Великобритания - тема 60 Юбилейно Есенна

  • 55 413
  • 740
  •   2
Отговори
  • Манчестър
  • Мнения: 2 482


Полезни връзки

Българско посолство, Лондон: http://www.bulgarianembassy-london.org/

Местни нужди: http://www.upmystreet.com/

Страница за българи във Великобритания: http://www.bghelp.co.uk/

Български магазин (храна): www.bulgarianfood.co.uk

Къде в Англия е добре за живот и какви са наемите там?

Най-лесна представа ще добиете, ако разгледате сайтове за обяви за жилища под наем - например, www.rightmove.co.uk и www.zoopla.co.uk Въведете желания град, задайте нещата, които ви интересуват (например, къща или апартамент, брой спални, да има двор или не и т.н.), и ще видите резултати с цени. Разгледайте вътре в обявите, за да видите какви примерни изисквания имат повечето агенции за недвижими имоти (изисквания за документи, такси за разглеждане на кандидатура, депозит и т.н.)


Други саитове: www.gumtree.com

В какъв ред трябва да направим нещата най-добре?


Повечето хора процедират в следния ред:
(предполага се, че живеете някъде поне временно)
1) NINo
2) банкова сметка
3) постоянна квартира, ако е нужна
4) личен лекар
5) училище за децата
6) битови сметки и т.н.


Дойдохме в Англия, откъде и кога да кандидатстваме за НИН (NINo - National Insurance number)?


На телефон 0345 600 0643, от понеделник до петък от 8 до 18ч. можете да запазите час за интервю. Интервютата се провеждат в бюрата по труда - JobCentre+

https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number

По време на телефонното обаждане ще ви питат за дата за раждане, адрес, на който пребивавате в момента, кога сте влезли в страната и т.н., след което ви дават уникален номер. На посочения адрес ви изпращат потвърждение за деня и мястото на интервюто. За него се носят всички налични документи за идентификация - паспорт, лична карта. От януари 2014 не искат доказателства, че в момента активно търсите работа или работите.
Не е необходимо да имате НИН, за да работите, въпреки че има работодатели, които искат работниците им да имат НИН. Сайтът на gov.uk за НИН.


Как да си направя банкова сметка?

Повечето банки вадят трудно сметка, ако клиентът няма "доказателство за адрес". Такова доказателство е битова сметка на негово име, сметка за council tax, шофьорска книжка. За да има постоянен адрес, повечето агенции за недвижими имоти искат клиентът да има банкова сметка. Може да е малко като Параграф 22. Все пак, някои банки приемат само паспорт и лична карта като идентификация, достатъчна за издаване на банкова сметка. Друг вариант е, ако живеете при близък, да проверите има ли как да прехвърли някоя сметка и на ваше име за целите на откриване на банкова сметка.

Квартирата - location, location, location!

Оглеждайте внимателно. Проучете кварталите. Бързо търсене в Гугъл "кои са добри квартали в ХХХ" дават представа. В повечето случаи добър квартал значи, че в близост има добро училище - ако сте с деца, проучвайте внимателно. Инфраструктура, магазини, съседни улици и квартали също трябва да влязат в сметките.
Повечето агенции за недвижими имоти искат клиентите им да могат да докажат доход - в някои случаи това е месечен доход 2х наема, или 3х наема. Искат също така препоръка - най-често от настоящ работодател. Препоръката я взимат сами, след като им предоставите адрес и име за контакт. Повечето агенции искат поне един наем депозит плюс един наем предплата.
След наемане на жилище най-често е ваше задължение да плащате council tax, както и битовите сметки. Много агенции не приемат наематели, които получават помощ за наема (housing benefit).


Как да се запиша при личен лекар?


Потърсете близки до вас лекарски практики от този сайт.

http://www.nhs.uk/Service-Search/GP/LocationSearch/4

По пощенския ви код ще покаже най-близките до вас практики, рейтинг, дали приема нови пациенти. Повечето лекарски практики искат 2 доказателства за идентификация - паспорт и битова сметка, например.

Къде да запиша децата, има ли безплатни градини, как се записва за училище, в кой клас ще е детето ми?

Деца под 3 години могат да посещават детска градина (nursery) срещу заплащане. Навършилите 3 години получават право на 15 безплатни часа седмично, останалите се доплащат. Някои градини приемат деца, посещаващи ги само за 15-те часа, евентуално с доплащане на още няколко часа седмично; други предпочитат децата да ги посещават за повече часове седмично. За социално слаби семейства в някои случаи 15-те часа седмично могат да се отпуснат още след 2-та година на детето; проверете в местния council.
На 4 години децата могат да започнат да посещават училище - т.нар. reception, еквивалент на подготвителна група. Кандидатства се онлайн или чрез местния съвет (council).

Сайтът на gov.uk за кандидатстване в начално училище и гимназия -

https://www.gov.uk/schools-admissions/applying

Всяко училище има рапорт от Ofsted, Office for Standards in Education, Children's Services and Skills. На сайта им можете да проверите оценката, която избраното от вас училище е получило при проверките, както и да прочетете подробния рапорт, който Офстед изготвя за него.
Децата си вървят с набора, т.е. няма значение кой клас е било в България - тук ще бъде в годината, в която попада неговият набор. В Англия училището започва от 5 години, тоест дете на 8 ще бъде в четвърти клас, а не във втори, както е в България. Наборите се гледат от-до месец септември за дадена година. Например, дете, родено през август 2009, през септември 2014 ще бъде в първи клас, докато роденото през септември ще е в подготвителна група.
От 5-7 години са в начално училище (infant school), 8-11 са в основно (junior school), 11-16 са в гимназия; много училища са смесени - от 5 до 11 години, например. До 18 годишна възраст младежите имат право на безплатно обучение - след завършване на гимназия на 16, някои избират да продължат в гимназията sixth form, други предпочитат да посещават колеж.

http://www.ofsted.gov.uk/

Какви помощи ми се полагат?


Първите три месеца - никакви. След първите три месеца можете да кандидатствате за различни помощи и надбавки, но на какво имате право, зависи изцяло от ситуацията ви и няма единствен верен отговор. Много хора се класират за детски надбавки (child benefit), но от 2014 получаването им за новодошли е затруднено и се изискват разнообразни документи, с които да докажете твърденията си в декларацията за подаване. Можете да разберете повече, ако ползвате някой онлайн калкулатор или посетите Citizen Advice Bureau във вашия град. Не се изкушавайте да подадете неверни данни, глобите и наказанията може да не си струват риска.

Бенефит калкулатор - https://www.gov.uk/benefits-calculators


Детски имунизационен календар: https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_ … 07_accessible.pdf


Важна тема:

Как протича бременността във Великобритания (към NHS)

Полезна страница (майчинство, права): http://www.worksmart.org.uk/rights/viewsubsection.php?sun=52

1. Aко сте бременна, или планирате бременност, продължете (или започнете веднага) да пиете фолиева киселина
2. След положителен тест за бременност, направете час с GP
3. Лекарят ще ви сметне приблизителна дата за раждане, и ще ви даде направление за близка болница (по район), където ще ви следят бременността
4. До седмица/10 дни, ще получите писмо от болницата, с дата за първи видеозон. Този първи преглед е около 10-12 седмица, казва се "dating scan" и ще ви определят по-презицен термин
5. По същото време ще ви назначат кръвни тестове, изследвания, среща с акушерките, с лекар и други, в зависимост от това как протича бременността (тест за синдром на Даун, и други)6. За бременност без усложнения, очаквайте преглед всеки месец, и още един видеозон (подробен анатомичен преглед, в 20 седмица), и по-чести прегледи към края на бременността (и изследвания в зависимост от какво имате нужда)
7. Възможно е да се смени първоначалната болница (при местене или други причини)
8. Ако имате частна застраховка, обърнете се към тях за да разберете какво точно се покрива.

Регистриране на дете,родено във Великобритания

От болницата ще ви дадат информация къде да запишете детето.

1.Първото, което трябва да направите е да издадете анг. акт за раждане, акта се издава във два варианта, кратък и дълъг. Краткия не се заплаща, а дългия се заплаща и могат да ти издадат колкото копия искаш. На вас ще ви трябва дългия вариант за пред посолствато, защото в него има вписани и родителите.

2.След като, се сдобиеш с дългия акт трябва да му се постави апостил (официален печат, който удостоверява достоверността на документа) имай в предвид, че няма да ти приемат анг. акт в посолството, ако няма тази заверка.

 Ето тук има информация: https://www.gov.uk/get-document-legalised как става заверката, може по пощата, може и на място.

3. С поставения вече апостил на анг. акт отивате в посолството и вадите пасаван на бебето, който важи за 1г. и струва 60 паунда, с пасавана се прибирате в БГ и вадите ЕГН.

- ЕГН за да се извади ще ви трябва пак анг. акт за раждане с поставен апостил и преведен от заклет преводач. Процедурата ми отне около 2сед. Ако искате да извадите международен паспорт на бебето докато сте си в БГ по - добре прати на някой пълномощно и акта за раждане за да си върви процедурата и като се приберете с вече издаденото ЕГН извадете паспорт.

Справочник на подправките:


Basil - Босилек
Cinnamon - Канела
Celery - Целина
Clove - Карамфил
Cumin - Кимион
Dill - Копър
Ginger - Джинджифил
Mint - Джоджен
Rosemary - Розмарин
Turmeric - Куркума
Thyme - Мащерка
Allspice - Бахар
Sage - Салвия
Bay leaf - Dафинов лист
Anise(star anise) - Aнасон
Semolina - Грис
  [/size][/size]

to be continiued.




до мамите в Англия
Бъдещи и настоящи мамчета във UK
Бъдещи и настоящи мамчета в UK
Little Britain - тема ента
Little Britain - тема 5
Пижо и Пенда на гости в Кралството-тема 6
Тема 6
Козунаци и яйца се правят на Англйска земя-тема 7
Англйска тема-8
Родители в UK - 9
Родители във Великобритания, 10-та тема
ВеликоБритания, 11-та празнична
Великобритания - тема 13, нe-фаталнa
Великобритания - тема 14, пролетна
Великобритания - тема 15, почти юбилейна
Великобритания - тема 16-та, сладка и лятна
Великобритания - тема 17-та, мигновена, но лятна
Великобритания - дъждовна, но празнична, тема 18-та
Великобритания - тема 19-та, последна тийнейджърска (пак празнична)
Великобритания - тема 20-та - Коледна и Нвогодишна!
Великобритания - Cнежна тема 21!
Великобритания - тема 22, пролетна
Великобритания - тема 23, Великденска
Великобритания - тема 24
Великобритания - тема 25
Великобритания - тема 26
Великобритания - тема 27
Великобритания - тема 28
Великобритания - тема 29
Великобритания - тема 30
Великобритания - тема 31 Лятна и Приятна
Великобритания - тема 32 Есенно-Коледна
Великобритания - тема 33 Пролетно-Великденска
Великобритания - тема 34 Великденска
Великобритания - тема 35 Лятно-Морска
Великобритания - тема 36 И замириса на море
Великобритания - тема 37 Есенен листопад
Великобритания - тема 38 Есенно-Зимна Приказка
Великобритания - тема 39 Зимна Коледна Приказка
Великобритания - тема 40 Зимно-Пролетна
Великобритания - тема 41 Зелено-Пролетна
Великобритания - тема 42 Лятна И замириса на море
Великобритания - тема 43 Лятно - Есенна
Великобритания - тема 44 Зимно - Коледна
Великобритания - тема 45 Коледно - Новогодишна
Великобритания - тема 46 Пролетно - Лятна
Великобритания - тема 47 И замириса на море
Великобритания - тема 48 Есенно Зимна
Великобритания - тема 49 Коледно-Новогодишна
Великобритания - тема 50 Пролетна
Великобритания - тема 51 Зелено Лятна
Великобритания - тема 53 Още е лято
Великобритания - тема 54 Есенно - Зимна
Великобритания - тема 55 Зимно Коледнa
Великобритания - тема 56 Зимно Пролетна
Великобритания - тема 57 Пролетно Великденска
Великобритания - тема 58 Пролетно Зелена
Великобритания - тема 59 Лятно Морска







Последна редакция: нд, 20 сеп 2015, 01:16 от Ave

# 1
  • Мнения: X

Честит ви юбилей!  Laughing

# 2
  • Мнения: 500
Ave, благодаря за новата тема!  bouquet

Check Please, късмет с преместването и дано да няма много сътресения Simple Smile.

Тестове правят и в началното училище и в гимназията, особено във второто, имат контролни по различните предмети поне по два пъти на срок.

Последна редакция: сб, 19 сеп 2015, 19:41 от milada

# 3
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Цоп и аз тук  Mr. Green

Ladybird_
Цитат
И на мен математиката ми е слабост, но малкия предпочита да чете и да  пише разкази    Joy
И моят син е така, сега започва първа година право в университета и не ще и да чуе за математика повече. Но официално си призна, че ако не съм била аз, нямало да го приемат, защото го питаха и за оценките от GCSE, не трябвало да има по-ниско от В. Той по математика беше решил, че може да мине със С, но аз го натиснах и от твърдото С, с много нерви и сълзи, на теста изкара high B, няколко точки не му достигнаха за А. Дори получи грамота и парична награда за постигнат прогрес  bowuu много съм скромна Wink

Check, имат тестове, най-малкото входящи и изходящи. Резултатите от тестовете ги ползват за информация за нивото, на което работи детето, обсъждат ги на родителските срещи и на база на тестовете, пишат официалните репорти за академичното представяне на детето. Водят ги teacher assessments.  Официални дрържавни тестове, National tests, се правят в Year 1 (5-6 годишни), Year 6 (10-11) и след това GCSE (15-16 годишни), A levels (17-18), с чиито резултати после подават апликациите си за университетите.
Едно време имаше тест официален и в Y9 (13-14 години), но преди няколко години го обявиха за излишен и отпадна, сега има само асесмънт от учителите, на база на който ги разпределят за GCSE. Ето последните тестове, които официално бяха давани на децата в девети клас тук по математика. Единият е без калкулатор, другият със  Laughing Това са за най-високите нива 6-8. Аз лично не мисля, че са много сложни, просто изучават математика насочена към едно по-практично приложение в живота, за разлика от материала в България, който е излишно усложнен. Малък процен от учещите реално имат желание да стават професори по математика, но това е тема за друга дискусия  Peace Така само от отговорите в твоите линкове, не мога да се ориентирам... Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: X
Тестове правят и в началното училище и в гимназията, особено във второто, имат контролни по различните предмети поне по два пъти на срок.

Мерси за отговора.  Peace Тук е само в края на всеки срок. По 10-14 дни правят само тестове, предварително се знае кой ден от колко до колко часа по какво. Преди това имат няколко дни ваканция за подготовка. През останалото време - пей сърце! Ни тест, ни оценка. Аз до края на първия срок не знаех изобщо какво става, нямаше и как и кого да попитам.

Сега отивам да ѝ кажа, че в Англия много се учи, да си наляга парцалите. Вече съм я впрегнала история да учи, че тук само за рицарите им учиха цяла година. Ние може и да се преместим по време на учебната година, така че ще изтегля разни неща за материала в Англия за Y9. Ако може някой да сложи линкове, ще съм много благодарна.

Между другото как става разпределението по сетове ако детето идва от друга държава? Тук писах вече, че я разпределиха възоснова на оценките ѝ от България, но в Англия като дойдем ще имат ли значение оценките от Малта? Резултати от тестове де, то оценки няма. И кои резултати, като няма е завършила учебната година?  newsm78

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Хоп в новата есенна тема Grinning  Аве  bouquet

Мери, да, в гимназията влязоха калкулаторите, в Y6 нямаше. Сега взимат нов материал и аз наистина искам да я накарам да разбере защо е важно да можеш да смяташ без калкулатор.

Check Please, в нашата гимназия им правят тестове и през годината. Дъщеря ми твърди, че през месец или всеки полусрок (т.е. 45 дена). Действително сравнително често ми споделя, че им предстои тест по нещо, но не е особено трогната от факта  Simple Smile Не е като по наше време в България, това е сигурно.

# 6
  • Мнения: 500
Текущи контролни имат много, синът вече направи по латински, химия и немски и то не за входно ниво, а на материала, който са взели през първата седмица. На базата на такива междинни контролни ни казаха миналата година на първата родителска среща къде се движи процентно, като в оценката се включват още наблюденията на учителя в час и оценката, която са му поставили за домашните. За официалните тестове Merry вече е обяснила подробно.

Нямам представа дали ще й признаят оценките от Малта, може някой който е дошъл с дете в гимназиална възраст да ти отговори по-добре, но най-вероятно ще я тестват поне по основните предмети - математика, английски и трите sciences за да й определят нивото.

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Ако съдя по моята дъщеря, ще я приемат в средно ниво поне (по оценките / нивото от Малта) и после ще я преразпределят според резултата от тестовете, които ще й направят.

# 8
  • Мнения: X
и трите sciences за да й определят нивото.

Е тук я вапцахме.  Rolling Eyes Те досега имаха общ предмет Sciense, чието съдържание е много повърхностно. Тепърва ще учи биология и химия и то по нейно желание, а и нямам представа какво точно ще е нивото.

Бу, и аз така предполагам, че ще е, но ще видим.

# 9
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Да, те не се впрягат децата много за тестовете, кой колкото знае, толкова, освен ако не са за държавните тестове.

Check, в общи линии е това, от сайта който пуснах преди:
http://www.bbc.co.uk/education/levels/z4kw2hv
Като има разлики леко по материала, който изучават по истрия и английска литература примерно, защото там дават свобода на училищата, могат да избират какво да учат от лист с литературни произведения или исторически периоди.
Разпределянето по сетове зависи от училището, каква практика имат. Може да й дадат  входящи тестове, а може първоначално според резултатите от Малта и ако видят, че й е лесно или трудно в съответния сет, да я преместят. Имай в предвид, че в Y9 избират предметите за GCSE, 4-5 допълнителни. Хубаво е, ако може да дойде преди да са започнали избирането, за да учи неща, които я интересуват, а не където е останало място.
Дали ще заляга над учебниците или не, зависи от детето. За С грейд няма кой знае какво залягане. Виж, ако искаш да хванеш А или А*, положението е не по-различно от България, включително и наемането на частни учители  ooooh!

# 10
  • Мнения: 11 622
Ave благодаря  Heart Eyes
Merry   bouquet  Хем искам да следва своите си мечти, хем виждам, че трябва и да се насочва...че и да се понатиска  Joy Дано и аз един ден имам с какво да се похваля като теб!
Check Please говоря за началното училище - сина ми започна след като бяха минали тестовете - той си прави сам - така се определя индивидуалното ниво и съответно в кой сет е. В училището на сина ми децата са разделени на два класа, с ниски и високи сетове, като отделно класовете са разделени на различни сетове /нещо като грубо казано групичка на тройкаджиите, четворкаджиите и т.н/, като може детето да е в различни сетове по различните дисциплини. Никой не го интересува къде е учило детето преди това и какво е постигало там - прави си тестовете тук. Работи по време на срока за достигане на таргета и ако в края на срока при тестовете покаже, че го е достигнал - задава се нов таргет и съответно преминава в друг сет. Има деца, които си достигат началните таргетите още първия срок и такива, които едва в третия.

# 11
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 089
Като сте се заговорили за тестове да питам. Дават ли ви да ги видите в училището или поне да ви кажат колко е скора? Питам заради дъщеря ми, в чудо съм се видяла, никаква информация за тестовете и асестмънтите. Питам, гледат ме като изкопаемо, а знаят много добре, че съм им колежка.

Аз работя в EYFS и при нас няма тестове и асестмънт пейпъри, но пък и преди като работех в по-горните класове не ми се е случвало даже да ме попитат родителите.

Мери, в грешка си, САТс тестовете не са след У1 а в края на У2. А от миналата година смъкнаха много материал от по-горен клас в по-долен и кашата стана пълна. И вече и нивата са различни, но миналата година всяко училище си оценяваше и пишеше нивата както му дойде.

# 12
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Хайде и аз тук Simple Smile

Имам нужда от почивкааааа Cry

# 13
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Мери, в грешка си, САТс тестовете не са след У1 а в края на У2. А от миналата година смъкнаха много материал от по-горен клас в по-долен и кашата стана пълна. И вече и нивата са различни, но миналата година всяко училище си оценяваше и пишеше нивата както му дойде.
Да, те правиха промени след дъщерята. Теста в Y2 отпадна, моята беше У2 в годината, когато учителите го бойкотираха, както и теста в Y9. Но има нов тест, който се нарича Phonics screening check в Y1 (не съм писала никъде, че е сат) и ако представянето на детето не е добро, го прави отново в Y2. Вече има само един сат в Y6. Няма смисъл да обременяваме новодошлите с това какво е било в миналото, тях ги интересува какво е сега  Peace За началното училище няма унифицирани нива вече, но в гимназията ги запазиха. Евентуално само може да променят представянето на оценяването, от букви на цифри за GCSE и А levels.

# 14
  • Мнения: 6 029
Запис. Дъщеря ми, S3 в секъндъри, (това е трета година в гимназия, че в Шотландия са различни) определено учи доста по-лесни неща. По математика беше нула, тук е при по-умните ( Mr. Green), но е щастлива и вече й се учи. В България беше подтисната, смачкана и без самочувствие, специално за училище. Без мечти, без амбиции за бъдещето. Сега нещата са други. За синът ми... След един срок реване в първи клас в България, един срок, в който учителката не намери за какво да го похвали, оплакваше се от него ПРЕД него, купища сълзи мои и негови - никога повече. Системата ни е отвратителна. Детето ми сега е щастливо, смее се, обича училището, обича да чете, пише домашни с удоволствие... Та с това исках да кажа, че въобще не ми пука коя система е по-добра. Важно ми е децата да са щастливи.

Общи условия

Активация на акаунт