Колко време е платеното майчинство в момента?

  • 6 164
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 135
Колко време е платеното майчинство в момента 1 или 2 години?

# 1
  • Мнения: 517
ако имаш стаж 6 месеца..майчинството ти е 2 години, а ако нямаш 1 година

# 2
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
Колко време е платеното майчинство в момента 1 или 2 години?
Ако го вземаш от социалните е 1 год.,ако е чрез работодател-2 год.

# 3
  • в една мансарда точно под звездите ..........
  • Мнения: 317
Ако го взимаш от социални грижи - една година! После можеш да се пишеш някъде че работиш за 7 дена и ще взимаш майчинството от тази фирма още една година! Така направи една моя позната, но не знам подробности!

# 4
  • Мнения: 10 758
Аз знам, че е 2 г.

# 5
  • Мнения: 1 006
Ако си на трудов договор и имаш трудов стаж минимум 6 -месеца ще взимаш 2-години.А иначе е една година.

# 6
  • Мнения: 3 760
Това /в горните постинги/ се отнася за първо дете. за второ и следващо е 6 месеца.

# 7
  • Мнения: 601
 2 години-ако имаш трудов договор във фирма минимум 6 месеца
 1 година-ако нямаш

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Това /в горните постинги/ се отнася за първо дете. за второ и следващо е 6 месеца.
Това не е вярно. За второто си дете също ще взимам 2години майчинство.
5 дни преди да излезеш в майчинство трябва да си работила и ще взимаш 2год., иначе 1година от социалните и то е мисля 100лв., но за последното не съм много сигурна.

# 9
  • Мнения: 3 537
Това /в горните постинги/ се отнася за първо дете. за второ и следващо е 6 месеца.
Това не е вярно. За второто си дете също ще взимам 2години майчинство.
5 дни преди да излезеш в майчинство трябва да си работила и ще взимаш 2год., иначе 1година от социалните и то е мисля 100лв., но за последното не съм много сигурна.
И аз вземам вече втора година,а ми е второ дете.

# 10
  • Мнения: 2 255
и аз мисля, че няма значение кое подред е детето  Rolling Eyes и моето е второ и съм с 2 год. майчинство
а само дали имаш стаж или не  newsm78 както са написали вече

# 11
  • Мнения: 266
И аз да се включа с въпрос  Wink
Ясно 2 год. платено (160 лв.) при постоянен трудов договор и стаж мин. 6 месеца, а ако искам още  Thinking колко ми се полага .... стои ли това за 1 година (след двете платени) само че не платено  newsm78

# 12
  • София
  • Мнения: 725
След двете години платено майчнство имаш право на 6 месеца неплатено.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 688
оф, не искам да ви обърквам
ама аз разбрах, че от частна фирма, за да имаш право въобще на майчинство, трябва да имаш 6 мес трудов стаж /с постоянен договор/ - тогава 1 година платено майчинство + 1 неплатено, така е и от социалните...
а от държавна институция - 2 +1...

# 14
  • Мнения: 4 546
а майчинството по колко е на месец? направиха ли го вече % от заплатата или не?

# 15
  • Мнения: 109
За първо, второ и трето дете, когато сте назначени на трудов договор /по КТ/ отпускът за отглеждане на малко дете е до навършване на 2 год. възраст на детето. За всяко следващо - 6 мес.
Когато не сте назначени на трудов договор се изплаща обезщетение 1 г. от социалните служби.
Също има условие - майката да има осигурителен стаж, който е 6 месеца, придобит еднократно, независимо прекъсван или не.
Неплатеният отпуск след промените в Кодекса на труда /отнася се за родители работещи по трудов договор/ се ползва по 6 мес. от майката и бащата до навършване на 8 год. възраст на детето. Когато родителят отглежда сам детето си, неплатеният отпуск е 1 год. също до навършване на 8 год. възраст на детето.

Тази година сумата е 160 лв. на месец, а идеите за процент от заплатата май дълго ще отлежават на нечии бюра. Мисля, че тази добра идея няма да бъде реализирана.

Извинявам се на всички, за това, което ще напиша - но мисля, че когато не сте сигурни е по-добре на не изказвате мнение, за да не обърквате останалите. По-добре на въпроса да има 1-2 отговора, отколкото 20 мнения, които не са компетентни и заблуждават.

# 16
  • Мнения: 2 657
Аз по принцип съм на държавна работа и знам,4е май4инството е 2г.платено и 1 неплатено Wink

# 17
  • Мнения: 109
Аз по принцип съм на държавна работа и знам,4е май4инството е 2г.платено и 1 неплатено Wink

От 1 август 2004 г. неплатеният отпуск по Кодекса на труда е променен - както написах по-горе, може да се ползва до навършване на 8 год. възраст на детето по 6 мес. от двамата родители/осиновители/, като може да се ползва веднъж или на части, но не по-малко от 5 дни, и трябва да се изиска от работодателя с молба не по-малко от 10 дни предварително. Самотен родител може да ползва 1 год. неплатен отпуск до навършване на 8 год. на детето ако: не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него; другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда или ако другият родител е починал.

# 18
  • Мнения: 2 657
Аз по принцип съм на държавна работа и знам,4е май4инството е 2г.платено и 1 неплатено Wink

От 1 август 2004 г. неплатеният отпуск по Кодекса на труда е променен - както написах по-горе, може да се ползва до навършване на 8 год. възраст на детето по 6 мес. от двамата родители/осиновители/, като може да се ползва веднъж или на части, но не по-малко от 5 дни, и трябва да се изиска от работодателя с молба не по-малко от 10 дни предварително. Самотен родител може да ползва 1 год. неплатен отпуск до навършване на 8 год. на детето ако: не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него; другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда или ако другият родител е починал.

Опс,пак нови реформи #Cussing outЗна4и,ако правилно съм разбрала-неплатеното май4инство ве4е е 6 месеца newsm78така ли newsm78

# 19
  • Мнения: 266
meribal имаш ли инфо какво се случва с този неплатен отпуск ако таткото се води безработен ... тогава няма ли да имам аз право на пълният отпуск от 1 година  newsm78

# 20
  • Мнения: 2 657
meribal имаш ли инфо какво се случва с този неплатен отпуск ако таткото се води безработен ... тогава няма ли да имам аз право на пълният отпуск от 1 година  newsm78

И мен това ме интересува,защото и нашия татко се води безработен Mr. Green

# 21
  • Мнения: 903
И аз да попитам...някой ми беше казал че ако не си осигурен също е 1 година.Всъщност си осигурен , но със спрени права за  предишни задължения .Верно ли е това? Има ли някой информиран?

# 22
  • Мнения: 2 242
meribal, извинявай, но нали правилно съм те разбрала – ако съм на трудов договор и имам 6м стаж – то ползвам 2г отпуск за отглеждане на първото дете.
Ако пак родя и веднага в края на двете години искам пак отпуск 2г за отглеждане на второто, не се налага да ходя на работа нито един ден за да ги получа тези 2г?

Искам да съм сигурна, за да знам кога да планираме и третото  Mr. Green

# 23
  • Мнения: 577
meribal
Ако пак родя и веднага в края на двете години искам пак отпуск 2г за отглеждане на второто, не се налага да ходя на работа нито един ден за да ги получа тези 2г?  Mr. Green

Да така е-ползваш още 2 години без да ходиш нито един ден.

# 24
  • Мнения: 109
meribal имаш ли инфо какво се случва с този неплатен отпуск ако таткото се води безработен ... тогава няма ли да имам аз право на пълният отпуск от 1 година  newsm78

И мен това ме интересува,защото и нашия татко се води безработен Mr. Green

За съжаление, ако таткото е безработен, майката не може да ползва и другите 6 мес. Случаите, в които родителя ползва 1 год. неплатен отпуск съм ги описала изчерпателно по-горе.

На въпроса на Slavi - няма проблем да се ползва майчинство и за второ дете, без да се връщаш на работа, но болничните се изчисляват върху възнаграждението за последните 6  календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността, т.е. 135-те дни болнични ще се изчисляват върху 160 лв.

# 25
  • Мнения: 2 242
mimenceto, meribal много ви благодаря за отговорите   bouquet

# 26
  • Мнения: 19
само да допълня, че неплатеният отпуск за дете до 8 години, който е 6 месеца за всеки родител до 31 декември 2006 със съгласие на единия родител може да се ползва изцяло от другия.

# 27
  • Мнения: 1 427
само да допълня, че неплатеният отпуск за дете до 8 години, който е 6 месеца за всеки родител до 31 декември 2006 със съгласие на единия родител може да се ползва изцяло от другия.
Вярно ли е това?Нека и някой друг,който е наясно да потвърди,защото това ме интересува!

# 28
  • Мнения: 19
вярно е силва, ако искаш отвори кодекса на труда-пише го в допълнителните разпоредби. знам го със сигурност, защото след 2 месеца съм на изпит по трудово право- сори за отклонението

# 29
  • Мнения: 903
И аз да попитам...някой ми беше казал че ако не си осигурен също е 1 година.Всъщност си осигурен , но със спрени права за  предишни задължения .Верно ли е това? Има ли някой информиран?

Маминки, никой ли не знае нещичко за това?

# 30
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
Колко време е платеното майчинство в момента 1 или 2 години?
Ако го вземаш от социалните е 1 год.,ако е чрез работодател-2 год.
и аз мисля че е така  Peace

# 31
  • в стаята
  • Мнения: 469
Аз искам да попитам от кой месец след раждането започва да се изплаща майчинството, защото ми казаха, че 3 месеца съм в болничен и след това започва майчинството. А през тези месеци нищо ли няма да получавам? newsm78 Извинявам се за въпроса, но не съм запозната, защото не работя, а само съм назначена във една фирма.

# 32
  • Мнения: 959
Аз искам да попитам от кой месец след раждането започва да се изплаща майчинството, защото ми казаха, че 3 месеца съм в болничен и след това започва майчинството. А през тези месеци нищо ли няма да получавам? newsm78 Извинявам се за въпроса, но не съм запозната, защото не работя, а само съм назначена във една фирма.

Ще получаваш сумата по болничния т.е 90% от заплатата върху,която те осигуряват.

# 33
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
само да допълня, че неплатеният отпуск за дете до 8 години, който е 6 месеца за всеки родител до 31 декември 2006 със съгласие на единия родител може да се ползва изцяло от другия.
Вярно ли е това?Нека и някой друг,който е наясно да потвърди,защото това ме интересува!
И мен ме интерсува много PraynigСлед като моят мъж 7г. не е пребивавал и съответно не е осигуряван в БГ аз мога ли да ползвам 12м. неплатена отпуска?

Общи условия

Активация на акаунт