и в последните няколко дни имам главоболие, което предполагам е мигренозно, защото е винаги по около цикъл и започва нощем. Това което много ме притеснява обаче е, че имам диагностицирана периферна дегенерация на ретината, открита случайно преди да родя. Та питам ''светкваците", които могат да придружават отлепянето на ретина биха ли могли да се повлияят от потъркване на окото и дали изобщо представляват това, което описвам?

# 1
  • Мнения: 35 951
светкавиците са признак за напрежение в ретината, което може да доведе до скъсването й и отлепването й; предполагам, че имаш и висок диоптър
не си търкай окото/очите по никакъв повод /дори и да те облекчава/
струва ми се, че твоите светкавици са малко, но все пак консултация и преглед с апарат на голдмън в специалнизирана клиника, не в кварталната поликлиника

# 2
  • София
  • Мнения: 2 132
Аз правя профилактични прегледи на апарат на Голдмън откакто знам за състоянието си. При един и също офталмолог ходя вече 15-тина години. Диотптрите не са много големи, но имам и астигматизъм. Потъркването на очите не просто ме облекчава, а присвтвкането спира. Случи ми се три пъти днес да виждам това присветване - два пъти бях на терасата ( повече светлина) и веднъж след изправяне от легнало състояние. Съвсем леко потърках и спря и в рите случая. То е точно на едно и също място, малка точка сякаш в далечината, в периферията. При проблем с ретината не са ли повече от една "светкавиците", не са ли нещо като "звездички посред бял ден", които виждам когато се изправя рязко например? Може тъпички да са ми въпросите, но се притесних и...

# 3
  • Мнения: 35 951
зависи, не е задължително да видиш пожар, за да имаш напрежение в ретината
иначе предполагам си знаеш - повече почивка за очите, слънчеви очила със 100% ув защита и т. н.
все пак, консултирай се с лекаря си
и наистина не си търкай очите

# 4
  • София
  • Мнения: 2 132
зависи, не е задължително да видиш пожар, за да имаш напрежение в ретината
иначе предполагам си знаеш - повече почивка за очите, слънчеви очила със 100% ув защита и т. н.
все пак, консултирай се с лекаря си
и наистина не си търкай очите
Благодаря, Бубанка   bouquet
Аз имам час  за лекар за 17-ти така или иначе. Чудя се дали да ида още утре все пак. В момента нямам главоболие и нищо не ми просветва. Надявам се заради него да е било.

# 5
  • Мнения: 35 951
от моя опит с тези неща /което не означава, че той важи и за теб/, връзката е по-скоро обратна - главоболието е следствието от, а не причината за светкавиците

# 6
  • Мнения: X
Прегледай се при специалист, за да се отхвърли диагнозата отлепяне на ретина.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 269
Аз бих те посъветвала да си проследиш и кръвното налягане.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 132
След налягането. 1130/80 беше когато ме болеше глава. Сега е 125/80. А главата ми е само изтръпнала  Crazy. Нещо се се случва и явно ще трябва да походя по доктори, но важното е зрението да е ок.

# 9
  • Мнения: 1 817
Понякога тези присветвания не означават нищо. Аз също съм ги амала. Ходех на Голдман, правиха ми серклаж, след това пак се появиха. УПлаших се и отидох при виден специалист в София,  в Исул. Всичко си ми беше наред, а те продължиха още известно време и после отшумяха. В Исул даже ми казаха, че тези серклажи са можели много повече да изчакат и че било много рано за тях. След тях започна да ми се появява като мараня периферно, но с времето и тя започна все по-рядко да се появява!  Tired newsm78

# 10
  • Мнения: 8
Здравей, Микс! Аз също съм с диагноза периферна дегенерация на ретината. Откриха ми това с леща на Голдман след като отидох на лекар заради светкавичкикато твоите. Светкавичките продължиха близо два месеца, сега са отшумели, но доцентката, която ме преглежда каза, че за моята диагноза лечение няма. Това никак не ми хареса, порових се по темата и си купих пептиди за регнериране на ретината. Не мога още да кажа дали действат, но се надявам да е така. Ще се радвам ако някой сподели опит с тях.
Иначе казват (а и според моя опит също е вярно), че диетата много помага. Никакво месо и салами, пържени неща, захари, бяло брашно. И никакви цигари! Предимно плодове и зеленчуци, прясно изцедени сокови, сурови ядки и семена, зехтин от най-добрия и т.н. в този дух.

# 11
  • Мнения: 18 879
Леле, на мен също от дете понякога ми се появяват едни светещи точки, виждам ги и при затворени очи. Продължава секунди. Не съм ги свързвала досега с нищо конкретно, а се оказа, че може да е опасно. Също имам астигматизъм, не ми се появява главоболие със светещите точки, но преди цикъл предния ден или първия ден на цикъла страдам и аз от главоболие. Според лекарите е хормонално и няма връзка с очите. С ниско кръвно съм.

# 12
  • Мнения: X
Светещи точки при затворени очи...
Според мен нямат общо с ретината а с кръвоносните съдове, но не съм специалист. newsm78

# 13
  • Мнения: 35 951
Да, точките не са светкавици.  Peace
Аз имам понякога и по някоя черна точка, която ми "бяга" пред погледа, но изчезва бързо. От месеци пия Лутеин, може и той да е причината. Една лекарка ми каза, че "нещо се намествало", но на мен ми звучи като доста тъпо обяснение. Може би ако беше казала какво се "намества", щях да го приема по-сериозно.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 132
Здравейта,
да докладвам, че сутринта ходих на преглед. На апарат на Голдмън ме преглеждаха. Няма изменения от предишните ми прегледи за щастие Simple Smile Обясниха ми, че светкавиците се виждат от сраствания на ретината и стъкловидното тяло, които имам в едното око. И предполага, че ще отшумят. Да се пазя от физическо на товарване и ако може да лежа повече тези дни. Изписаха ми Витроген а за главоболието каза, че не е от очите.
Още са ми разширени зениците, та извинявайте ако съм изяла я буква, я запетая, я нещо друо Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт