Какво става веднага след раждането?

  • 3 883
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Здравейте моми4ета!

Още съм в началото на бремеността / 14 г.с./ , но искам да съм наясно как  протичат общо взето нещата при раждане!
След като извадят беб4о какво става с майката?

Благодаря на всички, които ще пишат!
Приятен ден! Simple Smile

# 1
Много зависи как е излязло бебчето. Дали е по родовите пътища или чрез секцио.
Много зависи къде е излязло бебчето. В различните болници в различните държави се процедира по различен начин.
За съжаление ми е ограничено времето, но искрено се надявам, че другите мами ще бъдат по - обстоятелствени.

# 2
  • Мнения: 1 107
Ако раждаш по естествен път, два часа лежиш в една количка и си под постоянно наблюдение за евентуални усложнения, засилено кървене и т.н.
След това те настаняват в стая, вече можеш да се разхождаш по коридорите, да ходиш до тоалетна, да отидеш да накърмиш бебето и евентуално да го вземеш при теб и т.н. - зависи от самата болница.

Забравих да добавя, че след 2 часа можеш да ядеш и пиеш  Mr. Green

Последна редакция: пн, 27 мар 2006, 11:33 от Челcи

# 3
  • Мнения: 14 133
За нормалното Челси е обяснила много добре.Нека да се включат и мами, раждали със секцио, че да е пълна картината.

# 4
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ако раждаш естествено, веднага след като извадят бебето те оставят докато го оправят, теглене, мерене, къпане и т.н. След това лекаря ти вади плацентата, при първо раждане това не е много болезнено. Представлява следното, лекаря натиска корема ти от горе надолу, а акушерката я вади отдолу (до колкото помня, бях заета да си гледам бебето). След което проверяват дали е излязла цялата плацента (ако оставят парче, може да се стигне до кюртаж (това е един вид аборт) много е важно да те проверят, на мен щяха да ми оставят парче, добре, че ме погледна и др. лекарка и откри останало парче, което извади. След това те качват на количка и ви показват на щастливия таткото теб и бебето. Него след това го пращат да ти купи нещо за яден. След това те оставят под наблюдение 2 часа, в този период не трябва да спиш. При сън мускулите се отпускат, а в този период матката се прибира, а при отпускането на мускулите може да се стигне до кръвоизлив. След тези 2 часа, те водят в стаята, където вече може да спи (ако можеш да заспиш, аз няколко дена не можех нито да ям нито да спя, организма ми беше в стрес от раждането). В следващите 5-6 часа не трябва да ставаш. Гледай всичко да ти е под ръка, че няма кой да ти помага. Май това е всико.  newsm78

# 5
  • Мнения: 3 447
След като извадят беб4о какво става с майката?
Изхвърлят я Mr. Green

Сега сериозно, да се включа за секциото: след като те зашият, те закарват в реанимация, където се впускаш в бясно писане на СМС-и Laughing Много е възможно да ти стане студено и да почнеш силно да трепериш, но се изтрайва. След около час-два те пуска упойката и е добре веднага да започнеш да си свиваш и раздвижваш краката, за да няма застой на кръвта. Също така трябва да изпиеш 3 л (мисля) течности, за да предотвратиш странични действия на упойката. Спортните шишета минерална вода и сокчетата със сламка са най-удобни за  пиене в легнало положение. Вечерта ти хакват един аналгин и един диазепам и спиш като къпана за пръв път от месеци Peace

# 6
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
След раждането на мене са ми сложили пълна упойка, за да ме зашият, защото имах инфекция и много съм мърдала. След дато излезнах от упойка, ме сложиха на една количка с торба пюсък върху корема и ми дадоха да гишна бебето. Така съм стояла около половин час и после ме качиха в отделението.
Аз раждах в Шейново.

После не можах да стана 3 дни от леглото и се наложи да ми преливат кръв, защото хемоглобина ми е бил много нисък и съм изгубила много кръв при раждането.

# 7
  • Мнения: 922
Тъй като всяко раждане е различно, общо взето с всяка майка стават различни неща Wink . Но като цяло, както другите мами са обеснили, след като извадят бебчо, вадят плацентата, ако има нужда те позакърпват, дезинфекцират и т.н. След това задължително (поне по закон е така) лежиш в родилна зала 2 часа, през които е изключително важно да НЕ заспиш. После реанимация 3-4 часа (може и повече, зависи от раждането) и нататък според болницата и болничните правила.
Но не се притеснявай, няма нищо сложно и страшно, има си акушерки, санитари, лекари, те всичко си казват Wink
УСПЕХ и леко бременеене Hug

# 8
  • Мнения: 2 327
Малко ти е рано да мислиш за тези неща, но информацията не пречи. При мен когато наближи термина ми, моят лекар ме заведе в болницата и ме разходи по стаите през които се минава и ми обясни много подробно как ще протече раждането. Когато и на теб ти дойде времето предполагам наблюдаващият те лекар ще започне да те подготвя.
Тогава сигурно ще знаеш и къде ще раждаш и можеш да разбереш как е на конкретното място.

# 9
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Тъй като всяко раждане е различно, общо взето с всяка майка стават различни неща Wink . Но като цяло, както другите мами са обеснили, след като извадят бебчо, вадят плацентата, ако има нужда те позакърпват, дезинфекцират и т.н. След това задължително (поне по закон е така) лежиш в родилна зала 2 часа, през които е изключително важно да НЕ заспиш. После реанимация 3-4 часа (може и повече, зависи от раждането) и нататък според болницата и болничните правила.
Но не се притеснявай, няма нищо сложно и страшно, има си акушерки, санитари, лекари, те всичко си казват Wink
УСПЕХ и леко бременеене Hug
Общо-взето и при мен беше така, само дето ме приспаха веднага след раждането за 2 шева, което май не е редно. Леко бременеене!  bouquet

# 10
  • Мнения: 4 965
След като извадят беб4о какво става с майката?
Изхвърлят я Mr. Green

Сега сериозно, да се включа за секциото: след като те зашият, те закарват в реанимация, където се впускаш в бясно писане на СМС-и Laughing Много е възможно да ти стане студено и да почнеш силно да трепериш, но се изтрайва. След около час-два те пуска упойката и е добре веднага да започнеш да си свиваш и раздвижваш краката, за да няма застой на кръвта. Също така трябва да изпиеш 3 л (мисля) течности, за да предотвратиш странични действия на упойката. Спортните шишета минерална вода и сокчетата със сламка са най-удобни за  пиене в легнало положение. Вечерта ти хакват един аналгин и един диазепам и спиш като къпана за пръв път от месеци Peace

Само да допълня продължението.
Сутринта те раздвижват, преместват те в обикновена стая и ти правят тоалет (при нас беше с кислородна вода). Можеш да излезеш да видиш близките си или да идеш до детското да видиш бебчето. Малко по-късно можеш да го вземеш за хранене и дори да го оставиш при теб, което обаче не е за препоръчване да стане още същия ден, за да си починеш още малко и напълно да те отпусне от упойката. За сметка на това, с малко стискане на зъби, заради опъването около раната, можеш да идеш на кафе в самата болница  Wink,можеш и да се поизмиеш "на части", защото къпането става след махането на конците със специални лепенки върху раната.
Първия ден не ядеш нищо, а после почват да те захранват по схема.

# 11
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
след като се роди бебчо, раждането не приключи - трябваше да се "роди" плацентата, а след това трябваше да ме зашият, защото ми направиха епизиотомия.
За целта ме приспаха, нищо не съм усетила от това, как ме шият; като се събудих, имах една торбичка с пясък върху корема си, между краката имах лед;
сложиха ме в една количка и ме закараха в стаята да си легна; а след 2-3 часа ми донесоха и бебчо да го кърмя

Последна редакция: вт, 28 мар 2006, 09:09 от pipince

# 12
  • Мнения: 8 505
Шият те ако има нужда,после ти пляскат една торба с пясък върху корема за 2 часа и те местят в стая.Това е.

# 13
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Абе мен без упойка ме шиха.  newsm78 И торба с пясък не ми сложиха, казаха, че не се слага на първескиня, слагат на тези които раждат за 2 път, понеже по трудно им се прибирал корема.  Thinking Аз раждах едновременно с още 2 момичета едната раждаше 2-ро, а другата 5 дете. И дадоха само на тази която роди за 2 път, тази с 5-тото беше циганка, а тях не ги глезят особено. Аз естествено питах на мен няма ли да ми сложат торба с пясък, те ми казаха, че на първо раждане не слагат.  newsm78

# 14
  • Мнения: 6 472
Мога да споделямоя опит с двете раждания, а дали е така при всички незнам. И двата пъти раждах нормално.
След като извадиха бебето срязаха пъпната връв, аспирираха дихателните пътища и то проплака. После него го взеха да го мерят, теглят и бършат. През това време на мен ми извадиха плацентата. Първият път си излезе почти веднага, цяла и без проблеми. Вторият път я изкарах 20 минути след бебето. Казаха ми колко е голямо бебето, а втория път направо ми го дадоха да го гушна.
Първият път ме прегледаха, нямаше шевове, закараха ме в коридора, завиха ме с одеало и ме оставиха два часа, като периодично минаваше някой да ме проверява за кървене и да ме буди.
Вторият път ми сложиха абокат и пълна упойка и са доизвадили плаценатат. Шевове пак нямах, тъй че се събудих след 20 минути в коридора с торбичка пясък на корема. Пак си поседях 2 часа, като пак ме наблюдаваха за кървене.

# 15
  • Мнения: 3 356
След като родих и взеха Бобсъна да му правят тоалет  Laughing,излезе плацентата,огледаха я много хубаво,прегледаха и мен да не е останало нещо,сложиха ми лидокаин и ме зашиха.Аз лежах с блаженна физиономия  Mr. Green .Всичко това за половин час.След това два часа в една стая,и после ме качиха горе при родилите.

# 16
  • Мнения: 9 903
Обяснете ми, че ми стана интересно - нали уж не трябвало да се спи след операция, а тези, дето им слагат пълна упойка за зашиване, това не е ли пак един вид заспиване с отпускане на мускулите?

# 17
  • София
  • Мнения: 1 750
А как преглеждат дали плацентата е излязла цяла или има останали парчета? С видеозон или как?

# 18
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Обяснете ми, че ми стана интересно - нали уж не трябвало да се спи след операция, а тези, дето им слагат пълна упойка за зашиване, това не е ли пак един вид заспиване с отпускане на мускулите?
Да и аз сега за 1 път чувам, че шият с пълна упойка.  #Crazy Нас и 3 момичета редовно ни проверяваха за да не заспим, добре, че ни сложиха 2-те една до друга да си говорим, че им улеснихме работата. Ако утихнехме ни питаха "Да не спите момичета"
А как преглеждат дали плацентата е излязла цяла или има останали парчета? С видеозон или как?
Огледаха плацентата която беше сложена на поднос изглеждаше им цяла , другия лекаря я огледа хубаво отново и на него му се видя цялата, но за всеки случай ме погледа и вътре, оказа се че е останало малко парче, не помня как извадиха останалото парче от плацентата, бях захласната да гледам бебето си, но май ме бъркаха с нещо.  newsm78

# 19
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Обяснете ми, че ми стана интересно - нали уж не трябвало да се спи след операция, а тези, дето им слагат пълна упойка за зашиване, това не е ли пак един вид заспиване с отпускане на мускулите?

знам, че след секцио не е хубаво да заспиш, а аз раждах нормално;
след като са ме приспали, значи така е трябвало Wink

# 20
  • Мнения: 2 768
Първото ми раждане е както го описаха повечето нормално родили мами, с разликата, че нямах шевове.

Обаче този път раждах в частна клиника и нещата не бяха съвсем същите. След излизането на плацентата (която изобщо не беше болезнена при мен) ми сложиха памперс за възрастни и ми дадоха бебка да и се нарадвам  Heart Eyes След това, като ми я взеха ми стана...малко скучно...и ги попитах мога ли вече да стана. Отговориха ми, че ако се чувствам добре - мога. И аз станах, 30 мин. след като родих, отидох при голямата ми дъщеря да се нацелуваме, да се видим с майчето и братчето...После ми донесоха бебонка в стаята и аз и дадох да суче. До 24 ч. (когато ги взимат да спят при акушерките) си лежахме гушнати и щастливи.  Heart Eyes

# 21
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Мога да ти кажа за секцио - имам 2 броя  Laughing
И двата пъти бях със спинална упойка.Тресох се докато излизах от упойка и ми беше студено, но е поносимо.
После те  слагат в стая за интензивни грижи и уж те наблюдават повече.Включена си на системи. Като те пусне упойката е хубаво да си искаш обезболяващи.
Първия път уж много ме болеше и се раздвижих едва на втория ден. Бях като блъсната от експреса близо 2 месеца.
След второто обаче, изчаках да ми изтекат всички банки и помолих да ми махнат катетъра. ях във ВИП стая и ми бяха позволени посещения. С помощта на мъжа ми станах и се раздвижих още същия ден (операцията беше в 8.30 а аз станах в 16.00). Възстановяването беше много по- бързо и сега се чувствам супер!
Персонала ми каза че ключа за бързото възстановяване е ранното раздвижване въпреки болката!

# 22
  • Мнения: 10 758
При мен беше така - и двете са ми секцио.
След като мина операцията ме преместиха в реанимацията.Сложиха ми торбата с пясъка( и двата пъти), като първия път стоя 2 часа, а втория около 4.Не си спомням да са ми казвали да не спя.Гадното е като излизаш от упойка.Раздвижването е на другия ден.
При теб има толкова много време, така че спокойно.Първо си избери болница, защото навсякъде е различно.В смисъл, че на едно място бебето е при теб, а на друго не.
Лека бременност ти желая  bouquet

# 23
  • Мнения: 2 309
Раждах секцио.Упойката ми беше пълна.Излязох от нея за около час.Торба с пясък не позволих да ми сложат,защото болката беше ужасна.Ако раждаш секцио с  епидурална или спинална,може и да се трае newsm78
Раздвижих се на същия ден,дадоха ми храна чак на 2 ден и то след,като ме питаха 100 пъти,дали пръцнах.Вода ми позволяваха не повече от глътка.Закърмих на 2 ден.След като ми свалиха конците на 7 ден,се чувствах супер.Раната зараства бързо,а и сега има най-различни водоустойчиви лепенки.Заинтересувай се за тях.Така ще се къпеш спокойно,докато зарастне напълно.

# 24
  • Мнения: 14 133
И мен доки ме ши с пълна упойка след нормално раждане по мое желание.И си почти проспах двата часа за наблюдение в родилна зала.Никой не ме е държал будна.Като ме преместиха при родилките, не ме оставиха на мира, докато не стана да повървя.Явно наистина ранното раздвижване има значение за бързото възстановяване.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 688
това е супер интересна и важна информация

благодаря ви майчета!
аз вече преносвам и чакам всеки момент бебо да се появи

през това време в главата ми въпросите се надпреварват...

благодаря и аз на всички, които са писали!

# 26
  • Мнения: 7 640
Първото ми раждане е както го описаха повечето нормално родили мами, с разликата, че нямах шевове.

Обаче този път раждах в частна клиника и нещата не бяха съвсем същите. След излизането на плацентата (която изобщо не беше болезнена при мен) ми сложиха памперс за възрастни и ми дадоха бебка да и се нарадвам  Heart Eyes След това, като ми я взеха ми стана...малко скучно...и ги попитах мога ли вече да стана. Отговориха ми, че ако се чувствам добре - мога. И аз станах, 30 мин. след като родих, отидох при голямата ми дъщеря да се нацелуваме, да се видим с майчето и братчето...После ми донесоха бебонка в стаята и аз и дадох да суче. До 24 ч. (когато ги взимат да спят при акушерките) си лежахме гушнати и щастливи.  Heart Eyes
освен пампарса, друго различно не виждам newsm78

# 27
  • Мнения: 4 965
...
знам, че след секцио не е хубаво да заспиш, а аз раждах нормално;
след като са ме приспали, значи така е трябвало Wink

Напротив, дори след секцио е по-добре да поспиш: 1. за да те отпусне по-неусетно упойката; 2. заради треперенето и евентуалните болки след преминаването на упойката.
Мен дори веднага след операцията ме показаха на мъжа ми и на майка ми, прехвърлиха ме в реанимацията и ме увиха с 4 одеала (беше август месец, но умирах от студ) и акушерката ми каза да се отпусна да поспя, а като се събудя да почна да се наливам с вода и ябълков сок и ще се почуствам по-добре (точно така стана).
Дори през нощта слагат диазепам, за да можеш да спиш по-добре.

# 28
  • Мнения: 410
За всичко това можеш подробно да говориш и с лекаря си, а е полезно и посещението на добро У-ще за бременни.

# 29
  • Мнения: 5 500
Обаче този път раждах в частна клиника и нещата не бяха съвсем същите. След излизането на плацентата (която изобщо не беше болезнена при мен) ми сложиха памперс за възрастни и ми дадоха бебка да и се нарадвам  Heart Eyes След това, като ми я взеха ми стана...малко скучно...и ги попитах мога ли вече да стана. Отговориха ми, че ако се чувствам добре - мога. И аз станах, 30 мин. след като родих, отидох при голямата ми дъщеря да се нацелуваме, да се видим с майчето и братчето...После ми донесоха бебонка в стаята и аз и дадох да суче. До 24 ч. (когато ги взимат да спят при акушерките) си лежахме гушнати и щастливи.  Heart Eyes
И аз като Ета, май само в МД е практика да се слага памперс и да не се окапваш два часа!
Аз станах половин час след като родих да отида до 00, от което кръвното ми съвем падна и ми се зави свят, но не припаднах. Ааа, и акушерката искаше да ми го вземе след 12 часа наистина, ама аз не го дадох Tired
Интересно ми е само, без да спамя, че е друга питанката, но тук навсякъде чета как веднага след раждането бебето едва ли не трябва да се залепи на гърдата да суче! Аз на моя като му дадох да суче, то първо млякото не ми беше тръгнало де, дадоха ми АМ, ми той се смля да повръща. Повърна първо 10 мл дето ги изпи и после почна да повръща лиги, дето се е нагълтал с тях в мене! Защо веднага трябва да се сложи да суче, не е ли по-добре да се изчисти първо и тогава. На другия ден вече се хранеше нормално.

# 30
  • Мнения: 2 768
освен пампарса, друго различно не виждам newsm78

Различното е, че правех каквото искам - не лежах задължително 2 часа, никакви торбички с пясък, таткото беше с мен през цялото раждане, майка, дъщеря ми и брат ми видяха бебто в родилна зала минути след като се роди. Никой с нищо не ме ограничаваше с бебка- когато исках, тогава я кърмех и сменях. Има и доста други различия, но не са свързани с раждането.

Последна редакция: вт, 28 мар 2006, 22:21 от eta

# 31
  • Мнения: 2 768
...Интересно ми е само, без да спамя, че е друга питанката, но тук навсякъде чета как веднага след раждането бебето едва ли не трябва да се залепи на гърдата да суче! Аз на моя като му дадох да суче, то първо млякото не ми беше тръгнало де, дадоха ми АМ, ми той се смля да повръща. Повърна първо 10 мл дето ги изпи и после почна да повръща лиги, дето се е нагълтал с тях в мене! Защо веднага трябва да се сложи да суче, не е ли по-добре да се изчисти първо и тогава. На другия ден вече се хранеше нормално.

Нищо не повърна след като сука! То не, че кой знае колко е сукала, просто се успокои и потренира Laughing. А добавка и дадох чак след около 7ч. Ранното сукане много ускори изхвърлянето на мекониума (сравнявах с друго бебе, което се роди 2ч. преди нас). А и кърмата тръгна бързо.

# 32
  • Мнения: 7 640
ами то и в държавните завединия никой не те връзва да лежиш Crossing Arms. А ако бебето е при теб, може и да си го кърмиш, и да си го сменяш, и само на ръце да ти стои, ако искаш. Затова се учудих.
Само свижданията са по-проблемни, но смятам, че е правилно.

# 33
  • Мнения: 5 500
ами то и в държавните завединия никой не те връзва да лежиш Crossing Arms. А ако бебето е при теб, може и да си го кърмиш, и да си го сменяш, и само на ръце да ти стои, ако искаш. Затова се учудих.
Само свижданията са по-проблемни, но смятам, че е правилно.
Не те вързва ама седиш в коридора на количка и се окапваш, а тук ти слагат памперс и те возят до стаята и те слагат на леглото и бебето е веднага при теб, а не след два часа!

# 34
  • Мнения: 2 768
ами то и в държавните завединия никой не те връзва да лежиш Crossing Arms. А ако бебето е при теб, може и да си го кърмиш, и да си го сменяш, и само на ръце да ти стои, ако искаш. Затова се учудих.
Само свижданията са по-проблемни, но смятам, че е правилно.

Не знам дали поради разликата във времето, но нещата в държавната болница си бяха съвсем различни. Щом го казвам, значи имам наблюдения!

# 35
  • Мнения: 5 500
Нищо не повърна след като сука! То не, че кой знае колко е сукала, просто се успокои и потренира Laughing. А добавка и дадох чак след около 7ч. Ранното сукане много ускори изхвърлянето на мекониума (сравнявах с друго бебе, което се роди 2ч. преди нас). А и кърмата тръгна бързо.
Ох, тоз мекуниум го ака цяла нощ, роди се следобяд в 16.17 и ака цяла нощ, около 6-7 памперса напълни  Mr. Green

# 36
  • Мнения: 577
Аз раждах в Окръжна и бях много доволна и като чета за раждането на частно не виждам разлика

# 37
  • Мнения: 1 983
родих в шейново, веднага след раждането се "роди" и плацентата, раждах нормално, приспаха ме докато ме шият, като се събудих пак ми показаха бебка, а докато са ме шили съм имала торба с пясък на корема, спомням си като ми я сложиха, после ме закараха в стаята, хапнах, пих вода, поспах 2 часа и като се събудих слязох да видя роднините, бях като нова
на мен акушерката ми каза, че щом не са ми слагали епидурална упойка мога да ям и пия без да се притеснявам, ама пък ме приспаха newsm78, и никой не ми е забранявал да спя newsm78

Общи условия

Активация на акаунт